Šta je novo?

Android i problem sa "personal ringtones"

boki78

Slavan
Učlanjen(a)
04.02.2008
Poruke
1,321
Poena
375
Ne znam kakva je situacija kod vas i da li imate problem da vam telefon ne zvoni kako bi trebalo kada vas zove neka osoba za koju imate podešeno posebno zvono već zvoni default melodija? Kod mene nekada zvoni kako bi i trebalo a nekada zvoni uobičajeno zvono, u svakom slučaju ne radi kako treba. Probao sam da nađem rešenje na netu o tome i video sam da dosta ljudi ima problem sa ovim bez obzira koji telefon ima i koju verziju Android-a. Menjao sam i aplikacije, koristio sam i stock dialer, EX Dialer, TouchPal Contacts ali uvek isto. Možda neko ko je dodelio samo par personalnih zvona to ne primeti ali ja recimo imam posebna zvona za određene grupe ljudi, posebna zvona za određene osobe tako da bi meni u stvari najređe trebalo da zvoni default zvono. Meni je inače ova opcija bitna i vrlo praktična i radila je na svim ranijim telefonima sa fabričkim operativnim sistemima ili na Symbian operativnom sistemu. Pored dosta ljudi koji su takođe izložili ovaj problem na internetu pričao sam i sa prijateljem koji ima isto ovaj problem a koristi i drugu marku telefona i drugu verziju Android-a. Ima li neko ideju da li se ovo može srediti da radi kako treba? Inače telefon mi odlično radi i nemam nikakve druge probleme! :)
 
Pretpostavljam da koristis mp3-ce za personal grupe i custom ringtones?
Mozes pokusati sledece (ne garantujem uspeh ali ne kosta te nista - samo malo tvog slobodnog vremena):

Konvertuj mp3 koji zelis u ogg format i sa nekim od root explorer-a prebaci u system/media/audio.
U "audio" imas 4 foldera ( alarms, notifications, ringtones i ui.) Ubaci zeljeni ton u jedan od 3 foldera (ime govori sve) i podesi permissions. Naravno sve ovo mozes uraditi ako je fon root-ovan.
 
Takođe sam ovaj problem imao na svom telefonu. Nisi naveo koja je verzija Andrioda i koji je telefon u pitanju. Koliko sam ja upućen radi se o problemu samo na ICS verziji Androida. Meni je to počelo da se dešava nakon nekog od ICS updateova. Ja sam problem rešio formatiranjem kartice iz kompjutera, pa po stavljanju kartice u telefon formatiranjem kartice u telefonu. Zatim sam vratio melodije i dodelio ih. Radi, ali jedan od npr. 99 poziva i dalje zazvoni default melodijom, da bi sledeći put taj isti broj zvonio dodeljenom melodijom.
Moj zaključak je - Gremlini.
@Gizmoid - ja sam verovao da je u pitanju format melodije, međutim zaključio sam da su se gluposti dešavale sa bilo kojim (različitim) formatom. Dodatna je utopija što i među istim formatima, tipa mp3, ima gomila razlike u bitrate-u i ostale 'sitnice', ali toliko daleko nisam zalazio.
 
@Gizmoid

Hvala ti puno na brzom odgovoru, u pravu si jer koristim mp3 sa SD kartice, na žalost telefon mi nije root-ovan i ne bih ga root-ovao dok mi je u garanciji mada znam da mogu i da ga vratim na fabričko stanje. Postoji i drugi problem u mom slučaju a to je da koristim Sony Xperia Mini Pro koji ima samo 400 MB interne memorije a od toga su mi 80% zauzele aplikacije koje koristim (naravno sve koje sam mogao sam prebacio na SD karticu) tako da imam jako malo slobodnog prostora na telefonu. Drugar koji ima isti ovaj problem ima root-ovan telefon i preneću mu tvoju ideju pa će on pokušati. Javići na kraju kako je sve to prošlo kod njega.

@Ducka

Takođe hvala na brzom odgovoru, nisam naveo te podatke namerno jer nakon traženja rešenja na netu i razgovora sa prijateljima sam video da problem nema veze sa verzijom Android-a niti sa modelom telefona, koristim Sony Xperia Mini Pro i stock Android ICS 4.04 ali recimo moj prijatelj ima Samsung i Android 2.3.4. i opet isti problem kao i ja, takođe se na netu može naći dosta sličnih slučajeva, različiti telefoni i različite vrste Android-a i isti problem. Inače to što kažeš je slično kao i kod mene, veliki broj puta zvoni kako treba i onda jednom kako ne treba, takođe nema veze sa kontaktima jer nekad jedan zvoni kako treba a drugi ne a sledeći put obrnuto, dakle kao i kod tebe, može samo da se razlikuje učestalost javljanja problema.

Veliki pozdrav! :)
 
Poslednja izmena:
Napravi folder media, pa audio, pa u njemu ringtones. Tu stavi fajl koji hoćeš i onda ga dodeli kontaktu.
 
@Tetsuo

Uradio sam sve kako si mi rekao, napisaću za par dana kakva je situacija, hvala ti na odgovoru! :)
 
Prošlo je 7-8 dana pa da se javim kako se telefon ponaša. Uradio sam sve kako mi je Tetsuo rekao, 3 dana je radilo bez ikakve greške i bio sam ubeđen da sam rešio problem, četvrti dan je počeo opet da brljavi, restartovao sam telefon i opet je dobro radilo narednih par dana da bi na kraju opet krenuo da zvoni default zvono za kontakte koji imaju dodeljeno posebno zvono. Opet sam restartovao telefon ali je sada krenuo već drugi dan da pravi problem sa zvonima. :( Verujem da će nekom ovom pomoći ali meni na žalost nije. Telefon mi je u dobrom stanju i odlično me služi, pre manje od mesec dana je da kažem "reinstaliran" Android i sve pobrisano, posle toga su instalirani samo dobro poznati programi koje inače i koristim, brz je i stabilan, dakle ovo mi je jedini problem koji imam sa njim, moraću da se naviknem na to... :)
 
Пробај да направиш на СД картици фолдер Ringtones и ту да убацујеш звона..
 
@Boza_S6

Hvala na predlogu, namestio sam i ovu varijantu pa ćemo probati. :)
 
Jesi li probao sa drugom sd karticom, cisto da eliminises memoriju kao problem?
 
Nisam probao, da li možeš da mi objasniš u kom smislu "memorija kao problem"?
 
Pa mozda je sama sd kartica spora ili felericna. Svakakvi gremlini se desavaju. Ako imas uslova, probaj sa drugom.
 
Iskreno ne verujem jer kartica je nova odnosno stara 3 meseca, u pitanju je 8GB Patriot LX Class10, slike, pesme i aplikacije se jako brzo odzivaju sa same kartice, takođe kao što sam rekao ovo je relativno čest problem na Android telefonima bez obzira na vrstu telefona i verziju Android-a. Imam jednu Micro SD karticu od 2GB ali sumnjam da bi se telefon uopšte normalno ponašao da ubacim tu karticu a 80% aplikacija mi ostaje na ovoj prvoj, hvala na predlogu u svakom slučaju. :)
 
Neces znati dok ne probas + te nista ne kosta. Probaj da stavis zeljeni ringtone u notification folder u memoriju telefona (ne na sd) pa vidi kako se ponasa.
 
Hvala ti još jednom na dobroj volji i želji da mi pomogneš. Košta me u smislu što moram sa drugom sd karticom nositi telefon 4-5 dana minimum a i onda nemam garancije da je to rešenje problema 100% jer i do sada mi se dešavalo da telefon "normalno" zvoni i da se tek posle određenog perioda javi problem. Takođe nisam veliki stručnjak ali telefon i sd kartica su prilično povezani i ne mogu izvaditi sd karticu tek tako jer mi veliki broj aplikacija neće raditi, verovatno će i sam telefon brljaviti. Što se tiče memorije telefona ne mogu joj pristupiti jer mi telefon nije root-ovan a i ona mi je puna nekih 75% (interna memorija telefona mi je 420MB a zauzeto je oko 330MB) tako da svakako ne bih mogao da prenesem sva željena zvona. U prilog mom mišljenju da nije sd kartica je kao što sam već i rekao veliki broj slučajeva sa ovakvim problemom koji se mogu naći na netu, takođe sd kartica mi je puna samo oko 40% i i kao što sam već i rekao sve se jako brzo odziva sa nje. U svakom slučaju hvala ti Peđa još jednom. :)
 
Samo da kažem da to uopšte nije "čest" problem na Androidima.
Meni se nije desio za tri godine na 5 uređaja i 10ak kartica.
Ne moraš da probaš sa novom karticom, ali makar tu formatiraj.
 
Probao sam i sa formatiranjem, upravo je pre dve nedelje formatirana.
 
Na koncu svega proveri da te neka od instaliranih aplikacija ne "kolje". Sto rece Tetsuo, meni se nije nikada desilo na Androidu to sto se tebi desava na telefonu
 
Proveriću da li neka aplikacija pravi možda problem. Zanima me još jedna stvar da li možda postoji neka aplikacija koja radi posao dodele posebnih zvona umesto sistemske i da li ima veze možda dužina trajanja pesama koje sam izabrao za posebna zvona jer ih nisam "sekao" nego su cele pesme?
 
Da bi stavio željeni ringtone u folder system/media/audio/ringtones na internoj memoriji telefona ne treba ti root. Tamo inače stoje sve sistemske melodije, pa probaj. A željene melodije iseci da ne bi opteretio mnogo memoriju, a i verujem da je androidu lakše da povuče melodiju od 300kb nego od 5mb.

Inače, ja sam imao taj problem na prethodnom telefonu, ali taj telefon je bio takav krš da je retko šta radilo kako treba (ZTE Grand X).
 
Vidi da te ne zeza zedge. In može da dodeljuje melodije.
 
Prvo da vam se zahvalim svima još jednom što mi pomažete!

Pitanje za nvukelic, ako ti nije problem molim te mi objasni kako to da uradim jer mi telefon ne dozvoljava da prebacim ringtones na tu lokaciju, zar nije i logično da ne mogu menjati sistemski folder na samom telefonu u situaciji kada telefon nije root-ovan? Pitanje za Tetsuo, na šta misliš kada kažeš zedge i in? Bio sam na sajtu zedge ali koliko znam ne koristim ništa odatle.

Inače s obzirom da barem trenutno ne mogu da priđem sistemskom folderu na telefonu gde je smešten folder ringtones uradio sam sledeće, sve pesme sam "isekao" i ostavio da budu dužine 30 sekundi što je sasvim dovoljno, skratio sam čak i maksimalno nazive samih pesama jer su neki bili dosta dugački, sve sam prebacio iz mp3 formata u ogg format, na kraju sam sve stavio na sd karticu media/audio/ringtones pa ćemo videti kako će se sada ponašati. U svakom slučaju ukoliko bude problema i dalje i ako stvarno ne mogu da menjam sistemske foldere na samom telefonu root-ovaću telefon i ubaciću melodije na željeno mesto jer ovo počinje ozbiljno da me nervira.
 
Tetsuo je hteo da kaze ON, a ne IN I>O typo :)

Ne mozes pisati po sistemu ako ti nije root-ovan.

Zedze postoji aplikacija za android, koji ja koristim i nisam imao problema, a ona mi ne pise u system, nego na internu.
 
Ups, izgleda da sam se nešto žešće utripovao... Biće da je zaista odavno bilo kad sam zadnji put imao nerootovan telefon. A mogao bih da se zakunem da sam na svom HTC WF to radio i bez roota. Sorry na dezinformaciji.
 
Ja sam imao sve kontakte u memoriji telefona, i tako godinama. Gmail kontakte jesam sinhronizovao, ali sam tamo imao mail kontakte. Hoću reći, nisu mi svi kontakti bili objedinjeni na google nalogu. Od kako sam sve kontakte sredio, tako da sada kontakte imam samo one sinronizovane na google nalogu, i ni jedan u memoriji telefona, pomenuti problem mi se nije ponavljao. Da li je i to privremenog karaktera (relativan pojam) ostaje da se vidi.
 
@nvukelic

Ma opušteno, svi mi ponekad pogrešimo.

@ducka

Probao sam razne varijante sa kontaktima, da ih imam samo u telefonu, da ih sinhronizujem sa gmail nalogom, sada ih trenutno imam i na kartici i telefonu. Uvek mi se posle izvesnog vremena javljao problem.

Uglavnom kao što sam rekao, petnaestak pesama koje koristim sam skratio na 30 sekundi, skratio sam im i dužinu imena, stavio sam ih u ogg format i smestio na sd karticu media/audio/ringtones, one su i pre toga bile na istom mestu ali ne u tom formatu, te veličine i te dužine imena. Javiću za par dana kakva je situacija, ako i dalje budem imao probleme root-ovaću telefon i smestiti pomenute pesme u system/media/audio/ringtones. Time ću eliminisati sd karticu kao mogući izvor problema o čemu smo ovde pričali, ako i posle toga budem imao problema ritualno ću se spaliti i problema više neće biti... :-devil-:
 
Iskreno ne mogu da verujem da i dalje imam problem, kao što sam rekao sve pesme koje koristim za ringtones sam stavio u folder media/audio/ringtones, skratio sam im dužinu na 30 sekundi i prebacio ih u ogg format. Međutim ni to nije rešilo moj problem, zatim mi je palo na pamet da je možda problem u aplikaciji koju sam koristio za izbor posebnih zvona "sound picker" koja inače dolazi sa androidom pa sam posebna zvono ponovo dodelio kontaktima iz pomoć Android system opcije koja je takođe bila ponuđena za to, nju sam ostavio kao default ali problem je i dalje ostao. Možda nema veze sa ovim ali takođe sam imao problem da sinhronizujem kontakte sa Gmail, očistio sam contacts data kao i contacts storage data, ponovo ubacio ceo imenik sa kartice i dodelio posebna zvona, Google sinhronizacija sada radi ali personal ringtones i dalje zeza, ne svaki put ali opet dovoljno često. Ostaje mi samo još da rutujem telefon i probam da sve pesme koje mi trebaju za melodije ubacim na sam telefon u system/media/audio/ringtones mada sada posle svega iskreno sumnjam da će mi to uopšte pomoći. Takođe ni ne znam da sam rutujem telefon a i to je malo komplikovanije na ICS Androidu i traži duplo zezanje sa kernelima tako da će sve to morati da sačeka a ja na žalost nisam uspeo da rešim svoj problem... :(

P.S. Telefon mi je bio par puta flešovan, kartica svaki put formatirana i problem je uvek postojao, na različitim verzijama Androida, tako da varijante da se telefon ponovo flešuje i kartica formatira nemaju svrhu, počinjem da verujem da je ovo bug na Sony-evom Androidu, ionako se napravili žešću glupost sa kamerom tako da ovo uopšte ne mora biti iznenađenje ako je tako. U svakom slučaju hvala vam puno svima koji ste se trudili da mi pomognete, veliki pozdrav!
 
Osim ovog baga, kako se generalno ponasa ICS na mini pro? Ostati na GB ili preci na ICS? Zena ima ovaj, i nudi joj update, naravno to bih radio ja, pa bi na meni bila i odgovornost. Smatraj se odgovornim ako ne bude zadovoljna :D
 
Nazad
Vrh Dno