Šta je novo?

Case mod + vodeno hladjenje

Sve je namesteno. U cetvrtak krecem da se zezam sa temperaturama i klokovima. Za sad samo ova slicica (boje su mnogo lepse u stvarnosti):


EDIT:
Boje su mnogo gore kad se ne koristi blic. Ovde sam rukom prekrio da blic ne osvetli sve i boje su malo lepse.
 
Poslednja izmena:
Sve radi sad kako treba.
Temperature probao pomocu MotherBoard Monitora. Sa vasdusnim hladjenjem je ranije pokazivao 45-50C, a sad sa vodenim pokazuje 45-47C u idle-u. Dakle, nista ne verujem tim temperaturama! Vodeni blok je skoro hladan na dodir (aj' da jazem jedva mlak), a blok je dobro stavljen (znam jer sam odmah probao O/C na 4GHz). Jedino sto je mozda sobna temperatura sad veca nego ranije kad sam ga jos probao na vazduh. Al' opet ne bi trebalo da pokazuje toliko visoke temperature. Vazdusni kuler koji sam koristio bio je jedan od najboljih - ThermalRight SP94 sa heatpipe-ovima i jakim ventilatorom na njemu.

Medjutim, imam jedan problem. Sve isto postavim kao i pre sa vazdusnim hladjenjem (klokove od cpu-a i graficke, mem latencije, graf drajveri isti, itd...), ali u 3dmarku 03 dobijam oko 7400 u odnosu na ranijih skoro 11000. Vrlo cudno!
 
Ne ja cu definitivno nesto da slomijem ovde. Popizdeo sam vise.
Dakle, jos uvek ne znam sta je uzrok toliko losijim skorovima u odnosu na ranije. Jedino jos sto mi pada na pamet je da nesto nisam vratio u BIOS-u kako treba s obzirom da sam uradio clear CMOS po instalaciji vodenog.
Moze li nesto u BIOSu bas toliko da utice na rezultate u 3DMarku?
 
Ne bi smela tolika razlika da bude zbog BIOS-a. Ja bih rekao da se tu nešto sa hlađenjem ne valja, pa ti GPU ili CPU throtluje.
 
Diablo je napisao(la):
@TrtSmrt: Hvala! :)

Sve je u sistemu vezano na red. Mada sam se ranije razmisljao da, recimo, odvojeno hladim cpu i gpu, al' sam se predomislio. Ovako, ako se nesto desi jednoj pumpi, tu je druga da nastavi da pumpa.

Redosled je sledeci:
Rez-->Pump1-->Pump2-->Rad1-->Rad2-->GPU-->CPU-->Rez
Mislim da bi malim rasporedom(ali ne ovim gore napisanim)dobio nizu temp.,ako bi isao ovim redosledom ...pump1-->pump2-->Cpu-->GPU-->rad1-->rad2-->rezervoar-->pump1...Odprilike i meni ide ovako,smo sto je dosta siromasniji,ali krajnje je efikasan,kao pastu,treba koristiti uvek sto provodniju,u mom slucaju tecno srebro je odradilo posao!:wave:
Nista ti nece biti,ako pokusas,a ponovna instalacija Windovsa bi bila takodje veoma pozeljna!
 
Poslednja izmena:
@Sale:

Nekoliko puta sam vadio i vracao blokove i na cpu i na gpu i svaki put je ista prica. Ne znam kolika je temp na gpu-u, ali za cpu znam da je niza nego ranije sa vazdusnim, pa pretpostavljam da je on ok.

Vecina testova u 3DMarku se oslanja na graficku i moguce da nesto sa njom nije kako treba... samo sta???


@Spacemaster:

Raspored elemenata u sistemu nije bitan. Mozda eventualno da rezervoar ide pre pumpe. Mada razlika u temperaturi izmedju "najboljeg" i "najlosijeg" redosleda ce iznositi samo 0.1 - 0.2C.

Termalna pasta koju sam koristio je Arctic Alumina. Sigurno nije ni do nje (sta vise, pre instalacije vodenog sam koristio jednu losiju pastu od ove).

Pitanje: Ako gpu trotluje, kako se to primeti u zahtevnijim igrama?
 
Jel si sam pravio rezervoar ili si ga kupio? Ako jesi pravio, moze neki detaljniji info?

Pz

PS. Mnogo ti je guzva u kucistu, uzmi malo to sredi.
 
genijalcin@23 je napisao(la):
Jel si sam pravio rezervoar ili si ga kupio? Ako jesi pravio, moze neki detaljniji info?

Pz

PS. Mnogo ti je guzva u kucistu, uzmi malo to sredi.
Rezervoar sam kupio. Gde da ga napravim takvog :D Jedino sto sam sam pravio to su "shroud" za radijator, ploca na zadnjoj strani kucista, nogari od kucista i ostalo sto ima veze sa modovanjem (zavarivanje nastavaka na radijatore nisam ja radio).

Toliko ima puno kablova unutra da nesto bolje ne moze da se sredi. Da budem iskren svidja mi se kad je ovako sve nabijeno. Ne svidja mi se jedino kad treba nesto da vadim napolje. :)

Sad je malko samo sredjenije. Ima par novih slika u mom poslednjem postu OVDE.
 
Poslednja izmena:
Imam par pitanja za autora teme:

1. Sta si sve postavio na prednji kraj kucista, imas potenciometara kao omanja mikseta:)
2. Od vozila su ti radijatori i da li je to bakar ili mesing?
3. Cime si obmotavao kablove da onako svetle?
4. Da li creva i jos koji elementi poseduju neku uv osetljivost? Tj da li ce slicno da izgleda ako obicno providno bastensko crevo zelene boje (50din/m:D ) ako se osvetli sa uv neonkicom?
5. Koje je boje taj Zerex i ima li ga kod nas?

Nadam se da ces naci malko vremena da odgovoris na sve ovo:) .
 
clock'n'roll je napisao(la):
Imam par pitanja za autora teme:

1. Sta si sve postavio na prednji kraj kucista, imas potenciometara kao omanja mikseta:)
2. Od vozila su ti radijatori i da li je to bakar ili mesing?
3. Cime si obmotavao kablove da onako svetle?
4. Da li creva i jos koji elementi poseduju neku uv osetljivost? Tj da li ce slicno da izgleda ako obicno providno bastensko crevo zelene boje (50din/m:D ) ako se osvetli sa uv neonkicom?
5. Koje je boje taj Zerex i ima li ga kod nas?

Nadam se da ces naci malko vremena da odgovoris na sve ovo:) .
1. Odozgo nadole:
a) CoolerMaster Musketeer
b) Sunbeam RheoBus Easy Fan Controller w/ 2 Blue + 2 Red LED, Aluminum Faceplate
c) Enermax UC-9FATR2B Multi Function Panel, USB2.0, w/ Card Reader
d) Asus cd-rom
e) Pioneer 108D
f) Enermax UC-A07FATR2 Aluminum Thermal Control Panel, Multi-I/O Panel 2 Fan Adjustable Knobs
g) Vantec Nexus NXP-205 4 Channel Aluminum Fan Controller w/ Blue LEDs,
h) Black Logisys 3.5" Digital Thermal Controller, Monitor CPU/ SYS-r/ SYS-f Temperature, LED Display, Model: FP206BK
2. Radijatori su od Zastave 101. Mesingani sa bakarnim listicima (rebrima)
3. Ovim i ovim
4. Creva su UV sensitive. Obicno crevo nece da svetli. :)
5. Zerex je ljubicast i nema ga kod nas.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Pa da li je moguce da se nista od ove uv kozmetike (creva, tecnost) ne moze naci kod nas? Koliko ti ukupno tecnosti stane u sistem neracunajuci rezervoar?
 
Diablo:

kao sto je TEX707 vec nebrojeno puta pisao (cak i tebi na pitanje) - veci protok ne znaci i bolje hladjenje !!!!!!!!! :) ako je dovoljno 600/h, 2000l/h moze samo GORE da hladi nego 600l/h. Ako voda previse brzo prolazi kroz blok, blok ne stize da skine temperaturu dovoljno efikasno sa CPU. Takodje RADIJATORI ne stizu da rashlade vodu, ali ovo je retko i to te sigurno ne muci. Dakle probaj da ugasis jednu pumpu. ThermalRight je je jako dobar kuler tako da ti temperature uopste nisu lose, razlika bi morala da postoji na FULL LOAD, pogotovo na vecim voltazama i vecem OC.
 
@RnR:
U sistemu je nesto vise of 1l tecnosti. Nemam pojma sta se od te kozmetike moze naci kod nas. Ja sam sve to narucio iz SAD. A vodeno hladjenje nije bas popularno kod nas pa se ne isplati uvoziti te stvari. Eventualno neki kit stigne ali to ne moze da se poredi sa custom-built sistemom.

@gx-x:
OK, probacu da iskljucim jednu pumpu pa da vidim kako se hladi cpu. Mada ja sam odavno pitao samog Cathara (tvorca "Storm" blokova) koja bi bila najbolja 12V DC pumpa (ili koje dve pumpe vezane na red) i evo sta mi je covek odgovorio:
Cathar je napisao(la):
Best 12v pumping option around is achieve by putting 2 x AQX-50Z's in series, with them both being run at ~14v, which can be achieved by picking up a meanwell PSU like this one: SD-50A-12.

Run the Meanwell PSU from your 12v rail of your PC's power supply. Set the output to 14v, and hook up your two AQX-50Z pumps in series. Won't do any better than this in the 12v pump range for what you plan to do.

Stew.

Poz :)

P.S. Slabi rezultati su najverovatnije zbog graficke. Narucio sam novu, a ovoj cu da vratim stock kuler i poskidam mem hladnjake pa ide na drugi komp (taman mi je trebala druga graficka da zameni Ti4200 :)). Tad cu i da vidim definitivno da li je bilo do nje. Ako slucajno losi rezultati nisu ni do nje, onda vadim svu vodu iz sistema i otvaram oba bloka. Mozda se neki djavo zaglavio u Maze4-ci.
 
Poslednja izmena:
super je to, ali samo ti probaj. Evo GoranM je probao 600l/h (apogee blok), 1200l/h i 2500l/h, 600l/h je kolko se secam iz razgovora imao 1 do 2C losiji rez na full load-u od 1200l/h, 2500l/h je imao isti rez kao i 600l/h. Drugo je to kad ti imas veliki otpor u sistemu pa jedna pumpa od 600l/h postize jedva 50l/h efektivno pa ti treba jos jedna (dve redne pumpe nisu 100% bolje od jedne pumpe) da dignes protok.

i da ti kazem - dva ta radijatora ti definitivno nisu potrebna :zgran: trebao si prvo pitati pa budziti. Sve se da izracunati. Samo si ubio protok. Ajde da naastavimo u vodic za vodena, ipak vise ljudi prati pa ce i tex707 da vidi i mozda bude znao tacno u cemu ti je problem. (mislim na CPU temperaturu, koja bi trebala u idle da ti je oko 15C visa u ambient na oko 110 TDP
 
Daleko od toga da sam mislio da su dve pumpe na red 2x bolje od jedne. Mislim da sam ranije negde rekao da 2 pumpe na red daju oko 2C nizu temp nego jedna pumpa. Mozda ne deluje puno, ali ipak se oseti. Ljudi su za (ranije) G4-ke placali $200+ samo zbog tih par stepeni C sto je davao bolje rezultate od ostalih blokova.

Protoku nista nije bilo jer su ovo heater core-ovi (u daljem tekstu hc) a ne oni radijatori pravljeni za vodena hladjenja (pogotovu sto imam 2 pumpe na red). Raspitao sam se sta bi bilo sa protokom i da sam stavio 3 heater core-a. Catharov odgovor je bio - nista! Jednostavno nisu restriktivni toliko da bi stetili protoku. Samo 3 komada bi vec bio overkill. :) Veruj mi, kad smanjim broj obrtaja dve 120-ice na donjem hc-u na minimum (a tri 9-ke na prednjoj strani kucista su iskljucene), vertikalni hc je mlak na dodir, a ne hladan, sto znaci da nije bas nepotreban. Stavio sam dva komada da mogu nekad kad mi se cefne da poiskljucujem sve ventilatore i pasivno da ga hladim, tj. besumno.

Inace, video je Tex i ovaj thread, samo je mnogo zauzet pa nije nista pisao (nije do sad stigao ni svoj G5 wb da instalira). Razmenili smo par poruka u medjuvremenu oko mehurica (u pocetku) i zatezanja selni. Niko, inace, koga god sam pitao, ne zna zasto su mi skorovi losiji. Na ExtremeSystems forumu spominju throtlovanje graficke, ali ne znam zasto bi se to desavalo.
 
Poslednja izmena:
ja uospte nisam ni mislio o skorovima u markovima koji su ti losiji, to je do graficke, nema veze sa vodenim hladjenjem (sem ako graficka ne konta da je temperatura preniska pa da nesto ne valja pa se baca u throttle mod), vec o relativno visokoj temperaturi CPU-a.

Sad mi pade napamet, jesi ti stegao posteno taj blok na CPU ili si samo zavrnuo malo jace ?
 
Oba bloka sam skidao i vracao 2-3 puta i pritegao ih skoro do kraja (jedno 95%). Poslednji put kad sam skidao TDX blok skinuo sam i cpu zajedno sa njim. :smash: Toliko sam bio pritegao blok da sam ih jedva odvojio. Morao sam da ga rotiram i guram da sklizne sa bakarnog podnozja. Dobro da epilog nije bio slican kao sa onim Poljakom. :D

A temperaturama procesora koje ploca ocitava ne verujem ni 1%. Ko zna gde se taj senzor nalazi na njoj. Jest' da je bio vreo dan kad sam gledao temperaturu, ali je bakarno podnozje bloka bilo mlako na dodir. Pazi, u idle-u sa odlicnim ThermalRight SP94 heatpipe bakarnim hladnjakom i uzasno jakim 92mm Tornado fanom @4500rpm od 119cfm i bukom od 56.5dB (!) temp je bila koji stepen visa nego sada. Full load nisam testirao sa vazdusnim hladjenjem, ali se secam da je po izlasku iz neke zahtevnije igre temp cpu-a bila za minimum 10C visa.

Nego da se caskom vratim na graficku... Ventilator stock kulera graficke se napajao sa same graficke. Da li je to trotlovanje posledica skidanja kabla od tog kulera sa pcb-a graficke? Mislim, za tako nesto nisam jos cuo, al' ipak...
Secam se jos i da sam prvi put (kad mi je komp konacno proradio) zaboravio da prikacim molex na graficku pa me je docekala poruka crvenim slovima na monitoru da nesto ne valja... Moze li graficka da se osteti na taj nacin?
 
To sa skidanjem je normalno (nazalost) kod silikonskih pasti i velikih HS-ova. Ja sam vec 3 puta iscupao semprona mog iz zakljucanog soketa, zavakumira pasta, box kuler cak ni nije nesto posebno pritegnut na cPU. Znaci moras da rotiras levo desno i da ga cimas da bi ga skinuo ;) ali ne brini, neces zavrsiti ko Poljak :)

znas kako, pusti S&M na FPU test ne radi, pa probaj rukom da stisnes blok na CPU, nemoj biti stidljiv, gledaj temperaturu, ako se ne menja onda je ok. Iz mog iskustva, blok preko HS-a treba sivonjski stegnuti, zaboravi na 4.5kg pritiska po cm2, to je za golisavi core.

Sto se grafike tice nisam pratio, reci mi koja je grafika tacno ? Da li je rezultat manji na default klokovima ? :zgran:
 
X800XL je u pitanju.
U 3DM'03: sada 7400, ranije 11000;
u 3DM'05: sada 4700, ranije 5400.
Ovo su rezultati klokovane graficke na potpuno istim klokovima pre (na vazduh) i sada (voda)!
Kad stavim default klokove, opet ista prica. 6xxx sada u odnosu na 9xxx ranije!
 
windows ? matori ? ako imas jos neku particiju na sistemu instaliraj jos jedan windows na drugu particiju pa probaj tamo. To ti je najbolje da uradis i da proveris. Ne verujem da zbog vode kartica daje nize skorove, ja sumnjam na windows.
 
Ali ja u medjuvremenu nista zivo nisam dirao i menjao (windows, drajveri...). Sve je ostalo isto. Zasto bi problem bio Win? Mogu na kraju i to da probam... ali sa ghost-om. Ghost-ovao sam Win jos odavno po zavrsenoj instalaciji i nekih programa, tako da mi nece biti problem da ga "vratim".
 
probaj. Desava se. Ja jedan dan upalim komp izbaci hall.dll is corrupted...brlja windows sam, ne treba ti nista da mu pomazes :D
 
Diablo je napisao(la):
X800XL je u pitanju.
U 3DM'03: sada 7400, ranije 11000;
u 3DM'05: sada 4700, ranije 5400.
Ovo su rezultati klokovane graficke na potpuno istim klokovima pre (na vazduh) i sada (voda)!
Kad stavim default klokove, opet ista prica. 6xxx sada u odnosu na 9xxx ranije!
A da ti povezes fan na konektor na grafickoj? :trust:
 
hmm....ne bi smelo to da pravi problem majku mu...mada ko zna. Glupo bi bilo da mora da drzi vezan ventilator na grafickoj koju hladi vodom :d
 
Skinuo sam joj vodeni blok i vratio originalni kuler i vise ne throtluje kartica. Skor je za par stotina manji nego pre, al' drugi su drajveri, cpu je na defaultu i nema dual channela, tako da je skor odlican. Znaci problem je bio u tome sto je core bio "suvise hladan" zahvaljujuci maze4-ci (i verovatno starijem biosu graficke). :)

Nego nervira me druga stvar. Ova eVGA 7800GS CO nema standardne rupe za heatsink. Otprilike su 5x4cm... nije cak ni kvadrat u pitanju. Tako da joj ne odgovara onaj vodeni blok (maze4) iako sam za njega narucio set za montiranje na novije nvidijine kartice. To sam juce saznao kad sam skinuo maze4 blok sa ati-ja i ostale ramsinkove (koji su inace bili zalepljeni delimicno i super lepkom), kao i stock kuler sa 7800gs kartice, ocekujuci rutinsko stavljanje bloka na nju.

Eno, sada sam i njoj vratio stock kuler, a maze4 wb visi na crevima u kucistu. Kakva divota!!! :mad: Ne znam da li da modujem nekako i taj Maze4 za te nestandardne rupe na 7800 kartici ili nesto trece...

Eno mi sad x800xl u masini sa DTK 400W napajanjem. Mislio sam da nece biti moguce da tera tu karticu sa ostalom opremom (2 hdd-a, 2 opticka, 6x 80mm fanova, zvucna) s obzirom na napone koje je pokazivao USDM program 11.28V (idle). Onda sam uzeo unimer i video da nemaju veze sa zivotom i da je pravi napon 12.58V.
 
Poslednja izmena:
znas kako se kaze - tri put meri jednom seci ;) ne mozemo ti pomoci vise nego sto sam mozes da konstruktivno to sve odmeris ponovo i izvrsis modifikacije. Jedini savet koji mogu da ti dam je - navali i odradi sam to ! nemoj se bojati !
 
Ako sam dobro uspeo da izmerim, morao bih da busim na oznacenim mestima kao na slici.
Pola rupe kroz bakarni deo, a pola i kroz mesingani. Isto tako i sa druge strane. 'De ga nadje tako da se potrefi...
Jos cu malo da razmislim o tome, pa cu da javim sta sam odlucio.
 
Poslednja izmena:
bolje probaj da naprvis neku vrstu mosta-snale, tj da ne srafis na nju blok direk kroz rupe (koje ti ne pasuju) i da ne busis i ne skrnavis blok, vec napravi distancere za zadnju stranicu, pa onda neku deblju , recimo 4mm aliminijumsku plocicu na kojoj ce napraviti rupe , i sa druge strane istu takvu aluminijumsku plocicu koja ce ici preko bloka od gore i stezati se na rupe od one prve alu plocice. Ne znam da li razumes ali nesto kao stega za blok koja ce ga drzati u stegnutog u sendvicu na karti tamo gde ga namestis (blok)

poz.
 
Ideja je zanimljiva, ali ne verujem da bi takva budzevina stala, s obzirom da mi se zvucna nalazi 2 slota ispod graficke. Mada... who knows...

Hvala na ideji. :)
 
Nazad
Vrh Dno