Šta je novo?

Video game takmičenja u Srbiji 80-tih i 90-ih

ripkid

Cenjen
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruke
799
Poena
115
Pokušavam da napišem neki text za svoj blog koji se tiče game takmičenja u Srbiji 80-tih i 90-ih medjutim kako nisam u dovoljnoj meri opskrbljen informacijama (pogotovo kada su 80-te u pitanju) cenio bih svaku informaciju koju neko može da mi da. Bili bi ste naravno navedeni imenom u textu i citirani.
Elem, podrazumevaju se naravno samo prava takmičenja ili ti nagradna takmičenja propraćena medijski. Znam da smo 90-ih imali "PC klince" koje je vodio Nenad Nenadović na Pink-u koji su kasnije prerasli u Sega a zatim Nintendo klince a tu je bilo i jedno veliko PC takmičenje u Domu Sindikata u Beogradu neke '94 ili '95 na kom se igrao Aladdin, Raptor: Call Of Shadows i Heretic u finalu u LAN-u. Na tom sam takmičenju učestvovao i došao do finala ali sam ispao jer su neki likovi koristili cheat-ove, sećam se da sam isfrustriran napustio event pre kraja i otišao kući :D Bilo je kasnije i još jedno takmičenje u Hali Pionir u Sega Mega Drive igrama, tu sam isto učestvovao i izgubio u nekom valjda polufinalu u Mortal Kombat III okršaju od tada famoznog Čede, kralja Sega Klinaca :D No da ne davim sada previše, bacite svaki info koji imate, zahvaljujem unapred svakome
 
Poslednja izmena:
Blast from the past! :)) I ja sam učestvovao na tom takmičenju u Domu Sindikata :D Za Aladdin se sećam da su se sakupljali poeni tako što staneš ispod prozora sa kog bacaju one ćupove i razbijaš ih.:d Pravila nisu eksplicitno bila definisana, bilo je važno sakupiti što više poena. Propusti takve vrste od strane organizatora su načisto upropastili koncept i zanimljivost. Kada sam video na koji način se sve to odvijalo totalno sam izgubio volju. Takmičenje je čak bilo ispraćeno od strane neke televizije, ne sećam se koja je bila u pitanju. I da, čak me je voditelj nešto i pitao pre nego što sam seo za računar..znam samo da me je razvalila trema, a šta me je pitao nemam pojma.:d
 
Da, da to je bila fora sa Aladdinom, da se lome ćupovi da bi se nabili poeni :D Mnogi to nisu znali pa su onako bezveze lutali. A vidim i ti pamtiš lošu organizaciju, btw. setih se i da je taj Heretic imao neki očajan framerate u LAN-u i seckao je do zla boga. Da li se sećaš koje su bile glavne nagrade možda ? Inače koliko se ja sećam to takmičenje nije bilo uopšte ispraćeno od strane Sveta Kompjutera recimo nego sam najavu dogadjaja snimio u tipa Politici ili tako nekim novinama.
 
Znaš kako, sećam se da je moglo da se vidi kako ovi igraju dok ne stigneš ti na red. I onda kad sam video da se sve svodi na razbijanje ćupova totalno mi bilo smorno i nezanimljivo. Odigrao sam samo Aladina onako nezainteresovano i posle toga otišao, nisam ostvario neki zapažen rezultat. Nisam siguran 100%, ali mislim da su nagrade bile u nekom gejming hardveru, a koje su ne mogu da se setim. Bilo je mnogo davno, a i ne nešto ekstra zanimljivo da bi mi ostalo u lepom sećanju.:) Ne znam kako sam saznao za takmičenje, postoje dva moguća načina - ili preko Sveta Kompjutera, ili preko televizije. Novine sigurno tada nisam čitao, što znači da su najave verovatno još negde bile.
Baš čudno da se niko drugi ne seća tog skromnog eventa :), pretpostavljam zato što je PC najomraženija kanta za većinu nas koji obitavamo na ovom forumu, a baš se on koristio za takmičenje. Koliko si godina tada imao? :)
 
Imao sam 12 godina kada je to bilo. krastavac ja sam od PC-a imao tada već stari 286 i ništa od tih igara nisam igrao sem Aladdin-a i to Sega verziju, igrao sam se još uvek tada na Amigi i na konzolama. Dobar 486 PC je tada bio papreno skup i nije ga baš svako imao tek tako. Zanima me da li je ikada organizovano neko veliko Amiga/C64 nagradno takmičenje s obzirom da su dotične mašine bile extremno popularne ovde.
 
Jedino online takmičenje koliko se ja sećam pre 2000te je odmah posle bombardovanja 1999 Duel Liga u Quake 2 u organizaciji Nedelje sa Drenika. Dodela nagrada u kompjuterskoj emisiji na Art kanalu
Ako te to interesuje mislim da imam više informacija (redosled) intervju sa pobednikom na tada najpopularnijem gamer sajtu RUR
 
@boZZaP

Hvala na javljanju. Potreban mi je info kada se tačno odigralo takmičenje, ko je sve učestvovao, koje su nagrade bile i čisto malo da se opiše sam dogadjaj i atmosfera koja je tada vladala. Slike su naravno isto dobrodošle.
 
Poslednja izmena:
Interesantno je i da nigde nema baš nikakvog video materijala o tome.

Ako neko ima nešto, nek podeli :)
 
Ima materijala sigurno a to čuči po pitaj boga kojim prašnjavim arhivama. To bi trebalo uposliti nekoga sa RTS-a ili odakle već da pročešlja po tome pa da dostavi eventualno to što imaju. Mada ja cenim i ovako bilo kakav info, najbolje iz prve ruke :p
 
Ko bi rekao da je .mht format kojim su snimljene stranice toliko "divalj".

Evo intervijua sa Draganom Nedeljkovićem, organizatorom turnira online (sa 56k-33k modemima) u Quake 2 koji je trebao da počne pred bombardovanje ali je odložen

U njemu su svi podatci o takmičenju.

Već sam zaboravio ali me ortak podseti, dodelu nagrada u emisiji, kada je umesto Sokića došao njegov ortak "Beli" u belom odelu ("beli" iz Mladenovca predsednički kandidat je ukrao stajling "Belog" iz Obrenovca) i kad su ga iako je rekao organizatorima da nije Sokić, predstavili kao GHoSTa primio nagradu i zahvalio se

Vrhunac zabave je bio kad je mali Bane počeo da pozdravlja mamu i rođake "preko televizije"

word doc (morao sam da kovertujem .mht)

https://www.sendspace.com/file/pouw28
 
@boZZaP

Hvala puno za info, baciću se na čitanje prvom prilikom. Btw. voleo bih da nekako stupim u kontakt sa nekim od starijih likova koji su se motali oko Sveta Kompjutera 80-tih i početkom 90-ih ali izgleda mrka kapa za sada. Mnogo me zanima koje je bilo prvo takmičenje ikada ovde u Srbiji i ko ga je organizovao itd.
 
Na kragujevackoj lokalnoj televiziji Kanal 9 u periodu '94-'95, u vreme Sega Mega Drive groznice, bila je emisija pod nazivom "Game Over" u kojoj su se klinci takmicili u svim mogucim igricama, bile su i nagrade i to je trajalo duze vreme, mozda cak i oko godinu dana. Nigde na netu nisam nasao ni jedan pisani trag o toj emisiji niti video snimak. To mozda neko ima na nekom starom VHS-u. Sto se tice 80-tih, kroz maglu se secam da me je cale vodio na Defendera, Double Dragon i jos neke stvari iz tog vremena kad sam imao tipa 3-4 godine, tako da ne mogu nista vise od toga o gamingu iz tog vremena iz licnog iskustva da kazem, niti znam nekog matorog gamera koji moze, ali mozda ovi clanci mogu da pomognu:

https://www.vice.com/rs/article/wndqq9/sfrj-industrija-video-igara

https://www.vice.com/rs/article/4xwggj/kompjuteri-koji-su-se-pravili-u-sfrj
 
Poslednja izmena:
@defender

Hvala za info, zanimljiv podatak takodje. Inače znam za ova dva texta ali ne vidim kako mi mogu biti od pomoći. Kao što rekoh potrebno mi je da stupim u kontakt sa nekim starijim ko se motao oko ekipe Sveta Kompjutera recimo ili je bio član iste pa da mi eventualno tako neko da proverenu informaciju. Oni su obično bili u toku sa svim dešavanjima.
 
Sad pricam malo napamet, al ajde. Moja sestra koja je '74 godiste i kod koje sam igrao Commodore 64 kao klinac mi je rekla da joj je to doneo deda iz Nemacke 80-tih. Jos jedna starija osoba koju znam mi je rekla da joj je neko osamdesetih doneo NES iz inostranstva. Jos par takvih svedocenja sam cuo, i svi su spominjali inostranstvo, sto me upucuje na zakljucak da popularne konzole tog vremena ovde i nisu bile bas u prodaji i rasprostranjene 80-tih. Verujem da je zbog toga legendarni Atari 2600 klon "Rambo" pocetkom devedesetih bio onakav hit. Mi koji smo rodjeni osamdesetih smo pretpostavljam zbog toga, pocetkom devedesetih istovremeno iskusili Atari, NES, Super Nintendo i Segu Mega Drive, jer ih pre toga ovde bas i nije bilo. Ovi clanci gore upucuju na zakljucak da se prica 80-tih vise vrtela oko kompjutera. Arkadne masine su defintivno bile tu, ortak koji je 79. godiste mi je pricao da je jos '86 godine redovno posecivao arkade, ali nije spominjao nikakva takmicenja. Eto, to je najdetaljnije sto ja znam.
 
To stoji što si rekao za konzole, one su prilično dosta kasno ovde postale popularne a retki su oni koji su ih posedovali. Prva konzola ovde koja je ispratila korak sa vremenom je Playstation 1...Sega Mega Drive, Master System, NES i SNES su došli kod nas takoreći pred sam kraj svog postojanja (1994/1995), znam da su u Svetu Kompjutera recenzirali SNES i Mega Drive negde '95 ili '96 tek, teška bruka i sramota realno. Amiga CD32 ni ne računam jer ne znam nikoga ko je to kupovao pored A500/A1200. Čini mi se da je i Panasonic 3DO bio jedno jako kratko vreme u ponudi. Oduvek smo bili kompjuterski nastrojeni a što se tiče arkada one su se baš dosta igrale kod nas (pored flipera) tako da je vrlo moguće da je i bilo možda organizovano neko takmičenje koje i nije baš najbolje medijski propraćeno. Ali recimo ono što mi je neverovatno jeste da nije bilo takmičenja u C64/Amiga igrama, ili barem još uvek nemamo nikakav info po tom pitanju.
 
Konzole nisu imale smisla za nas tada, u jeku ratnih sukoba, jer nije bilo piraterije za Segu i Nintendo a ljudi su jedva krpili kraj sa krajem. U tom periodu, retko ko je imao PC i Amigu, tu i tamo su bili C64 popularni, i naravno carovali su automati po luna parkovima, mada su bili realno vec na samom zalasku. Nije nista cudno sto su se konzole probile sa PS1 kod nas jer je krenulo narezivanje diskova, a pre toga, kertridzi su za sve nas klince bili jako skupi i nedostizni. Licno nisam posecivao "sega klubove", ali mislim da su tu negde isto pred kraj poceli sa tim. Verovatno su se tu organizovala totalno spontana i ni malo medijski pokrivena lokalna takmicenja. Ja se ne secam da je pre Q2, odnosno malo kasnije Unreal Tournamenta, kod nas uopste bilo reci o nekakvim turnirima u LAN-u. Sa te dve igre je sve krenulo, pocele su da se otvaraju lokalne igraonice...
 
Poslednja izmena:
Naprotiv bilo je piraterije u izobilju i kada su Sega i Nintendo u pitanju, stvar je samo u tome što je kod nas ološ poput Beosoft-a, Digitech-a i sličnih prodavala butlege po ceni originala i nisu pravili razliku, u to vreme su se cene kretale od 30-50DM. Ti butlezi su se uvozili iz Kine i Rusije i ovde kod nas su se prepakivali i sklapali. U to vreme bila je jaka piratska scena i u Argentini i Brazilu. Dakle drali su ljude kao volove, uvaljivali butlege koje su dobavljali za extra siću i niko se nije bunio jer su ljudi bili neinformisani, nije bilo interneta. NES i Sega Master System su se pojavili još sredinom 80-tih, daleko ispred ratnih dešavanja pa niko nije znao za njih jer smo klasično uvek zaostajali za svetom u mnogim stvarima a i kod nas je vladao tada taj "PC Master Race" sindrom te su se mnogi zgražavali nad samim pomenom konzola ali opet nisu imali problem da odu i igraju arkade. Primitivan narod uvek bili i ostali.
 
Dobro, veći deo toga važi i za ostatak Evrope u to vreme.

C64, spectrum, Amiga i Atari su dominirali svuda po Evropi, tek sa snes/mega drive generacijom su konzole krenule ozbiljno van Amerike i Japana. Gameboy je možda izuzetak, ali to je posebna priča.

I zbog inercije, i zbog razvijenog game developmenta (posebno u Engleskoj) i zbog lošije distribucije. I u Evropi je sve to kasnilo, a mi smo zakasnili dodatno u odnosu na to. Iznenadili biste se i time koliko je piraterija i tamo vladala, recimo na Amigi. Danas svi o pričaju o tome kao o nekom ludom i lepom vremenu.

Svaki klinac u americi je 80-ih igrao NES, to je standard, a u Evropi neki od kućnih kompjutera.

Najčudnije za nas deluje period recimo 89-91, kad su izašli mega drive i snes, a ovde uveliko vlada c64. Amiga je malo popravila stvari, ali tek pred kraj generacije su MD i snes stigli kod nas sa sve reklamnim kampanjama i emisijama na pinku.

Playstation je kasnije zavladao svuda u isto vreme.

Možda bi bilo zanimljivo analizirati i kakva je bila situacija za rani PC, pre onog talasa kad su svi počeli da kupuju.

Meni je uvek bio Interesantan taj rani period kad je pc u našim godinama mogao da ima samo neko čijem je ćaletu trebao iz nekog razloga ili neko ko I ne može da objasni otkud im u kući pc :D.

Bilo je užasno skupo, a prave potrebe nije bilo. Čist entuzijazam ili nešto slično. DOS gaming na maksimumu :).

Mnogo dobar period mi je i PC 1995-2000. recimo. Neverovatno vreme za pc gaming.
 
Poslednja izmena:
@Ivan

Važi po pitanju računara ali ne i konzola i jamma arkadnih kabineta. Piraterija na konzolama i arkadama je tada bila uglavnom fokusirana na istočnu Evropu, Rusiju, Kinu, Brazil i Argentinu. Bootleg kertridže/jamma ploče je jako teško da si mogao naći negde po zapadnoj Evropi, Americi ili Kanadi npr. jer su piratski zakoni bili strogi pa je bilo teško uvoziti i dobavljati butlege za razliku od praznih kaseta i disketa koje su ljudi nasnimavali i to najviše po Evropi. Ima jedna dobra stvar kod njih a to je da su dosta kvalitetno izradjivani 90-ih za razliku od današnjih butlega koji dosta brzo crkavaju. Amerika je dosta stroga bila po pitanju piraterije pa zato izmedju ostalog danas predstavlja apsolutni raj za kolekcionare koji dobavljaju sve i svašta preko Craiglist-a, Goodwill-a, Garage Sale prodaja itd. Dovoljno je baciti pogled na pojedine youtube kanale i sve će ti se samo kasti.
 
Poslednja izmena:
PC je konkurentna platforma postao tek sa 386 procesorima i vga karticama , odnosno kada su procesori vga karte pojeftinile dovoljno da konkurisu amigi ,atariju. Samo vga karta i adlib zvucna kostal su kao amiga.Propascu commodora i amige se povecala popularnost pc-a pa je tako izbio na celo oko 95 kao igracka platforma sto je i donelo odredjeni pad cene pc platforme.
C64 je bio poprilicno popularan kod nas pogotovu pred kraj proizvodnje 89-90 ih je isto prodavao beosoft odnosno beohard. Kasete s igrama si nalazio kao od sale,pirata na sve strane , vlasnika C64 isto. Pre nego sto sam uopste presao sa zx spectruma na c64 imao sam jedno 10 kaseta sa biranim igrama za istog.
Nes i sega master sistem sam video i probao prilicno kasno ,meni ono vec sam imao amigu nije mi vise bilo interesantno.
 
Pratio sam dosta gaming emisija u to doba ali nije bilo puno turnira. Secam se SWOS turnira na Amigi, mislim da je bilo u NS, ispratila ga je emisija "Male tajne velikih majstora dzojstika". Konzole su bile popularne najvise zato jer su mogle da se iznajmljuju. To sam cesto radio sa Sega Master Systemom. Posle su mi roditelji kupili za 200 maraka i jos jednu igricu za 50 maraka. Ali Amiga je bila bez premca. Snimi se disketa za pola marke cini mi se i posle opet presnimis kad hoces nesto drugo. Bio sam redovan gost Amiga Centra u Zemunu.

Od neke 2000 god kad je internet postao popularniji polako su i fanovi nekih retro igara poceli da se nalaze. Tako sam nasao i SWOS-ove svedoke. Ekipa iz Srbije koja igra Sensible Soccer. Prvi turnir smo napravili 2000, sledeci 2001 god, isto u Backoj Palanci, i tu je doslo oko 50 takmicara. Posle su poceli da prave turnire i po evropi i sad je SWOS jako popularan. Imaju turniri svake godine i odem svaki put kad mi se ukaze prilika. Pre mesec-dva sam bio u Madjarskoj. Igra se uvek standardno. Subotom je PC turnir, Nedeljom je Amiga turnir. Doslo je preko 50 igraca iz oko 15ak zemalja. Iz Srbije nas sestoro.
 
Amiga centar, Neša :D. Najbolje iskustvo ako si klinac...

Kod nas je dovoljno uopšte pričati o toj retro sceni, turniri i takmičenja kao tema su malo "previše", zna se kako je to bilo kod nas i koliko je mali broj ljudi bio uključen u celu priču.

Lepo je uopšte čuti bilo šta od ljudi koji su to proživeli tada i podsetiti se tih vremena...
 
Pratio sam dosta gaming emisija u to doba ali nije bilo puno turnira. Secam se SWOS turnira na Amigi, mislim da je bilo u NS, ispratila ga je emisija "Male tajne velikih majstora dzojstika". Konzole su bile popularne najvise zato jer su mogle da se iznajmljuju. To sam cesto radio sa Sega Master Systemom. Posle su mi roditelji kupili za 200 maraka i jos jednu igricu za 50 maraka. Ali Amiga je bila bez premca. Snimi se disketa za pola marke cini mi se i posle opet presnimis kad hoces nesto drugo. Bio sam redovan gost Amiga Centra u Zemunu.

Od neke 2000 god kad je internet postao popularniji polako su i fanovi nekih retro igara poceli da se nalaze. Tako sam nasao i SWOS-ove svedoke. Ekipa iz Srbije koja igra Sensible Soccer. Prvi turnir smo napravili 2000, sledeci 2001 god, isto u Backoj Palanci, i tu je doslo oko 50 takmicara. Posle su poceli da prave turnire i po evropi i sad je SWOS jako popularan. Imaju turniri svake godine i odem svaki put kad mi se ukaze prilika. Pre mesec-dva sam bio u Madjarskoj. Igra se uvek standardno. Subotom je PC turnir, Nedeljom je Amiga turnir. Doslo je preko 50 igraca iz oko 15ak zemalja. Iz Srbije nas sestoro.

Ehh kada bi još moglo nekako da se dodje do te emisije u digitalnom obliku. Za SWOS turnire znam i da se danas organizuju i da su prilično popularni, čak znam da ljudi i sami prave arkadne džojstike za njih kao i ovi što igraju profesionalno Street Fighter recimo.
Sensible Soccer mi je zakon, imam ga original (complete in box) u svojoj Sega Mega Drive kolekciji.
 
Nazad
Vrh Dno