Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
zool je napisao(la):
Imam Tagan 580w easycon i svaka preporuka za napajanje.
Sto se tice HG-a cesto nabavljaju nove kolicine napajanja.
samo me zanima obzirom da nemam iskustva sa tim brandom napajanja:
Dali i koliki je pad napona po grani kod opterecenja kod tog napajanja?Imali 8 pinski konektor za 12v granu?(pretpostavljam da ima).
 
posto ga zool ima moze da proveri, ja sam hteo da ga uzmem ali sam procitao neke testove na netu gde su napomenuli da mu pri opterecenju 12v grana opada bas dosta na nekih 11.67 tako nesto. Bolje uzeti Enermax Liberty 500 ili Seasonic 500, cak se i Coolermaster 550w SLI pokazao bolje od tog Tagan-a
 
dozvoljeno osciliranje napona je +/- 5% , 11.67 je uveliko u toj granici. Pitanje cime su merili, meni ploca pokazuje 11V, unimer 12.06 V ;) Cooler master je prepakovani chiftec delta i moje skromno misljenje je da ne vredi 3 kesice kikirikija, ma kakve god napone davao DOK RADI. (da ne pominjem da je njegov ugradjeni "voltmetar" pokazivao 118W potrosnje u toku rada 3d marka 2005 na 6800ultra kartici, 1gb rama, nf2 i barton na 2.5ghz)
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
Cooler master je prepakovani chiftec delta i moje skromno misljenje je da ne vredi 3 kesice kikirikija
Al si ga sad lupio za medalju.Da si to rekao za thermaltake pa ajde,ali da mi to kazes za coolermaster,to nikao nije u redu.Nadam se da stojis iza onoga sto si rekao,tako da u skorije vreme ocekujem konkretne dokaze(neki link ili slicno),ili da lepo priznas da si ovo lupio!:d
 
nemam ja sta tebi da dokazujem, otvori chieftec 420 (deltu) i otvori cooler master i uveri se sam. Bilo je vec i dokaza i rasprave ovde na benchu pre godinu dana...a thermal take je prica za sebe, buterfly serija ne sam o da je prepakovani chief, vej usput i remarkiran (sad lupam ali recimo da 550W model zapravo ima iste specifikacije kao i chiftec 420W model, to se vidi kad poredis licence na onom sajtu sto je audiofreak dao, a tamo mozes verovatno i da nadjes dokaz o onome sto sam ja rekao za coolermaster, samo treba da imas broj RU sertifikata od nekog cooler-a 420 i od chiefa delta 420 i sve ce ti biti jasno. ;) )
 
ne pratim to vise kao pre godinu dana, ali moguce da trpaju malo ovoga, malo onoga, verovatno u zavisnosti cena delova u momentu nabavke... Nema ljudi, imate 4-5 proizvodjaca desktop napjanja koji rade sve sami (80%), ostatak trzista kupuje delove od ovih i pakuje i pod svoj brand (platili pa klate).

Uzmes i pogledas da li firma ima postrojenja za proizvodnju smd komponenti i ostatka elektronskih uredjaja, ako nema - koriste delove od neke druge firme, samo je pitanje chije...OCZ recimo jedan deo napajanja radi sam jer imaju postrojenja za izradu SMD komponenti, ali nemaju ostatak i to uzmu od Tagana... Cooler MAster kolko se meni cini pravi samo limove, plastike i metalne objekte. Odakle njima delovi za napajanje ??
 
gx-x je napisao(la):
nemam ja sta tebi da dokazujem, otvori chieftec 420 (deltu) i otvori cooler master i uveri se sam. Bilo je vec i dokaza i rasprave ovde na benchu pre godinu dana...a thermal take je prica za sebe, buterfly serija ne sam o da je prepakovani chief, vej usput i remarkiran (sad lupam ali recimo da 550W model zapravo ima iste specifikacije kao i chiftec 420W model, to se vidi kad poredis licence na onom sajtu sto je audiofreak dao, a tamo mozes verovatno i da nadjes dokaz o onome sto sam ja rekao za coolermaster, samo treba da imas broj RU sertifikata od nekog cooler-a 420 i od chiefa delta 420 i sve ce ti biti jasno. ;) )
Ajde majke ti,rastavi oba,pa baci neke fotke,jos uvek mislim da si lupio za medalju,vec dva sata listam po netu da bi nasao iole slicanu cinjenicu koji si izveo,ali nista.Imao sam oba napajanja u radu,vise modela tacnije,nekolkiko sam imao cak i rastavljenih,jer sam menjao ventilatore,ali ovo sto ti pricas nema smisla.;)
 
gx-x je napisao(la):
(da ne pominjem da je njegov ugradjeni "voltmetar" pokazivao 118W potrosnje u toku rada 3d marka 2005 na 6800ultra kartici, 1gb rama, nf2 i barton na 2.5ghz)

Mislis vatmetar :)

I kod mene onaj TT pokazuje isto male W, i na Tomshardwareu je rekao da TT pokazivac otprilike pokazuje manje W(kod njega je potrosnja bila 400w, a pokazivac je pokazivao valjda 380w) i ako pretpostavim da je ovaj pokazivac ispravan onda me apsolutno ne cudi takvo pokazivanje i meni to jos dokazuje da su kinezi ustvari jos veci krsh.

BTW Pogledaj testove gde sa 805-com na anand-ovom testu koja vuce mnogo vise od tog bartona i sa grafickom 7800gtx koje vuku jod vise od 6800ultra u full loadu cela masina vuce oko cini mi se 211W.
Znaci pokazivac prema ovome pokazuje sasvim ok vrednosti.

Evo i slike:
11507.png


Obrati paznju na to koliko trosi cela masina sa athlonom 3000+ i to sa gtxom koji vuce sigurno vise nego 6800ultra...

A jos kaze i ovo:
As always, we measured power consumption of the entire system at the wall outlet

Iz cega sledi da je potrosnja sistema jos manja, jer napajanje nema 100% efikasnosti.A ne verujem da Anand koristi neki shit uredjaj za merenje kao ni Tom...

Link ka testu:
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2736
 
Poslednja izmena:
Da ne ulazim dal su CM 420 i Chief 420 slicna tj. jedno te isto, CM 550 model je maltene identican CM 420 modelu, naravno minimalno dopunpan da pruzi 550W jedna od stvari koje su napumpali je veci rpm fan-a unutar napajanja i time digli broj W.
 
Misko je napisao(la):
Da ne ulazim dal su CM 420 i Chief 420 slicna tj. jedno te isto, CM 550 model je maltene identican CM 420 modelu, naravno minimalno dopunpan da pruzi 550W jedna od stvari koje su napumpali je veci rpm fan-a unutar napajanja i time digli broj W.
Ja imam 450w Cm i rekao bih da je spolja isti kao cm 550w.
RPM pa digli W?Nisi tako mislio samo je rechenica malo nejasna :D.Nisam siguran a pogotovo zbog ovoga
http://www.coolermaster.com/installation_manual/RS-550-ACLY MTBF Report.pdf
Ko daje veci mtbf od njih?
"dopunpan"=dopumpan.:D
Mrzelo te kucash pa si zbrkao post da sam ti jedva pohvatao konce;)
Shta god da sklapaju-imaju odlichna napajanja.Ja sam za ovo dao 95 eu(skoro 2 godine) i danas je tu negde sa cenom.Tada je retko ko i kupovao takva napajanja.Uglavnom su se palili na Enera.Tezak je veoma a daje odlichne voltaze...prezadovoljan sam.
 
Poslednja izmena:
A kako se ponasa ova nova serija Chieftec-ovih napajnja ATX v2.2 CFT-560A-12S i CFT-620A-12S, imaju dosta na papiru jake 12+ v grane cak tri po 16A, 17A, 25A ??
 
DARK SIDE je napisao(la):
Ja imam 450w Cm i rekao bih da je spolja isti kao cm 550w.
RPM pa digli W?Nisi tako mislio samo je rechenica malo nejasna :D.Nisam siguran a pogotovo zbog ovoga
http://www.coolermaster.com/installation_manual/RS-550-ACLY MTBF Report.pdf
Ko daje veci mtbf od njih?
"dopunpan"=dopumpan.:D
Mrzelo te kucash pa si zbrkao post da sam ti jedva pohvatao konce;)
Shta god da sklapaju-imaju odlichna napajanja.Ja sam za ovo dao 95 eu(skoro 2 godine) i danas je tu negde sa cenom.Tada je retko ko i kupovao takva napajanja.Uglavnom su se palili na Enera.Tezak je veoma a daje odlichne voltaze...prezadovoljan sam.

Ne kazem ja da je CM los nego da su 550 i 450 (moja greska gore sam mislio na 450W model, napisao sam 420W) skoro pa jedno te isto.
 
@The pocetnik:

ovde su malo "realniji" rezultati nego tomini: http://www.guru3d.com/article/Videocards/326/4/

ja ne znam kako su na tom's hardweru dobili onako malu potrsonju u nekim slucajevima...Ne bih sada da ulazim u to kolko koji procesor i chips3et trose struje, ali 130nm barton konfiguracija prilicno trosi.

@spacemaster:

Ja imam tagan, nemam ni chief ni CM pa ti nazalost ne mogu pokazati. Sa druge strane gledaj to ovako: CM je napravio delova u tom napajanju kolko je i microsfot napravio delova u X-box konzoli...
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
Ja imam tagan, nemam ni chief ni CM pa ti nazalost ne mogu pokazati. Sa druge strane gledaj to ovako: CM je napravio delova u tom napajanju kolko je i microsfot napravio delova u X-box konzoli...

Ako ne prestanes da lupas, odose svi postovi od sad pa na dalje. Dokazi to sto tvrdis, necemo valjda da tolerisemo deiznformacije i traceve?! Lepo ti je covek rekao da CM pravi Acbel, imas sajt na kome mozes da vidisi i oznake na napajanju.
 
Ma dobro,koji vam je andrak sad?Tachno je da napajanja ne rade od pochetka do kraja u sopstvenoj reziji.kao i shto matichnu sklapaju od Foxcon socketa,intel chip seta,siemens elektrolita itd...E sad,ko chije delove koristi?Tu ste malo zaglibili jer je to prava varijabla u ekonomiji.Ugovori se stalno sklapaju pa se i modeli menjaju.Zato je teshko reci decidno:CM pravi chieftec ili AcBel jer ce to ,koliko sutra,biti promenjeno.
U svakom slucaju svi su u pravu,samo treba imati "rezervu".Nema razloga za ljutnju.
BTW.mene zanima i dalje ko daje veliki "mtbf(vremenski tok u okviru koga nece doci do kvarova a po tvrdnji prozivodjacha)"?Cm daje 400 000 sati.Neki renomirani,vidim,daju 100 000 sati.Opet,mtbf se i testira i jasno je pokazano da je Cm izgurao preko 400 000 sati testa.Postovao sam gore link u prethodnom postu.Ne tvrdim da je moje napajanje najbolje ali bih rado nashao neko bolje u ovoj klasi jer cu skochiti na neko sa eatx12v konektorom,obzirom da imam dual core cpu.
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
aha, aj dokazi da ja lupam ili mi nemoj kenjati ! to je ono, kriv si dok ne dokazes suprotno jel ? :trust:

prvo: rekao sam da su "raniji" modeli bili chiefteci, za nove ne znam (sad znam da su Acbel)

drugo rekao sam da CM ne pravi sam napajanja vec samo pakuje proizvod - i nisam lupio, pakuju Acbel, kako sto je vec dokazano.

sta jos oces ? Da crtam ? zabole me, ja CM ne bi kupio nikada niti me interesuje da ja nekom nesto dokazujem, niti imam volje niti vremena za tako nesto. VOLEO BI da mogu da pokazem konkretno za 360W CM i chief delta 360 posto sam LICNO video oba modela u jednom servisu otvorena, ali ne mogu da dokazem krastavac.
u poruci koji si kvotovao i rekao da lupam, sve sto sam napisao je 1000% tacno. CM ne pravi sve komponente za napajanje, microsoft ne pravi HDD, CPU, graficku, memoriju itd, u konzoli. Sta sam lupio ? Gledaj sta kvotujes.
Sto si przenica,sto se lozis,evo i danas pokusavam da iskopam bar 10% istine,za koju toliko tvrdis da je tacna,ali posto ti covek lupas,siris dezinformacije,samo zarad toga sto ti se ne svidja doticni brend,mislim to je stvarno banalno.Colermaster pravi odlicna napajanja,gledano u odnosu na kvalitet-cena.Tako da svaka tvoja konstatacija na ovu temu ode u vodu jer decak stvarno si lutio glupost,a i poceo si da vredjas sto nije lepo.:trust:
 
Spacemaster je napisao(la):
Colermaster pravi odlicna napajanja

Mala ispravka -- CoolerMaster BRAND-uje solidna napajanja.

Isto kao sto za vecinu proizvodjaca kucista limariju pravi Chieftec po porudzbini, a oni rade maske, paint job i stickere. Isto kao sto Sony koristi Lite-On masine za svoje CD/DVD uredjaje. Isto kao sto sve klime imaju Toshiba kompresore. Ne vidim u cemu je tu problem?
 
audiofreak je napisao(la):
Mala ispravka -- CoolerMaster BRAND-uje solidna napajanja.

Isto kao sto za vecinu proizvodjaca kucista limariju pravi Chieftec po porudzbini, a oni rade maske, paint job i stickere. Isto kao sto Sony koristi Lite-On masine za svoje CD/DVD uredjaje. Isto kao sto sve klime imaju Toshiba kompresore. Ne vidim u cemu je tu problem?
Ne vidim ni ja problem ali oni bash zapucali...:D
dali je tachno da su do skoro hvaljena enermax napajanja pochela da crkavaju?Negde to prochitah na benchu.Delimir,nedjo,fedja..neko od njih reche,ne mogu da se setim jer su mi oni svi isti tj. isto postuju kad je cpu u pitanju:-devil-:

sad vidim da je Seasonic S12 in the 600 watt class 140 dolara.Audio ako mozes za ovakvu ili slicnu cifru da nabavish..salji jedno odmah-novac nije problem.
http://www.tomshardware.com/2005/07/11/stress_test/page30.html
 
Poslednja izmena od urednika:
ok, ne mogu da dokazem za napajanja nikako, evo cak sam trazio isto to i za TT napjanja (za to brdo ljudi zna da su prepakovani cihteci, opet govorim o modelima iz ~2002, kao sto sam i na CM mislio) ali ne mogu nigde konkretno to da nadjem. JEdino sto sam nasao za CM je da su za neka kucista koristili chieftec sasiju (kao i TT u sustini) pa ako su vec uzimali kucista, ne mora da znaci (jer ne mogu da potkrepim dokazom) ali eto, gledajte to kao mogucnost (a kazem za 360W model jeste, licno sma video u servisu)

inace ne mrzim ja CM brand uopste, zapravo mi se svidjaju njihovi proizvodi, ja samo ne volim nova chieftec napjanja.

btw. nisam ja nikog vredjao, vi ste mene vredjali.
 
Bez da se ljutis!!!

gx-x je napisao(la):
ok, ne mogu da dokazem za napajanja nikako, evo cak sam trazio isto to i za TT napjanja (za to brdo ljudi zna da su prepakovani cihteci, opet govorim o modelima iz ~2002, kao sto sam i na CM mislio) ali ne mogu nigde konkretno to da nadjem. JEdino sto sam nasao za CM je da su za neka kucista koristili chieftec sasiju (kao i TT u sustini) pa ako su vec uzimali kucista, ne mora da znaci (jer ne mogu da potkrepim dokazom) ali eto, gledajte to kao mogucnost (a kazem za 360W model jeste, licno sma video u servisu)

inace ne mrzim ja CM brand uopste, zapravo mi se svidjaju njihovi proizvodi, ja samo ne volim nova chieftec napjanja.

btw. nisam ja nikog vredjao, vi ste mene vredjali.
Opusteno covek,poenta cele price je ta ,da tvoji argumenti nemaju pokrice.E sad sto je imam mogucnosi da se srecem svakodnevno sa razlicitim hrwderom to je moj problem,ali opet i tvoj jer kazem da informacija koji si istakao je krajnje netacna i nema smisla,ali ajde,nema veze.Ja sve sto tvrdim,a opet nije nekome jasno iznesem odredjene dokaze,a ti covek pljus "glupost',a na sve to da ostanem ravnodusan,e pa ne mogu,zao mi je.Nemoj da se ljutis,ali sledeci put kad nesto bude iznosio bez dokaza razmisli dva puta da li ces da postujes ili ne,jer sirenje dezinformacija nikome nije od koristi.Pozdrav:wave:
 
vidi, razumem ja to sve, da mogu da se vratim kroz vreme i da ufotkam ta napjanja - bi veruj mi ! Evo, nemam dikaza ni da je thermal take xaser 3 kuciste u osnovi chieftec, a svako ko ga je video zna da jeste. Nemam dokaz ni da je butterfly 420 iz 2003 jaje jajetu ofarbani chiftec 420 sa narandzastim ventilatorom... jebiga.
 
gx-x je napisao(la):
vidi, razumem ja to sve, da mogu da se vratim kroz vreme i da ufotkam ta napjanja - bi veruj mi ! Evo, nemam dikaza ni da je thermal take xaser 3 kuciste u osnovi chieftec, a svako ko ga je video zna da jeste. Nemam dokaz ni da je butterfly 420 iz 2003 jaje jajetu ofarbani chiftec 420 sa narandzastim ventilatorom... jebiga.


Evo podrske ovoj tvrdnji. Imao sam vise puta priliku da vidim gore pomenute chieftec-e i tt otvorene. za verzije 420w mogu da tvrdim da su apsolutno iste. proizvodi ih firma sirtec i sam sirtec ih obelezava kao hpc 420-202. razlikuju se zaista samo u boji ventilatora:) .
 
Pa odavno se pricalo da chief i TT napajanja proizvodi isti proizvodjac.
Ja sam bio ubedjen da novija pure power napajanja ne proizvode isti koji proizvode chief napajanja, ali kada sam pogledao onaj UL broj video sam da ovo napajanje proizvodi sirtech koji je proizvodio napajanja i za chief.
E sada posto u ponudi chief napajanja ne vidim da imaju neka sa pokazivacima potrosnje i kontrolom fana u samom napajanju mislim da se ipak ova proizvodja danas razlikuje i da pojedina napajanja iz TT nemaju svoju "sabracu" iz chiefa i obrnuto.

Naravno posto je sada pao kvalitet chief napajanja mozda ce to neko povezati i sa losim kvalitetom TT napajanja, mada vidim da dosta ljudi ima chief i da im je doticno crklo dok iako mnogo manje ljudi imaju TT u onom glasanju vidim da do sada nikome sa foruma koji je video tu anketu i koji ima TT napajanje doticno nije crklo pa mislim da iako ih sklapa ista firma da se doticna razlikuju(iako uzorak nije bas preveliki) , barem je meni to logicno prema ovom sto sam prethodno naveo.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam čitao revjue najbolji brendovi za napajanje su:

Zippy
PC power & cooling
Seasonic
Fortron
OCZ
Enermax
Zalman
Enhance
Silverstone

Sve je to kvalitetno i nije greška izabrati bilo koji od tih brendova.
 
Tagan TG480W U-15 Easycon super silent

http://www.tagan.com/pages/products/easyconS/e_tg480_u15.html

uzeo juce i zadovoljan sam 100% nije mi zao nijednog evra kombinacije kablova i rail-ova kakve hoces pozlaceni konektori brdo kablova ludnica na single rail V12 daje 35A a dual rail V12 2x20A izadje oko 120e
 
Explorer je napisao(la):
@ivke76
Gde si ga to nasao?

u HG spotu doduse bio je zadnji komad:smoke: mislim da im je ostao jos jedan kom 430W easycon ili 2force serija ne secam se tacno cena je oko 100e
 
Nazad
Vrh Dno