Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Koje bi onda bila preporuka, sta uzeti?
Mogu da prosirim budzet, ali samo nase prodavnice.

Dodaj te 3 hiljade, nemoj da si picajzla. Ja sam bio pred istom dilemom, ispao picajzla i sad se kajem ;)

Mada za ove nove, masne graficke ja ne bi isao ispod 750W a to je 110-115 evra.
 
Poslednja izmena:
Kupljen CORE-GC-650. [emoji2]
 
Zna li neko koliko je otprilike potrebno prostora za modularne kablove, ako je recimo napajanje dugacko 17cm a ja imam 21cm prostora za napajanje? Je li dovoljno tih 4cm za kablove?
 
Antec HCG je 140mm
 
Kakav je Antec HCG 750W? Njega merkam. Ima li nešto za te pare bolje?
 
Seasonic Focus Plus pod drugim imenom. Imaš isto to, samo Seasonicovu verziju za 14500 u Exceedu. Za te pare nema bolje. Plus su bolji kablovi, ako ti se zalomi novija GX verzija (trebalo bi). Samo proveri da li ima 10 godina garancije, kao što bi trebalo...
 
Aha, znači to mu dodje na isto. Hvala!

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Uzeo sam jako povoljno Seasonic Prime Platinum 1200w, malo korisceno sa garancijom. Znam da je to previse za bilo koji prosecan racunar, ali cene napajanja su otisle puno a ovo mi iskocilo povoljno.
Problem je sto nemam kabl za napajanje CPUa kao ni SATA kablove.
Za cpu sam mislio da uradim adapter sa PCIe kabla (kojih imam previse).
A treba mi SATA za napajanje 3.5" HDDa, da li je ok uzeti adapter sa molexa na SATA?
Ili da potrazim bas sata kabl za ovo napajanje? I da li odgovara bilo koji sata kabl koji ima isti ulaz u napajanje?
 
Ne zezaj se sa isprobavanjem kablova. Obavezno merenje svakog kabla i merenje iz napajanja koja žica ide gde. Bez toga ništa.
 
Iskopaj na netu raspored žica za Seasonic Prime, negde sam video, i kontaktiraj nekog ko pravi custom kablove...ne znam da li PCMixer još radi...

Nikako drugi kablovi sa drugih napajanja, uopšte nije svejedno.
 
Ok, dobro je da ne uzeh ovaj SATA.
Nasao sam jednog decka koji radi te kablove, produzne, adaptere, cele kablove itd.
Je li sigurno uzeti adapter koji ima zenski ulaz za PCIe a na drugoj strani 8 pina za CPU?
A za napajanje 3.5" hard diska je li ok uzeti one adaptere koji idu sa molexa na sata? Ima ih svuda 100-200 dinara su.
 
Za CPU bih pre išao na kabl bez adaptera jer PCIe osmopinski kabl ima tri +12v žice, ostalo su minusi, a CPU kabl ima četiri +12v i četiri minusa.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 
Eps12v za cpu i pci-e imaju drugčiji raspored žica, tako trebe jako paziti sa tim, kako vidim ulazi za oba na napajanju su isti samo Eps12v ima eksra 12V žicu i potpuno drugačiji raspored na konektoru,

Spsgx.png


Sense B je isto Gnd.

Moguće da je EPS12V kabel isti sa obe strane, proveri vizuelno i izmeri multimerom, pa daj da ti naprave.

Molex na Sata adapteri se mogu koristiti bez problema, ima i molex na 2x sata.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Mislio sam da je adatper najbolja opcija, ali izgleda je bolje da se napravi kabl. Ovaj sto radi mixer kablove se ne javlja, nema ga nigde.
Nasao sam jednog drugog lika na KP koji rade te kablove, pa jedino on da mi napravi taj kabl za CPU.

Eps12v za cpu i pci-e imaju drugčiji raspored žica, tako trebe jako paziti sa tim, kako vidim ulazi za oba na napajanju su isti samo Eps12v ima eksra 12V žicu i potpuno drugačiji raspored na konektoru,

Spsgx.png


Sense B je isto Gnd.

Moguće da je EPS12V kabel isti sa obe strane, proveri vizuelno i izmeri multimerom, pa daj da ti naprave.

Molex na Sata adapteri se mogu koristiti bez problema, ima i molex na 2x sata.

Nemam uopste kabl za CPU tako da ne bih mogao da proverim.
IMG_20201019_204931.jpg
IMG_20201021_130115.jpg
IMG_20201021_130137.jpg
Slika ulaza u PSU kao i PCIe kabla, ako nesto znaci.
 
Imaš sliku gore, imaš konektror na ploči, ali kako vidim nisu isti. Nisu isti pinovi zasečeni na uglovima.

Ne možeš taj PCI-e kabel koristiti jer fali jedna žica/pin, tj 12V, a i raspored nije isti.

Drugo što moraš znati, napone na tim konektorima, tj koje iglice su 12V a koje masa. To proveri unimerom.


Tako mora se napraviti, osim položaja žica(12V i Ground), moraš paziti na izgled konektora, tj koji ćoškovi su zasečeni, to moraš skrenuti onom koji pravi.
 
Poslednja izmena:
Imaš sliku gore, imaš konektror na ploči, ali kako vidim nisu isti. Nisu isti pinovi zasečeni na uglovima.

Ne možeš taj PCI-e kabel koristiti jer fali jedna žica/pin, tj 12V, a i raspored nije isti.

Drugo što moraš znati, napone na tim konektorima, tj koje iglice su 12V a koje masa. To proveri unimerom.


Tako mora se napraviti, osim položaja žica(12V i Ground), moraš paziti na izgled konektora, tj koji ćoškovi su zasečeni, to moraš skrenuti onom koji pravi.


Koliko sam te razumeo treba da proverim koje iglice su 12v na ulazu u napajanje?
I kada se to proveri moze da se uradi kabl tako sto se 4 zice izvedu na 12v ostalo ground.
Nemam cime to da proverim, jedino da vidim sa ovim likom sto pravi to. On mi rekao samo ti javi dan ranije ja ti napravim i nadjemo se da uzmes, kontao sam da zna sta radi i koji je raspored pinova na napajanju.
 
Uvoznik je MID9 d.o.o.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Oni su i za Antec uvoznici.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Šta uzeti da ima 400-500W zdravih? Ryzen 3100, 16gb ram, grafika do 100W, 1 SSD, bez drugih potrošača, verujem da 300W zadovoljava, ali eto nek bude malo jače. Zapalo mi za oko FSP Hyper K 500w, 5 godina garancije, vredi li? 5500 cena.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Radije bih uzeo xilence A+lll 450w 45 evra.Prvi je grupno regulisan,drugi dc dc.Prvom manjkaju zastite,A+ ima sve bitne.Oba su tu negde po snazi na 12v grani 37.5 vs 38 tako da su slične snage za danasnji pc..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Pazarih danas Super Flower Platinum special edition 1200W, na akciji za 180e. Pet godina garancije.
 
Online shop u Irskoj, pisalo je da je poslednje na stanju, pa su verovatno hteli da ga se reše. [emoji28]
 
Koje kvalitetno 600-650W potpuno modularno napajanje uzeti kod naših distributera?
 
I mene isto zanima, ali tipujem da ono sa najvise garancije.

BeQuiet - 5 godina
Fractal Design - 10 godina
Seasonic - 5, 7, 12 godina
Antec - neka 5, neka 10 godina
Cooler Master - neka 5, neka 10 godina
Corsair - jedno jedino - 5 godina
FSP - 5 godina

Evga mislim da fali i veci izbor Corsaira, koji mislim da treba da nudi 7/10 godina garanciju. E sad sto se tice cene, to je vec druga prica u odnosu na KP. Najbolja opcija bi bila da se uzima sa Alze, tj. od prodavca koji uzima tamo, jer je tamo ogromna garancija na sve, i na neke druge proizvode moze da se uzme produzena za smesne pare i opet bude jeftinije nego kod nas. Samo da saznam koji prodavac tamo uzima, mozda Fanta.
 
Meni je to sad nebitno. Treba mi nešto što mogu sutra da uzmem, zato mi i treba preporuka za naše radnje. A i garancija od 2+ godine ti je nebitna jer ako napajanje izgura prvu godinu, radiće i tih 5,10 god. bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno