Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
To su Seasonic S12ii i M12ii, uzmi modularno ako je slicna cena.

Trenutno nema u ponudi kod nasih prodavaca modularno, samo sa fiksnim kablovima sto se tice seasonica i to ovo od 620 je jedino u ponudi. Jedino sam uspeo da nadjem ovo cooler master kao ekvivalent seasonicu. Ne smeta sto nije modularno osim ako nema neke razlike u kvalitetu?
 
Ja sam uzeo to SS koje nije modularno i prezadovoljan sam . Mašina se utišala da ne mogu da verujem. Sad samo kad upalim wot čuju se ventovi od kartice, sa starim je pre sve živo cvrčalo i zujalo i na praznom desktopu. Nije bilo kod "mađara" tog modularnog ali nije ni bitno osim ako ga ne šiljiš na "cable management"
 
"Ranije" pre mining groznice,kod nas polovna napajanja od 1000w prodavala su se za 80-90e(chieftec,lc power), dok su Seasonic,CM bili stotinak evra, pa sad napravi procenu:)
krastavac svi bi da je dzabe a da nije iz rudnika :D ili jedno ili drugo. To napajanje brat bratu vredi bar 130-140e odakle god da je,samo ako je ispravno i kompletno.
To napajanje nikada nije kostalo 100e. Platinum napajanje koje SS daje 7 godina garancije uvek vredi 150e dok mu je vazeca garancija. Pogledajte cenu novog. Iskreno, bila bi i steta da stoji u rudniku ali to napajanje je top klasa.

Tapatalk
 
Raidmax RX-600AE-M 80Plus Gold napajanje za 7K u emmi, ovo je neki noviji model, modularno takodje.

Neke informacije o proizvodjacu, kvalitetu?
Na njihovom sajtu pise da su japanski kondenzatori.
 
Poslednja izmena:
Ima i sama armor gold doduse za 550w za oko 8k. Ne bi bilo losd uporediti ih, sama je vec dokazano ovde, sasvim dobro napajanje.

Ovo je interesantno (za raidmax i samu) jer ako je raidmax dobar, to fino siri, jako, jako losu ponudu napajana kod nas.
Naime napajanja koja se kod nas prodaju za 60,70e po neweggu i amazonu idu za 40-45$.....
 
Ja sam pre 3 godine kupio super flower aurora 700w modularno i to polovno preko KP za cca 70e. Napajanje je tesko ko cigla :p Nikad stucnulo ili bilo sta slicno, necujno i hladno, bolje napajanje nisam imao...
 
To je, iz danasnje perspektive, bila vrh kupovina. Ima da traje 10 godina lagano:d

Mene i dalje odusevljava ovaj moj matori Thermaltake TRX 550w, onaj kvalitetniji model...Opet, jul 2010-te kupljen, dakle jos malo ce biti punih 8 godina. Placen 5.500 dinara na akciji. Od tada na njemu 2 HDD-a i kombinacije: Phenom II 955+HD 6870, pa zamenjen radron za gtx 660ti, nakon toga uzeti ivy i5, pa pa tri godine nakon toga uzet i dalje je tu gtx 1060...Ok konfa pod opterecenjem nikad nije isla iznad 240-250w potrosnje, ali opet neveravatno da ovo cudo jos fura ;)

Pre nekih mesec dana otvorim kuciste tokom igre, napajanje mlako u najgorem slucaju, vent i dalje kao prvog dana.
 
Pre ko da su pravili dobra napajanja i jeftina a danas skupa i losija :p
 
Sama još uvek ne ulaže dovoljno u 'marketing'. Inače je SS focus plus najbolje gold napajanje, problem je što mu ističe rok proizvodnje, a nova SS napajanja su em skuplja, em sa manjom garancijom.
 
Zamena

Planirao sam da kupim novo napajanje zato što trebam preći na Ryzen 5, pa što da ne iako ovom mom Chieftecu ne fali ništa (staro je 8 god.).

Prijatelj mi je ponudio zamenu: njegov Cooler Master GX550 (RS-550-ACAA-E3) za moj Chieftec APS-450S. Za njegovu konfiguraciju je prejako,
a u budućnosti ću možda preći na 8-pinsku grafičku i dodaću NVMe SSD.

Dotični CM je u provereno odličnom stanju.

Vredi li?

Ili kupiti Thermaltake SPS-530M?
Možda budem imao opciju da se kupi napajanje u Germaniji, ali bih onda čekao možda i do jula, mada mi nije o glavu.

Ako je zamena ok, onda bih da prođem najjeftinije moguće.
 
@DukeofSerbia, staro je to. I jedno, i drugo. Taj cm i nov nije neki kvalitet, kao ni tt. Ako moze neki seasonic gold iz svabije to bi bio pun pogodak. Ako ne moze, potraziti nesto kod nas, ali to ce uvek biti gora ili skuplja opcija.
 
Bolje pitaj najpoznatijeg madjara za EVGA B3 550w, kvalitetniji izbor od SPS-530M, a ne bi trebalo biti kod njega skuplje od 60tak evra. Ako bas hoces domace radnje, BQ model imas za 9k. To je manje vise to, sto se tice modularnih napajanja do 80e.

Opet Deutch je najbolji izbor ako napravis neki deal. Recimo Corsair RMx od 550w je tipa 80e, to je vec klasa (ili dve) zinad sve gorepomenutog.
 
Poslednja izmena:
Ja sam baš merkao taj TT Smart SE SPS-530M neko vreme, i sad mu cena pade na 7K. Međutim video sam da se pojavio i SS M12II-520 EVO (SS-520GM2) kod nas za oko 8,5K. Koje je bolji izbor za R3 1200 (verovatno će biti zamenjen sa R5 1600(X) ili R5 2600), RX560? Trenutno je CPU na 3,8 ili 3,9 GHz na LC600HV12, ali sam neko veče dobio neki Crveno/Bordo ekran smrti dok sam igrao MassEffect Andromeda i tripujem se da je napajanje oslabilo.

2 godine je star taj LC, od kada ga imam terao je razne komponente, ali su uglavnom procesori bili smešni potrošači (i3 6100, Celeron neki i na kraju R3), a grafičke su se smenjivale, od R9 270, preko GTX260 do ovog RX-a.
 
Ne bi trebalo da dobijaš bilo kakave ekrane smrti ili bilo kakve probleme zbog napajanja, nisu to nikakvi potrošači, a 2 godine i nije neki period. Ako napajanje ne može da isprati potrošnju, zagreva se i restartuje se komp. Proveri da nije nešto drugo, drajveri za grafu znaju da naprave probleme, dešava se i da Win10 na sred igre odradi update drajvera za grafu i napravi sličan problem.
 
Bolji je SS. Mislim, znaš to i sam, nego eto, da se potvrdi ...

:d pa recimo da znam, ali mi nekako čudno malo bilo što je tako "jeftin" potpuno modularni SS.

Ne bi trebalo da dobijaš bilo kakave ekrane smrti ili bilo kakve probleme zbog napajanja, nisu to nikakvi potrošači, a 2 godine i nije neki period. Ako napajanje ne može da isprati potrošnju, zagreva se i restartuje se komp. Proveri da nije nešto drugo, drajveri za grafu znaju da naprave probleme, dešava se i da Win10 na sred igre odradi update drajvera za grafu i napravi sličan problem.
Uradio sam update drivera odmah posle. Što se win-a i update-a drivera tiče to je blokirano na sve moguće načine upravo zvog toga što mi je jednom prilikom odradio to tokom partije CS-a.
Proverio sam parametre sve, CPU OC (ima čak i lufta, 3.8 na CC120 i 1.3V), RAM mi je u tom trenutku bio na def 2400. Trebalo bi da nije do tih komponenti.
Grafika se drži na stabilnih 77/78 stepeni u ME: Andromeda, imam jednu dvanaesticu koja duva u nju s prednje strane kućišta.
Nije mi se dešavalo posle toga, ali kako ću lagano dizati celu mašinu na viši nivo u naredim mesecima, počeo bih od napajanja, bilo ono krivac ili ne.
 
Jos gore, 60 dolara na bhphotovideo :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@DukeofSerbia, staro je to. I jedno, i drugo. Taj cm i nov nije neki kvalitet, kao ni tt. Ako moze neki seasonic gold iz svabije to bi bio pun pogodak. Ako ne moze, potraziti nesto kod nas, ali to ce uvek biti gora ili skuplja opcija.
Bolje pitaj najpoznatijeg madjara za EVGA B3 550w, kvalitetniji izbor od SPS-530M, a ne bi trebalo biti kod njega skuplje od 60tak evra. Ako bas hoces domace radnje, BQ model imas za 9k. To je manje vise to, sto se tice modularnih napajanja do 80e.

Opet Deutch je najbolji izbor ako napravis neki deal. Recimo Corsair RMx od 550w je tipa 80e, to je vec klasa (ili dve) zinad sve gorepomenutog.
Razumeo.

Opcija iz Nemačke je otvorena, sad kad bi mi bilo donešeno napajanje, nije bitno (maj-jul). Jedino što je skupa poštarina... Cene jesu niže, ali niko ne šalje bez doplate
za poštarinu tako da nisam uopšte siguran da li jeftinije npr. od Mađarske. I da, opcija od preko kao i ovde - sve dolazi u obzir :).

Da je napajanje modularno mi nije bitno. Pošto će biti ipak Core i5-8400 (koji troši jako malo), zajedno sa mojom grafičkom i ostalim komponentama, to je jedva 200 W na
max opterećenju, tako da mi je 400-500 W max dovoljno.

Koliko vidim u Germaniji dominira, očekivano, be quiet!. Evo npr. za moje potrebe tipa be quiet! Pure Power 10 500W?

Jos gore, 60 dolara na bhphotovideo :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kakve veze imaju cene u Merici sa nam u Evropi :smash:? Odgovor: skoro pa nikakve.
 
Kakve veze imaju cene u Merici sa nam u Evropi :smash:? Odgovor: skoro pa nikakve.

Reč je bila o "napolju", sad šta je to za mene ili njega koji je spominjao cene van RS nije na tebi da tumačiš. Otkud znaš da li ću ga doneti iz USA ili DE. Zar je bitno toliko da se ostavlja takav komentar? Poenta je bila u tome da je razlika u ceni apsolutno preterana (~3K RSD u odnosu na BH odnosno ~2K na DE).
 
Razumeo.

Opcija iz Nemačke je otvorena, sad kad bi mi bilo donešeno napajanje, nije bitno (maj-jul). Jedino što je skupa poštarina... Cene jesu niže, ali niko ne šalje bez doplate
za poštarinu tako da nisam uopšte siguran da li jeftinije npr. od Mađarske. I da, opcija od preko kao i ovde - sve dolazi u obzir :).

Da je napajanje modularno mi nije bitno. Pošto će biti ipak Core i5-8400 (koji troši jako malo), zajedno sa mojom grafičkom i ostalim komponentama, to je jedva 200 W na
max opterećenju, tako da mi je 400-500 W max dovoljno.

Koliko vidim u Germaniji dominira, očekivano, be quiet!. Evo npr. za moje potrebe tipa be quiet! Pure Power 10 500W?


Kakve veze imaju cene u Merici sa nam u Evropi :smash:? Odgovor: skoro pa nikakve.

Za i5 8400 i rx 470 i chiftec gpa modeli od 5.500-6000 dinara kod nas su vise nego dovoljni na duze staze. Primer napajanja samo.
 
Nazad
Vrh Dno