Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ne izgleda nikako jer to nije merodavno.
Izmeri unimerom pa reci kako izgleda.
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
cekaj kako mislis ako ima 2x12V raila, a prvi ide i na plocu...mislim pominjes tu i graficku pa nisam razumeo tacno na sta ciljas. Mislis da rail 1 koji ide i na plocu iskoristis i za graficku ? (ne verujem da si to mislio posto to nema smisla). Svakako jedan od dva raila ide da napajanja plocu i sve na njoj. Rail 2 je zamisljen da ide na grafiku, solo. Rail 1 od nekih 17A bi bio dovoljan da napaja plocu , cpu i po koji HDD, ako je u igri neki FX61 onda eventualno prebaciti HDD-e i ventilatore na rail2 za svaki slucaj (ventilatori, pogotovo 120mm imaju tendenciju da povuku poprilicno struje)

Da ali zamisli da je ploca odvojena da je to kao neki nulti rail, pa idu jos 2, znaci dosta ima mozganja kod kabliranja, idealno bi na prvu granu ostaviti samo plocu, a sve ostalo na drugu granu, nisam stigao jos da premerim kako je na LC-u. Tj. kako su grane odvojene, da li je ploca 24/20 pin na prvoj ili je i 4pin sa njima ili je on na drugoj, gde su pci-e na kojoj su oni, to ne bi bilo lose ispitati ako varira od prozivodjaca do proizvodjaca. Napravicu proracun kasnije, ako je npr. graficka cija je potrosnja do xy W onda ide na x granu, pa kako i koliko hdd-ova, napravicu kao neku mini tabelu da uvek grane budu podjednako opterecene.

gx-x je napisao(la):
otkud 1.10 na CPU ? Zar ne treba 1.45 ?

pa ukljucen mu je CnQ.
 
Poslednja izmena od urednika:
Misko je napisao(la):
Ovo nema veze sa izborom napajanja, ovde se govori o slabostima dual 12V grana, kao i zasto su u nekim slucajevima bolja single 12V rail napajanja, sa druge strane vec sad je jako tesko naci single 12V napajanja, a ubrzo ce potpuno nestati sa trzista, pa je svaka diskusija na tu temu skoro pa mlacenje prazne slame. Neupucen korisnik kada bi procitao ono gore ne bi imao pojma sta da uzme, tj. da iskristalise izbor napajanja.

Pa ako je u dilemi može da uzme Tagan EasyCon seriju koja ima prekidač za "spajanje" dve 12V grane u jednu :d

marex je napisao(la):
Aj ako neko moze da mi pomogne.Nisam siguran da sam bas razumeo sve sta je gore pisalo pa ako moze malo uproscenije.Naime kopio sam napajanje Chieftec GPS 450AA, 450W, 120mm fan term.senzor, 20+4pin, 2xSATA, 7xATA, 2xFDD, ATX2.0 (znam otprilike da je losa serija napajanja) i imam pri merenjima sledece rezultate:

Cpu core ............................................. 1.50V
+3.3V ............................................ 3.36V
+5V .......................................... 5.0V
+12V .......................................... 11.92V
+5V standby .......................................... 5.14-i varira
Battery ........................................ 2.70V-isto varira

1.E sad nek mi neko kaze da li su to OK rezultati i ako nisu po kom osnovu bi mogao eventualno da ga vratim?
2.Koje još testove mogu da izvrsim?

Napominjem da je procesor Athlon64 3000+ Newcasle jezgro i imam 2x512ddr kingston 400mhz i ne nameravam nista da klokujem na kompu

Hvala unapred na odgovorima

Nisi naveo koju grafičku koristiš, ali naponi koje si dobio su sasvim ok. Nemaš razloga za brigu. Odstupanja od idealnih napona su jako mala, a to napajanje nije baš toliko loše koliko su ga mnogi ispljuvali. Ako ne ideš u neki ekstremni overklok, budi siguran de će te dugo i dobro služiti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ocoolaja je napisao(la):
Nabavio sam Liberty 500W, evo ocitavanja iz Everesta:
CPU Core 1.10 V
+3.3 V 3.33 V
+5 V 5.05 V
+12 V 11.97 V
Ukljucen je CnQ, kako izgleda?

hmmm ener da daje ispod 12 na +12 grani sa tom konfiguracijom jako cudno sem ako nemas x1900xt/xtx klokovanog do besvesti,10 kuler-a na 12v ili ploca laze koje su vrednosti za +12 u bios-u tj. da li su ti ove navedene vrednosti pri opterecenju ili idle?
edit:nwm c'n'q ukljucen sad sam video tako da nije pod opterecenjem sigurno rokni ti jedan prime jedno 15-20 min i vidi sta kaze everest jako mi je cudno da ener daje -12 ma +12v grani pa i prilikom full load-a sa tom konfom
 
Enermax liberty 500w moje napajanje pokazuje na dfi ultra -d 12V=11.96 e sad to naravno nije tacno zato sto ploce lazu i to dosta ...Merio digitalnim unimetrom 12V sve grane pa i na 24 pin conector-u i svugde je preko 12V tako da se za enermaxa ne sekirajte :) Moze on mnogo jace konfe u sli-u da potera bez pada napona siguran sam !
 
@ivke76

Ajde bre ljudi, da li je stvarno bitno da se napon poklopi sa 12.00 V da biste bili srećni?
Svaki merni instrument, pa tako i čip na ploči ili voltmetar (unimer) ima određenu toleranciju prilikom merenja. Od toga da li je napon umesto 12 V, 11.97 V ili 12.03 V mnogo je bitnije da je napajanje u stanju da napon održi konstantnim prilikom nagle promene opterećenja. A to vam ni jedan kućni unimer neće dobro prikazati jer suviše sporo reaguje na promene.
Osim toga ne postoji napajanje koje će od 0 do 100% opterećenja davati tačno definisane i konstantne vrednosti napona.

Mislim stvarno preterujete...
 
ivke76 je napisao(la):
hmmm ener da daje ispod 12 na +12 grani sa tom konfiguracijom jako cudno sem ako nemas x1900xt/xtx klokovanog do besvesti,10 kuler-a na 12v ili ploca laze koje su vrednosti za +12 u bios-u tj. da li su ti ove navedene vrednosti pri opterecenju ili idle?
edit:nwm c'n'q ukljucen sad sam video tako da nije pod opterecenjem sigurno rokni ti jedan prime jedno 15-20 min i vidi sta kaze everest jako mi je cudno da ener daje -12 ma +12v grani pa i prilikom full load-a sa tom konfom
Ne vredi da pušta prime kada već nema unimer. Da proba sa drugim softverom dobijao bi drugačije voltaže. Čak i da dobija sa svakim SW-om iste voltaže, to nisu one prave koje bi unimer pokazivao. CPU V i nekako da kažemo da je merodavno a 5V i 12V se razlikuje od tih SW "merača" sigurno...
Znači glupo je pričati dok ne ubode unimer u molex ili ATX konektor i kaže nam koje su mu V u leru a koje pod nekom igrom koja opterećuje i CPU i GPU. Najbolje više igara da izvrti pa zapamti najmanje i najveće V pod takvim opterećenjem...
:wave:

Sale je napisao(la):
...A to vam ni jedan kućni unimer neće dobro prikazati jer suviše sporo reaguje na promene...
Možda neće za 2 min ili manje, ne znam na koliko dugo vremena ti misliš kada kažeš merenje unimerom ali ako ga ostaviš 30min u molexu mereći 1 V pri, u prethodnom postu opisanim opterećenjem, mora da zabeleži tj pokaže - na tebi je da "zabeležiš / registruješ" i najmanju vrednost a ako će mo u sitna crevca ona ne bude ± 0.02V od vrednosti koju primetiš "odmah" - za pr sekundi. ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
@Misko

Ploca je na nekom od ta dva raila, e sad ne znam da li je isto na svakom PSU, ali bi trebalo da je na railu1, ako koristis kombinovane railove onda je svejedno. Nema "tri" izvora, ima jedan koji moze da se deli na 2 (ili je vec podeljen pa ne moze nazad na jedan)
 
SuperStarr je napisao(la):
Možda neće za 2 min ili manje, ne znam na koliko dugo vremena ti misliš kada kažeš merenje unimerom ali ako ga ostaviš 30min u molexu mereći 1 V pri, u prethodnom postu opisanim opterećenjem, mora da zabeleži tj pokaže - na tebi je da "zabeležiš / registruješ" i najmanju vrednost a ako će mo u sitna crevca ona ne bude ± 0.02V od vrednosti koju primetiš "odmah" - za pr sekundi. ;)

Nisi me razumeo. Unimer ne može da prikaže šta se dešava u deliću sekunde, a to je u stvari presudno. Kada se napon stabilizuje sve jedno je da li je on 12.00 V, 12.1x V ili 11.8x V jer su obe vrednosti u okviru dozvoljene tolerancije. Ono što je bitno je da li napajanje u deliću sekunde kada potrošnja skoči sa npr. 100W na 200W može da održi napon stabilnim ili ne. A to na unimeru nećeš videti.
 
gx-x je napisao(la):
@Misko

Ploca je na nekom od ta dva raila, e sad ne znam da li je isto na svakom PSU

To cemo uskoro saznati, ima napajanja koja imaju 3, 4 pa i 5railova, igracu se malo ovih dana kad stignem pa cu iznesti ovde utiske.
 
Pazi šta radiš da ne bude ... :mad:
:d
 
Sale je napisao(la):
Nisi me razumeo. Unimer ne može da prikaže šta se dešava u deliću sekunde, a to je u stvari presudno. Kada se napon stabilizuje sve jedno je da li je on 12.00 V, 12.1x V ili 11.8x V jer su obe vrednosti u okviru dozvoljene tolerancije. Ono što je bitno je da li napajanje u deliću sekunde kada potrošnja skoči sa npr. 100W na 200W može da održi napon stabilnim ili ne. A to na unimeru nećeš videti.

Upravo...
 
Kako (čime) to primetiti / izmeriti?
 
Za dugorocne staze

Probajte ovo pozz.....
 

Prilozi

  • Pc power and cooling turbo-cool 1kw.jpg
    Pc power and cooling turbo-cool 1kw.jpg
    9.6 KB · Pregleda: 135
  • turbo--cool 1kw.jpg
    turbo--cool 1kw.jpg
    76.1 KB · Pregleda: 150
@superstar:

osciloskopom...ili nekim skupim unimerom, ali oscilo je bolji jer belezi istoriju (kako koji), jer mozda ni oko ne moze da zabelezi tako brze padove, mada...mislim da ti tako brzi padovi ne mogu da ugroze sistem zbog raznorazne kondenzacije u elektrolitima...duzi padovi su opasni
 
SuperStarr je napisao(la):
Kako (čime) to primetiti / izmeriti?

Osciloskopom.

EDIT: Izvinjavam se, tek sam sada video da je gx-x već odgovorio.

@gx-x
Tako je, padovi kraći od 10ms ne bi trebalo da imaju 'pogubne' posledice.
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
... mada ... mislim da ti tako brzi padovi ne mogu da ugroze sistem zbog raznorazne kondenzacije u elektrolitima...duzi padovi su opasni
Pa tako i ja razmišljam pa mi je i dalje ne jasno zašto su ti "manji" padovi toliko bitni?
Šta oni mogu da izazovu? Ništa? Što ih onda pominjemo?
 
Poslednja izmena:
SuperStarr je napisao(la):
Što ih onda pominjemo?

opet mlatimo praznu slamu, cak i da napajanje osciluje 2,3volta u nekom mikronskom intervalu, (a ne osciluje ni blizu tih vrednosti) proc i malte ne sve ostalo na ploci, to nema sanse da oseti jer izmedju napajanja i njega su elektroliti koji se pune.
 
ali sam licno merio dva kineza (moja nazalost) unimerom i na unimeru su se videli padovi sa ~12V na ~9V, znaci ne videli, nego si mogao da ih fotografises. E ti su opasni i manifestovali su se na raznorazne nacine, najcesce restart racunara. Zanimljivo je da se to desava kad se PSU dobrano ugreje, recimo leti.
 
Poslednja izmena:
jbt.otishli ste u "teshku filozofiju" oko proste stvari kao shto je PSU.Shta bre da povuche u trenu 100w naknadno na konfama u Srbiji(desktop)?:D
Solidan je predlog i sasvim realan za Enermax 400w(Mishko-pomenuo) kupovinu.Radice solidno.Za vecinu konfi bice zadovoljavajuci.
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
ali sam licno merio dva kineza (moja nazalost) unimerom i na unimeru su se videli padovi sa ~12V na ~9V, znaci ne videli, nego si mogao da ih fotografises. E ti su opasni i manifestovali su se na raznorazne nacine, najcesce restart racunara. Zanimljivo je da se to desava kad se PSU dobrano ugreje, recimo leti.

Pa verovatno psu nije bilo ispravno, prvi koji bi toliku varijaciju trebao da oseti je hdd, cak tako nesto bi bilo i cujno jer motor ne bi radio const brzinom.

Mene sad nesto kopka ploca kad meri napone, dal meri 3.3 i 5 pre ili posle prolaza kroz samu plocu? Da li je to ta razlika izmedju merenja npr. u bios-u i unimerom.
 
Poslednja izmena od urednika:
@misko

ma , veruj mi, da ti ne objasnjavam, to je zapravo i radilo, da citiram Boru " Oooo kako je lepo biti glup" :S: sve ti je jasno, dok ne uzmes da istrazujes sve probleme od kraja ka pocetku, nikada ne naucis da je PSU u stvari srce kompa ,a ne CPU

@DARK:

ma de je jednostavan jbt. jednostavan je kad imas da iskesiras kao laik najbolju preporuku, tj bilo koju od 3 ovde navedene, tagan, ener, antec, seasonic....Nije jednostavan za coveka koji je do malopre mislio da uzme 500W za 25e
 
ma de je jednostavan jbt. jednostavan je kad imas da iskesiras kao laik najbolju preporuku, tj bilo koju od 3 ovde navedene, tagan, ener, antec, seasonic....Nije jednostavan za coveka koji je do malopre mislio da uzme 500W za 25e
Svako ko misli da je kupio rachunar koji ce mu zasigurno potrajati a uz to plati 20eu PSU je normalno u zabludi.Nash narod zeli da ima kompjuter a da ga shto manje koshta.Onda kupi neku low-end klasu i posle 8 meseci postuje ovde:"jao shta mu je?Nece,crn ekran bla,bla...kriv je prodavac..bla,bla.."
Ili kupe DVD player za 50 eu i ochekuje da mu radi 5 godina.Moj je crkao posle 10 meseci i nisam se smarao reklamacijom.Dao sam malo para i dobio djubre.
Tako i kod napajanja.Plati burazeru 100eu ,za PSU i radice konfa lepo na vecini Srbijanskih rachunara.Nema tu neke filozofije.
PS.moj poznanik se tako oglushio o moju preporuku jer je hteo rachunar a shto jeftinije.Imao je neko kinesko napajanje.Izgoreo mu ram,plocha,cpu.Doshao je da mi se pozali o nekim prekidima u kuci,kratkim spojevima i sl.A ja sam mu tada rekao"nije zvaka za seljaka".Shta drugo da mu kazem?
 
Poslednja izmena:
ali pazi, jeftin DVD plejer kad rikne ne spali ti televizor od xyz evra, recivier, video recorder i lampu :D A jeftino napajanje kad rikne najcesce spali nesto, ako ne i sve.

PS. Te sprave eksterne sto riknjavaju posle 10 meseci digurno su najbolje :D ozbiljno, imas godinu dana garancije i dobijes drugi. tako zapravo imas dozivotnu garanciju :) Gore je kad das umesto 50e - 200e za plejer i ispadnes baksuz i rikne ti posle 2 god :S:
 
Кад добије други ваљда му остаје 2 месеца гаранције без обзира што је добио нов, нису ни продавци блесави.
 
Ne. Na NOV proizvod ide NOVA garancija. Samo kod popravki se garancija nastavlja. Evo moj drug vrti neki mini-cd mp3 plejer vec 2 godine, crkne posle 10 meseci, ode uzme drugi, dobije novih godinu dana.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno