Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Baci taj kalkulator, kakvih crnih 380w?!? Ta konfa ce u igrama realno trositi maks-maksimuma 250-260w. Pa R7+GTX 1070 ne be dobacila do 380, vece nekih 300w...
EVGA B serija od 500w vise nego dovoljno uz ozbiljan luft. To navodim samo kao primer, ima brdo modela od 50-60e koji su za tu konfu.
 
Baš se zbog 3 različita odgovora i lomim :D
@sasami, @djokosrb Jeste uzeli u obzir da planiram da radim OC, OV na CPU i GPU? Takođe, treba uzeti u obzir i degradaciju komponenti napajanja i tu mi već postaje knap 500W. Kad ja biram za sebe, obično gledam da sam negde na 75% odnosa preporučenog i snage napajanja koje uzimam.
Što se EVGA B serije tiče, ona mi je bila favorit dok nisam video Seasonic. Jednostavno ne proizvodi ni blizu tako čist signal kao Seasonic što mi je veoma važno na ovim budget pločama za OC gde baš i nemaju preterano komplikovan način isporuke napajanja procesoru, pa je važno da napajanje bude što bolje.

Sa druge strane, treba mi napajanje za još jednu konfiguraciju koja je dosta starija i koja će se koristi za surf i gledanje filmova. Komponente su sledeće:
AMD Athlon II X2 245
nVidia GTS 250
2x2GB DDR2
1x Sata 7200 HDD
1x DVD-RW
3x120mm fan

Opet koristeći isti kalkulator (izvini @djokosrb, ali me mrzi da idem da gledam potrošnju za svaku komponentu posebno) mi kaže da je Load wattage 273W i da je Recommended PSU Wattage 323W
S obzirom na to za šta se koristi, ovde mi je potrebno samo što pouzdanije napajanje sa što dužom garancijom po što nižoj ceni i da ne bruji. Bilo bi idealno naći neko sa 5 god garancije, ali su to već mahom ozbiljnija i skuplja napajanja. Ono koje sam ja gledao je EVGA W1 430W. Ne verujem da ima potrebe za bilo čim jačim ovde, samo ako ima neko sa dužom garancijom.

EDIT: Eventualno CORSAIR VS Series VS550, ne zato što je neophodno već zato što daje 5 godina garanciju i zato je trenutno favorit.
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane, treba mi napajanje za još jednu konfiguraciju koja je dosta starija i koja će se koristi za surf i gledanje filmova. Komponente su sledeće:
AMD Athlon II X2 245
nVidia GTS 250
2x2GB DDR2
1x Sata 7200 HDD
1x DVD-RW
3x120mm fan

Kupi Chiftec iArena 500w, puna kapa i za neki X4 kasnije....
 
On ti je to Chieftec napajanje preporucio za tu drugu konfiguraciju koju si naveo (sa Athlon II x2 procesorom), i kako je i napisao - puna kapa ;)


Sve jasno. Na to sam i odgovorio. Fazon je što je cena preporučenog napajanja 38e dok je EVGA koji mi nekako makar po imenu deluje pouzdanije 43e što i nije neka razlika. Sa druge strane, konfiguracija je prilično matora, ali radi posao za koji je namenjena tako da se verovatno nikada neće ni unapređivati na bilo šta već će se samo u jednom trenutku uzeti nešto novo (verovatno tek za jedno 3-5 godine). Naročito kada se uzme u obzir kakve aždaje imaju da se uzmu trenutno za 40000.

Međutim, sad kad ste mi već dvojica preporučili isto napajanje, sad se već malo dvoumim.
 
imam razna napajanja i nekako mi taj Chiftec iArena 500w uliva više poverenja od LC 600 office, jedino što LC ima još jedan 6pin pci-e konektor ako ti to treba.... Merio sam Chiftec (i to više komada) ima oko 75% efikasnost tako da do 380w opterećenja svi naponi su super pogotovo mislim na +12 granu, dok je kod LC-a situacija šarolika, odnosno kvalitet od serije do serije jako varira (ugrađuju komponente kako im se šta nađe pod rukom), na pojedinim već preko 330w opterećenja opada napon na +12 grani i na 350-360w ide na 11.3-11.5v, dok su neka bolja i mogu do 380-390w potrošnje da nose bez problema, neki prosek je 350w opterećenja....

Svi hvale taj eVGA 500w kome je preporučena cena 43$, nažalost kod nas ga nema ispod 6500din, predpostavljam da je ok napajanje i da vredi al možda bar 1500din dole cena...
 
Poslednja izmena:
Chieftec GPE-600S ili Seasonic S12II 520W(ili SS520GB), ako naletis na oglasima na njega sa tom cenom.
 
Koje napajanje je bolje Chieftec GPE-600S ili EVGA 600w Modularno BRONZE BQ EURO?

Planiram da gradim konfiguraciju oko AMD Ryzen 5 1600, Asrock AB350 PRO4... za grafiku jos ne znam ali bice neka od 10-15 000, racunar ce se pretezno koristiti za radu u Photoshopu i Illustratoru..
 
Koje napajanje je bolje Chieftec GPE-600S ili EVGA 600w Modularno BRONZE BQ EURO?

Planiram da gradim konfiguraciju oko AMD Ryzen 5 1600, Asrock AB350 PRO4... za grafiku jos ne znam ali bice neka od 10-15 000, racunar ce se pretezno koristiti za radu u Photoshopu i Illustratoru..

Ako planiraš klokovati, ja toplo preporučujem napajanje koje sam ja uzeo, a to je Seasonic. Ja sam uzeo S12II jer nije bilo M12, ali mi modularnost nije bila prioritet jer je kućište svakako imalo sanduk za napajanje pa se kablovi ni ne vide. Konkretno sam uzeo model od 620W koliko i tebi preproučujem.
Ja sam na Ryzen R3 1200 uspeo da postignem stabilnih 4.2GHz (ali mi se nisu sviđale temperature na stock cooler-u, pa sam spustio na 4.1) za koje, pored neverovatne sreće na chip lutriji, mislim da veliki udeo ima i kvalitetno stabilno napajanje.
 
Poslednja izmena:
Ne planiram da klokujem, ne razumem se bas najbolje u te stvari (citam da je to danas jako prosto) ali stvarno ne planiram jer nemam nikakve potrebe za tim, kad sklopim racunar (ako Bog da) nista necu dirati narednih 5-10 godina :)
 
Ne planiram da klokujem, ne razumem se bas najbolje u te stvari (citam da je to danas jako prosto) ali stvarno ne planiram jer nemam nikakve potrebe za tim, kad sklopim racunar (ako Bog da) nista necu dirati narednih 5-10 godina :)

Onda i dalje ovo, najviše zbog garancije od 5 godina. EVGA ti daje 3 godine, a Chieftec stvarno ne znam jer ga nikad nisam gledao i istraživao za sebe, ali mislim da je dve. Što se tiče kvaliteta EVGA, znam da ljudi sa stranih foruma generalno nisu zadovoljni sa stabilnošću signala i da preporučuju baš ovaj Seasonic, ali to kod tebe ne igra neku ulogu jer ne planiraš ništa da guraš do granica.
Razlog zašto izbegavam Chieftec je (i sad ću verovatno razljutiti dosta budget forumaša odavde) zato što je to generalno napajanje dosta nižeg kvaliteta i od najjeftinijeg EVGA ili bilo kojeg poznatijeg proizvođača i oni generalno izražavaju snagu u peak vrednostima. Generalno ne volim da stavljam napajanje u sistem za koje piše da je 600W, a zapravo može da isporuči samo oko 350-400W dok ne krene da mu pada napon ili nešto gore. To po meni nije kvalitetno i stabilno napajanje, ali je isto tako činjenica da je to sasvim dovoljno za neke ljude, odnosno za neke budget sisteme koji svakako nisu zahtevni ni skupi.

Eto, imaš i dugačko obrazloženje, pa izaberi spram cene i potreba :)
 
Taj isti Chieftec GPE 600S je bolje napajanje od Evga Power Supply White, nema blage veze to sto si rekao za 350-400W.
Ne pisi napamet.

BQ bi trebalo da je ok takodje.

Napajanje je na istoj platformi kao Antec VP600P, sto uopste nije lose.
 
Poslednja izmena:
Taj isti Chieftec GPE 600S je bolje napajanje od Evga Power Supply White, nema blage veze to sto si rekao za 350-400W.
Ne pisi napamet.

BQ bi trebalo da je ok takodje.

Napajanje je na istoj platformi kao Antec VP600P, sto uopste nije lose.

Nisam mislio za to konkretno napajanje već za brend generalno pošto imaju oni i gore navedenu iArena liniju za koju je drugi forumaš rekao da joj pada napon pod tolikim opterećenjem iako na njoj piše da je 600W. Kao što sam rekao, nisam upućen u Chiftec, dok sam u Antec malo više, ali opet ne dovoljno i potpuno si u pravu jer stvarno pišem napamet.
Sa druge strane, čak ni najjeftiniji White od EVGA od 420W, može zapravo da isporuči tih 420W. Kvalitet takvog signala i efikasnost napajanja su druga stvar i definitivno ga ne bih preporučio za R5 1600 mašinu već za neku office mašinu.
Opet, potpuno sam siguran da o ta dva brenda (Chieftec i Antec) i njihovoj ponudi znaš daleko više od mene, pa ako postoji razumnije rešenje od Seasonic S12II / M12 za računar koji treba da traje 5-10 godina sa R5 1600, reci, i mene zanima :)
(Da ne dođe do zabune, nije sarkazam :) )
 
Malo koja firma proizvodi napajanja i prodaje, kao npr. Seasonic.
Zato se uvek gleda konkretan model, a ne brend.

-LC 560 GP4 Gold, odlicno napajanje(platforma ista kao na Corsair CXm), LC-600H-12, ofis kinez(doduse nije isti cenovni rang uopste)
-Thermaltake SPS Smart-pristojno napajanje(ovo mi je proslo kroz ruke, kablovi iako sleevovani su toliko kruti i plastika na konektorima je apsolutna katastrofa, bolje da ih nisu crni i sleevovani a da su normalni), Thermaltake LitePower-krsina neopevana(cene slicne).
-Corsair cxm-odlicno napajanje, Corsair vs-lose.
-Antec VP600P, solidno mid-range napajanje, VP500PC-losije(a sto su im nazivi slicni, covek pomisli ista serija..)
-CM GxxxM-pristojno napajanje, CM MasterWatt Lite(CM b2)-lose
-Evga 500B, 600B, B3 serija dobra, 500w, 600W White-losa.
G2/G3 top napajanja, GQ-losije, a slican naziv(potpuno drugi proizvodjac, skoro su ovde kaceni neki testovi ako se dobro secam)

Chieftec ima losije i bolje serije, kao i svi ostali koji ne proizvode svoja napananja. GPE je odlicpna budzet serija, ali nema sta da trazi pored S12ii, koje je za klasu iznad GPE, BQ(za ovaj model konkretno ne znam, ali bih pre uzeo S12ii svakako) i ostalih midrange kod nas.
5 godina garancije za napajanje je svakako odlicno i znaci.
Postoji i Antec HCG 520 koje je isto sto i Seasonic S12ii 520.

Ima na Tomshardware/JohnyGuru/LinustechTips PSU Tier lista, mada na njima nema Chiefteca/LC Powera/Thermaltake(nekih modela ima, nekih nema, jer se ne prodaju svi tamo) i tu se takodje moze videti koliko ne zavisi sve od brenda.
Vecinu ovoga sam pokupio ovde na forumu, najvise od Caridze-a, i sa PSU tier listi, review-ova,po nesto sa neta(za neka se citajuci specifikacije vidi dosta, npr za LitePower 70% efikasnost a ovde ga prodaju za 50e i vise)..
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama. Pratim ove teme vezane za sklapanje konfiguracija i tu sam video da se dosta preporucuje Chieftec GPE-600S 600W ECO i to napajenje mi je bilo prvi izbor ali sam juce naleteo na Evga 600W Modularno BRONZE BQ EURO koje je na akciji i cena im je ista pa sam hteo da proverim koja opcija mi je bolja (video sam da se dosta preporucuje i Evga ali nisam nasao neke informacije za konkretan model). Seasonic S12II nisam nasao u domacim radnjama a ipak bih hteo da kupim u radnji a ne preko KP i planirao sam da dam 7-7500 za napajanje, ne bih sad da zvucim kao neko ko hoce da ustedi na napajanju ali sam mislio da je to dovoljno i ako bih morao da dodajem jos para za napajanje onda cu morati da ustedim na procesoru i uzmem 1500x.

Eventualno mogu da ubacim u razmatranje Evga 650W 650 B3 ako je kavalitetnije od ova dva koja sam naveo?
 
Seasonic S12ii 520 kod nas ide pod imenom SS520GB.
 
Naručene komponente pa će konfiguracija ovako izgledati: Ryzen 1600, Ati 270x, 16gb ram-a, Ssd, HD 1GB 5400rpm. To je ono što imam od potrošača. Naletelo mi u inostranstvu na akciji napajanje EVGA Supernova 550G3 za 60€ da li da ga uzimam ili postoji bolja varijanta u tom cenovnom rangu?
 
Ne postoji u snu bolja varijanta za taj novac.
 
Dvoumim se izmedju dva modela: Corsair RM750i i EVGA G3 750W. Cena je gotovo ista, EVGA je nesto noviji model, Corsair ima Link softver, reviewi su odlicni za oba napajanja.
Da li neko mozda ima iskustvo iz prve ruke sa oba modela, ili neku informaciju koja bi ih po necemu izdvojila? Corsair Link mi deluje primamljivo, ali ako je EVGA po nekom bitnijem parametru znacajno bolji, spreman sam da zaboravim na Link :)
 
rm750i je po meni zanimljivije (bas zbog mogucnosti finog podesavanja rada ventilatora + kao bonus merenje potrosnje), ako je cena ista. I jedno i drugo trebaju da imaju po 10god garancije.
 
Ja bih isao na SS Focus +

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Hvala vam ljudi, sad sam u trilemi :) Ovaj Seasonic je cak i nesto jeftiniji, moze za iste pare da se uzme i 850W.
U principu verujem da ovde nema loseg izbora, sve su ovo izuzetno kvalitetna napajanja, sa 10 godina garancije.

Jedino sto sam nasao sam na par mesta da je Corsair RMx/RMi u proseku tisi, a na RMi moze i da se konfigurise rad ventilatora preko Linka. Verovatno mi monitoring potrosnje i efikasnosti ne treba toliko, ali mi taj Link deluje kao dobra zezancija i kao funkcija koju napajanje koje toliko kosta treba da ima :)
 
Stizu mi neke nove komponente a napajanje sam malo zanemario koje je staro i u poslednje vreme pri duzem koriscenju racunara krene da pucketa i tandrce pa ne bih sa tim da se igram vec bi uzeo novo modularno.
Zanima me jel valja neko od ovih opcija na koje sam naleteo u tom cenovnom rangu: EVGA Bronze BQ euro 600W, EVGA 650 B3 ili Thermaltake Smart SE SPS-630M?
 
Nazad
Vrh Dno