Šta je novo?

Postavite slike sa kamere vaseg mobilnog telefona THREAD!!!

nisam, na žalost nisam znao da je dobar [emoji106]
...

from komsa's XZ1
 
Mi 9T (direktno iz telefona, neke gcam neke sa default)










 
Poslednja izmena:
 
Generalno nisam zadovoljan slikama sa mi 9t. Prejaka saturacija i ostrina slika na dnevnom svetlu. Narocito je izrazeno kod trave i drveca. U zatvorenom prostoru boje su mnogo realnije i sasvim prihvatljive, mada mi deluje da su fotke suvise ispeglane na ustrb detalja. Nesto kao beauty efekat.
Wide i zoom kamere neupotrebljive sem na jakom svetlu.
Jedva izabrah nekoliko boljih:

IMG_20190907_113958 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190907_113003 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190907_111535 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190907_112743 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190907_110617 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190907_112133 by Dragan M, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Preko cega gledas ove fotografije, samo preko displeja telefona ili..?

Meni ovo deluje ok (gledano na dobro kalibrisanom monitoru), mozda su neke nijanse zelene malo naglasenije ali nije to cudna pojava u ovo doba godine kada su neki delovi vegetacije malo ispranijih boja a drugi i dalje u letnjim bojama. Jos ako je neki ''sivilo'' dan to onda deluje jos neprirodnije ali zapravo nije daleko od realnog prikaza. Imam neke slicne primere, pokusacu da nadjem i postavim, i to sa sony kamere a zna se da u smartfon svetu njihove kamere prilicno verno prikazuju boje, posebno na dnevnom svetlu.

Sto se ostrine tice, rekao bih da je sve ok, vecina kamera sa malim senzorima ima takve softverske mane a ovde to uopste nije izrazeno kao kod modela nekih drugih proizvodjaca.

U zatvorenom prostoru boje su mnogo realnije i sasvim prihvatljive, mada mi deluje da su fotke suvise ispeglane na ustrb detalja. Nesto kao beauty efekat.

Ovo je mana svih kamera bez OIS-a, u low light pa cak i indoor uslovima moraju da podizu ISO vrednost da fotke ne bi bile stresene, onda softver pokusava da uklanja sum i gube se detalji i dobijaju brljotine ali je situacija bolja nego pre nekoliko godina jer su senzori sve veci, blende otvorenije, softveri kamera sve bolji..
 
Poslednja izmena:
Vrh. Samo, gde je Pixel kamera kada je najpotrebnija :)
 
Sto se ostrine tice, rekao bih da je sve ok, vecina kamera sa malim senzorima ima takve softverske mane a ovde to uopste nije izrazeno kao kod modela nekih drugih proizvodjaca.

Verovatno sam navikao na mi5 koji ima mnogo mekaniji postprocessing i meni fotke deluju realnije, narocito kad se zumira na 100%. Na 100% zoom-u fotke sa mi9t izgledaj kao da su crtane tehnickom olovkom.
Evo poredjenje:
IMG_20190916_163233 by Dragan M, on Flickr
IMG_20190916_163045 by Dragan M, on Flickr

Naredna slika neme veze sa realnoscu, Trava je u stvarnosti sivo zelena i vidi se da dolazi jesen... kasnije sam ukapirao da hdr opcija zna ponekad da nabrije boje i kontrast, tako da je sada drzim iskljucenu svo vreme.
IMG_20190904_110858 by Dragan M, on Flickr
 
Za HDR je jasno, vecina fabrickih HDR resenja radi na taj nacin, ti modovi su uglavnom prenapucani jer to ostavlja bolji utisak na prosecne korisnike koji ce vrlo verovatno dodatno hdr-ovati vecinu fotografija za drust. mreze.

A Mi 5 vs 9T. Jeste malo manje agresivan post-processing na petici mada si sa 9t kamerom ''zahvatio'' malo vise neba pa je i metering odradila drugacije. Boje u ovom slucaju jesu malo cudne kao i efekat ostrenja ali prethodni primeri su mi delovali skroz korektno. 9T senzor je primetno veci pa i hvata vise detalja mada se u ovom primeru vidi posledica izostravanja, najuocljivija je bas u ovakvim landscape scenama. Ali to je tako, slican efekat moze da se nadje cak i na skupim, pravim kamerama (500$+).

Uspeo sam da nadjem slican primer ali sa starom Z2 kamerom. Ta i prastara Xperia P kamera su po vernom prikazu boja jedne od najboljih koje sam video na nekom telefonu.
Fotografija je iz aprila, po oblacnom vremenu (sipeca kisa), obrati paznju na razliku u boji delova vegetacije, ove drecave krosnje su stvarno takve uzivo i ogromna je razlika izmedju ostalih krosnji koje su u relativno ispranim bojama.
A pored stene su i neke biljke koje deluju isprano, zapravo i jesu u tim nijansama zelene i razlika je ogromna u odnosu pomenute krosnje.

 
Poslednja izmena:
@hsv,
Sad sam tek video da flickr dosta "omeksa slike" tako da se ne vidi koliko je postprocessing agresivan na mi9t.
Flickr taman malo ubije ostrinu na mi9t a na mi5 ubije detalje pa deluje mutna slika. U originali je mnogo veca razlika u korist mi5, narocito kad je suncano.
Bas sam sad poredio neke slike, i detalji i boje daleko na strani starijeg telefona. na oblacnom vremenu bolji mi5 ali za dlaku. Tek u mracnim i kucnim uslovima mi9t pravi bolje fotke, i to pre svega lepse (vernije) boje. gcam vs gcam, mi9t za nijansu bolji.

https://photos.app.goo.gl/ptWBouVnSkKZrcfN9
https://photos.app.goo.gl/8iVvdPQyqAeB1BTMA

Cak i google photos ne prikazuje 100% identicno kao windows photos.

sorry za blagi offtopic. Necemo vise :)
 
Poslednja izmena:
IMG_20190921_131211.jpg
Danas slikao sa mi a1 stock kamera. Kod mene u dvoristu prvi put sam video takvog pauka...
Uvek mi okrece sliku kad staljam ovde, zasto?
 
Poslednja izmena:
Neki otrovni a?
 
Gde je Pixel crni Maksime?
 
Bas je lep pauk. Inace meni paukovi nisu lepi ali ovaj je bas prelep... Uzivo sam mu prisao na 20cm sa licem onda sam se setio da oni skacu pa sam ja skocio 2m unazad :)
 
IMG-20190907-134113-954.jpg

Jel to taj :)
 
Jeste ali taj je podesen u sRGB :d
 
ovo je neka obrada, nisam mogao da nadjem orginalnu sliku...evo još par slikica

2019-07-16-11-41-53.jpg


2019-07-16-11-44-09.jpg


IMG-20190722-180655-817.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno