Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
I LC i TT lepe svoje nalepnice na proizvode istog OEM-a. ;)

Pa moguće je, ali su verovatno u pitanju skuplje serije. Koliko sam upoznat LC6600 definitivno nije cwt! Bilo to kvalitetno napajanje ili ne, jednostavno ne uliva poverenje, barem ne meni!

marko_n je napisao(la):
ali šta zaboga LC traži na tom spisku!
Udarilo sunce u glavu. :d Ma otkud znam kako se našlo na spisku, ide se na slovenačko primorje pa rekoh da se ne trošim previše!

pozdrav
 
U tom slučaju odlučuje cena i lični afinitet.

Nije tako jednostavno, to sto je isti OEM ne znaci i da je isti kvalitet napapanja.
Recimo, LC Power Prophecy od 750W daje 2x26A na 12V (kombinovana snaga nije navedena), dok Chieftec CFT-750-14C(S) daje 60A kombinovano na 12V.
Dok Corsair TX750 (takodje CWT) ima single-rail od 60A, sto je i najbolje resenje.
 
Nije tako jednostavno, to sto je isti OEM ne znaci i da je isti kvalitet napapanja.
Recimo, LC Power Prophecy od 750W daje 2x26A na 12V (kombinovana snaga nije navedena), dok Chieftec CFT-750-14C(S) daje 60A kombinovano na 12V.
Dok Corsair TX750 (takodje CWT) ima single-rail od 60A, sto je i najbolje resenje.

Nisam rekao da je lako, za svoj Touhgpower sam dao oko 20€ više u odnosu na gotovo istog chief-a CFT, ali kućište je TT pa reko da mu pravi društvo isti brend. Na kraju odlučuju nijanse, najvažnije opredeliti se za određenu snagu i provereni dizajn.
 
Molim za Chieftec razjasnjenje

Koliko znam, Chieftec CFT seriju je pravio CWT, a APS seriju pravi Sirtec.
Sta je sa CHP i CTP serijama?

O cemu se tu zapravo radi?
 
Hvala :type:

APS i CTP su Sirtec-ovi, ali za CHP cu morati malo vise da se potrudim da saznam.

Je l' ne vredi razbijati glavu oko toga ili je ipak Sirtec (mnogo) losiji od CWT-a?

To ti je kao da porediš renault sa citroenom. Reci konkretne modele koje treba uporediti.
 
Nikako da uzubiš :d, džabe pravim ove analogije. Ti i dalje želiš da se proglasi neki proizvođač boljim u svim klasama i gotovo. Pokušavam da ti kažem da to zavisi od modela u smislu da je recimo clio bolji od c3 ali je zato c5 bolji od lagune. Ili da odustanem od automobilskih primera? ;)
 
Poslednja izmena:
Nikako da uzubiš :d, džabe pravim ove analogije. Ti i dalje želiš da se proglasi neki proizvođač boljim u svim klasama i gotovo. Pokušavam da ti kažem da to zavisi od modela u smislu da je recimo clio bolji od c3 ali je zato c5 bolji od lagune. Ili da odustanem od automobilskih primera? ;)


Aha, sada valjda kontam sta si hteo da kazes :lupko:

Samo uporedjivanje konkretnih modela, bez obzira ko je OEM proizvodjac, ima smisla, jer je mozda jedan proizvodjac ugradio kvalitetnije komponente u neki model od drugog proizvodjaca koji mozda ima superiornije i kvalitetnije resenje u nekom trecem modelu...
 
U A-135 seriji (APS-xxxC) je najnovija generacija Sirtek napajanja! Izuzetno dobro tehnicki odradjena napajanja koja su pokupila sve same pohvale na testovima. Cak su i hladnjake odradili sa mnogo vise paznje! OCZ ih takodje ugradjuje u svoju prestiznu ModXStream Pro seriju. Ja inace imam i TT TP 750w i Chieftec CFT-750C sto je jedno te isto napajanje CWT OEM (razlika je u kablovima - Chieftec ima 2x2 Sata a TT 2x3 Sata). Medjutim efikasnost ja manja nego kod Sirteka, a ujedno i kada sam probao da testiram TT na maksimalno opterecenje, javio se problem... Opteretio sam svaku granu sa 14A (4x14=56 sto je ujedno i deklerisana maksimalna dozvoljena kombinovana struja) tj sa 672W, napajanje nije moglo da radi duze od 1-1.5 minuta nakon cega se ukljucivala overheat zastita i iskljucivala napajanje!! Mislio sam da je to do mog primerka napajanja pa sam ponovio to isto na Chiefteku ali na moju srecu.... opet isto. Znaci to je do dizajna napajanja a ne do mog primerka. Takodje sam primetio da i jedno i drugo rade na neznatno ispod 5V na +5V grani (???!!!), ali bez bitnih varijacija prilikom opterecenja. Doduse uredjaj kojim smo opteretili +5V i +3.3V grane, ne mogu da ih opterete do maksimuma! Dok na +12V uredjaji mogu da izdreniraju do 35A po grani.
Stoga nema potrebe da govorite o nekim komponentama iz predubedjenja.... dajte informaciju ako ste sigurni u to sto pricate tj. ako znate o cemu pricate! Sirtec je jedan od najrenomiranijih u ovoj oblasti, ali posto ima jake linije napajanja i pod svojim imenom, nije bas omiljen kao OEM.

Jos za kraj jedan kuriozitet: Chieftec APS-750C smo opteretili sa 56A (deklarisano je na 54A, znaci 2A vise od deklerisane struje od strane proizvodjaca), na isti nacin kao i TT i CFT - 4x14A tj. 672W i napajanje je radilo dobrih 10 minuta pre nego sto sam ga ja iskljucio .... ipak je to moje napajanje i ne bacaju mi se pare. Ni u jednom momentu dok je bilo u preopterecenju naponi na granama nisu pali ispod deklarisanih!!!
 
CWT ima vise linija i dizjna napajanja, tako da nije svako napajanje iste snage koje proizvodi CWT kao OEM ujedno i isto napajanje. Jos uvek se vodi burna polemika oko toga da li je bolji multi rail ili single rail dizajn. Svako od ovih resenja ima svoje prednosti i mane! Medjutim mnogi od vas potpuno subjektivno i bez potpore u cinjenicama diskutuju o necemu!!! Naravno da je potrebno malo bolje poznavati materiju i imati nekog iskustva da bi ste nekome davali savete. Znam da je lepo biti poklonik necega i da to daje poseban osecaj, ali tako ne mozete biti realni u ocenama i procenama nekih strucnih oblasti.

Jos jedna cinjenica: CWT ali i svi drugi garantuju isti kvalitet kao i iste performanse za napajanja iz iste OEM serije bez obzira kom proizvodjacu ga isporucili. Isti su i trafoi i kondenzatori i mosfet elementi!!!! E sad sto su TermalTake ili Chieftec renomiraniji proizvodjaci od LC Power ili nekih drugih pa mogu da idu na trziste sa vecim cenama... to je pitanje ekonomije.
Jos samo nesto... nisu sva Chieftec CFT napajanja CWT:

* OEM: Enhance
ATX-1136H ~18A
* OEM: AcBel
CFT-500W ~27A
CFT-550W ~30A

* OEM: Delta
GPS-350EB-101A ~25A
GPS-350FB-101A – 25A
GPS-400AA-101A ~NG
GPS-450AA-101A ~NG
GPS-500AB A ~30A
GPS-550AB A ~30A
GPS-650AB A ~45A
Super CFT-650A-12B ~45A
* OEM: Sirtec
APS-500C ~36A
APS-550C ~37A
APS-600C ~42A
APS-650C ~46A
APS-700C ~50A
APS-750C ~54A
APS-800C ~58A
APS-850C ~62A
APS-350S ~25A
APS-400S ~30A
APS-450S ~33A
APS-500S ~36A
APS-550S ~37A
HPC-360-202DF ~17A
HPC-420-302DF ~18A
CFT-560-A12C ~36A
GPS-560AB-A-C ~36A
GPS-620AB-A ~41A
Green CTP-300-12G ~19A
Green CTP-350-12G ~25A
Green CTP-400-12G ~31A
Green CTP-450-12G ~33A
Green CTP-500-12G ~36A
Green GFT-350-12S ~NG
Green GFT-400-12S ~NG
Green GFT-450-12S ~NG
Green GFT-500-12S ~NG
Super CFT-370-P12S ~21A
Super CFT-430-P12S ~25A
Super CFT-460-P12S ~31A
Super CFT-500A-12S ~31A
Super CFT-560A-12S ~36A
Super CFT-620A-12S ~41A
Super CFT-850G-DF ~66A
Super CFT-1000G-DF ~75A
Super CFT-1200-DF ~90A

* OEM: Channel Well Tech
Super CFT-600-14CS ~48A
Super CFT-650-14CS ~52A
Super CFT-700-14CS ~56A
Super CFT-750-14CS ~60A
Turbo CFT-600-14C ~48A
Turbo CFT-650-14C ~52A
Turbo CFT-700-14C ~56A
Turbo CFT-750-14C ~60A
Turbo CFT-850-14C ~62A
Turbo CFT-1020-14C ~72A
 
Poslednja izmena:
Nije tako jednostavno, to sto je isti OEM ne znaci i da je isti kvalitet napapanja.
Recimo, LC Power Prophecy od 750W daje 2x26A na 12V (kombinovana snaga nije navedena), dok Chieftec CFT-750-14C(S) daje 60A kombinovano na 12V.
Dok Corsair TX750 (takodje CWT) ima single-rail od 60A, sto je i najbolje resenje.

Pa sad poredis dve razlicite stvari!! To, kao prvo, nisu napajanja iz iste linije CWT napajanja. Dakle ovde se ne radi o razlici u kvalitetu, vec o razlici u konceptu i dizajnu napajanja!!! A drugo ovih 60A je malo nerealno... zapravo malo vise. Ne u smislu da +12V grana ne moze da da 60A (sto je 96% ukupne snage), svakako da moze, ali bi napajanje bilo neupotebljivo u takvoj situaciji, jer bi za +5V i +3.3V grane ostalo kombinovano ukupno 30W!!!!!! Sta da radis sa tim???? Ako neki auto ubrzava od 0-100 za 2 secunde ne znaci da je najbolji auto!!!
 
Ma ja se ne nerviram... samo naglasavam povisenim glasom :D

Znas kako, neki proizvodjaci deklarisu maksimalne konstantne struje opterecenja pri ambijentalnim temperaturama (20-25 C) a neki pri radnim temperaturama (40-50 C). U koliko je napajanje deklarisano na ambijentalnoj temperaturi, njegova izlazna snaga pri radnoj temperaturi ne moze preci 75-85% od deklarisane snage. Dakle sa povecanjem temperature opada i izlazna snaga za nekih 15-25%.
CWT, Delta, Seasonic, Sirtec, PCP&C i drugi OEM proizvodjaci svojim kupcima daju i precizne radne dijagrame gde se tacno moze ocitati izlazna snaga u zavisnosti od temperature, pa se proizvodjac sam odlucuje kako ce da deklarise napajanje. Zbog toga i dolazi do nekih odstupanja u delarisanju izlaznih struja u zavisnosti od toga ko pakuje napajanje.
 
He, he, pa ti se ponasas kao da ti je neko nabio prst u oko. :)

BTW, fino sto si pomenuo to deklarisanje snage u zavisnosti od temperature. :)

Da, mi Nishlije smo vrlo fini i ljubazni ljudi. :d
 
Jos samo jedna, ali izuzetno vazna stvar koju gotovo niko ne pominje, je kvalitet izlaznog napona, tj. odstupanje od idealnog jednosmernog napona. To se deklarise kao sum ili ti narodski prljavost DC komponente (eng. Noise level ili ripple), sto potencijalno moze da dovede do vrlo neprijatnih situacija. To se jedino moze ustanoviti prilicno skupom i sofisticiranom opremom, ali je za grubi uvid dovoljan i malo bolji osciloskop. Ako imate neku mogucnost uporedite kvalitetno i neko napajanje od 10-20 Eura pa ce vam sve biti jasno!!!

Nemojte se cuditi posle sto vam racunar kad sabira 2+2 daje rezultat 5 :crash:

Moj dobri drug iz detinjstva radi u Corsair-u i bas sam ga malopre kontaktirao po ovom pitanju zeleci neke informacije, te sam dobio jednu koja me je bas iznenadila. Corsair je svoja napajanja iz predserije HX-750 i HX-850 iz linije pro poslao na testiranje raznim casopisima i sajtovima, pa su neki na Corsairov uzas otkrili da sum (ripple) na +5V SB drasticno izlazi iz okvira dozvoljenih 50mV... Sum se kretao od 100 - 130mV. To je izazvalo uzbunu u Corsairu i u roku od sedam (7) sati je otkriven uzrok ovog problema i otklonjen! Naravno izvrsen je pritisak na medije te su oni ekspresno objavili ispravljene rezultate. Dobro je da je to otkriveno u predseriji a ne u serijskoj proizvodnji sto bi bila katastrofa za Corsair i njegova po svim karakteristikama elitna napajanja!!! Medjutim problem za Corsair je dobra kolicina predserijskih napajanja jos uvek negde u opticaju. Ovo su CWT nazpajanja ali mi drug kaze da nije u pitanju bio problem sa CWT-om vec Corsair-ova interna greska. E sad mi nije jasno sta su oni mogli da pogrese kad je ceo modul stigao iz CWT-a?? Jedino sto mi pada na pamet su losi kablovi ili losi kontakti na konektorima! Ako dobijem ovu informaciju prenecu vam.
 
Poslednja izmena:
Pa i mere ripple na testovima, barem ovi renomirani sajtovi.

Ma ja sam to pomenuo vezno za ove nase forumske diskusije, gde svi dele savete ljudima ne uzimajuci u obzir sve sto bi se u strucnoj raspravi uzelo u obzir. Ljudi kad postave pitanje o necemu sto neznaju, ocekuju da dobiju ispravan i strucan odgovor ( ne mislim strucan na nacin neke komplikovane diskusije i proracuna) koji ce na osnovu bitnih parametara da im omoguci da steknu pravi uvid u situaciju i donesu odluku. Problem je sto na forumima ljudi bez osnovnog tehnickog znanja o necemu dele savete koji su, u najmanju ruku, komicni. Nije fer prema onima, koji su iz zelje da saznaju i dobiju pravu informaciju postovali pitanja, da se daju samouverene informacije bazirane na ... ko zna cemu i da sad oni koji i onako neznaju moraju da iz sume takvih blesavih informacija pronadju ispravnu. Ako zelite da pomognete nekom dasjte mu tacan i precizan odgovor koji proistice iz cinjenica. U redu je da neko kaze svoje misljenje pa cak i pogresno, ako on to predstavi kao svoje misljenje a ne kao nepobitnu cinjenicu! Ja se od 1981 godine bavim racunarima i to je moje zivotno opredeljenje. Za sve ove godine naucio sam dosta toga, ali nikada nisam nekom svom klijentu dao informaciju na osnovu predpostavke ili nagadjanja. I dan danas ja okrenem kolege telefonom i pitam za moguci savet ili pomoc. Uvek ima nekoga ko zna vise od mene. Ali nemojte da postujete odgovore samo da bi ste se ostili pametnim ili tek da nesto kazete. Razmislite da li poznajete tematiku o kojoj zelite nesto da napisete. Veca je vrednost ako postavite neko interesantno i intrigantno pitanje vezano za diskusiju, te time otvorite prostor za jos bolju i kvalitetniju informaciju.

Ovo sam morao da napisem jer sam se citajuci ne samo ovaj vec i mnogo drugih foruma, nagledao toliko nebuloza i gluposti da je to prosto neverovatno! Kako ce neko sa osnovnim znanjem ili sa vrlo malo znanja iz neke oblasti, da se snadje ili da donese ispravan zakljucak??? neki su ocigledno ovde na forumima jer nemaju sta drugo da rade.
Znam da ce mozda ovaj moj post da izazove buru negodovanja, ali sam isto tako siguran da ce kod onih, kojima je forum najpotrebniji, da izazove odobravanje!

Pozdrav svima i shvatite, molim vas, ovaj moj post kao najdobronamerniji, a ne kao zelju da vredjam nekoga ili da osporavam necije pravo da ovde postuje!

:party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party:
 
@bungynik:

Posto je izostala bura negodovanja :trust:, ali i odobravanja, zeleo bih da te pitam nesto. Clan si ovog foruma vec vise od godinu dana, kazes da si video svasta na njemu i na drugim forumima, ali da li si se potrudio da ovde nesto izmenis po tom pitanju? :)Zasto tek sada pricas o tome kakvi su ovde odgovori, kakvi su clanovi, da li su kompetentni itd? Zasto nisi davao detaljne odgovore neupucenim ljudima kada si video da ih nesto zanima? Nisi imao vremena, verovatno ces reci, jer nisi besposlen.
E pa vidis, nisam ni ja, kao ni mnogi drugi, ali ne mozemo da svakome dajemo preopsirne odgovore na pitanja koja i ne postavljaju, vec ih prosto zanima sta je najpametnije da kupe u datom trenutku. :)
Mislim, neko pita o tome koje napajanje da kupi i mi bi trebalo ovde za svako takvo pitanje da napisemo odgovor koji bi zauzimao pola stranice? Da svakome pisem i objasnjavam sta je ripple, efikasnost, da li je bolji single ili multi rail sistem, zavisnost snage od temperature, sta su aktivni i pasivni PFC i jos dosta drugih stvari? Pa veliki procenat ljudi samo zeli da kupi ono sto je trenutno najisplativije, a ne da bude zatrpan hrpom informacija koje niti razume, niti ima zelju da razume. Za one koji zele nesto vise, postoji drugi delovi foruma, pa tamo mogu da saznaju prakticno sve sto ih zanima. :)

Naravno da uvek ima nekoga ko zna nesto bolje od svakog od nas, taman posla kada ne bi bilo tako. :)

Pozdrav i NHF! :wave:
 
Vrlo je prosto... ako ne mogu da napisem odgovor koji je obrazlozen i utemeljen ili nemam vremena za takav odgovor, ja necu ni da napisem! Svakako bi najgora varijanta bila kupi corsair jer termaltake ne valja ili tipa bezi od chieftec-a, to nevalja, kupi bilo koje drugo!!! Naravno da tastatura i papir sve trpe.To da li je odgovor ispravan i dobar, zavisi pre svega od toga koliko je utemeljen na cinjenicama. Ne potcenjuj sposobnost ljudi na forumu da shvate i pravilno obrade precizno date informacije. A zasto mislis da bi oni uopste i postavljali pitanja na forumu ako odgovore koji se svode na
ali ne mozemo da svakome dajemo preopsirne odgovore na pitanja koja i ne postavljaju, vec ih prosto zanima sta je najpametnije da kupe u datom trenutku.
Mislim, neko pita o tome koje napajanje da kupi i mi bi trebalo ovde za svako takvo pitanje da napisemo odgovor koji bi zauzimao pola stranice? Da svakome pisem i objasnjavam sta je ripple, efikasnost, da li je bolji single ili multi rail sistem, zavisnost snage od temperature, sta su aktivni i pasivni PFC i jos dosta drugih stvari? Pa veliki procenat ljudi samo zeli da kupi ono sto je trenutno najisplativije, a ne da bude zatrpan hrpom informacija koje niti razume, niti ima zelju da razume. Za one koji zele nesto vise, postoji drugi delovi foruma, pa tamo mogu da saznaju prakticno sve sto ih zanima.
mogu da dobiju i od prvog komsije koji ima kompjuter godinu dana i misli da je zbog toga postao ekspert. Pa kako ce neko da se odluci za npr. novo napajanje ako ima na stotine kontradiktornih odgovora. Za svako napajanje koje se pomene ima onih koji su za i protiv, a niko da coveku objasni zasto i kako to napajanje ne valja i zasto i kako bi trbao u tom i tom cenovnom rangu da izabere drugo. A sto je najgore neki i pokusavaju da objasne neke stvari na zaista pomalo komican nacin. Pa ja mislim da niko ko ne moze da da neki validan odgovor je bolje da ga i ne daje! Neka napise ja imam to i to napajanje, i na mojoj toj i toj konfiguraciji radi vec toliko i toliko i nisam ili jesam imao problema!! To je vec neko iskustvo i putokaz za onoga ko zeli da kupi nesto. Mozda to i nije merodavno ali se bar taj koji to napise ne predstavlja kao znalac ili ekspert, vec sa nama deli svoje iskustvo sto je itekako znacajno!

I nije bitno da li sam ja pokusao da ispravim nesto ili ne... to mi nije, a niti ce mi biti namera! Svako mora da koriguje sebe i odredi granice svoga znanja, kao i posledice i stetnost ili korisnost onoga sto pise! Vazno je da kad napisem nesto i stanem iza toga, to bude tacno!! Pa bolje da napisem jednom nesto smisleno, nego da kuckam pozdrave i zelje i sve sto vole mladi ! Ljudi ozbiljnih namera, posecuju ovakve forume koji pretenduju da budu strucni forumi u nadi da ce dobiti ispravan i strucan odgovor kome mogu verovati, a ne da iz sume "strucnih" odgovora koji su suprotstavljeni jedni drugima, igraju eci, peci pec... da bi uboli "tacan" odgovor! Pa da je na krstarici neko postavio neko pitanje o kompjuterima, odgovori se ne bi mnogo razlikovali od dobrog dela odgovora ovde!!! "Kupi Chieftec Turbo seriju, jer se slaze sa bojom tvojih plavih ociju. Stvarno je kuuul. A zamisli ima i ventilator!"


PS:

Da se ogradim, da neko ne bi shvatio pogresno: Ovde ima jako dobrih poznavalaca materije i svakako da oni daju precizne i tacne odgovore. Pa i ja sam zato ovde, jer kad neznam kako, ja potrazim pomoc ovde ili na nekom drugom forumu. Ali se njihov glas u dobroj meri nadjaca onim drekavcima iz kutije koji imaju odgovore na sve... od nacina lecenja svinjskog gripa do principa rada mikroprocesora. Samo cekam da neki ekspert dokaze da zbog koriscenja kulera sa ventilatorom od 12cm moze da se dobije pticji grip!
 
Poslednja izmena:
Evo i jedne informacije koje biste trebali da se pridrzavate:

Sledece vrednosti su date kao dozvoljeno odstupanje od idealnog napona, i sve izvan toga je opasno po vas kompjuter.

Dozvoljene fluktuacije napona u skladu sa ATX 2.1 standardom

Grana +3.3V

Donja granicna vrednost: 3.16V
Standardna vrednost : 3.30V
Gornja granicna vrednost: 3.43V


Grana +5.0V

Donja granicna vrednost: 4.75V
Standardna vrednost : 5.00V
Gornja granicna vrednost: 5.25V


Grana +12.00

Donja granicna vrednost: 11.40V
Standardna vrednost : 12.00V
Gornja granicna vrednost: 12.60V

Svako odstupanje vaseg napajanja izvan ovih vrednosti, to isto svrstava u grupu napajanja opasnih i stetnih po vas kompjuter i kao takva ih je pozeljno ukloniti iz racunara ili ih tamo ni ne stavljati!!
 
Nazad
Vrh Dno