Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Koja od ova dva bi bila bolja, tačnije oba deluju ok, više je pitanje ima li neko od njih neku poznatu manu?

Fractal Design Ion+ 760W Platinum
Asus ROG-STRIX-750G

Može i preporuka za neko bolje ako ima, samo da ima silent mode, ili ako baš nema onda da je ultra tiho.
 
^ Cini mi se da sam negdje naisao na info da su u odnosu na Focus+ stavili jos bolje hladnjake i rijesili problem koji se desavao na pojedinim modelima grafika. Dakle, malo unaprijedjeni Focus+, pa ako se moze naci po dobroj cijeni, dobar je izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Uzeo sam fractal, lepo pakovanje, deluje kvalitetno uradjeno, ima i silent mode ali iskreno i kad nije aktiviran, ventilator se bukvalno ne čuje, jako sam osetljiv na zvuk računara, svi drugi ventovi u kućištu su čuju pomalo, ovaj samo kad se skroz približim, praktično nečujno, tako da sam ostavio uključen da ne opterećujem komponente.
Hvala na preporuci, za sad je overkill, ali ne sumnjam kad promenim komponente da će biti i više nego dobro.
 
Focus je klasa iznad i ima full modularne kablove. Core ima verzije sa fixnim i polu-modularnim kablovima.
Mada, i Core je dobar za neke "budžetskije" mašine gde ipak hoćeš koliko-toliko pristojno napajanje.

Ima i hrpe napajanja drugih brendova koja su unutra Focus platforma, kao što su Antecovi EAG Pro i HCG, Asus Strix, NZXT C i E serije...
 
Gde uzimate one fensi pletene kablove za napajanja :D Ovo sto dolazi uz ovaj be quiet je kruto :p (bar meni tako deluje)
 
Do pre nekog vremena je radio PC Mixer ali je izgleda batalio. Neko je pomenuo da ima jednog lika na KP koji ih pravi, čini mi se...

Sem toga, inostranstvo.
Ponekad na Iponu ima Corsair kablova za njihova napajanja...
 
Koje modularno napajanje od 750W preporucujete? Racunar mi se iz nekog razloga posle nekog vremena restartuje, a po evidenciji iz Event Viewer-a ne mogu da pronadjem konkretno nista, a mozda bih posumnjao na napajanje posto ima vec 12 godina kako ga koristim koje je doslo uz kuciste Antec Sonata III 500W.

Mozda sledece godine uzmem RTX 3080 pa da taman iskoristim prelazak uz postojece komponente koje imam u masini, pa mozda zamenim i kuciste tom prilikom.

Mozda Cooler Master MWE 750W Gold?
 
Antec EA750G-Pro, Antec HCG750 Gold, Seasonic SSR-750FX, Asus ROG-STRIX-750G, Fractal Design FD-PSU-IONP-760P-BK-EU

Neko od ovih, koje god je najeftinije, na primer ako ima prvo za oko ~13500 din kod nas onda to, ako ne koje god je blize ~15000 din.

Ako vec nema ovo prvo za 13500din, moja preporuka je Fractal Design Ion+ za 16500 din
 
Ima tog prvog Anteca u domaćoj radnji. Videh baš pre dva dana. Nisam video cenu samo.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Napajanja su poskupela svuda na zapadu...pitam se kad će i kod nas. Ko planira kupovinu neka požuri...

Trenutno poskupljenje je uzrokovano novim LVD pravilnikom u Evropi, od 1 decembra nema uvoza ni jednog napajanja koje ne ispunjava pravilnik.
Ali ce jos da poskupe i zbog povecanja troskova transporta i poskupljenja sirovine sto se ocekuje od pocetka 2021 godine
Ocekivano poskupljenje ce biti oko 10%. Sve uz uslov da dolar ostane na ovom odnosu prema evru.
 
Antec HCG650 se isplati za 13k kod nas, 10 godina garancije? Nekako tezim ka SS-u jer ga imam dugo, mane bez, pa bih opet nesto u tom rangu.

Alternativa Fractal 660 (100e na KP - 5 Godina garancije) (cena kod nas 15k na popustu, garancija 10 godina.)
Seasonic neki 650w, gold da bude, ima kod nas Core 650w polu modularno za 11k 7 godina garancije. Za focus modele moram da proverim na KP jer ih kod nas nema.

Ovaj Antec mi zapao za oko, navodno ima SS unutra... Mada za 2k manje ovaj core SS nije los, hahaha...
 
Ne reče li ti pre nekog vremena da je taj HCG krš za koji ne bi ni 10000rsd dao? Šta se to desilo u rasponu od nekoliko meseci?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
2020 godina.Ko zna kakvo je stanje na tržištu bilo kad sam rekao da nije ok kupovina,verovatno je bilo mnogo boljih opcija i prida da ti ostane 20e u dzepu.Ok svi znamo probleme za modele pre 2018 god,povrh toga mislim sa su način testiranja i ocenjivanja od 125% i lošeg učinka,visoki riple) doveli do toga da se našao u grupu niskoprioritetnih.U sadašnjem hcg je focus gx i nema problem.
Danas po tržišnim cenama kako kod nas tako i madjara 13000 din mislim da je vredno kupovine,još kad stavimo na tas 10godišnu garanciju,sasvim vredno.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Fantu sam zaboravio da pitam, a Svet Kompjutera i Extra Racunari su mi rekli da je napajanje 106-107e. Sto je opet ok cena realno. I to sam pitao pre neki dan.
 
Izvinite što upadam, ali ne pratim napajanja a treba mi onako hitno. Drugaru treba neko napajanje, nekih 550/650w, za ryzen 3600 i RX 570.
Verovatno će nekad u budućnosti da menja i grafu, ali ne verujem da će nešto mnogo jače, tj. nešto što mnogo više troši.
U Gigatronu ima na "akciji" FSP HV PRO 650W za 6k.
Kakvo je? Koji je best buy u ovoj cenovnik kategoriji? Do nekih 6,7k. Tnx
 
Poslednja izmena:
Treba da zemnim Antec Vp600P star nekoliko godina kome pocinje ventilator da crkava. Sta uzetia da mogu da racunam na duzi period uz eventualni manji apgrejd kompa. Ko ne vidi "moja masina", trenutno je 2700x i 1650 super.
Prva opcija je Antec HCG 650, druga Asus STRIX 650G, zatim Fractal Design Ion+ 560, FSP HYDRO G ...svi su oko 14K RSD. Cak gledam i neka koja nisu modularna (core GC 650)

Neki predlog? Da li mi ista znaci garancija od 10 godina i da li se odnosi i na ventilator? Koliko je dobro da ima Zero fan posto uglavnom ne radi pod opterecenjem PC?
 
Rekao bih hcg 650w.Nećeš pogrešiti ni sa ion +.Ostalo je ili lošije ili precenjeno u odnosu na ova dva.Koliko znam garancija važi na ceo psu,pa tako i na vent.
Da li znači 0 db mod.Pa nije loše imati,neki ga ne vole,više vole da im radi na 300/500rpm,da se manje greje itd...pogledaj krivu tog napajanja i videćeš dal je dobro postavljena.Ali sve su to dobra napajanja sa dobrim ventom i ležajom tako da iako uključiš vent nećeš ga čuti.Pre ćeš čuti npr vent od gpu-a,cpu-a..Zaista su tihi.Kod ion+ možeš da biraš 0db ili umereni rad,koristi 140mm(fdb) u odnosu na antec 120mm(fdb),tu bi trebalo da je bolji fractal.Ali oba se vode kao tiha napajanja.I eto ion je nešto efikasniji što ne treba biti presudno..Ako je antec 10god vs 5 ion i +90w više snage antec je ok izbor.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno