Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Coolink napajanje

Impresivan thread!! 18 stranica, a da nije bilo ozbiljnijeg flame-a ;).

Moze li neko upuceniji da prokomentarise Coolink napajanje CP-4012P (400W)? Uzeo sam ga pre skoro 2 god i radi savrseno, prvo barton 2600, a sada A64 3200. Svojevremeno ih je nabavljao Pin, ali ih nema vec duze vremena. Cena jaaaako prihvatljiva (~45e) i stvarno me cudi da ga niko nije pomenuo. Postojale su i verzije sa 450W i 500W. Na official sajtu Coolinka nema ni pomena o ovim proizvodima, trenutno valjaju neke fanove i gumene tiplove za smanjivanje rezoniranja ?!?! Zar je to ozbiljan proizvod?

Na samom napajanju pise da su grane 12V1 - 14A i 12V2 - 15A. Takodje sam primetio da ne postoji jedan kabl koji ide u standardni 20/24-pinski slot na plocu, koji inace postoji i na najgorim made-in-PRC napajanjima (mislim da se radi o nekoj minus voltazi i obicno je bele boje). Da li je ovo slucaj i kod drugih skupih napajanja (Tagan, Enermax...). Prava je milina za usi, prakticno je necujno, 12cm fan. Ako nekog interesuje, okacicu i fotografiju.

Ovo je moje iskustvo, ali bih voleo da cujem i tudje.:wave:
 
posto se ja troumim izmedju tri napajanja, sva tri su ok i kao sto kazu neki necu nikako pogresiti, voleo bih da neko moze da mi pomogne realno da presecem i odlucim se vec vise za jedno. Imao sam mode stream OCZ ali su mi kratki kablovi, s' toga je diskutabilno da li jedno napajanje od ta tri dolazi u obzir a to je OCZ power stream. Sa druge strane ne verujem da cu se praviti pametan pa komponentama davati vise struje nego sto im treba 12V... I zastarela upotreba dva venta 8cm.
Taj OCZ moze da dodje kao neka alternativa ovim dvoma PSU:

1.Enermax Liberty 400W Valja ih Technicom po 85e garancija 12meseci

2.Tagan 530W U15 oko 90tak evra u HR garancija 36meseci

Znaci enermax ili ovaj tagan?

znam da su svi maximalno ok, a nesto sto bi ova napajanja trebalo da gura jeste core2duo, sli platformu, 2-4 hdd, satelitsku, i brdo drugih manjih dodataka...

Kuciste mi je big tower chieftec.
 
benchaman je napisao(la):
posto se ja troumim izmedju tri napajanja, sva tri su ok i kao sto kazu neki necu nikako pogresiti, voleo bih da neko moze da mi pomogne realno da presecem i odlucim se vec vise za jedno. Imao sam mode stream OCZ ali su mi kratki kablovi, s' toga je diskutabilno da li jedno napajanje od ta tri dolazi u obzir a to je OCZ power stream. Sa druge strane ne verujem da cu se praviti pametan pa komponentama davati vise struje nego sto im treba 12V... I zastarela upotreba dva venta 8cm.
Taj OCZ moze da dodje kao neka alternativa ovim dvoma PSU:

1.Enermax Liberty 400W Valja ih Technicom po 85e garancija 12meseci

2.Tagan 530W U15 oko 90tak evra u HR garancija 36meseci

Znaci enermax ili ovaj tagan?

znam da su svi maximalno ok, a nesto sto bi ova napajanja trebalo da gura jeste core2duo, sli platformu, 2-4 hdd, satelitsku, i brdo drugih manjih dodataka...

Kuciste mi je big tower chieftec.
uzmi tagana cisto zbog vece vataze ako planiras sli sistem a razlika u ceni je smesna a tu je i 3 god garancije naspram 1 godine liberty-ja mada bi i taj liberty terao tu masinu bolje je da imas lufta posto razlika u ceni nije drasticna cak sta vise
 
ok, hvala na savetu, i sam sam uvideo tu razliku i u watazi i u garanciji za neznatno vecu sumu. Medjutim pitam iskusne i strucne da li ima nesto sto se sa papira ne vidi? Iz iskustva nekoga ko poseduje recimo enermaxa eventualno ko je posedovao oba mogu saznati nesto i vise.
Ortak i moj cale kazu Tagan, evo i tvoj glas dodajem njihovim.

Jos neko?
Gledao sam slike unutar kutije napajanja i bar meni kao laiku na izgled lepsi je Tagan, ali rekoh ja se ne razumem u to...
 
benchaman je napisao(la):
ok, hvala na savetu, i sam sam uvideo tu razliku i u watazi i u garanciji za neznatno vecu sumu. Medjutim pitam iskusne i strucne da li ima nesto sto se sa papira ne vidi? Iz iskustva nekoga ko poseduje recimo enermaxa eventualno ko je posedovao oba mogu saznati nesto i vise.
Ortak i moj cale kazu Tagan, evo i tvoj glas dodajem njihovim.

Jos neko?
Gledao sam slike unutar kutije napajanja i bar meni kao laiku na izgled lepsi je Tagan, ali rekoh ja se ne razumem u to...
postovao je dark side slike tagana i njegovih kablova u ovom tredu i po onome sto sam video po netu malo toga moze da mu pridje po kvalitetu istih ipak dok ne budes sam uzeo u ruke i napajanje i kablove nikakve slike ti ne mogu docarati osecaj sta da ti kazem ja kad sam kupovao tagana (hg spot bg) otvorili mi pakovanje ja otvorio kutiju pogledao napajanje pogledao kablove i reko odma pisi racun i garanciju uzimam :) ono sto me je jos vise iznenadilo je kad sam ga montirao u masinu ne cuje se ne greje se (ko sto negde pomenuh intel dc masina(presler) mi radi 24/7(vec 3 meseca) oc i mem. i graf. i proc imam i skystar 2 i s.blaster 4hdd-a i par usb zezalica i 2 optike i 4 venta u centurion 5 kucistu) i pri max opterecenju voltaze jedva da mrdaju a napajanje jedva da je mlako na dodir za tu cenu ja licno bih ga pazario bez da se razmisljam ni minut
 
Pa i Tagan je ime ;)

OK, nije kao Enermax... ali da je brand - brand je.
 
ah CAR je izvadio upljac... a ja cu da mu dodam stare novine , so here we go:

ne nije bas kao enermax, ipak je Tagan VECE ime :d Pogotovo u zemljama gde postoje vise od 4 marke napajanja :bottle:

hit it ! :D
 
gx-x je napisao(la):
ah CAR je izvadio upljac... a ja cu da mu dodam stare novine , so here we go:

ne nije bas kao enermax, ipak je Tagan VECE ime :d Pogotovo u zemljama gde postoje vise od 4 marke napajanja :bottle:

hit it ! :D

gx-x to sto ti imas Tagan ne znaci da je isti vece ime od Enermax-a, Tagan je osnovan 2002, a Ener 1990, znaci Tagan je sto se imena tice malo dete za Ener-a, a i generalno gledano meni se vise svidjaju Enermaxovi proizvodi, mada daleko da je Tiganj los, naprotiv odlicna napajanja, ali bih ja uvek pre kupio Enermax-a za sebe.
 
(gx-x vadi flasu benzina poliva po kontenjeru i dodaje misku upaljac )

naravno da znaci, da je enermax bolji i da je vece ime uzeo bih njega, isto je kostao kao i tagan i mogao sam da biram, uzeo sam bolje :)

edit: godina osnivanja nema veze sa zivotom, ne znam zasto si to uopste pomenuo. Ispada da je mercedes brzi zato sto je osnovan pre ferarija...
 
Poslednja izmena:
evo i sibice :d

pa seasonic je osnovan 1975 :)
 
Poslednja izmena:
Ljudi su imali Enermax proizvode ovde na benchu kad Tagan nije ni postojao, zbog toga napisah da je malo dete po imenu, napajanja su im odlicna, mene ako pitas Enermaxova su jos bolja, mozda vise stvar ukusa. Inace gx-x gde si to video da je Tagan bolji od Ener-a? Liberty je na milion mesta ocenjeno kao najbolje modularno napajanje na svetu. Mada je generalno stvar ukusa, jer su i Tagan i Ener odlicna napajanja.
 
Poslednja izmena:
ja sam narucio Tagan 530W U15, za dan-dva je u masini, nadam se da nisam pogresio i da je bolji izbor od enermaxa 400w? mozda jos nije kasno da prebacim lovu za enera...

pozdrav
 
benchaman je napisao(la):
ja sam narucio Tagan 530W U15, za dan-dva je u masini, nadam se da nisam pogresio i da je bolji izbor od enermaxa 400w? mozda jos nije kasno da prebacim lovu za enera...

pozdrav

Stvar ukusa kao sto rekoh, nisi pogresio.
 
gx-x je napisao(la):
ah CAR je izvadio upljac... a ja cu da mu dodam stare novine , so here we go:

ne nije bas kao enermax, ipak je Tagan VECE ime :d Pogotovo u zemljama gde postoje vise od 4 marke napajanja :bottle:

hit it ! :D
Ma... Misko ti je vec sve odgovorio, nema potreba jos i ja da dolivam ulje na vatru ;)

Enermax i Tagan... sta znam, pa kao Porsche i, recimo, Seat :d


P.S. E, "sibicari", nemoj sad da pocnem o Zippy-u i mom omiljenom, PC Power & Cooling-u... i zverima od 700, 850 i 1000W :)
I da, bas me briga kad su osnovani! :d:d
 
pa da , u pravu si, porse ima motor koji moze da digne helikpter sa 10-toro ljudi u njemu ali ipak u njega staje samo dvoje i jedna omanja torba, ne-ekonomican je, puno trosi, odrzavanje je preskupo, bucan je, zagadjuje okolinu i ako ti zaista zatreba u ulozi automobila - tesko da ce posluziti , a nravno kupuju ga uglavnom samo zesce iskompleksirani ljudi :D

Dok SEAT sa druge strane, osrednje trosi, moze da preveze mnogo toga, bezbedan je i cvrst, ne kvari se, pouzdan je, ne ide 300 na sat ali je i 200 sasvim dovoljno, cuva okolinu, udoban je, ekstra tih i ne kosta previse novaca. Kupuju ga porodicni ljudi kojima je kvalitet, trajnost i bezbednost na prvom mestu :d

(sam si dao poredjenje krastavac i slazem se sa tobom 100% :bottle: )
 
gx-x je napisao(la):
pa da , u pravu si, porse ima motor koji moze da digne helikpter sa 10-toro ljudi u njemu ali ipak u njega staje samo dvoje i jedna omanja torba, ne-ekonomican je, puno trosi, odrzavanje je preskupo, bucan je, zagadjuje okolinu i ako ti zaista zatreba u ulozi automobila - tesko da ce posluziti , a nravno kupuju ga uglavnom samo zesce iskompleksirani ljudi :D

Dok SEAT sa druge strane, osrednje trosi, moze da preveze mnogo toga, bezbedan je i cvrst, ne kvari se, pouzdan je, ne ide 300 na sat ali je i 200 sasvim dovoljno, cuva okolinu, udoban je, ekstra tih i ne kosta previse novaca. Kupuju ga porodicni ljudi kojima je kvalitet, trajnost i bezbednost na prvom mestu :d

(sam si dao poredjenje krastavac i slazem se sa tobom 100% :bottle: )
OK, dobro... a da ti neko ponudi - ili, ne daj Boze, da imas PARA - da kupis Porsche-a ili SEAT-a... sta bi uzeo? :smoke:
 
za te pare bi uzeo jednu hondu S2000 i ulozio u nju ~10.000e za wide body kit itd. + toyota landcruser sa full opremom i za restlo bi kupio dva projektora, softwer i sociva za polarizacuju slike (full 3D prikaz na 3x2.8 projekciji na zidu) i za ostatak bi ziveo jedno 3 godine i bahatio se ko stoka :D

PS. sad ozbiljno - uzeo bi SEAT ;) napolju mnogo ljudi na kredit moze da uzme porse ali ga ne uzimaju jer im ne treba. Samo sto je to kod nas malo izopaceno. Recimo direktor firme u kojoj radim moze da kupi sta oce , a vozi "samo " BMW X5 :)
 
Poslednja izmena:
illidan je napisao(la):
evo i sibice :d

pa seasonic je osnovan 1975 :)
Seasonic je "tata" za sve(mislim na napajanje od 600w)...stress test pokazuje da ima najbolju iskoriscenost snage i stabilne graneV.itd..imam Tagan i jasno je da je klasa chim ga otpakujesh...onaj ko ga ima zna o chemu pricham...ali da sam mogao da biram uzeo bih seasonic...toliko....
Ps enermax je dobar a jedino zbog finalne izrade i kablova sam se odluchio sa tagan...
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
za te pare bi uzeo jednu hondu S2000 i ulozio u nju ~10.000e za wide body kit itd. + toyota landcruser sa full opremom i za restlo bi kupio dva projektora, softwer i sociva za polarizacuju slike (full 3D prikaz na 3x2.8 projekciji na zidu) i za ostatak bi ziveo jedno 3 godine i bahatio se ko stoka :D:)
E, pa ne moze to! :)
Pitao sam te jasno - Porsche ili SEAT. Ili-ili. Nema nista izmedju :)

Da je tako, uzeo bih i ja jednu stariju Supru, ili 350Z, pa taman tu razliku u parama do Porsche-a ulozio u njega i od tog automobila napravio - avion! :D
gx-x je napisao(la):
PS. sad ozbiljno - uzeo bi SEAT ;)
Pa dobro... zato sad i imas Tagan-a! :d:d:d
gx-x je napisao(la):
Recimo direktor firme u kojoj radim moze da kupi sta oce , a vozi "samo " BMW X5 :)
Pa, mozda je to zato sto nas narod nema veze sa zivotom... ovde se voze samo Mecka, BMW ili Audi. A ako nemas pare za to, zna se - Golf.

Kad si ovde video zadnji put na ulici RX-8, koji samo prsti po Grckoj, npr...
 
DARK SIDE je napisao(la):
Ps enermax je dobar a jedino zbog finalne izrade i kablova sam se odluchio sa tagan...

Ja bih bas zbog toga uvek uzeo Enermax, lepota lima i kablova nema neke velike vaznosti kad gledam napajanje. I ne smarajte sa kolima.
 
Misko je napisao(la):
Ja bih bas zbog toga uvek uzeo Enermax, lepota lima i kablova nema neke velike vaznosti kad gledam napajanje. I ne smarajte sa kolima.
:D a ja mislio da se po kablu PSU poznaje!
Pa naravno da nisam po kablu i kucistu birao PSU..ali ostle karakteristike su im slichne u istoj klasi...i onda...sam gledao sitnice....o tome se radi...
 
E smorili ste vise sa tim pricama!!! Ovo je bio jedna veoma kvalitetna tema,koja je pomogla i meni da kupim napajanje, a nadam se i drugima, pre nego sto je pocelo sa prepucavanjem! Otislo se toliko u offtopic da se zaboravilo i o cemu se na kraju prica. Predlozio bih vam da vise ne trujete thread.

NHF! :wave:
 
Nazad
Vrh Dno