Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Procitao, ali definitivan odgovor nisam nasao, razna napajanja se predlazu, od vrhunskih do budzetskih. Meni treba nesto srednje, sto ce da tera gornje komponente (uz mozda dodat koji SSD ili HDD i jos 16 GB RAM) bez problema sledecih 5-6 godina, bez overclock-a.
Jel Seasonic SS-620-GB 80 Plus Bronze OK ili treba ici na Gold varijante za dugovecnost preko 5- godina?
P.S. Trenutno imam Chieftec CFT-650-14CS 650W (obican 80 Plus) i komponente iz potpisa, radi bez problema vec 9 godina (6 godina komponente iz potpisa i 3 godine prethodne), ne cuje se.
 
Poslednja izmena:
koje god da uzmes od brand napajanje minimum 500w 80+ bronze/gold radice posao, ne opterecuj se toliko. Uzmi negde sa validnom garancijom i miran si dok imas garanciju, dal ce raditi 5-10 godina to niko ne moze da ti kaze...
 
A sta bi bilo najbolje u ovom trenutku za jednu ryzen konfu?
Vratio se posle mora I ajd sad da uzmem masinu, kad nemaju SS Focus Plus 550W.
Imaju SEASONIC FOCUS Plus PCGH 550 Gold 550W - 124eur
To vec ulazi u cenu platinum verzija iz Focus linije...
 
Hajde da ponovimo po 1000x. Napajanje je stvar na kojoj se nikada ne stedi! Posebno uzevsi nase uslove u kojima je struja veoma "prljava".
Napajanja samo top brend, Seasonic svaki ce da zavrsi posao.
 
Kakav top brend u srbiji sa ovim standardom...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Kakve veze ima logika kada se nema para? Sad ce neko da gubi ~15fpsa da bi imao top tier napajanje....

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Opet losa logika. Bolje da izgubi 15fps nego ceo komp, narocito zimi kad su oscilacije mreze neverovatne.
Napajanje traje bar dve konfiguracije a odlicno i tri. Zasto se ne stedi na napajanju nauci te cika Marfi, kad tad.
Takodje nisam reako najskuplja napajanja vec najbolje brendove, sto je velika razlika!
 
Poslednja izmena:
Jedina stvar na koju nikada ne treba stedeti je napajanje. Lose napajanje moze da prouzrokuje da ti crkne ceo komp, i dzaba ti onda i dobra graficka i ostale komponente

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Koju Ryzen konfu? Kupuješ samo u domaćim radnjama ili može i KP?

ukratko:
r3600, rx 570 8GB, M.2 ssD,, ploca ASRock b450 itx/ac

Pola konfe sam narucio u radnji, pola na KP.

Znam da se na napajanju ne stedi, ali nisam ni ovca da me deru. Ne znam koliko je bolje to drugo napajanje, ali razlika u ceni od 40eur na 84eur je bas mnogo.
Inace, na linus tech tips sam nasao nekakvu listu napajanja po tier-ovima, pa mi je to neki guide, ali eto, volim i misljenja nashi ljudi.
 
Ja sam uzeo na KP pre par meseci FSP Hexa 85+ 650w za 60e, kod nas je cini mi se sad oko 8000din.
Nije skupo, a kvalitetno napajanje.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Opet losa logika. Bolje da izgubi 15fps nego ceo komp, narocito zimi kad su oscilacije mreze neverovatne.
Napajanje traje bar dve konfiguracije a odlicno i tri. Zasto se ne stedi na napajanju nauci te cika Marfi, kad tad.
Takodje nisam reako najskuplja napajanja vec najbolje brendove, sto je velika razlika!

upravo seasonic 520-550w minimum bronza 80+ kosta 60-70e zavisi kako gde.. jer to skupo? kome treba 1000w nek izdvoji 130-150e... ali onda to znaci da ima i skupe i jake komponente...
 
A sta bi bilo najbolje u ovom trenutku za jednu ryzen konfu?

Ili Bitfenix Whisper M 550W (gold, 135mm ventilator, odlicno napajanje neces pogresiti) za ~85 eur kod madjara, ili Antec EA550G Pro za 93 evra u domacim radnjama (ovo je seasonic focus plus gold 550w unutra, kucaj na itsvet-u da vidis u kojim radnjama ga ima).
 
Poslednja izmena:
Hajde da ponovimo po 1000x. Napajanje je stvar na kojoj se nikada ne stedi! Posebno uzevsi nase uslove u kojima je struja veoma "prljava".
Napajanja samo top brend, Seasonic svaki ce da zavrsi posao.

Svaka ti dala, napokon covek koji razume vaznost dobrog napajanja.


@Johny
Imas Sea F + Gold 850 za oko 120e na kp, 10 godina garancije bi trebalo da bude, ali bolje da pitas.

Napajanja top bredovi su jedino Cors i Seasonic, ostalo ne racunam. Ima vrhunskih napajanja i od pojedinih, kao npr EVGA, ali ipak dvojka je dvojka.
Moj Cors kupljen mislim 2011. godine, ni da mrdne, radi kao prvi dan.
 
Poslednja izmena:
Corsair nista nije bolji od EVGA, oba proizvodjaca imaju i odlicna i krs napajanja, nemaju svoje platforme.

Seasonic je kao OEM, i to verovatno najbolji, prica za sebe.
 
Seasonic je uvek bio i ostao prica za sebe. Focus Plus Gold serija ubija koliko je dobra, a za divno cudo, jeftina u poredjenju od ranije. Pre Seasonic 850w nisi mogao da kupis bez 200e.
 
Odavno sam gledao pa sam mozda pobrkao, ali mislim da je Seasonic proizvodjac svih XFX napajanja. Kod ostalih je sareno, malo ovaj malo onaj. Corsair koji imam je, recimo, Great Wall.

Eto, malo nepotrebnog znanja. :wave:
 
@JohnnyB promaklo mi je ANTEC EA-750G Pro je cak jeftiniji, 76 evra kod madjara trenutno, uzmi njega i ne razmisljaj, to ti je identicno sta si i planirao da uzmes, seasonic focus gold.
 
Samo da imaju na stanju, jer nije sve kao što piše...

Nešto sam čitao i izgleda da je i FSC proizvođač dobrog dela napajanja na tržištu...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Bice ga, stoji na sajtu odakle narucuju da ima na stanju, odnosno da nije odlozena dostava (pise od 7-13-og da stize ako se naruci). Da FSP je ogroman OEM kao Seasonic i Superflower, i Hydro G (samo G bez slova posle) je odlicna serija napajanja, ali nisu kompetitivne cene ni kod nas ni kod madjara trenutno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno