Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Najmanje maltretiranja je preko Mađara. Ako odgovara cena naravno. Ponekad je kod nas bolja cena.

Meni ne igra nešto ulogu da li je modularno ili ne. Zanima me samo cena - kvalitet. EVGA od 500W sam viđao za oko 50€. Mislim da je B1.
 
Dobar deal isto.
Ja opet ne bih uzeo napajanje da nije modularno, lakse mi i prakticnije za organizaciju. Kod madjara B3 model modularno od 550w je tipa 60tak evra, to cu verovatno uzeti sebi uskoro da zamenim ovaj TT, dosta je gurao, iako radi i dalje savrseno.
 
Dobar deal isto.
Ja opet ne bih uzeo napajanje da nije modularno, lakse mi i prakticnije za organizaciju. Kod madjara B3 model modularno od 550w je tipa 60tak evra, to cu verovatno uzeti sebi uskoro da zamenim ovaj TT, dosta je gurao, iako radi i dalje savrseno.

Imam CORSAIR 500w, kupljen još u BH :) Malo je počeo da se ćuje ventilator. Razmišljam da li da kupim ovo B3 ili da samo zamenim ventilator. Inače garancija na tog CORSAIRa je 5 godina. Do koje godine je rado BH ? - prvi
 
Pre 4 godine kada sam kupovao napajanje, htedoh TT SE 530W, tada veoma popularno kod nas. Čitao sam razne recenzije i zaključak je bio da to za naše područje jeste dobro, ali da je generalno loš, u smislu, loša je platforma, bučno je, to je treća klasa i slično. I odlućim da kupim neki Super Flower. Tad još SF nije bio popularan kod nas, ali priča se po svetu da su oni među najboljim proizvođačima, isto što i Seasoinc itd. I za novac koji bih dao za TT 530W, polumodularno, kupim ja SF od 450W, sa svim fiksnim kablovima, jer ajde, kvalitet komponenti i buka su na prvom mestu. Međutim, posle nekoliko meseci, vidim ja da je meni napajanje najbučnija komponenta u kućištu. A koristio sam AMD box kuler u to vreme. Nije prošlo godinu dana, ne mogu više, kupim ja Cooler Master (iz potpisa). Bolji je kvalitet i od TT-a i od SF-a, jače je, polu-modularno (dobro dođe za cable management), hvale ga da je tiho... Nije premuim proizvod, naravno, ali je za taj novac odličan izbor. Od prošle godine imam problema sa povremenim restartovanjem računara. Nisam imao pojma zbog čega je, pretpostavljao da je zbog OC-a. Nisam forsirao klokove, ali račuam, možda sam utegao previše napon i latencije. Vratim ja na default, ionako mi 5% ne znači ništa, i bilo je malo bolje. Promenim celu platformu i opet isto. Opet ja vratim sve na default, i bude malo bolje. Znam da je u zgradi loša struja, preselim se, ali povremeni restart se i dalje javlja. Čim pokrenem igru zabode i resetuje. Zamenim grafičku, da isključim i nju i onda shvatim da je napajanje 100% problem. Vratim u svoj PC onaj Super Flower, a CM prebacim u drugu kantu koja ima samo APU. Naravno, SF od 450W nema problema, gura sve, može i OC, ali je bučno. Previše za moj ukus, posebno jer mi je kućište na stolu, pored monitora. I sad kupim od kolege forumaša ThermalTake koji sam hteo da kupim i prvi put, pre 4 godine. Treba mi dok pošaljem ovo moje na reklamaciju. Malo mlađe od 5 godina, radi bez problema, tiše i od SF-a i od CM-a, čak je PCI-E kabl odvojiv, dok kod CM-a nije, ima flat kablove za ploču i CPU, što znači za bolji menadžment, bolje pakovanje... i razmišljam kako bi bilo bolje da prvi put nisam mnogo razmišljao, već uzeo ono što sam ispočetka i hteo :D

Vidim na podforumu za napajanja da neko od kolega ima problem sa Antec-om. Ja sam proitvnik loših/jeftinih napajanja i uvek sam za to da se izdvoji koji dinar više za neko kvalitetnije, ali nisam siguran da danas možemo tvrditi šta je kvalitetno a šta ne. Posebno ako znamo da će biti opterećeno sa maksimalno 50-60%, pa onda ni kineski kondenzatori nisu zapravo ni neka velika mana.
 
Poslednja izmena:
Ako bi neko bio voljan da odgovori, stvarno nemam vremena da pretražujem forum i temu... Crklo mi napajanje LC Power 6650GP3 posle ne znam koliko godina, pa mi treba zamena. Molim preporuku za TIHO napajanje u klasi. Konfiguracija iz potpisa, znači nije gejming, naglasak na tiho jer se najviše koristi za muziku i filmove i 24/7 rad ponekad. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Danas sam ugradio Seasonic Focus Plus gold, od 550W, i izbacio, najzad, neko Cooler Master napajanje, iz 2010 g.
Koje je ovo olaksanje za usi, pa to je cudo.
Ono staro je radilo kao turbina neka, zvuk je bio nesnosno jak, pri opeterecenju, dok se ovo ni ne cuje da radi.
Konacno, posle mnogo godina, mogu da uzivam u tisini.:D
 
neka te lepo sluzi, konacno da ubodes pravu kupovinu :)
 
Ako bi neko bio voljan da odgovori, stvarno nemam vremena da pretražujem forum i temu... Crklo mi napajanje LC Power 6650GP3 posle ne znam koliko godina, pa mi treba zamena. Molim preporuku za TIHO napajanje u klasi. Konfiguracija iz potpisa, znači nije gejming, naglasak na tiho jer se najviše koristi za muziku i filmove i 24/7 rad ponekad. Hvala!
Za taj Athlon II x4 620 ti se ne isplati kupovati nista bolje od LC600H-12 v2.31 :trust:
 
Koje je inace poznato kao tiho napajanje(not).

Chieftec GPE-600S.
 
Šta mislite o 650W FSP Fortron HEXA 85+ HA650?Koristilo bi se za 1600X,GTX 1060 6GB konfiguraciju.Ciljao sam CX650 i Seasonic GM2,ali nema ih više kod nas.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko kako su se pokazala chieftec ELP-700s i GPE-700s, oba 700w, ovo ELP je bronza, oba oko 7k u E. Da li su bucna? Ima i Kolink KL-850 bronza, mada se za tog proizvodjaca jos teze nalaze informacije u vezi kvaliteta i stabilnosti.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Zna li neko kako su se pokazala chieftec ELP-700s i GPE-700s, oba 700w, ovo ELP je bronza, oba oko 7k u E. Da li su bucna? Ima i Kolink KL-850 bronza, mada se za tog proizvodjaca jos teze nalaze informacije u vezi kvaliteta i stabilnosti.

Za malo razjasnjenje. ELP nemaju 80+bronza sertifikat, samo imaju 85% efikasnosti. To nema nikakve veze sa 80+Bronzom. Jos mnoga napajanja kod nas imaju "fake 80+"
Jedini validan sertifikat je https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx ( nema mnogih proizvodjaca na listi, a kod nas kao bronza. )
Po toj logici bi i FSP SP500-A bio 80 Bronze https://bulk.fsp-europe.com/sp500-a, ali su lepo oznacili samo efikasnost ne sertifikat.
Znaci kvalitetnije je svako napajanje koje je 80+ sertifikovano od ovih 85% efikasnosti.
 
Ok, a ovo kolink od 850w, zna li se nesto o kvalitetu? Ako ne gresim nemacka je firma, a odgovara mi sto je 850w. Imam matoro ocz 850w, pa bi mi odgovarala zamena u istom rangu. Ovo fsp hvale, a dobro je sto je garancija 5 godina, ali opet 650w, znam da ni kod ovih sa vise realno nije toliko, mnogo je bitnija efikasnost, ali nekako mi 650w deluje nedovoljno za moju AMD7950 koja je veliki potrosac. Eventualno posto me nesto zeza komp ako je do kartice uzeo bi polovnu 7970, odnosno R9280x, a ona jos vise crpi u peak load-u, tako da bi mi nekako vise odgovaralo makar neko od 700w. Nemam ni trenutno nesto mnogo para max budzet je nekih 10k ako bas mora, tako da mi se nekako ova 2 chieftec cine kao best-buy, mada je njima garancija samo 2 godine.
 
Kvalitetnih 550/650w je dovoljno za bilo koju konfiguraciju sa jednom grafikom, cak i za vecinu crossfire/sli konfiguracija.

Bolje uzeti kvalitetno 650w, nego 850w napajanje losijeg kvaliteta.
 
Nazad
Vrh Dno