Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
ima ljigavaca od prodavaca koji ce pokusati da te zeznu za garanciju, ali ako nisi nista potpisao gde izricito stoji neki uslov , onda se primenjuje onako kako je uredjeno zakonom, a zakon kaze onako kako sam rekao.
 
gx-x je napisao(la):
ima ljigavaca od prodavaca koji ce pokusati da te zeznu za garanciju, ali ako nisi nista potpisao gde izricito stoji neki uslov , onda se primenjuje onako kako je uredjeno zakonom, a zakon kaze onako kako sam rekao.

Nemaju prodavci veze sa garancijom i reklamacijama uopste.Nije korektno pljuvati sve prodavce.Troskove zamene ili popravke proizvoda,placa sam proizvodjac tog proizvoda i niko drugi.
 
Ниси разумео о чему се ради, поново прочитај моје и gx-x-ове постове.
 
Ajde ljudi iskulirajte sa garancijama i kako je dvd player od 50evra djubre, nego a jos neko da premeri 12V rail grane ohmmetrom, ja sutra polazem ispit pa cu verovatno sutra ili prekosutra izbaciti post.
 
Izmerio ja na mom dinosaurusu :d
Napajanje staro 4 godine, od toga polovinu radi sa ventilatorom na 5V.
12V: load 11.98-12.01 idle ~12.05
5V: 5.14-5.16 stalno
Vcore je 1.5V
 
Rale45 je napisao(la):
Ima li ko iskustva sa BeQuiet napajanjima?

Nemacka su, pa pretpostavljam da su dobra.

Jesi kupio ? Ili razmisljas o kupovini jednog takvog ?
Nisu losa ta napajanja,Be quiet je relativno mlada firma i nije po meni stigla
da se pokaze u pravom svetlu.Sigurnija kupovina ti je Enermax liberty, recimo od 500W.Njega ces uvek moci da lepo prodas kod nas.Okaci nam sliku Bequiet-a da vidimo sta imaju da ponude nemci.
 
verujem da je istina da taj tsp pravi napajanja i taganu i be quiet-u i ocz-u, ali ono sto moram da dodam je sledece. be quiet napajanja sam video, a tagana ,,tg 420 u02" imam u kompu. ako gledamo na izgled, izradu, tezinu i kvalitet kablova i konektora moje subjektivno misljenje je da be quiet taganu ne moze da prismrdi. sto se tice upotrebnih vrednosti ne mam licnog iskustva, ali englezi ga hvale po lokalnim pc casopisima;) .
 
ile je napisao(la):
verujem da je istina da taj tsp pravi napajanja i taganu i be quiet-u i ocz-u, ali ono sto moram da dodam je sledece. be quiet napajanja sam video, a tagana ,,tg 420 u02" imam u kompu. ako gledamo na izgled, izradu, tezinu i kvalitet kablova i konektora moje subjektivno misljenje je da be quiet taganu ne moze da prismrdi. sto se tice upotrebnih vrednosti ne mam licnog iskustva, ali englezi ga hvale po lokalnim pc casopisima;) .
bogami taganu bar po onome sto videh na net-u po izgledu i izradi kablova i konektora ne moze da prismrdi ni ener a kamoli be quiet
 
ivke76 je napisao(la):
bogami taganu bar po onome sto videh na net-u po izgledu i izradi kablova i konektora ne moze da prismrdi ni ener a kamoli be quiet

po cemu si zakljucio da Ener kablovi ne mogu da prismrde Tagan kablovima/konektorima???
 
ako ni pocemu drugom onda po sleevingu, iskreno meni nije to toliko bitno, i Ener i Tagan su odlicna napajanja, ali ako su za iste pare onda se gledaju i eye-candy stvarcice...
 
Misko je napisao(la):
po cemu si zakljucio da Ener kablovi ne mogu da prismrde Tagan kablovima/konektorima???

gx-x ti je lepo odgovorio jednostavno na oko deluju kvalitetnije a tek kad ih drzis u ruci postaje jasnije j****a nemam digitalac da slikam a kamera na mobu je prilican krs videh da ima jos nekog na forumu sa tagan easycon serijom pa ako ovo vidi i ima dobar aparat nek uslika pa ces i sam videti (pogotovo one "debele" emi shielded kablove) evo iskopah pdf nema slika ali poprilicno sve lepo pise
jednostavno na slikama sa neta na liberty seriji recimo nisam video takve kablove

Vojkan je napisao(la):
Sta fali ovim kablovima?

nista im ne fali evo malo bolja slika (i dalje je mob u pitanju al ima vise svetla pa je slika bolja) pa uporedi sam mislim za ovaj "debeli" emi-shielded kabl ener a bogami i nijedan drugi proizvodjac (koliko sam video na net-u a gledao sam psu review-ove ko manijak veruj mi) uopste nema nista slicno na svojim napajanjima.sto se tice tanjeg kabla provali gumiran deo pri konektoru na tagan-u dok recimo toga na ener-u nema.ne kazem ja da je ener los bio bih lud kad bih to rekao ali kada dajes 100+ e za psu i ovakvi detalji su bitni posto ces performanse svakako dobiti sta god da kupis a da je 100+ e
 

Prilozi

  • TG-480-U15_Tagan_UK_mini.pdf
    150.9 KB · Pregleda: 264
  • kablovi.jpg
    kablovi.jpg
    148.6 KB · Pregleda: 138
Poslednja izmena od urednika:
Ima takvih kablova jos npr. OCZ. Pitanje je da li tko nesto ima logike tj. da li shielded kabl moze nesto vise sto obican ne moze, ja kad gledam kvalitet kabla, prvo zavirim na spoj sa metalnim delom, pa gledam dal je zica bakarna ili al, pa onda koliko je debela ta zica nije svejedno kad vec teram 20A+ takve neke stvari imaju veze, kao i da li su konektori pozlaceni (Ener, novi chief tid....) hdd dal prima shield ili ne mislim da mu je svejedno jer iz njega necu cediti poslednju kap perfomansi, kabl za plocu svejedno ne ide EMI shield ni kod jednog prozivodjaca tako da je meni svejedno dal je shield ili ne.
 
Misko je napisao(la):
Ima takvih kablova jos npr. OCZ. Pitanje je da li tko nesto ima logike tj. da li shielded kabl moze nesto vise sto obican ne moze, ja kad gledam kvalitet kabla, prvo zavirim na spoj sa metalnim delom, pa gledam dal je zica bakarna ili al, pa onda koliko je debela ta zica nije svejedno kad vec teram 20A+ takve neke stvari imaju veze, kao i da li su konektori pozlaceni (Ener, novi chief tid....) hdd dal prima shield ili ne mislim da mu je svejedno jer iz njega necu cediti poslednju kap perfomansi, kabl za plocu svejedno ne ide EMI shield ni kod jednog prozivodjaca tako da je meni svejedno dal je shield ili ne.
e pa tagan uz sve to sto si naveo (pozlaceni konektori itd.) ima i onakve kablove zato sam ga i kupio a i za pci-e ima isti takav (emi-shielded) tako da su to bile te nijanse koje su prelomile kada sam kupovao psu.sve ali bukvalno sve u klasi 100+ e ce raditi kao sat(cast i jeftinijim izuzecima kojih itekako ima) ali meni su bile bitne ovakve "sitnice" da prelomim kog proizvodjaca da uzmem i to je to
 
pogledajte nalepnicu na novom ocz-u, lepo pise koji od 4 12v rail-a ide na sta (3ka je za sve 4pin periferije (hdd, optika, flopy....))

Image_06.jpg


p.s i OCZ se prikljucio FSP-u, (to su ona 2 napajanja cije sam slike ovde kacio a skoro da nemaju heatsinkove, Zalman i FSP) tj. ne uzima vise ploce od Tagan-a, DFI je izbacio svoju recommended listu:, na njoj su 600 i 700W OCZ-i, Enermax Liberty 620, SS 750W, FSP od 600 i 700(sto samo govori koliko je to bruka dizajn), i naravno PC P&C 850SSI.

p.s.s Nije li od negde poznat layout plocice napajanja, sa jednim velikim kondisem u uglu i samo jednim pravim hetsinkom, doduse i on je relativno mali: http://img.neoseeker.com/v_image.php?articleid=1913&image=5
 
Poslednja izmena:
Na kablove na OCZ-u se zalila masa ljudi, zato sto su toliko debeli i tvrdi da ti treba stvarno prostrano kuciste da bi mogao da ih savijes gde hoces i kako hoces.
 
Ja cu 12-og verovatno kupiti TAGAN TG530-U15 EasyCon napajanje jer boljeg u BG nisam mogao naci.Emermax navodno ima micro....ali ne verujem.
Vidim da prichate o njemu ovde dosta.Meni se kod "easycon" serije svidja shto ne moram da stavljam sve kablove u kuciste i shto su kablovi lako prilagodljivi za smeshtanje.
Ono shto je taganova konstantna mana je iskoriscenost koja se krece jedva do 68%.Znachi da ako imate napajanje od 530w ono ce u vam da u full loadu povuci prilichno preko 700w struje.Znachi,potroshach i to najveci od svih napajanja u toj klasi.U ovome su inache najuspeshniji seasonic i cooler master.Imaju veliku efikasnost i iskoriscenost.
Mada,normalno,retko ko ce uspeti kod nas da vuche preko 400w struje.
druga mana mu je,i to se konstantno ponavlja,veliki pad na =12V grani pri 100% opterecenju.Pada do 11.60v-shto je jadno.Jedino je tu negde i Antec neo power.

Evo da postujem neke,prilichno jasne rezultate.
Inache,radio sam komparaciju na vishe sajtova i sve u svemu,ovo je to u globalu.
 

Prilozi

  • 1997-100-12v.gif
    1997-100-12v.gif
    8.6 KB · Pregleda: 139
  • 1997-100-3v.gif
    1997-100-3v.gif
    9.3 KB · Pregleda: 143
  • 1997-100-5v.gif
    1997-100-5v.gif
    9.4 KB · Pregleda: 133
  • 1997-100-eff.gif
    1997-100-eff.gif
    8 KB · Pregleda: 136
  • 1997-100-inout.gif
    1997-100-inout.gif
    9.4 KB · Pregleda: 142
Poslednja izmena od urednika:
Pa jesi ti video koliko mu je +12V pri 100% load-u?!?
 
Ovo je puno pakovanje...easy con serija....lepa slika nema shta....

SuperStarr je napisao(la):
Pa jesi ti video koliko mu je +12V pri 100% load-u?!?
Ja jesam a ti?:D
11.60V
 

Prilozi

  • tagan easycon.jpg
    tagan easycon.jpg
    47.1 KB · Pregleda: 163
Poslednja izmena od urednika:
ali kakav je test u pitanju ? Opterecena samo 12V grana ili ravnomerno opterecen i ostatak ? Za mog ovog 380W pise u knjizici 80% eff , kad ga opteretim koliko mogu na mojoj masini (iz potpisa) znaci, S&M, ATI Tool i kopiranje u pozadini + TV tuner radi, merim 12v i on je 12.02V...5V je 5.06V...E sad ovo je stariji i manji model. Uostalom koji ce ti 530W uzmi onaj model nize, dovoljno ti je.

PS. Tih 11.60 je u granicama tolerancije, 11.4 je tek donja granica, mada svakako ne deluje lepo po tagana, pogotovo eff. ali opet kazem, ne znam sta su testirali, tj kako.
 
Ma ima puno testova i svuda mu pada V na full na +12v kad se optereti.takođe,ima lošu iskorišćenost...Ali ostale vrednosti mu ne mrdaju...pročešljaj malko po netu...tagan...review..stress test..etc..
 
znam dosta sam ih i gledao ali za easycon 430 (posto me taj interesuje) i eff mu je uglavnom nesto ispod 80% na full load a 12V pada do 11.78 ili tako nesto, p a me malo sokiralo da ovaj veci model pada i na 11.60. Kazem, kod mene u knjizci od tagan pise eff 80%@full loadmax peak ~500W for one minute if operated under 80C...ma svasta tamo pise, kanda ne treba ni njima sve verovati.
 
Cisto kao upozorenje, postoji nekompatibilnost na liniji izmedju Liberty 620W i pojedinih DFi Lanparty ploca (mislim da je NF4 Ultra-D tipican primer). Radi ako se neke stvari moduju na ploci; nemam link, ali moze se googletom naci sta i kako treba uraditi, sve sa slikama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno