Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
gx-x je napisao(la):
ma nije problem u tome, mogli bi oni da ponude modularno za iste te pare, ali bi onda okrenuli trziste naopako i niko vise ne biteo stare modele....a i njima bi se manje isplatilo, a iskreno : NAMA TO NE TREBA !!! trebaju nam eventualno deblji kablovi na jacim PSU. Tagan je uradio odlicnu varijantu i zabisao modular sa dual ppwer PSU, dva PSU u jednom, de ces bolje, a i jeftino je. (pojam varira od potrebe)


Pa da, lagano su nas "navukli" sa paketicima, a onda je krenulo "pravo" placanje.
A NE TREBA ti ni 900W bar jedno 2 godine.
A do tada ce i oni morati da "izadju iz koze", tj dosadasnjeg pakovanja psu, nema mesta, morace standarde da menjaju.
 
I nemoj mi reci da posle ovoga sto si video i dobio, da bi uzeo Enera ??!?!?!?

edit: ajde sad za siroke narodne mase (koje ne veruju u ono sto im pricam) prokomentarisi "buku" koje napajanje proizvodi . Ako ne veruju meni da je necujno, mozda poveruju tebi, ali tesko, dok ljudi ne cuju da se nista ne cuje....ne veruju, ali se ncuje to je fakat, cak i kad se optereti...tisina...milina...Tagan rilez, zovite me pristrasnim, i svakog ko kupi tagana
Buke nema.Jednostavno,jedva da se chuje kad se svi fanovi iskljuche.Ja to mogu da uradim lako jer imam Aerogate konzolu gde odredjujem brzine i rad fan-ova(osim na psu-naravno).
Ener?Zaboravio sam ga odmah chim sam otpakovao ovo chudo:D
No dobro,kupovini je prethodio jednomesechni surf -potraga za testovima,komparacijama i sl.Tagan je tagan.
 
Poslednja izmena:
E da si uzeo TT TWV napajanje mogao bi da kontrolises i fan na PSU-u :D
Nego bas gledam ove slike i kablovi izgledaju bas kao kod ovog TT osim onog naponskog koji izgleda extra kod tvog tagana, dok je kod mene onaj standardni.

Neka te sluzi to napajanje dugo...dobar si izbor napravio, iako i ener izgleda vrlo primamljivo.
 
hvala dark na dobrim slikama sad ce me valjda i ostali skapirati na sta sam mislio kada sam postovao moje krs fotke sa mob-a :d
hint:stavi plasticne poklopcice na neiskoriscene konektore na napajanju da ne ide prasina na tozla :D
p.s.ajde sto se ne cuje a jel si primetio koliko se (ne)greje?meni komp radi 24/7 vec skoro 2 meseca i na dodir je bukvalno jedva mlako a pri tom imam midi tower kuciste ne mnogo(jos uvek:wall: )provetreno
 
Vladd je napisao(la):
Ako bih vec imao potrebu za 500 i vise watti, radje bih uzeo dva enera 365 i preko diodne mreze ih povezao paralelno. Bar bih imao "masnih" 500W, sigurno.

Ako bi ovo uradio pogresio bi. Voleo bih da definises malo bolje masnih 500W ? A i ovo sto si naveo "prava" modularna oko 900 evra su kao dobra napajanja ako vec poredimo perfomasne-novac ona su jos smesnija.
 
pa masnih 500W, tj imao bi dve 12V grane, svaka po 23A ili kolko vec ener ima, a za novce koje bi dao za dva enera 365 ne mozes da uzmes napjanje sa tako masnih 2x 12V :D

PS> Vladd je uvek u pravu kad su napjanja u pitnaju, tamo gde si ti sad krenuo ja sam sa njim vec bio i izasao podvijenog repa :D Ima on za svako zast svoje zato, verovatno misli da su modularna mnogo bolja zato sto je dizajn drugaciji i zato sto mu karakteristike ni malo ne opadaju sa povecanjem potrosnje, to ce ti on bolje objasniti nego ja, nisam tolko strucan.
 
Au bre gx-x moras svuda da budes mirodjija....

Ko god misli da je za 130evra (toliko su kostala kad su bila popularna na trzistu ~2x65e) bolje da uzme dva 365 Enermax-a od nekog u rangu za tih 100 i nesto sitno evra pogresio bi zbog:

1)Konektora fali pola novih, ploca ne bi dobila 24 pin-a (odnosno 28) itd itd
2)Cimanje da sve to povezes
3)Nije active PFC, a neka nisu uopste tj. bio je onaj switch za 110/230V
4)Losija efikasnost
5)Tada su se napajanja pravila u fazonu daj da napumpamo sto vise 3.3 i 5 grane pa je pomenuti Ener imao combined max 185W, a total max 353W, tj, za 12V je ostalo ~150W iliti nesto malo vise kad se rasterete 3.3 i 5 grane, pa se postavlja pitanje da li je i tu bolji od nekog novijeg sa x 12V grana snage ~600W cene reda 120-130evra.
 
Poslednja izmena:
1)Konektora fali pola novih, ploca ne bi dobila 24 pin-a (odnosno 28) itd itd
2)Cimanje da sve to povezes
3)Nije active PFC, a neka nisu uopste tj. bio je onaj switch za 110/230V
4)Losija efikasnost
5)Tada su se napajanja pravila u fazonu daj da napumpamo sto vise 3.3 i 5 grane pa je pomenuti Ener imao combined max 185W, a total max 353W, tj, za 12V je ostalo ~150W iliti nesto malo vise kad se rasterete 3.3 i 5 grane, pa se postavlja pitanje da li je i tu bolji od nekog novijeg sa x 12V grana snage ~600W cene reda 120-130evra.
Slazem se do nekle sa ovim.Efikasnost nebi bila potpuna.Gde mi je eatx+12,24-pinsko...ploche to danas traze..Povezivanje je smaranje.Mislim,ne vidim chemu...sve ovo radi super...
 
Poslednja izmena:
slazem se i ja donekle sa njim ali nije poenta bas ener 365w ali je Misko to uzeo zdravo za gotovo..nema veze. 24pinski konektor je potreban u pm...ne znam sta bi da ga imam, a nemam ga niti mi treba.
 
gx-x je napisao(la):
slazem se i ja donekle sa njim ali nije poenta bas ener 365w ali je Misko to uzeo zdravo za gotovo..nema veze. 24pinski konektor je potreban u pm...ne znam sta bi da ga imam, a nemam ga niti mi treba.
jao sad tek vidim>pa ti imash Semprona.Pa tebi ne treba vishe od 250w:D:D:d ;)
 
pa eto ja se ne razumem dvoljno pa sam imao jedno vreme dva napjanja vezana i sam to budzio i to je radilo ali sam morao da menjam jer mi je trebao p4 konktor...uopste nije problem spojiti dva napajanja, ali eto ti se razumes pa znas to :S:...kraj
 
Misko je napisao(la):
Ako bi ovo uradio pogresio bi. Voleo bih da definises malo bolje masnih 500W ? A i ovo sto si naveo "prava" modularna oko 900 evra su kao dobra napajanja ako vec poredimo perfomasne-novac ona su jos smesnija.

Osim sto te ne razumem, ne razumem te.

Masnih 500W je 500W. Ne mislis da prosto prepisivanje oznaka sa kucista predstavlja snagu. A iz dva Enera bih izvukao bar po 250 cistih vati.

Profi napajanja ne vredi da komentarises, posto... ne znam sta ti je smesno, kada ne znas ni kako rade, ni da "nema zezanja" sa opisanom snagom, regulacija je po svakoj grani, nezavisna, u tolerancijama nezamislivim za PC konzerve, psofometrijski sum im je bolji od -60dB, mozda ne bi smetala proc-u pri overkloku.

Poredis F1 sa yugom(JNC), pa mozda sa golfom 3(Tagan, Ener), ali i dalje....
 
Vladd je napisao(la):
Osim sto te ne razumem, ne razumem te.

Masnih 500W je 500W. Ne mislis da prosto prepisivanje oznaka sa kucista predstavlja snagu. A iz dva Enera bih izvukao bar po 250 cistih vati.

Profi napajanja ne vredi da komentarises, posto... ne znam sta ti je smesno, kada ne znas ni kako rade, ni da "nema zezanja" sa opisanom snagom, regulacija je po svakoj grani, nezavisna, u tolerancijama nezamislivim za PC konzerve, psofometrijski sum im je bolji od -60dB, mozda ne bi smetala proc-u pri overkloku.

Poredis F1 sa yugom(JNC), pa mozda sa golfom 3(Tagan, Ener), ali i dalje....


Ne kazem ja da ne bi izvukao iz Enera cistih 250W, nego da li bi imalo logike posto novijim kompovima 3.3 i 5 grane skoro da nisu potrebne ne znam da li si upucen u to? Znaci 80-90% danas vuku sa 12v grane a tu je Ener 365 relativno slab, pa se i tu postavlja pitanje da li ima logike, a da ne govorim o ostalim minusima te kombinacije. U stvari danas za iste pare nema sanse da dobijes sa tom tvojom kobinacijom ni po jednoj stavci kako stvari stoje, ako i dalje ne mislis tako kazi da pocnem da urlujem sajtove koji dokazuju ovo sto pricam, pored ovih navedenih koje su jasne kao dan: manja efikasnot, nepostojanje APFC-a, nedostatak konektora, cimanja oko povezivanja, treba vise prostora, vise se greju....

Za ovo drugo sam rekao da je smesan odnos perfomanse-cena, jer uvek je najveca marza na najskupljim modelima tu je ekonomija cista kao suza, e da jos jedno pitanje, posto nemam pojma o principu, ako su ova yugo, a tvoja modularna F1 u sta spadaju linearna koja imaju nekoliko puta bolje perfomanse od bilo kojeg switching tipa kostalo ono 900 ili 900 hiljada evra? Nadam se da znas koja su to linearna posto sam ja cuo za njih a kako ti kazes nemam pojma. Kad vec pricamo o sumovima, da navedemo i neka koja imaju 10tak puta manje suma od tih F1 tj. linearna.

gx-x je napisao(la):
pa eto ja se ne razumem dvoljno pa sam imao jedno vreme dva napjanja vezana i sam to budzio i to je radilo ali sam morao da menjam jer mi je trebao p4 konktor...uopste nije problem spojiti dva napajanja, ali eto ti se razumes pa znas to :S:...kraj

Nisi me razumeo, ne kazem ja da ne znas da nadjes semu na googlu i to povezes nego da ne znas puno o principu rada PSU, kao i o prednostima i manama takvih kombinacija, cim si onako nesto napisao.
 
Poslednja izmena od urednika:
O, pa ti si bas "zategao" diskusiju. Pa nisu svi googlaski "strucnjaci". BTW da te obavestim, distributivne mreze nema na net-u, ali bi mogla da se sastavi iz jedno tri sheme.

Iako se opterecuju grane 12V i vise, zasto ne bi dodali poseban napajac, kao sto su uradili u "ekstra" napajanjima, i napravili guzvu. Umesto lagano da prelaze na prave modularne sisteme, jos uvek se koprcaju sa "dosetkama", koje ce mo naravno mi da platimo. Dodatnih 20$ komponenti, platicemo dodatnih 200$.

U tom slucaju bi to bio "prapocetak" modularnih napajanja u PC-u. U postama, serverima, to je vec dugogodisnja praksa.

Davanje 500$ za ovako koncipirane igracke, je nesto izmedju budalastine i bezobrazluka. Kao, nedouceni korisnici ce imati ekstra, cudo jedno napajanje za enormne pare. Desetine ampera kroz nekoliko zica, pa sve na neke konektorcice (racunaj 2A po pinu), pa na neku stampanu plocu, koja nema ni ojacanja u energetskom delu, vodova na ploci. Vazno da se frljamo sa desetinama ampera, po nalepnicama, i dajemo pare, nekome ko pazljivo, marketinski praceno, nudi rog po ceni svece.

Kada budem video sine, standardizovane prikljucke u kucistu, znacu da mi za plocu zaista treba 20A i da ce napajac to i odraditi.

Poz.
 
@Vladd:

ja znam da ti mnogo znas i slazem se sa tobom u svemu sem u cenama koje navodis. Napolju za 150$ mozes da uzmes taj "ROG" koji pominjes, ima 600W, te kako ti nazivas praistoriske izrade, ali nije 500$, vec 120$~150$. Modularno bi ipak bilo dosta skuplje :S:
 
Poslednja izmena:
Vladd je napisao(la):
O, pa ti si bas "zategao" diskusiju. Pa nisu svi googlaski "strucnjaci". BTW da te obavestim, distributivne mreze nema na net-u, ali bi mogla da se sastavi iz jedno tri sheme.

Iako se opterecuju grane 12V i vise, zasto ne bi dodali poseban napajac, kao sto su uradili u "ekstra" napajanjima, i napravili guzvu. Umesto lagano da prelaze na prave modularne sisteme, jos uvek se koprcaju sa "dosetkama", koje ce mo naravno mi da platimo. Dodatnih 20$ komponenti, platicemo dodatnih 200$.

U tom slucaju bi to bio "prapocetak" modularnih napajanja u PC-u. U postama, serverima, to je vec dugogodisnja praksa.

Davanje 500$ za ovako koncipirane igracke, je nesto izmedju budalastine i bezobrazluka. Kao, nedouceni korisnici ce imati ekstra, cudo jedno napajanje za enormne pare. Desetine ampera kroz nekoliko zica, pa sve na neke konektorcice (racunaj 2A po pinu), pa na neku stampanu plocu, koja nema ni ojacanja u energetskom delu, vodova na ploci. Vazno da se frljamo sa desetinama ampera, po nalepnicama, i dajemo pare, nekome ko pazljivo, marketinski praceno, nudi rog po ceni svece.

Kada budem video sine, standardizovane prikljucke u kucistu, znacu da mi za plocu zaista treba 20A i da ce napajac to i odraditi.

Poz.

Sto dalje diskusija odmice meni se sve vise da ti odmices dalje od teme, ovde ljudi pokusavaju da se informisu sta da kupe od napajanja za komp, i ja koliko znam pokusavam da pomognem, ono sto je cinjenica je da bi pogresili ako bi uzeli dva Ener-a i jos vise bi pogresili ako bi uzeli neko modularno napajanje reda velicine 900evra tj. F1, za 900 evra moze da se napravi/kupi linearno koje je Nasin SS za taj F1 jer ima i do nekoliko hiljada bolje perfomanse (ripple i noise) od bilo kog switching tipa bilo makar ono iz poste. I ako smem da pitam gde nalazis te cene 500$, koji proizvodjac nudi napajanje za 500$ ? E da i sta je, energetski deo ploce??? I sto se tice konektoricica nisi u pravu, i za kraj kakve veze ima posta sa ovim, sto stalno forsiras posta posta posta, u svakom postu ima poste, ok zakljucio sam da radis u posti, al nema to neke veze sa temom.

gx-x je napisao(la):
@Vladd:

ja znam da ti mnogo znas i slazem se sa tobom u svemu sem u cenama koje navodis.

gx-x ti se u vezi oblasti za koje nisi siguran slazes sa Vladd-om (sto je jako glupo, jer nisi dovoljno dobro upucen, pa mi nije jasno sa cim se slazes kad nisi dovoljno upucen???) medjutim u vezi stvari koje ti vrlo dobro poznajes (cene istih) vidis da lupa gluposti, da ti pomognem posto se ja donekle razumem i u ovo drugo, i za te stvari debelo nije u pravu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Misko je napisao(la):
Sto dalje diskusija odmice meni se sve vise da ti odmices dalje od teme, ovde ljudi pokusavaju da se informisu sta da kupe od napajanja za komp, i ja koliko znam pokusavam da pomognem, ono sto je cinjenica je da bi pogresili ako bi uzeli dva Ener-a i jos vise bi pogresili ako bi uzeli neko modularno napajanje reda velicine 900evra tj. F1, za 900 evra moze da se napravi/kupi linearno koje je Nasin SS za taj F1 jer ima i do nekoliko hiljada bolje perfomanse (ripple i noise) od bilo kog switching tipa bilo makar ono iz poste. I ako smem da pitam gde nalazis te cene 500$, koji proizvodjac nudi napajanje za 500$ ? E da i sta je, energetski deo ploce??? I sto se tice konektoricica nisi u pravu, i za kraj kakve veze ima posta sa ovim, sto stalno forsiras posta posta posta, u svakom postu ima poste, ok zakljucio sam da radis u posti, al nema to neke veze sa temom.


Pa ne izvodi zakljucke, imas i moj mail u profilu, nisi mi tu najjasniji. Navodim postu, posto stalno kupuje doticna napajanja, i tu se situacija "razvija", znaju se cene, kvalitet...

Ti pokusavas da objasnis sta je dobro, a ja samo da nesto od tog dobrog ne treba placati nenormalno. Ni vise ni manje. Argumenti su "ekstremna" profi napajanja, koja sa cenom vise nisu 10x skuplja, a zasto, sami zakljucite. Ili su ta "profi" sa kineskim komponentama, pa im pada cena, ili im cenu obara tehnologija izrade, ili cena PC napajacima nenormalno, ili bolje receno nesrazmerno raste. Mali doprinos u tehnici, placa se nenormalnom kolicinom novca, a pri tome se "marketinski" obradjuje tako sto se koriste izrazi iz "profi zone", koje siroke narodne mase ne moraju i ne treba da znaju, a koji oznacavaju sasvim desetu stvar.

Poz.
 
Poslednja izmena:
@Misko:

on to pravi :S: ili ume to da pravi, ne znam da li sam ga dobro razumeo pre par godina kada smo diskutovali isto ovako, samo je tada bio mladji i imao je vise snage ali sam mu ja jednom bio napisao (posle njegovog kilometarskog posta, pa jos kombo za redom jos par takvih) da je u pravu i da me mrzi da citam sve to :D PA je sad valjda odustao, uzevsi mene za model prosecnog forum readera :)

PS. rekao sam da n isam ekspert, a ne da se uopste ne razumem, samo necu da ulazim u duboku raspravu sa vama jer ne baratam sa tacnim podacima, nije mi stalo da ovde budem u pravu pa me mrzi da googlam za detalje ;)

vi slobodno nastavite...ja citam i pratim ...
 
Poslednja izmena:
Ma rasprava je prilicno suvisna, ali bih da dodam i "pricu" o "neopravdanoj ceni" i naravno zasto, sa nekim "argumenticem".
Ipak je ovo referentni forum, pa bez obzira sto trenutno gx-x hoce da spava, probudice se u nekom trenutku :whip: :D , kada primeti neregularnost neku.

Poz.
 
Eto, majstore.

Kupite nas auto

-heavy dutu machinery frame
-old fashion design with ultra sports equipment
-euro 4 engine
-precision electronic ignition
-free connectors for aditional electronic and communication equipment, IPod ready
-anatomic, extremely adjustable seats
-arbitrary brakes
-off road rims...

-only 4300 evrica

Pa neka kaze neko da nije tacno

-limarija radjena na najvecim presama u evropi
- dizajn iz ranih 80-tih, a ima spojlere
- "polozili" su sa zagadjenjem
-po prirodi stvari, ako se ne rezdesi
-ima slobodnih mesta na kutiji za osigurace, da se doda radio....
-mogu i da se obore ili skroz izbace napolje
-pa prosudite sami
-celicne felne, nisu kilave kao alu...

Yugo je to.
 
Poslednja izmena:
Ovde je thread koji treba da pomogne ljudima u odabiru napajanja a ne o trabunjanju o uzaludnosti kupovanja skupih napajanja i alternatativama koje nisu primenjive josh na desktop varijante jer se ne prozivode serijski.
Kupac ode u Komjuterski shop i odabere ono shto postoji na trzistu kao ponuda za desk top varijante rachunara.Ovde treba postovati-shta u tom momentu da odabere od postojece game prozivoda a ne da dobije savet da ode u Poshtu i ukrade(kad vec ne moze da kupi:D) neko modularno napajanje pa posle da lupa glavu kako da ga primeni na rachunaru.
A tema je otishla off.
 
Poslednja izmena:
E pomenuste da LC 6550gp (ovaj novi) nema dve 12v grane, a na mom pise da ima dve grane 18A + 16A. Mozda je to sto pise laz, ali cisto sumnjam...
Onaj crown model valjda ima jednu 12v granu, a svi ostali modeli od "550w" po dve. Ispravite me ako gresim..
 
clock'n'roll je napisao(la):
E pomenuste da LC 6550gp (ovaj novi) nema dve 12v grane, a na mom pise da ima dve grane 18A + 16A. Mozda je to sto pise laz, ali cisto sumnjam...
Onaj crown model valjda ima jednu 12v granu, a svi ostali modeli od "550w" po dve. Ispravite me ako gresim..
LC 6550GP i treba da ima dve grane (i ima :D) ali je mnogo ružan... :d
 
Nazad
Vrh Dno