Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
zale se ljudi, zaobji TT, ili idi direkt onda na chieftec.

ener otvori i ocisti ga lepo od prasine, ventilatori se lako montiraju/skidaju. Vidi pa ih otvori (skines nalepnicu sa centra, onda pincetom skines plasticni osigurac, izvuces sve to napolje, ocistis sa WD 40, posle namastis tovat mascu ili necim slicnim, pa sve vratis. (to je u slucaju ako se sam lezaj ventilatora cuej, a najverovatnije je samo prasina)
 
hvala na savetu za vent!!
Ako uspe imas pivo. U stvari, da budem posten i ako ne uspe zbog faktora ja-sam-mnogo-glup-sa-preciznim-stvarima opet imas pivo.
Chiefa sam preporucio drugaru kao ok kombinaciju napajanje/kuciste ali sam se dosta razocarao koliko je bio bucan. To je bilo pre nekih godinu i po, dve. Jel sada po pitanju tisine bolja stvar? Onaj chief je bio 350 cini mi se sa 12cm ventilatorom.
 
ne to vec je TT chieftekova maloprodaja kad su napajanja u pitanju :) sem toga ja jos nisam naisao na dobar, a tih TT proizvod.

PS. Nije frka za pivo :) hvala ! Samo ti otvori to napajanje pa prvo vidi da li je puno prasine ili ne. Ako ti nesto ne bude jasno pitaj !
 
Za TT gx-x preteruje.Ja imam TT kao i moj drug i ultra je tiho, i jos par ljudi imaju TT na forumu i niko se nije zalio na buku, a i na anketi "Koje vam je napajanje crklo" koja se nalazi na http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=100208 niko nije rekao da mu je crklo TT(znam da ce sada da gx-x kaze kako malo ljudi ima TT, ali kada se pogleda broj crknutih chiefteca onda bi i neko TT moralo da rikne ako je bas identicno kao chief).
Kao sto sam vec rekao njih izgleda pravi ista firma, ali to ne mora da znaci da su prozivodi identicni(ranije jesu i bilo je price o tome na forumu), ali sada ima nekih modela TT kojih nema u chief ponudi i obrnuto tako da se ne moze reci da je svaki TT=chief, jer chief sklapaju i drugi osim sirtecha koji sklapa TT, koliko ja znam...
 
Poslednja izmena:
eternity je napisao(la):
Konkretno sta?! ;)

Ono sto mene zanima je to da li moze za slicne pare da se nadje neko bolje napajanje?

Da je brand name (tog renomea) tesko ipak je ovo ispod 100evra. Mozes i Chief-a da uzmes u razmatranje, ovi novi bi trebalo da su bolji od LC-a.

Greg je napisao(la):
@Misko
siguran sam da je LC6550 bolje napajanje od starog enermaxa 365. Ali, stoji sledeca stvar, cini mi se da je to i gx-x rekao: nekako uz enermax si siguran, ili bolje, osecas se sigurno (na stranu to sto je tiho itd...). Na njega se niko nije zalio, barem ne da sam ja video. Sa druge strane, LC je bolji, ali tu i tamo ima kritika koje nisu neosnovane. 20 evrica mi se ne cini mnogo veci dodatak za renome. Problem je sto to nije vise 20 nego mnogo vise. Plus, sada su se mnogi renomei pretvorili u brendove (da tako kazem, znate na sta mislim) pa ni tu nisi siguran kao nekad.
Inace, necu da prodajem enermaxa, sluzice mi jos u prvom kompu. Samo mi je uzasno zao sto nije vise onako tih. Valjda ima nacin da se to sredi kada se otvori.
...nadao sam se da ce se javiti 10 ljudi koji su prezadovoljni sa LCom, pa da ne razmisljam i ustedim kintu. Sada merkam thermaltake-ove (60-80 EUR), na papiru mi se cine ok i tihi, a i ljudi se ne zale.

Pa ni tad nije bilo 20, 400w i jaca su i tada kostala 100evra plus, samo sto tada nikome nije bilo potrebno jace od 350. Sto vise nije tih ne verujem da je do fanova, izgleda da se fanovi vise vrte a ti proveri zbog cega, dal ima viska prasine pa se dodatno greju, ili mozda jedan ne radi kako treba pa drugi urla mesto njega, mislim da nije do podmazivanja to su 2ball bearings fanovi koji ne bi trebali da prozuje kao sleeve, otvori ocisti sve od prasine (izduvaj a ono sto ostane cetkom izcetkaj) pa probaj tako. I ja bih ti savetovao da izbegnes TT.
 
Poslednja izmena od urednika:
Bio sam u mb softu posle posla i ne moram da izbegavam TT posto imaju samo jedan model (oko 11k dinara, 560W). Out of my league...
imaju chieftec, ali nisam siguran koliko je on tih (iz mog iskustva nije) a to mi je primarno. Sve u svemu, u klasi do 80tak evra, smesi mi se LC od 45 evra. Od vikenda cu da vas gnjavim za CPU kuler...tih i dobar i ne skup (ovo je samo u Srbiji nenormalan zahtev, isto kao i za napajanje, sredine jednostavno nema)
 
Primio sam se nekako na ovo napajanje, cena u inozemstvu je oko 84$, da li je neko imao prilike da ga proba i da oceni.

Foxconn WinFast FA-480 480W Power Supply

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16817186029
http://www.foxconnchannel.com/Product/Power_parameter.aspx?id=en-us0000003

Inace planiram da ubacim novo napajanje u novu makinu, naravno posle mora :banana: ,kad se slegnu cene za neki Core2Duo:d . E sad nemam nameru stvarno da dam vise od nekih 60-70ojra za napajanje, svidja mi se i LC6550.
Naravno ide UPS ispred svega tako da necu da preterujem sa napajanjem ako me kontate..;)
 
Tu i tamo mislim da napolju ima boljih napajanja za do 100$. Foxconn vs. LC, pa verovatno je bolji Foxconn s obzirom da ista firma pravi i za Antec pojedine modele, ali je i dosta skuplji, cenaa/perfomanse iliti BB je def. na strani LC-a.
 
Hmmmm, znam i ja da je LC u tom cenovnom rangu BB, ali ko zna videcemo vec> Sutra cu najverovatnije dobiti neku okvirnu cenu za FC napajanje pa cu da stavim sve na papir.Mada....ima za razmisljanje jos 2 meseca.
'fala u svakom slucaju...
 
gx-x je napisao(la):
Pa CM real Power,, em je jace, em kvalitetnije, em svega 8e skuplje (i da, dobro sam proocitao oznake za snagu :d )
Na osnovu cega ti tako bez blama mozes da tvrdis sta je kvalitetnije, koju si skolu zavrsio, koliko si napajanja popravljao, kakva iskustva imas... pa da umes na osnovu dva reda na forumu da procenis sta je bolje.
 
kao prvo - napisao sam to kako sam napisao da bi malko zezao Miska :) Nista zlonamerno.

kao drugo - retko ko ovde od nas ima skolu za bilo sta ali svi i dalje iznosimo svoje tvrdnje i misljenja zar ne ? :trust: Mislim, kolko je ljudi ovde zavrsilo mikroelektroniku na nekom zescem fakultetu pa da ima pravo da prica koji je procesor bolji od kog ? :trust: (to je tvoja "filozofija")

kao trece- LC je kinez najzesci, malo kvalitetnije izradjen i malko bolje upokavan od Frontier-a. CM je zesci kinez, renomiranog proizvodjaca, koji je prosao dosta rigoroznije kontrole kvaliteta. Meni sasvim dovoljno, a tebi ? ;)
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
kao prvo - napisao sam to kako sam napisao da bi malko zezao Miska :) Nista zlonamerno.

kao drugo - retko ko ovde od nas ima skolu za bilo sta ali svi i dalje iznosimo svoje tvrdnje i misljenja zar ne ? :trust: Mislim, kolko je ljudi ovde zavrsilo mikroelektroniku na nekom zescem fakultetu pa da ima pravo da prica koji je procesor bolji od kog ? :trust: (to je tvoja "filozofija")

kao trece- LC je kinez najzesci, malo kvalitetnije izradjen i malko bolje upokavan od Frontier-a. CM je zesci kinez, renomiranog proizvodjaca, koji je prosao dosta rigoroznije kontrole kvaliteta. Meni sasvim dovoljno, a tebi ? ;)

Sve sve al da je jace i nije, kako god zesci kinez bio 110W ne verujem da moze CM da neutralise, CM su generalno srednja klasa napajanja, za nekog je i LC tu negde za nekog ne. LC po mom misljenju ako ces da das do 50evra nema konkurenciju ako dajes preko 70 onda nema logike kupovina LC ali ni CM, bolje nesto ispod 100 a jos renomiranije.

p.s. ja zavrsih srednju elektrotehnicku, pa malko gledam i sa te strane ;)
 
Poslednja izmena:
pa 90% nije CM jaci, ali bi voleo da vidim taj LC posteno opterecen, tvoja masina u full loadu ne vuce verovatno vise od 220W. Voleo bi da to napajanje na DFI LanParty SLI ploci sa 2x 7800GTX (namerno 7800) i nekim Opteronom (onim sto najvise opterecuje dzep) i 2x250GB HDD-a, 2x120mm fanova i par 80-ica i 12V pumpu za vodeno hladjenje, sve to na full load. Bas me interesuje kako bi se ponasale voltaze.

Fora je da ti i ja i svi sad uglas mozemo da vicemo kako je to 550W napajanje, a niko ne vuce ni 200W postenih iz njega. Zasto onda ne uzeti neko 420W provereno srednjeklasno napjanje za kasiku evra vise ? E to mene muci...
 
gx-x je napisao(la):
pa 90% nije CM jaci, ali bi voleo da vidim taj LC posteno opterecen, tvoja masina u full loadu ne vuce verovatno vise od 220W. Voleo bi da to napajanje na DFI LanParty SLI ploci sa 2x 7800GTX (namerno 7800) i nekim Opteronom (onim sto najvise opterecuje dzep) i 2x250GB HDD-a, 2x120mm fanova i par 80-ica i 12V pumpu za vodeno hladjenje, sve to na full load. Bas me interesuje kako bi se ponasale voltaze.

Fora je da ti i ja i svi sad uglas mozemo da vicemo kako je to 550W napajanje, a niko ne vuce ni 200W postenih iz njega. Zasto onda ne uzeti neko 420W provereno srednjeklasno napjanje za kasiku evra vise ? E to mene muci...

Bice testa videcemo kako ce se ponasati to napajanje, al i da LC nema toliku snagu, a i ja mislim da nema, takve situacije kao sto si ti naveo sem kao experiment su nemoguce prvo ko ima SLI, jos te 2 karte, a da nema pare za vrhunsko napajanje, glupo je tako porediti, kao kad bi rekao Tigar gume iznad 270Kmh se lose ponasaju, ok mozda ali ko vozi auto koji ide preko toga ima i za .... da ne duzim sad, mislim da kapiras sta ocu da kazem.

Ono sto mene ustavri najvise zanima koliko LC moze da da na max-u?
 
gx-x je napisao(la):
kao prvo - napisao sam to kako sam napisao da bi malko zezao Miska :) Nista zlonamerno.

kao drugo - retko ko ovde od nas ima skolu za bilo sta ali svi i dalje iznosimo svoje tvrdnje i misljenja zar ne ? :trust: Mislim, kolko je ljudi ovde zavrsilo mikroelektroniku na nekom zescem fakultetu pa da ima pravo da prica koji je procesor bolji od kog ? :trust: (to je tvoja "filozofija")

kao trece- LC je kinez najzesci, malo kvalitetnije izradjen i malko bolje upokavan od Frontier-a. CM je zesci kinez, renomiranog proizvodjaca, koji je prosao dosta rigoroznije kontrole kvaliteta. Meni sasvim dovoljno, a tebi ? ;)
1) Miska onda zezaj u direktnim reply-ovima, ovako si mrtav ozbiljan (smajli je na drugom mestu) odgovorio coveku sta da kupi sa nekim nebuloznim argumentima. Valjda ti je jasno da svaka preporuka mora da ima neku tezinu. Verujem ja da nije zlonamerno ali...

2) za procesore imas testove na svakom koraku na internetu, sto samostalno sto uporedne, a i oni spadaju u onu kategoriju komponenti koje imaju potpuno merljive performanse

3) pises kao neki novinar ili PR. Sta znaci "dosta rigoroznija kontrola kvaliteta"?

Ako ces vec da pljujes LC, daj nesto osnovano, npr meni eto smeta sto na celom internetu maltene nista od podataka ne moze da se nadje o njemu (plus katastrofa sajt), i prakticno jedine informacije koje mozes da dobijes o njemu su zasnovane na iskustvima korisnika, a batali to "kinez 50 evra to ne valja sigurno".
 
Vojkane, da je sajt LCa bolji jel bi napajanje bilo bolje?
Napadas coveka da prica napamet, a i ti radis slicnu stvar. Logika mu inace nije pogresna. Made in China nije nesto sto uliva poverenje ako iz toga ne stoji barem neki jak brend, oni zaista imaju "dosta rigorozniju kontrolu kvaliteta", to je jedino sto ih izdvaja od stvari sa buvljaka. Cemu prepucavanje?
 
Greg je napisao(la):
Vojkane, da je sajt LCa bolji jel bi napajanje bilo bolje?
Ne bi, ali bi imao bolji uvid u karakteristike napajanja, koliko je to moguce samo na osnovu citanja specifikacija.

Greg je napisao(la):
Napadas coveka da prica napamet, a i ti radis slicnu stvar.
Sta ja to pricam napamet? Ako planiras da kazes "branis LC" razmisli jos jednom i potrazi citat kojim ces to da potkrepis ;)

I nije nikakvo prepucavanje nego ne vidim smisao onakvih postova na koji sam odgovorio.
 
!

alo ....
ljudi dosta pljuvanja,:smash:
dajte opteretite tog LC pa ako se ne pokaze onda pljujte,
a licno me intresuje koji je PROMIL :S: korisnika u stanju svojom mashinom da ga posteno optereti....

lupetanja :wall: tipa "SLI sa 2x 7800GTX + Opteron itd...." su u ovoj zemlji na nivou statisticke greske :S:
 
ako je nesto retko ne znaci da sam "lupetao". Imas na ovom forumu nekoliko njih sa takvim konfiguracijama, pogledaj malo bolje. Sa druge strane opet pominjem, i da je statisticka greska - zasto onda kupovati 550W LC koji ti je nepotreban , kad mozes da za kasiku vise uzmes "pravi" brend od 420W ? :trust:

@Fedja:

pa jesam bio ozbiljan sto se preporuke tice. Ozbiljno mislim da je za 8e bolja kupovina CM 450W od 550W LC-a, a verujem da ces se i ti sloziti sa time. E sad, umesto tih 8, ja bi dodao 18e i uzeo tagan easycon 430W, ali to je druga prica, covek je pitao "CM ili LC"
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da sam ja Fedja, pa da odgovorim :d
LC 550W je 50 evra, ovo je neki novi Scorpio model (onaj na koji se svi loze je Silent Giant).
CM je neka druga tema, mene interesuje otkad je on neko mudo medju napajanjima pa ga svi tako preporucuju :) Do juce su pravili ventilatore i neonke, sad su na osnovu te slave poceli da deru po 100 evra za napajanje (koja i nije njihovo) i wooow to sigurno izuva :)
 
joj ! :) izvini, nesto sam citao malopre gde je fedja najvise pisao pa mi ostao u glavi :D elem, izbegavas da odgovoris konkretno :) : "CM za 8e vise ili LC ?

E sad , kao sto rekoh ni ja ne mislim da je CM neko zesce napjanje, zato sam i rekao, 18e vise i tagan 430W, to je moja preporuka. Fora je sto CM-a ima ko alve i ako ne daj Boze nesto ne valja sa njime dobices drugo cim udjes u prodavnicu.
 
Nazad
Vrh Dno