Šta je novo?

Linux na Toshibi M60?

  • Začetnik teme THUNDER
  • Datum pokretanja
T

THUNDER

Guest
Znam da ima dosta ovakvh pitanja, ali trenutno imam obaveza na fax-u i nemam vremena za cackanje po netu, pa se nadam da mi vi mozete pomoci.
Imam Laptop toshibu m60e, hd je 60 gb, 512mb rama, x600 grafika. Na masini zelim/moram da instaliram linux. Za pocetak bih radio C, javu... jezik i zelio bih da imam sve drivere a kasnije bih ucio i sam linux. Sada ono glavno: Koja distribucija? Kako da particionisem disk, win mi radi na ntfs i trenutno imam jednu particiju. Imam partitition magic 8.0, ali me zanima da li pri instalaciji linux moze sam da uzme sta mu treba? Koje particije treba da pravim? Koliko gb predlazete da ostavim linuxu? I ako imate jos neki predlog rado cu ga procitati;) .

Hvala svima
pozz
 
Nemoj da te mrzi nego uradi search. Baš je o particijama i swapu bilo reči pre par dana. Zar nije smor kucati iste stvari po 10 put. Svo `gradivo` je prežvakano već nekoliko puta.
Koji linux na laptop - pogledaj ovaj link: http://www.linuxo.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4773
Za programiranje pogledaj linuxo forum, imaju podforum Programiranje. Koliko ja znam, uglavnom se programira u KDevelop-u koji pordžava C, C++, Fortran, Java, Perl, Python, Shell, Pascal i možda još neke jezike. Ono što tebi trenutno treba, podržano je.
Aku budeš imao neka pitanja na koja ne možeš da nađeš odgovor, slobodno pitaj; ali pre toga obavezno search.


@Alexandar: dobra ti je fora. Ukucao si u google `linux toshiba laptop` i dao prva 3 linka koje ti je izlistao :)

Inače ovaj prvi link je odličan, ja sam ga koristio za moju Toshibu S5200-701.
 
rpm baziranim - sta to znaci? i koji jos "bazirani postoje"?

Izivnjavam se, znam da ima dosta tema, ali mozda ima i previse a ni na jednom forumu nema izdvojeno, nego po 30 stranica, stvarno je tesko, a najveci problem mi je sto nemam neki posebn problem, vec me samo zanimaju neke osnovne stvari. Lik na ircu mi kaze: treba ti swap particija 100-500mb, treba ti ext3/f.. od 3-5gb za linux i sve programe koje ces koristiti pod linuxom, i po mogucnosti jos jedna fat32 koja ce ti biti prelaz izmedju wina i linuxa... Ja to prihvatim zdravo za gotovo a onda naidjem na teks : http://www.linuxo.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5388 gdje se spominju particije /root; /swap; /usr; /var; /home; /tmp; i naravno jos na milion varijacija sam naisao. Lako cu kad instaliram sistem jer cu znati sta su mi problemi, a sad me interesuju samo neke osnove...

Odlucio sam se za debian. Jos sam razmisljao o gentoo, ali su svi previse agresivni kad se spomene gentoo i pocetnici sa linuxom:).

Juce od 21:00 sam na netu i citam:), a sad je 06:06:). Izvinjavam se jos jednom...
 
THUNDER je napisao(la):
ali su svi previse agresivni kad se spomene gentoo i pocetnici sa linuxom:).

Nisu previse agresivni nego gentoo instalacija je specificna i moras da znas neke osnovne stvari da bi uspela. Za pocetak kako napraviti particije i sta je swap.

Moj predlog suse. Nisam ga koristio ali kazu da je user friendly i da je generalno ok.
 
@THUNDER
Dosta su samo dvije particije, swap od kojih 512Mb i još jedna za /.
Ja inače obično imam swap, /boot (50 do 80Mb ovisno, u fs-u) i / (nekih 5Gb). Bar jednu Windows FAT32 particiju je dobro imati zbog toga što njoj mogu pristupati i Linux i Windowsi jednako, naime linux ne može pisati po NTFS particijama (ntfs write driver je experimentalan i nije preporučljivo ga koristiti). Tako da, ako nisi dao linuxu particiju od kojih 20+ Gb na nekom od njegovih file systema, možeš raditi normalno na FAT32 (tu mislim na mijenjanje sadržaja praticije, odnosno pisanje po njoj).
Debijan je OK, ali po mojem mišljenju ipak "too much" za nekog tko počinje sa linuxom, preporuča se Ubuntu/Kubuntu koji je isto Debian u duši. Moj izbor za "lap" bi bio Suse, KDE sučelje i KDevelop za C, C++, Javu i ostalo. Budeš li se ikad bavio administracijom tamo gdje se koriste IBM-ova rješenja (DB2, Websphere, Java) vrlo ćeš vjerojatno koristiti upravo neku verziju SLES-a.

EDIT:
Najsigurniji način za nekog tko kreće u linux vode i hoće imati "dual boot" je da se naprave Linux particije (swap, ext2) iz Windowsa sa Partition Magicom. Swap je particija na kojoj Linux vrti svoju virtulanu memoriju.
http://virtual-memory.brainsip.com/
 
Poslednja izmena:
sanel_nbg22 - pa znam sta je svap, znam sta su particije, prije mozda 3-5 godina probao sam red hat ja mislim, napraio particije, sve je ok proslo...

Ace Rimmer - vec sam stavio na masinu partition magic 8.0, i upravo kupio casopis "Mikro" uz koji sam dobio dvd sa debian 3.1. Moze li neko da objasni cemu sluze particije koje sam naveo u prethodnom postu, jasno mi je da je swap, nesta kao virtulna memorija u windowsu, da je tmp, temp, ali koliko sam shvatio obavezne particije su samo /swap i /root? /boot je particija na kojoj stoji programcic koji kontrolise biranje i podizanje sistema? Da li linux pravi particije /var, /tmp... sam ako ih ja ne napravim, ili moze da radi i bez njih??

Hvala na dosadasnjim odgovorima
 
Znaci svaka distribucija ima opsirno objasnjene do u detalje sta i kako i zbog cega. Literature koliko volis. Koristi search ima sigurno bar 10istih tema samo na ovom forumu. Dobio si linkove
www.linuxo.org
www.linux-on-laptops.com/toshiba.html
www.ns-linux.org
www.linux-beograd.org.yu
www.gentoo-srbija.org
pa citaj malo. Na lugonsu imas celo upustvo za slack na srpskom (sto ti ne bi preporucio ali postoji) dakle samo malo prosurvuj. Sve ti je tu.

Sto se particija tice OBAVEZNE su 2. SWAP i particija na kojoj ces dici sistem tj root /
PREPORUCLJIVO je izdvojiti bar jos /boot particiju ali nije obavezno i da root stavi bar pod ext3.
 
Poslednja izmena:
Obavezna je samo jedna i to / particija; swap nije obavezna, ali je vrlo preporucljivo da se ima. Ukoliko se radi o samo jednom korisniku na tom linux boxu, dovoljne su te dve. Ukoliko ima vise korisnika, nije lose izdvojiti /home kao posebnu particiju. Ukoliko se radi o serveru, ja bih izdvojio i /boot i /tmp kao posebne particije, kao i /srv, eventualno /backup.

/ i /root nisu ista stvar. / je "root" particija fajl sistema, kao pod winom "C:\", dok je /root home particija admina (ala c:\documents and settings\administrator). Dakle, "root" se koristi u dva smisla - kao koren stabla direktorijuma u fajlsistemu i kao naziv za admin juzera. Ne sme se mesati.

Sve ove navedene oznake (/home, /var, /usr...) ne moraju nuzno biti particije. To su prosto direktorijumi, ali pod linuxom se moze tacno specifikovati za direktorijum na kojem ce se disku i kojoj particiji nalaziti. Ukoliko ne navedes tokom instalacije gde se nalaze /home, /var, /usr i drugi dirovi, instalacija ce podrazumevati da se nalaze na istoj particiji gde i /.
Drugim recima, svaki direktorijum moze biti tzv. mount point. To jest, kada se dodaje novi disk u sistem, on ne dobija (kao pod dos/win) novo slovo (D, E, F...), nego mu se odredjuje mount point, tj. mesto gde se taj novi disk "uvezuje" u postojece stablo direktorijuma. Ako na prvom disku imam dve particije (swap i /), onda mogu da dodam novi disk i specifikujem da ce biti mountovan kao /pub recimo. To dalje znaci da je to da ce se njemu pristupati kao pub poddirektorijumu / direktorijuma. Ukoliko se taj novi disk isecka na vise particija, onda za svaku od njih moze da se specifikuje gde ce se koja uvezati - jedna moze da ide npr. kao /var/log, druga kao /backup, treca moze da se uveze kao /home/hanskristijanandersen itd.

I zaboravi na kreiranje linux particija iz partition magica; njega eventualno koristiti za smanjivanje windows particija odnosno "pravljenje mesta". Mada moze i to bez njega linux alatima kod instalacije (uputstvo recimo ovde).
 
Poslednja izmena:
silverglider - sta reci... HVALA!!! To je sve sto me je od pocetka zanimalo, jer sam ja znao za swap i tu "standardnu" linux particiju, ali citajem po netu nailazio sam na razne varijacije... Hvala jos jednom...
 
Jos samo da mi kaze neko koliko da stavim glavnu particiju gb, swap cu staviti 512mb, imam vec 512 rama i planiram jos 512, pa ce valjda biti dovoljno.?.
 
Pa zavisi sta planiras da isntaliras :) 6-7 GB za / particiju je dovoljno (za pocetak).
 
@silverglider: šta je najpouzdanije koristiti za resizeovanje ntfs/fat32 particija?
Ntfsresize deluje ok, kao i fips. Ako ima nešto bolje reci.
Nadam se da su ovi programi prisutni na Knoppix-u i/ili System Rescure CD-u.
Edit: ntfsresize se nalazi na Knoppix-u i na System Rescue CD-u. Za fips ću da proverim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno