Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ni Cors ih nepravi samo lepi nalepnice na seasonik i cwt
Ne bash ali nije daleko, Cors uglavnom malcice poboljshava napajanja.Recimo, Cors HX je Seasonic S12, Cors je stavljao 105C kondenzatore (industrial grade) dok originalni Seasonic ima 85C kondenzatore (consumer grade). Zbog toga Cors obicno kasni sa predstavljanjem svojih modela, svi su odavno imali CWT 750W ili recimo CWT 1000W, Cors je kasnio zbog tih modifikacija, ruku na srce blazih, ali dovoljno da se kaze da ne lepe samo nalepnice.;)
 
Hvala momci i zemljaci, pasce Cors.:)
:wave:
 
ih, em je skuplji em nije modularan. Ne znam kojom si se logikom vodio al je skroz suprotna mojoj :) Inace su i u chief-u 105C kondenzi, 85C su bili u ranijim modelima CWT-a.
 
a koji su onda CWT ? Zar nisu HX seasonic ?

bilo kako bilo, najveca razlika je u garanciji. To da li PSU ima 80 ili 85% iskoriscenja, da li je ripple za 1% manji u odnosu na CWT itd. to su trivijalne stvari po mom misljenju i ne primecuju se u radu. I jedno i drugo su odlicna napajanja, razlike su nijanse i neki placebo dozivljaj ili sta ti ja znam, kao imam seasonic, eeej, seasonic :) Nije kao da su CWT bazirana napajanja u rangu codegen-a, blueberry-a isl. srnj od 1000-2000 dinara :)

@Pike: Izvinjavam se :) Bio sam ubedjen da je TX serija CWT :)

edit: sad znam i zasto mislim da je tx650 cwt...smotani Zardon sa driverheavena je napisao da je CWT
 
Poslednja izmena:
Tako sam se i ja dvoumio izmedju CFT-650-14CS i OCZ StealthXStream 600W pa sam na kraju uzeo Corsair TX750. 5 godina garancije je ipak nesto!
 
Poslednja izmena:
Vidim da vecina komentarise o skupim napajanjima (preko 50e.) Interesuje me da li moze da neko kuciste+napajanje do 30-35e odradjuje posao za kofiguraciju

GA P35-d3sl
intel 2180
2x1GB 800mhz ram
8600gt graficka
HDD: 1x 500GB SATA2
DVD_RW

sa napomenom, da ne radim overclock na masini.
 
Vidim da vecina komentarise o skupim napajanjima (preko 50e.) Interesuje me da li moze da neko kuciste+napajanje do 30-35e odradjuje posao za kofiguraciju
pa ako ti cenis da vrednost ostalih komponenti nije takva (lako ces kupiti novu komponentu ako nesto od ovoga sto si nabrojao crkne) da mozes da rizikujes sa nekim losim napajanjem, onda moze.
 
Poslednja izmena:
@Alister

Ne znam da li ovo kuciste ima da se kupi kod nas?

@illidan

Cenim vrednost ostalih komponenti, samo dok sam citao na forumima, vidim da svi potenciraju overclocking, za bilo koju komponentu za koju zatrazis savet, pa tako i za napajanje, odgovor tipa: "mozes uzeti i losije napajanje ali onda zaboravi na OC"

A mene OC uopste ne zanima, bitno mi je samo da stabilno radi (slazem se da napajanje tu ima presudnu ulogu)
Iz licnog iskustva, za 7god promenio sam 3 napajanja i 2 racunara, sve su bila neka no name kucista, jedno je crklo zbog jake struje (bez ostecenja drugih komponenti) a drugo zbog 5god. koriscenja - oslabilo. Trenutno napajanje no name 450W za nforce2, athlon2000, 256ddr, GF2, 2xhdd, 2xrw
Zato pitam i trazim savet

Ja koristim racunar za internet (s tim u poslednje vreme mnogo vise zbog ADSLa- download) i multimediju (muzika, filmovi, obrada sa DV kamere...), igrice ne igram da bi terao overclocking.
 
Vidim da vecina komentarise o skupim napajanjima (preko 50e.) Interesuje me da li moze da neko kuciste+napajanje do 30-35e odradjuje posao za kofiguraciju

GA P35-d3sl
intel 2180
2x1GB 800mhz ram
8600gt graficka
HDD: 1x 500GB SATA2
DVD_RW

sa napomenom, da ne radim overclock na masini.

Mozda bi moglo ovako nesto:

http://www.codegenworld.com/03_prod..._search=11&min_id_search=33&pro_id_search=242

Ima ovde da se kupi:

http://www.a-maze.co.yu/kucista.htm
 
Pogrsio si temu/topik. Ovo je tema "koje je dobro napajanje" ;) Imas dosta topika sa temoma o jeftinijim napajanjima tipa codegen isl. Za 35e verovatno tako neka kombinacija, codegen kuca i napajanje.
 
Dobio sam ponudu za UNITEK 8029 400W B-34 za nekih 40e da li valja cemu ovo kuciste? Sta da uzmem do 50e (kuciste+ napajanje)???

Ima li neko chieftec do 50e? Ili nesto slicno?
 
Poslednja izmena:
@Mixa032: pogledaj post iznad tvog.
 
Dobio sam ponudu za UNITEK 8029 400W B-34 za nekih 40e da li valja cemu ovo kuciste? Sta da uzmem do 50e (kuciste+ napajanje)???

Ima li neko chieftec do 50e? Ili nesto slicno?

chieftec kuciste sa napajanjem je uglavnom od 75e (neko malo) pa navise. Dragon i slicne varijante sa nakim 380/400W napajnjem su oko 90e.

Kvalitetno napajanje je osnov za stabilnu i bezbednu konfiguraciju, bilo da oces da overklokujes ili ne. Dakle pusti te price "ako neces da overklokujes bla bla". To se u najboljem slucaju moze reci "ako neces da overklokujes mozes da uzmes i slabije napjanje (po W, a ne po kvalitetu)" u smislu ne uzmes corsair HX620 vec VX450...

:wave:

PS. Imas u ovoj sekciju "sta da kupim" pa prelistaj ili postavi temu. Ne znam za druge ali ja nemam pojma kakva su ta kucista i napajanja za <50e osim iz "babskih prica" :)
 
Poslednja izmena:
pametno. Znas kako, kad jednom das 50+ evra za PSU onda ne razmisljas o tome naredne 3 godine, mozda i vise, a usput znas da sto god da te zeza - nije PSU ! To dosta znaci, veruj mi. Na stranu to sto si bezbedan od tga da PSU rikne i povuce pola kompa za sobom...Ljudima kojima se to desi ovde nije bas u najboljem interesu da se time hvale pa o tome ni ne pisu vec cute. Znam par njih da im se desilo (jer su bili tvrdoglavi i kupili jeftino) ali nisu ovde javili da im se to desilo vec su samo pitali sta za ~50e da kupe.
 
Koje je kvalitetnije napajanje Enermax MODU82+ 625W ili SilverStone Decathlon DA650W za duge staze ? Pitanje je upuceno poznavaocima materije i vlasnicima istih,Misko,.....
 
Poslednja izmena:
Dakle :
Masina iz potpisa, sa malim izmenama - ploca Biostar a770 m2+, Palit 9600GSO 384, + HDD Maxtor 80Gb ATA i zvucna Creamware Luna II...
Koje napajanje da uzmem (kada skupim kintu) a da ga ima u NSu i da bude do 6000din ? Overklokovacu masinu, ali nista extremno, mozda kojih 100-200MHz na procu, i grafu malo dodam svega...
Dakle, ciljao sam na OCZ 550w, kosta me oko 5500din, ne znam jel mi to ok varijanta (s obzirom da sledece godine mozda eventualno uzmem x3 ili fenoma) ili da ipak jurim nesto malko vece ?
Takodje, zanima me da li bar Gigabyte GE-R460-V1 ili Cooler Master extreme 430w mogu za prvo vreme da se bore sa svim ovim (kasnije bih ga roknuo u slabiju masinu) ?
 
Nazad
Vrh Dno