Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Koje su od ova tri napajanja bolja i jel se isplati?
1.Chieftec GPS550 550W PSU for Dual CPU(* Tip: ATX 2.0 * Konektori: 20/24 pin ATX, 6pin PCI-E, 8pin DualXeon)za 6551din
HW06-000457_1.jpg

ili
2.Cooler Master 550W RP-550-PCAP 7.451 din.
* Tip: ATX Form Factor 12V V2.01
* Ventilator: Sleeve 120mm
* Deklarisani radni vek: 100.000 sati
* Interna zaštita od preopterećenja, pregrevanja i kratkog spoja
* Dimenzije: 150 x 140 x 86 mm (standard ATX PS2)
* Super-tiho funkcionisanje, zahvaljujući inteligentnoj kontroli brzine ventilatora (< 20dBA)
9001993_1.jpg

ili
3.Cooler Master 450W PFC Active
* Model: Cooler Master RS-450-ACLY 24-pina
* Prekidač: ima
* Izlaz za napajanje monitora: nema
* Konektori: 7 velikih, 2 mala, 2 konektora za napajanje SATA diskova, konektori za P4 matične ploče
* Može da se koristi za matične ploče sa 20-pina i 24-pina
* Vrednosti napajanja:
* Napon: 3.3V, 5V, +12V, -12V, +5Vsb
* Struja: 20A, 25A, 12A, 1A, 2A
* Pakovanje: Full, uputstvo, kabl za napajanje, adapter sa 24-pin na 20-pin, front panel za merenje snage
* Napomena:
* Ima zaštitu od kratkog spoja, visokog napona i preopterećenja
* Active PFC (Power Factor Correction)
* Front panel se ugradjuje kao 3,5" uredjaj
* Blue LED Fan 120mm
HW06-000220_1.jpg


Znaci koja su bolja i treba da potera C2D6600e,2GB rama,2HDD,Npr 8600 ili 8800...
 
Poslednja izmena:
Ako mislis da vozis C2D 6600 i 8800 onda bolje da uzmes Enermax Liberty 500W, koje je bolje resenje za ono sto ti treba od ta tri koja si naveo ;) , a kosta oko 100-115 evra. Poz
 
pa recimo seasonic :)
 
bilo koji iz serija S-12... 430W, 500W, 600W
 
Dobro verovatno cu ipak imati max 120e za napajanje.Znaci da kupim Enermax Liberty 500W,dal ima kod nas u Srbiji da se kupi i po kojoj ceni.A kolko kosta S-12 od 600W.I jos da pitam naisao sam na Cooler Master 500W Act. iGreen koje je oko 125e.Da li je ono bolje od Enermax Liberty 500W?
 
Poslednja izmena:
Imas jeftinijeg Enera 400, mnogo je manja razlika u snazi nego u ceni u odnosu na 500W model (32A:30A @ 12V).
A za ~120 bi trebalo da bude i LC/TT 700W (koji je opet slican njihovom 850W modelu, 60A:56A @ 12V).
 
Ma hocu da ulozim pare u napajanje A kvaliteta kakvo je enermax 500w i da budem miran 2 godine.Otkud znam sta kakve ce se grafulje do tada pojaviti koje ce zderati W vise od 8800GTX.Vec kad cu da dajem pare na jake komponente da i ne stedim na napajanju.
 
Poslednja izmena:
Ma hocu da ulozim pare u napajanje A kvaliteta kakvo je enermax 500w i da budem miran 2 godine.Otkud znam sta kakve ce se grafulje do tada pojaviti koje ce zderati W vise od 8800GTX.Vec kad cu da dajem pare na jake komponente da i ne stedim na napajanju.

Ne znam dal konstas 400W enermax ima 30A na 12V, a 500W model ima 32A, i zbog toga nikako ne vredi 40-50evra vise.
 
@CAR:

Cisto da znas, ako pogledas neki vise tehnicki orejentisan review PSU-a, videces da su PSU-i sa 2,3 i vise railova uglavnom sa jednim ispravljacem i da su to zapravo virtualni railovi koji su svi spojeni u istu 12V tacku odakle se napajaju, tako da se ne moras uzbudjivati preterano kad vidis da PSU ima samo jednu granu :) Ja sam se slogirao kad sam video to prvi put u review-u za TT ToughPower 650W/750W...
Ma znam, secam se kada je Misko nesto pisao o tome, kako o ovom TT-u, tako i o ostalim kvazi multi-rail napajanjima...

Samo sam rekao, to je kao neki trend koga prakticno svi prate... zato mi bese cudno jedno ovakvo napajanje, sa jednom +12V granom u danasnje vreme...
 
Ma znam, secam se kada je Misko nesto pisao o tome, kako o ovom TT-u, tako i o ostalim kvazi multi-rail napajanjima...

Samo sam rekao, to je kao neki trend koga prakticno svi prate... zato mi bese cudno jedno ovakvo napajanje, sa jednom +12V granom u danasnje vreme...

Ma pisah ja davno o tome mlate praznu slamu, pravi multi rail je novi tagan ili novi ener i to se itekako primeti na output-u. Npr tagan je pre u nekim serijama imao kriminalne dropove, popljuvase ih napolju i ljudi seli videli gde grese i izbacili napjanje koje je trenutno mozda i najbolje po pitanju vdrop-a.
 
@CAR:

Takodje nije to trend vec po ATX 2.x specifikacijama ne sme da ima vise od 20A po grani (nisam siguran za 20A, ali tu je negde oko te cifre :d) pa zato moraju da prave sa vise railova. U sustini i kvazi railovi zadovoljavaju osnovnu zamisao vise railova barem kad je ATX 2.x standard u pitanju , a to je da po jednoj glavnoj grani (od vise njih) koja se deli na vise pod grana (sata, molks, PCI-E napajanje itd) nema dovoljno struje da moze da se zapali/istopi/greje itd...sto je i glavna poenta - sigurnost - bezbednost korisnika.
 
Takodje nije to trend vec po ATX 2.x specifikacijama ne sme da ima vise od 20A po grani (nisam siguran za 20A, ali tu je negde oko te cifre :d) pa zato moraju da prave sa vise railova.

20A je tacno po spec, vecina proizvodjaca stavlja max na npr. 18A, lakse im je da ga kalibrisu na 18A sa nekim +/-3%, jer tako su uvek ispod 20A kao sto je i propisano, ne zeli niko da se igra ako nesto podje naopako a to naopako bude izazvano sa 20.5A, ovako znaju da je tu negde oko max-a ali ga 100% ne prelaze, e sad neke vrunkske firme, ovo ne smatraju za ozbiljno i prave singl rail sa 30+, 50, 70+ ili multi rail sa 22A umesto 18A kao sto rade vecina drugih itd.
 
kad bi ovi kinezi i svi njihovi derivati zaista imali onoloko koliko na njima pise sa komponentama koje su unutra - onda bi se zabrinuo. Ovako nije frka, 28A opusteno po single railu, tesko da ce potrosnja biti toliko konstatna da se zice stignu ugrejati i zapaliti. Terao sam ja i vise struje kroz te zicice (~45A) lol jedva da su tople bile :d :burn: Naravno to je sve bilo privremeno, nemojte pokusavati kod kuce (samo u kolima) :)
 
Sta mislite o XCLIO napajanjima da li vrede kupovine,mislim izricito ovo:
XCLIO GOODPOWER 500W ATX 500W

Ili recimo ovo: FSP Group (FSP) AX400-PN ATX12V 400W

Ova 2 sam nasao kao cheap ali dobra i kvalitetna napajanja barem tako kazu na drugim forumima i tredovima!
 
ljudi meni treba jedno poredjenje buke...

imao sam pre ovog sadasnjeg napajanja (thermaltake tp 650w), lc power 6550g, i ono je bilo pa ja mislim duplo tise...

e sad, kakav je arkangel ili hyperion po pitanju buke, u poredjenju sa 6550g i ovim mojim trenutnim, da li bih bio zadovoljan po tom pitanju kad bih promenio...

nadam se da je neko imao iskustva sa oba....
 
Misko ajd uporedi sa 6550g, jel ima smisla da prelazim sa TP 650w na arkangel ili hyperion
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno