Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
taj je stiltu izbio osigurac u kuci i spalio mu prescott 670, plocu i corsair memoriju :D

mada ono je bilo extremno
 
Daleko bilo. Misko zelim ti da nebudes te srece. Mada meni bi verovatno i ceo kompjuter izgoreo kad bi ga kupio i stavio kakve sam srece ovih dana :S:

Inace Misko odlican opis i jos jednom hvala sto si ispunio obecanje.
 
a sta ti kupujes :)
 
taj je stiltu izbio osigurac u kuci i spalio mu prescott 670, plocu i corsair memoriju :D

mada ono je bilo extremno

OCZ ima garanciju od 5 godina sto retko koji proizvodjac ima, ustvari ja ne znam dal jos neko ima (PC P&C ima 5 al ne za sve modele), al stvari uvek mogu da krenu naopako to stoji. Ne znam da li ste za diskusiju multi 12v rail za i protiv?
 
svaka cast misko nego koju makinu ti sad teras na tom OCZ-u jel dovoljno za neki c2d sa po 2 optike i 2 harda 2GB rama neko X1900XTX itd
 
Je l' si bas poredio buku enermaxa sa npr LC-om, tj jesi li ga cuo uzivo? Mislim na Liberty 400W.

Na silnentpcreview mogu da se skinu snimci (zvuka fan-a/fan-ova) skoro svih napajanja, tj. kako zvuce, covek je testirao OCZ i Enermax Lierty i Liberty je tise, a i zvuci tise, ja ga licno nisam cuo uzivo.

svaka cast misko nego koju makinu ti sad teras na tom OCZ-u jel dovoljno za neki c2d sa po 2 optike i 2 harda 2GB rama neko X1900XTX itd

Ma to ce terati i Liberty bez da trepne. OCZ pogotovo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Razumi sta sam mislio kada sam pisao, zasto odmah ne uzeti jace napajanje, bar neki procenat jace od 500W a razlika u ceni minimalna? Opet nemam ja pojma :) samo sam dao sugestiju, ali dobar povod za smejanje, okaci onda svuda lude smajlije kada neko postuje i mirna backa ;) Prati koju masinu se covek sprema da uzme, ne kazem da nece biti dovoljno, ali od viska glava ne boli :)
edit:
Imas mokre snove/ ostvari ih :d
 
Poslednja izmena:
Da taj od 400W moze da tera SLI graficki sistem sa diskovima u raid-u i dual core procesorom sa jos 15fanova u kucistu, sve to naravno ocovano. Kacio sam linkove sta sve ljudi teraju sa 300W SeaSonicima.

Razumi sta sam mislio kada sam pisao, zasto odmah ne uzeti jace napajanje, bar neki procenat jace od 500W a razlika u ceni minimalna? Opet nemam ja pojma :) samo sam dao sugestiju, ali dobar povod za smejanje, okaci onda svuda lude smajlije kada neko postuje i mirna backa ;) Prati koju masinu se covek sprema da uzme, ne kazem da nece biti dovoljno, ali od viska glava ne boli :)
edit:
Imas mokre snove/ ostvari ih :d

Nemoj stedeti na napajanju!

Narode, nemojte da se prepirete zbog mene, naravno da je bolje za sitnu doplatu uzeti i jače napajanje, za sada mašinu iz potpisa tera Chieftec 350W, zato razmišljam o Enermaxu 400W, 430W, čak i 480W?

Iz ovog threada sam barem video da šta god da uzmem neću pogrešiti, mislim da će ipak izbor pasti na ovo 430W (trebalo bi da tera E6600, GA-DQ6, 2x1GB ram, 2 SATA HDD, i najverovatnije X1900XT).
 
da vidis te radosti dok sam ga otpakivao!:D pa dok sam ga srafiJo za limariju, pa bockao one kablove...
Ekipa se pitala hocu li umeti tog monstruma montirati kada su videli kablove i sve... kekeke
 
Evo konačne dileme: Tagan TG420-U02 od 420W ili Enermax EG435AX-VHB(W) SFMA (?) od 430W?! Razlika u ceni je +25€ u korist Enera, no to nije tako bitno... Trebalo bi da tera E6600, daj Bože X1900XT i dva SATA diska...
 
Taj Tagan ima isti layout (samo malo slabije komponente, ali ista plocica, isti senzori, fanovi, kablovi....) kao i moj OCZ, i odlican je izbor, ali mislim da je bolji izbor Enermax Liberty, zasto on nije u igri? Ako bas izmedju ta 2 moras da biras, svejedno, bas svejedno, koje je tebi lepse to uzmi.
 
Evo konačne dileme: Tagan TG420-U02 od 420W ili Enermax EG435AX-VHB(W) SFMA (?) od 430W?! Razlika u ceni je +25€ u korist Enera, no to nije tako bitno... Trebalo bi da tera E6600, daj Bože X1900XT i dva SATA diska...

uzmi liberty (400w) cisto zbog novijeg datuma proizvodnje terace tu masinu bez problema
 
Taj Tagan ima isti layout (samo malo slabije komponente, ali ista plocica, isti senzori, fanovi, kablovi....) kao i moj OCZ, i odlican je izbor, ali mislim da je bolji izbor Enermax Liberty, zasto on nije u igri? Ako bas izmedju ta 2 moras da biras, svejedno, bas svejedno, koje je tebi lepse to uzmi.

I kako si zadovoljan OCZom posle prvih nekoliko dana? Ja bih menjao ovog Anteca jer mi smetaju fanovi koji ubrzavaju taman kad je CPU usage 100% na 2.33+GHz, ali ni to nije konstantno, nego onako non stop menja brzinu, na po 30s, pa mi zvuči kao da zavija. :S: Ne sumnjam da bi tu pomoglo malo modovanje, al' malo me mrzi da se petljam s time, kad je već cena OCZa ovakva kakva je, a inače sam hteo to da naručujem još pre Anteca. Tek, kako se čuje taj PowerStream sa 8cama unutra? ModStream mi se nekako više sviđa jer em ima veliki fan (nadam se da je tiši, dok se ne zavrti...) em modularni kablovi, ne verujem da to toliko kvari kvalitet konekcija, oba su super napajanja? Inače, ni plava ni zelena svetla u kućištu mi nisu po volji, al' ajde...
 
Poslednja izmena:
Ista prica OCZ ima 2x80mm unutra koji su na 12V kao turbine, startna voltaza je 5.6V i raste (senzorom regulisana) do 11.2V, oni su na 5V tihi, ali posto obicno rade na 6V za mene je to preglasno sad su setovani manuelno :eyebrows: na 5V. Okacio sam sliku senzora sa mestima za 3fan-a, kao i gde je zasrafljen (hladnjak, crveni kruzici) Inace ovo je najbolje napajanje za mene, dzabe sto je mozda novi OCZ, SeaSonic bolji ukupno gledano kad nema pot-ove na railovima, jer u zavisnosti od platforme i dodatne opreme 12V moze da padne i na 11.9x a to me strasno nervira na vrhunskim napajanjima. Ovako uvek znam da je na 12.4 :).

Ako vec juris novo tiho a odlicno napajanje se preporuke idu Enermax Liberty seriji i mozda jos bolji izbor je novi OCZ-a onaj sto skoro da nema hladnjake unutra, postovao sam sliku par postova iznad, taj layout (FSP) je trenutno najcenjeniji (ne zna sta je bolje na njemu), i pored OCZ-a koriste ga mnogi drugi veliki. pozzzz

Inace ovo je taj FSP, koji danas koriste mnogi, sa manjim ili vecim izmenama.

http://www.fsp-group.com.tw/english/1_product/2_detail.asp?mainid=1&fid=98&proid=462

Jedan vrhunski proizvodjac kojeg smo izostavili je Silverstone, mnogi poznati oceri njega koriste (Shamino npr.)

Evo slike kako izgleda njihovo novo napajanje, sa poprilicno ozbiljno odradjenim multi rail-om (uocite 2 12V transformatora, 95% napajanja trenutno ima samo jedan).

60f.jpg


Evo kako izgleda skolski primer uredno navedenih specifikacija, kad je potrosnja ispod 100W nema napajanja na svetu koje je efikasno, vrhunska imaju oko 70%, zato su i dali specifikaciju od 100W pa do max-a, vidite kao sto sam ranije naveo, koliko su efikasnija napajanja kad su na 220V mrezi (eto konacno i jedne lepe stvari kad zivis u Srbiji :)), max load definisu na 50C, sto je za svaku pohvalu jer je to max realnost unutar zatvorenog kucista leti, jednostavno skolski primer kojeg bi trebali ostali proizvodjaci da se pridrzavaju:

silverefikasnostnw3.jpg


Pogledajte kako navode multi rail:

railovimm5.jpg


distibucija, znaci nisu pompezni nazivi, nego sa jednog izvora sa ogranicavacima struje regulisu multi rail (ovo napajanje ima jedan trafo, ima Silverstone-a i sa vise transfomatora i takav multi rail je pravi ako bi imao 2 12v grane na 2 trafo-a, oni imaju 4 grane na 2 trafo-a, ali i je to mnogo bolje nego samo sa jednim trafoom kao sto radi vecina drugih proizvodjaca, sistem sa 2 trafo-a nazivaju advanced ;) opet ne kazu ljudi da su to prava 4 nezavisna izvora, jer i nisu, svaka cast jos jednom za SS )
 

Prilozi

  • OCZ 1.jpg
    OCZ 1.jpg
    63.8 KB · Pregleda: 85
  • OCZ 2.jpg
    OCZ 2.jpg
    163.1 KB · Pregleda: 117
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno