Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Citao sam na jednom drugom forumu da su ova Core napajanja predvidjena za OEM, iako se prodaju i ovako i da su malo nizeg kvaliteta od Focus serije.

Garancija od 7 godina svakako uliva poverenje, samo eto, bilo bi zanimljivo cuti jos nekog ko je imao dodira s njima (pomazem kolegi oko nove masine, pa je jedna od stvari oko kojih razmislja i napajanje).

Negdje sam citao da je Core zamjena za Focus+, a novi, poboljsani model je Focus GX. Ako je to tacno, Core je no brainer, ali bi trebalo istraziti da li je ovo tacno. Mada, svakako, 7god garancija + Seasonic brand, po povoljnoj cijeni - za mene svakako best buy.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Focus GX je preimenovani Focus Plus prema novoj nomenklaturi uz minimalne izmene. Core zamenjuje stari Focus uz minimalne razlike, poput losijeg ventilatora, 25000h Sleeve umesto 50000h FDB kod Focus -a.
Focus GX je malo bolji Focus+, Core je malo losiji Focus.
 
@laca 12
@Djolekg

ako je to tacno za Raidmax, to je super izbor onda, ispravljena jedina "greska/falinka" od origalnog Andyson-a, a to su kablovi.

Heh koji deja vu, kad sam video prvi put recenziju andyson-a 2017, proslo mi je kroz glavu, o_O ovo je cool, ovo treba/hoce Raidmax da izbaci, i bice super kupovina kod nas kad uvezu. 3 godine kasnije, ...
+ Sigurno u vecim kolicinama od onog extra Titanium Andyson-a, ...

https://www.jonnyguru.com/blog/2017/03/20/andyson-h6-800w-power-supply/6/
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, drugar sastavljuje "nov" racunar pod striktnim budzetom i sreca pa je razuman i zeli da uzme novo napajanje, ali nema preko 60e. Razmatraju se i madjari.

Ja koliko sam na brzinu gledao(mada sam laik), u obzir dolaze BeQuiet SystemPower 9 500w, Seasonic SS-520GB, FSP HEXA 85+ HA450, THERMALTAKE Smart BX1 450W i mozda GIGABYTE P650B, GIGABYTE GP-PB500 i Thermaltake SmartSE 520W.

Napajanje treba da se uzme da napaja i7 2600k blago oc-ovan na 4.3GHz zajedno sa GTX1060 6GB koja ima 8pin konektor.
 
@off

Bio bi red da ga odgovoriš od kupovine te i7 matoruge.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da ima kod madjara par evra ispod 60e.Imaš i cooler master mwe ili tako nešto ...U suštini za te pare da bude bronze i da koristi dc dc regulaciju tebi je ok..Mozeš i hexu 85+ ali odskače malo sa cenom,pa za te pare vec može bolje..Vecina sa tim karakteristikama dolaze sa 2x8 pin za grafiku pa ne moras da brineš za gpu..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Zato sam i pitao za ova 2 gigabyte-a. Ranije sam pitao za preporuke(doduse za office masinu) i spominjali su ih zajedno sa tim Cooler Master MWE i Hexa 85+.
 
Gigabyte pb mislim da i on koristi dc dc,osim jednog kineskog testa nesto nisu rasprostranjeni po krugovima gde se vodi polemika oko psu-a,tj slabo se nude kao izbor.Mozda zavisi i od trzista,tako da je kod nas cena bila primamnjiva oko 40evra,a i nalazi se u B grupi na ltt listi,sto je dovodi kao najjeftiniji psu u toj grupi..i mislim da je ok kupovina.Problem je taj sto ih jedno vreme nema na stanju ni kod nas,ni kod madjara.Ako nadjete idite na pb650. EDIT:Zaboravih da ponudim SilentiumPC vero l2 bronze 600w 51 evro kod ugara 3god garancije..Bolje napajanje nego navedeni gigabyte..i da to treba pazariti

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
nešto sam premeštao komponente u stari računar i u novi sam stavio Cooler Master MWE White (MPE-5001-ACABW-EU) napajanje od 500W...staro je svega par dana, ali danas primetih da daje neki čudan zvuk: to je kao neki vrlo kratak vrrm ili brrm zvuk, bukvalno pola sekunde traje...nije kao zujanje ili buka ventilatora nego kao da se sitno zatrese...opisao sam najbolje što mogu :) naknadno sam primetio da se taj zvuk čuje kad nešto krenem da radim, recimo osvežim stranicu u chrome, kako kliknem čuje se taj zvuk, dosta mi je čudno sve to...otprilike kao da imam običan hard disk a ne SSD, takav utisak daje...

da li bi novo napajanje uopšte trebalo da ima takav simptom, i šta bi uopšte mogao biti razlog, da li menja brzinu iz nekog razloga ili šta je već, da li reaguje na napon struje? ili treba vremena da se razradi? :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, valja li napajanje Chieftec_aps-550sb. Ima ga za 7500 din? Kakvo je u odnosu na Seasonic 520/620w, FSP HEXA85+ 550W? Svi su oni tu negde sa cenama. Vidim ima i neka 2 Antec 550W i 520W za 500-700 din vise, vredi li ih razmatrati pored ovih?

Nasao sam review ovde.
 
Pozdrav, valja li napajanje Chieftec_aps-550sb. Ima ga za 7500 din? Kakvo je u odnosu na Seasonic 520/620w, FSP HEXA85+ 550W? Svi su oni tu negde sa cenama. Vidim ima i neka 2 Antec 550W i 520W za 500-700 din vise, vredi li ih razmatrati pored ovih?

Nasao sam review ovde.
Nije vredno razmatranja i kupovine..Hexa 85+ je svakako bolje napajanje,ali im je loša cena na ovom tržištu..Ostala ne mogu da komentarisem jer nije napisan tačan model..Svakako ima bolja napajanja u toj cenovnoj klasi..Svi Chiefteci koriste zastarelu platformu da tako kažemo i nama šta da traži u 2020god..
Seasonic prepostavljam da mislis na MI12 ll i S12 ll posto si stavio 520/620 takodje nisu dobre kupovine...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Za drugara je, gleda samo domace radnje. Ne razumem sta znaci nijedno? Da li je Hexa 85+ 550W bolji od svih njih? Ako jeste uzece taj, sacekace nedelju dana da vidi hoce li Gigatron davati popuste oko rodjendana i tolko. Ako uspem da ga ubedim da izdvoji vise para, vidim da za nekih 8500 ima Seasonic Core Gold 500w, sto racunam da je i vise nego fino, ili gresim?
 
Hexa 85+ je bolji od navedenih(ne 80+)..Seasonic core najbolji...a i njih ima vise oznaka...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Da, ima vise oznaka, ali cini se kao da je jedina razlika u tome jel modularno ili ne.
 
jes
 
Planiram da kupim graficku Sapphire Pulse RX570 4GB, pa ce mi trebati novo napajanje, zbog nje. Sta do 6000? Mada bi voleo da me prodje manje. :D Al posle da se ne kajem. :D Po mogucstvu da je radnja na E..
Trenutno imam lc power lc420h.. i lepo me sluzilo skoro 8 godina.. i radi jos uvek hvala Bogu. Mada do kupovine ove grafe, nisam imao potrebe za jacim.

Nesto sto mi je zapalo za oko.
 
Poslednja izmena:
A nesto drugo? Ako ne bi nasao u Pancevu. Ne bih porucivao.. Tj. ako ne nadjem ovo, da imam neku alternativu.. :)
 
Pozdrav svima. Imam 2 konfiguracije i 2 napajanja. Konfiguracije su Xeon 1620v3 + R9 390 i i7 920 + HD5870.
Napajanja su 10 godina staro Thermaltake Toughpower XT 775w i 2 godine staro Seasonic S12 II 620w.

i7 je konfiguracija koja mi stoji kod majke, nju koristim mozda ukupno mesec dana godisnje za neobavezno igranje(WoW, CoD), tako da je i7 overklokovan. Xeon mi je main masina.

Main racunar mi napaja Thermaltake Toughpower XT 775W vec zadnjih ~10 godina. Pre Xeona sam imao i7 3770k i neki Xeon lga775 koji su bili overklokovani, a pre R9 390 sve i svasta, neretko i multi gpu varijante.

Stariju i7 konfiguraciju je napajalo neko Chieftec iarena napajanje koje je riknulo kad sam probao da upalim racunar prvi put ove godine. Uzeo sam od brata povoljno njegovo ~2 godine staro Seasonic S12 II 620w, koje je napajalo i5 7600k+GTX1080 pre nego sto je zamenjeno boljim napajanjem.

Da li bi pametnije bilo da Seasonic S12 II 620w prebacim na main racunar, a da Toughpower prebacim na sporedni? Na main racunaru ce kad tad da dodje i7 5960x, i7 6900k ili i7 6950x i Vega64/Radeon VII naslednik. Da li je bilo koje od ta 2 napajanja bila dorasla zadatku da guraju takav racunar uz overklok? Da li je Toughpower mnogo slabije nakon 10 godina koriscenja i da li uopste moze da se izbori sa i7 920 OC i R9 390?
 
Ja bih prebacio Seasonic na glavni komp.

Thermaltake ima dovoljno snage po defaultu, problem je što je mator i ko zna u kakvom su stanju komponente u njemu...verovatno je izgubio deo te snage. Probaj, ako je preslab, najverovatnije će se prosto ugasiti.
 
Poslednja izmena:
Treba mi preporuka za napajanje do 100 evra, 550-650w, samo novo, moglo bi i od komšija ali sada je takva situacija da moraju naš prodavnice a ne verujem da neko ima na stanju napajanja te cene na KP.

Inače nije za mene, konfiguracija je r5 2600 i xfx 580 8gb.
 
Fsp hexa 85+, fsp hydro gd...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno