Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ljudi aj batalite vise te kinez fore, sve je kinesko danas, cak se ide dalje pa dosta stvari radi jedan kinez,pa saljem drugim koji sklapaju u razne brandove, evo yate loon prvi fanovi idu i u LC i OCZ i u Antec, pa stampana plocica identicna kod 5 razlicitih proizvodjaca.....itd itd


cekajuci test.....
 
/offtopic/
Kina je odgovorna za 30 procenata svetske proizvodnje. Znaci, SVEGA. Negde je taj procenat veci negde manji (negde = grana industrije). Uprosceno, tri od svakih deset predmeta su china made... koliko ljudi kupuje kvalitetnije stvari (tj koliko ljudi to placa) toliko ih oni prave. Inace njima vise ide na ruku da se oko kvaliteta ne brinu mnogo, kvalitet zahtevaju strane firme, pa njima ide manje para. Dok ne krenu da prave svoje brendove i vise ulazu u reklamu. Primer - LC
 
Misko je napisao(la):
Ako vec dajes te pare za napajanje uzmi Enermax Lyberty u Microsistemu. Imas vodeno pa ti treba 2 napajanja?

Microsistem "ima" (oni su samo dileri neznam ko je uvoznik) samo od 500w

moja trenutna potrosnja je 404w (a zna da bude i veca kad mi donesu jos par diskova) i delim je na
1. DTK 400w=ploca+cpu+grafika+pci karte+mem+boot disk i optika
2. chief 360w =ostalo

planirani upgrade je 526w tako da...:wall:

ps. W je 'izmeren' sa http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
 
Sve strucnjak do strucnjaka.
Cm 450 real power je odlichno napajanje.To znam jer ga imam od kada se pojavilo a to znachi vishe od godinu dana ako ne i dve(mrzi me da trazim rachun).LC nemam pa ne mogu da tvrdim.
Kad je u pitanu sajt,a u pogledu podataka,odlichan je.Koga ne mrzi,moze da pogleda ovaj deo sajta.I za debila je jasno objashnjeno.
http://www.coolermaster.com/installation_manual/RS-450-ACLY MTBF Report.pdf
Ako se pogleda referentni broj na PSu onda ga ne proizvodi CM i tome smo vec pisali.Koga ne mrzi,neka potrazi.Ali fakt je da radi odlichno i na ovoj mojoj mashini.Od mene preporuka za CM real power 450w.
Ako bih imao vishe para onda bih uzeo Seasonic jer je preziveo "stress test" na tom's hardware.Postovao sam takodje o tome.
http://www.tomshardware.com/2005/07/11/stress_test/page30.html
Jedna napomena u vezi ovog linka i testa:metode testa su malo dovedene u pitanje jer mnogi proizvodjachi tvrde da su uslovi testa bili extremno nepotrebni.Tako je i OCZ power stream 600w pukao tj.iskljuchio se.
No,Seasonic je zachudio.Takodje postoji thread na ovom sajtu o seasonic napajanjima pa neka prochita ko hoce.
Toliko.
 
@boZZaP

tqaj sajt je jako neprecizan, evo ja sad racunao za moju konfu i kaze 356W, iako mereno trosi ~210W full load.

Ne znam sta ti u masini imas sto moze da trosi 500+ W, po potpisu imas 2 HDD-a vise i jedan rezac vise nego ja, ali to ne radi konstatno, a cenim da moj proc sa 137W TDP nadoknadjuje tu rupu :D. Delija (sa ovog foruma) ima isto sto i ti, samo ima nf2 i bartona i tera sve to sa 360W chieftec-om
 
Poslednja izmena:
@boZZaP Kad vec dajes te pare onda uzmi pravu stvar tj. Enermax Liberty trenutno najbolje modularno napajanje na svetu. Tu masinu sto ti imas bi poteralo i 350W ljudsko a ne 500. Tako da ako se zbog toga brines nemas problema.

@DARK SIDE Ovo "sve stucnjak do strucnjaka" na koga si tacno mislio?

Sta sve ljudi teraju sa 300W napajanjima, ima Raptora u RAID-u, SLI NVidia itd itd :
http://forums.silentpcreview.com/viewtopic.php?t=3075&postdays=0&postorder=asc&start=120
 
Poslednja izmena:
Misko je napisao(la):
Pa ajd neki utisci, po 3 put pitam da izneses premeri napone koja konf....

jel' bre bulbuderac! :D :d
jel smo ti mi besplatni beta testeri (nisi ti microsoft) :p :-devil-: :smoke:
ti imas lc-krsh a nas napalio da se pruzimo za 'enera' da vidis dal je dobar

prvi utisak
- tesko je (uzeo sam taxi do nbg)
- smrdi (toliko je novo da se 'oseca' farba)
- dobio sam lepu traxu ENERMAX i setam po mobilni i kljuceve oko vrata po kraju uz trenerku :p
- nalepio sam ENERMAX INSIDE na komsijinog Yuga


drugi utisak
modularni prikljuci su toliko sexy da ne uzmimam vise ni jedno napajanje koje ih nema

treci utisak
venice@2600
NEO2 Platinum
Leadtek 6800GT@415/1150
2x512 kingmax
floppy
Pioneer 108
2x160 SATA
2x300 SATA
300 ATA
250 ATA
3x92mm
3x120mm
4x60mm

i radi mrtvo ladno, ima da stavim pivo da se ladi na enera

ps posle cu da okacim i SCSI diskove da ga 'przimo'

Misko je napisao(la):
Pa ajd neki utisci, po 3 put pitam da izneses premeri napone koja konf....

nemam voltmetar (tj krsh je pa glupo da merim snjime)

evo sha kaze core centar
 

Prilozi

  • ener.JPG
    ener.JPG
    36.8 KB · Pregleda: 214
Poslednja izmena od urednika:
boZZaP je napisao(la):
- nalepio sam ENERMAX INSIDE na komsijinog Yuga

pazi samo da mu ga ne dignu zbog nalepnice :d :D, lepo sam ti rekao nema jos takvog ko je uzeo Enermax i da nije bio presrecan, Ener je Ener.

boZZaP je napisao(la):
nemam voltmetar (tj krsh je pa glupo da merim snjime)

evo sha kaze core centar

Voltaze san snova, nema veze sto je krsh i krsh meri napone u mV, krshevi se frljaju sa nekim drugim stvarima, ali za napone su skroz OK.

p.s. koliko si ga platio ako nije tajna?
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo boza me preduhitrio :) Znaci napajanje je vrh vrhova...Sve je unutar njega lepo dimenzionisano....mislim na komponente ,deluje krajnje pouzdano,e sad najvise me interesuje koliki je rippling napona na njemu .A to moze samo dobrim osciloskopom,ako ga uzmem od komsije :)A napajanje je ladno ko spricer :) radi na najmanjem broju obrtaja sa ovom masinom :
Venice @2600
2Xhdd maxtor7200 80G
Gigabyte 7800 GT oc.
2XDVDRW
5X 8 cooleri za kuciste @7v
Naponi su sledeci i isti bez obzira na opterecenje :) :
12V=12.09-12.11 :) :) :)
5V=5.1 zakucano :)
3.3V=3.32 zakucano :)
Kada bih jos mogao da nadjem shemu bio bih happy :)
 
boZZaP je napisao(la):
nemam voltmetar (tj krsh je pa glupo da merim snjime)

evo sha kaze core centar

hmmm nije lose evo recimo tagan easycon u-15 480w [email protected](bez dizanja napona doduse) 7900gt@560/825(1650) 2xsata raid 250gb 2x120gb pata,dvd-rw,2gb ram-a (4 modula na 2.1v),sky star 2,sb live i mnogo manje ventilatora nego kod tebe 1x120mm 2x80mm posle visecasovnog igranja condemned-a u 1600x1200
 

Prilozi

  • everest.JPG
    everest.JPG
    76.3 KB · Pregleda: 170
boZZaP je napisao(la):
nemam voltmetar (tj krsh je pa glupo da merim snjime)

evo sha kaze core centar
jesu li ti naponi u idle ili pod opterecenjem?

ili je isto :d
 
Poslednja izmena:
@bozaP

evo vidi moje. ploca laze za ravno 1V, multimer kaze 12V. Tagan 380W

PS. ja bi uvek pre uzeo tagana nego enera (opet, ovo kazem posto sam mogao da zumem enera kad sam uzimao tagana). Samo iz jednog razloga : assembled&tested in germany ;) meni dota. krastavac, takva mi logika ;)

tagan easycon 430W je dosta ZA SVE cak i za 10 HDD-ova. ima delayed HDD power up tako da cold boot spin up uopste nije problem. Inovacije su cudo (ikao je ova stara vec 3 godine kod tagana)

Edit: cekamo "etern1ty-ja" novog ponosnog vlasnika Tagan 430W easy con da javi utiske o napajanju, kompletu koji ide uz nejga, instalaciji i GALAMI koju pravi :d (cinizam)
 

Prilozi

  • forboza.jpg
    forboza.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 152
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
@bozaP

evo vidi moje. ploca laze za ravno 1V, multimer kaze 12V. Tagan 380W

PS. ja bi uvek pre uzeo tagana nego enera (opet, ovo kazem posto sam mogao da zumem enera kad sam uzimao tagana). Samo iz jednog razloga : assembled&tested in germany ;) meni dota. krastavac, takva mi logika ;)

tagan easycon 430W je dosta ZA SVE cak i za 10 HDD-ova. ima delayed HDD power up tako da cold boot spin up uopste nije problem. Inovacije su cudo (ikao je ova stara vec 3 godine kod tagana)

Edit: cekamo "etern1ty-ja" novog ponosnog vlasnika Tagan 430W easy con da javi utiske o napajanju, kompletu koji ide uz nejga, instalaciji i GALAMI koju pravi :d (cinizam)

Uzeh danas pomenutog Tagana od 430W!
Jednom recju odusevljen sam pomenutim napajanjem (sto posle Kung Fu-a nije bilo tesko :))!
BTW napajanje je dosta kvalitetno odradjeno. Kablova ima brdo,... za neke ne znam ni cemu sluze ;) i svi su oblozeni mrezicom.
Ima dve +12V grane sa po 20A na svakoj kada radi u split rezimu ili 26A u combine.
Tisina: Hm ...da mi nije upaljen monitor ne bih ni znao da mi je ukljucen komp :)
Naponi: Nijedan od test programa sa kojim sa merio napone nije dao isti napon (Everest, S&M, Sandra,
MSI Core Center, SpeedFan,...). Verovatno je do ploce koja laze ili do programa. Ono sto je bitno je to
da ni posle dugorocnog opterecenja (istovremeno gledanje filma sa DVD-a, kopiranje velikih fajlova sa
particije na particiju uz igranje FarCry-a), naponi se nisu pomerali uopste.

Apsolutna preporuka!
 
Poslednja izmena:
Misko je napisao(la):
Voltaze san snova, nema veze sto je krsh i krsh meri napone u mV, krshevi se frljaju sa nekim drugim stvarima, ali za napone su skroz OK.

p.s. koliko si ga platio ako nije tajna?

sad sam dosao kuci (komp je ostao da pravi xvid-e od mpeg-ova) i nista se nije promenilo u Core Centru samo "domaca temperatura"
umesto "toplog doceka" koji su mi pravili Dtk+Chief
"ledena mirnoca" Enermaxa.
Moracu nocas da stavim jos jedno cebe :smoke:
jedino mi CPU "greje dusu" :(
Misko daj tog Freezera, casti nesto za beta testera :D (ili bar reci odakle ti) :)

dodatak za prvi utisak:
torbica za kablove je zavrsila kao torbica za alat, tako da sam unisex (traka oko vrata i torbica u ruci Enermax) :D :D :D

napajanje je inace placeno 12.905 dinara
 
Misko je napisao(la):
pazi samo da mu ga ne dignu zbog nalepnice :d :D, lepo sam ti rekao nema jos takvog ko je uzeo Enermax i da nije bio presrecan, Ener je Ener.


Ovo je stvarno tacno...iz koje god da je serije i kolike god da je snage - bices odusevljen...

Ima i ostalih koja su OK, ali ener mi je nekako klasa za sebe.
Neverovatno je o cemu sve vode racuna...

PS: Bozo, jel pricas o 500w verziji? Ima ga u Onom Tehnicom computers-u preko puta puta sajma za 9700 din...

http://www.shop.tehnicom.com/search.asp?str=enermax&image2.x=0&image2.y=0
 
Poslednja izmena:
ener je u poslednjih 2 godine ostao klasu iza sebe, viajuci tudje tehnologije. Da se razumemo, odlicno napajanje, ali njihove industriske egzibicije nisu bas za pohvalu, sto im se i obilo o glavu.

posto sam se ja najvise nakenjao ovde o napjanjima i poplljuvao (tako receno mada to nije namera) evo vam link ka jednom od najbolje ocenjenih napajanja, a pri tome jeftinih.

za smrtnike napolju ovo kosta oko 110$ u evrima :D sta da vam kazem, mozemo samo da patimo

http://www.extremeoverclocking.com/reviews/cases/Hiper_TypeR_580W_1.html

sa Type-R ja imam iskustva sa opremom za kola ali mislim da ovo nema veze sa time. Ovo napajanje je dobilo ekstra ocene SVUDA, modularno, pozlaceni kontakti, snafa merena i deklarisana u REALNOJ primeni, a 110$...sta reci. ja bi to uzeo. medjutim da neko i ima muda ovo da uvozi, slabo bi sta prodao.
 
Testovi, testovi....milion puta sam pogresio na taj nacin :)
Ok je tako porediti sto se nekih stvari tice, ali kad uzmes enera u ruke... :)

Mada kazem, ima jos dobrih napajanja.

Recimo, ono sto je audiofreak uradio sa organizacijom oko uvoza Seasonic-a je bas super potez...


PS: Pojavilo se na Enermax-ovom sajtu neko novo Galaxy od 1 kw :)
 
Poslednja izmena:
Vojkan je napisao(la):
Koliko se greje?

Na dodir je mlak, dok mi se cini da je vazduh, koji izbacuje ventilator iz njega, malo vise topliji.
 
gx-x je napisao(la):
Samo iz jednog razloga : assembled&tested in germany ;) meni dota. krastavac, takva mi logika ;)

Daj bre gx-x nemoj da zezas :D :d

gx-x je napisao(la):
tagan easycon 430W je dosta ZA SVE cak i za 10 HDD-ova. ima delayed HDD power up tako da cold boot spin up uopste nije problem.

Pa ako ocuje 805ticu delayed mu nece puno pomoci sa 10hdd-ova. Delayed cak i nema neke velike primene, jer jedino sto vuce malo vise pored hdd-ova prilkom boot-a su fanovi a oni su smesni potrosaci.

gx-x je napisao(la):
ener je u poslednjih 2 godine ostao klasu iza sebe, viajuci tudje tehnologije

???

djsp je napisao(la):
Najvise me interesuje stress test da li ima neki sajt o tome za enermax liberty?

http://www.silentpcreview.com/article279-page1.html

Evo ti ovi ljudi znaju sta rade. Inace po mom misljenju 620W je cisto bacanje para, jace je 4A na combined 12V (12V1&12V2) sto u principu nije nista epohalno, zanimljivo da novi eneri daju 3A za 5vsb jako bitno ko ima mnogo usb uredjaja, od kojih neki vuku i kad je masina off.
 
Poslednja izmena od urednika:
nadam se da necu biti mnogo off topic. ima li ko iskustva sa fsp group napajanjima? masovno se ugradjuju u brand masine, a ima ih retail varijanti sa nekom bluestorm serijiom. deluju jako ubedljivo i vrlo su hvaljeni u mojoj okolini po kompjuterskim casopisima. verujem da su odlicna, ali bi hteo da cujem neko domace misljenje o njima. pozdrav svima;)
 
Nazad
Vrh Dno