Šta je novo?

Pravilno ciscenje racunara od prasine

milomir22

Poštovan
Učlanjen(a)
05.12.2017
Poruke
39
Poena
60
Jos davno sam citao da nije dobro izduvavati komponente racunara kompresorom ili usisivacem, jer moze doci do indukcije i crkavanja procesora i jos nekih komponenti. Licno se ovoga nikada ne pridrzavam i izduvavam cpu, napajanje , maticnu i graficku, jer moj usisivac mnogo bolje istera prasinu, nego sto je usisa sa komponenti. Da li smemo bez bojani da cistimo kucista iznutra i koliko to cesto i na koji nacin raditi?
 
Video sam i u servisu da koriste usisivač. Jedan PC su izneli napolje, auuu, ko iz doba Jure je bilo. Slučajno sam prolazio.
 
Kompresorom moze da se cisti, ali samo iz daljine, mlaz vazduha je prilicno jak I moze da pocupa komponente ako "puskom" pridjes previse blizu ili da polomi pera na ventilatoru. Idealno bi bilo da zablokiras ventilator prstom ili necim pre nego sto ga produvas da ne "prozuji" (tj kompresorom mu nabijes previse obrtaja I spalis lezaj). Takodje za deblji sloj prasine je bolje koristiti cetku sa meksim dlakama (npr onu kao za farbanje radijatora) da odglavi naslage pa kompresorom iz daljine to izduvati da ispadne, nego kompresorom drljati po tom sloju dok se ne odglavi...
 
Kakvi usisivači sa 2000W motorom i kakvi kompresori?

Fillteri za prašinu nisu uzalud, ako kućište nema može se napraviti. Četkica od prirodne dlake i drvena drška, i sprej komprimovanog vazduha, sasvim dovoljni ako imaš kvalitetne filtere.
 
Poslednja izmena:
Kakvi usisivači sa 2000w motorom, i kakvi kompresori?

Fillteri za prašinu nisu uzalud, ako kućište nema može se napraviti. Četkica od prirodne dlake i drvena drška, i sprej komprimovanog vazduha, sasvim dovoljni ako imaš kvalitetne filtere.

Ocisti ti ovo cetkicom. :D
Dusty-dirty_PC.jpg

Nemaju svi filtere na svojim kompjuterima, a i ne pomazu nesto previse ako se ne cisti redovno.
Mrzi me sad da trazim slike koje sam napravio od par pc-a koji su mi bili na servisu, to je toliko prasine bilo i to one ucebane, da je kompresor jedva sve mogao da izbaci.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima ta slika sa mojim postom?

Kvalitetni filteri, kao što sam napisao, pomažu baš puno, da imaš znao bi, ko nema nek' napravi ili kupi, kao što sam napisao. Ko ima kvalitetne filtere četkica je dovoljna, ona tvoja slika je bez filtera, nije čišćeno bar 3 godine, plus je :smoke::smoke::smoke:, tako da nema veze sa mojim postom.

Ovo nije kvalitetni filter, ni neće pomoći puno pomoći, a nažalost ovakve koriste 90% kućišta:
f.jpg

Dok je ovaj kvalitetan i hoće pomoći:
f2.jpg

Naravno ako komp ne radi ceo dan, treba ga prekriti ili namotirati filtere na gornju stranu kućišta.

I jeftinije je kućište sa kvalitetnim filterima ili sami filteri od kompresora, usisivača koji ima mogućnost duvanja, nošenja na čišćenje u servis i rizika da nešto pregori.
 
Poslednja izmena:
Ne može ništa da pregori. Od čega - od vazduha koga uduvavaš malo pojače? Gl*p*st.
Imao sam ranije celu kolekciju slika kakvo se sve đubre nataloži u računarima. I paučina, i smeće od miševa i ... bolje da ne pričam. I to iz kućnih konfiguracija.
Procentualno gledano, jako malo korisnika ima kompove sa filterima, u pitanju su delovi promila. Pa čak i kod nekoliko računara gde smo sami postavljali filtere, i dodatno zaptivali kućišta, stavljali profesionalne fanove, ako nešto radi 24h dnevno u određenim uslovima, nahvataće prašinu koliko hoćeš. Još goru. Onu jako sitnu, finu...pa kada se nataloži...
U prethodnoj firmi uopšte nismo štedeli kompresor. Godinama. Mlaz je bio onoliko jak koliko je potrebno. Oblaci prašine su leteli naokolo na opštu "radost" komšija :D
Nijedno peraje nismo slomili, ništa nismo iščupali...
Dešavalo se doduše da nam kod laptopova odleti poneki taster, ali su svi uspešno vraćeni nazad.
A i kod dosta primeraka, posle takvog dobrog ozračivanja, pravi posao je tek predstojao - skinuti ono što se zapeklo. Malo sile, malo hemije...Naravno, kuleri/komponente su se skidale radi ostatka intervencije.
Malo sam video servisa da radi tako detaljno. Zato ako imate mogućnosti, obavite to u svom aranžmanu.
 
Poslednja izmena:
Ja izduvavam komp (desktop)1-2 puta godisnje, ali se komp slabo koristi. Laptop sam uzeo 2013. i jos mu nisam radio nikakav servis, a radi minimum 12 sati dnevno, ima i3 procesor i hladan je kao les. Ima podlogu xwave s eksternim hladjenjem, mada sam cuo da ventilator podloge ubacuje prasinu u laptop.
 
Da, neka bude na postolju a ventilator ugasen, on skuplja prasinu iz okruzenja i vecinu gura u laptop. Sto se tice laptopa ja vecinu prvo prodjem tankom vezicom za kablove (plasticnom) kroz rebra hladnjaka, otvorim poklopce ako ima za RAM/HDD, odklopim laptop i izduvam sa pomenutom duvaljkom. U 90% slucajeva je laptop cist nakon ove metode, onih 10% mora da se rasklapa jer je prasina kombinacija uzasa (duvan, prasina, vlaga, dlake). Naravno treba i pastu zameniti ako temperature ostanu visoke.
 
Evo jednog koji spada u onih 10%:


Komplet rasklapanje i posto se pregrevao kao lud, pasta ispecena ko prvomajski rostilj :D
Inace je ovo HP Pavilion DV-6 3000 serija, i5 prva generacija sa AMD HD 5650 grafickom, zastita ne postoji od pregrevanja, nije se gasio uopste a rukom nisi smeo da pipnes, uzas.
 
Kako nema zastitu, trebalo bi da se restartuje kad predje neku zadatu temperaturu. Steta bi bilo da je crkao i5 su odlicni procesori. Nisu mi jasni ti ljudi koji ne provaljuju da im se laptop kuva, bukvalno.
 
To je kod laptopa normalna stvar, a korisnik je provalio tek kada ga je laptop opekao preko farmerica na butini. :D
 
Ja ne znam što ljudi ne kupuju ono postolje sa ventilatorima za laptop bolje bi se 'ladio? 'vako butina zna. :mad:
 
Evo jednog koji spada u onih 10%:


Komplet rasklapanje i posto se pregrevao kao lud, pasta ispecena ko prvomajski rostilj :D
Inace je ovo HP Pavilion DV-6 3000 serija, i5 prva generacija sa AMD HD 5650 grafickom, zastita ne postoji od pregrevanja, nije se gasio uopste a rukom nisi smeo da pipnes, uzas.
Jel može nekako taj ventilator da se podmaže?

Hoću da očistim burazerov laptop koji se, naravno, gasi od pregrevanja i kome nekad ventilator krene da zuji ko turbo motor :D
Mislio sam čak i da zamenimo ventilator ali je teško naći za stari laptop (Asus X61SL model). Našao jedan na Aliexpress-u za 15$ pa mi to dođe skupo (ceo LC-CC-120 za desktop je ~20€, a ovo običan mali ventilator) i onda bih radije da podmažem ako će to rešiti problem.

Da li treba inače menjati i ceo hladnjak?
- Njemu nešto razni serviseri napričali da se ovo ne podmazuje, menja se ceo kuler (ajde ventilator ali kuler?!) jer se navodno pokrive cevi?!
Meni to nema nikakve logike, ali ajde, nisam nikada čistio laptopove pa možda ima stvari koje ne znam...

P.S. Koliki pritisak stvara ona duvaljka koju imaš?
Vidim da je cena preko 5.000 dinara, pa mislim da je u tom slučaju bolje dodati još toliko i uzeti onaj ručni kompresor u koferčetu.

Inače i te četke sa prirodnim dlakama su "no-no" za elektroniku zbog statičkog elektriciteta. Koriste se samo antistatičke (plastične) kojima se čisti i elektronika posle lemljenja. Ima ih raznih veličina i po 1-2$ su na AliExpress-u (ja očekujem upravo jednu za čišćenje fluxa posle lemljenja). A može da posluži i od neke maišinice za šišanje/trimera. Ista je stvar, samo se dobro očisti od ulja za podmazivanje izopropil alkoholom.
 
Zuji tj. tandrče jer su ležajevi rikavela. Podmazivanje pomogne i bude ok 2-3 nedelje, pa jovo-nanovo.
 
Moze da se podmaze tankim slojem tovatne masti, ali bas tankim, jer ako se stavi previse dolazice do pregrejavanje ventilatora jer nece moci da se okrece punom brzinom, jer ce ga mast usporavati.
Ali kao sto kolega rece, sve je to kratkog veka i opet ce poceti da tandce.
 
Mislio sam jel postoji rupa u koju mogu ukapati ulje.
Na većini ventilatora ima ali na ovom tipu često nema (npr. referentne grafičke) pa se mora bušiti (a burgiju nemam). A tek za laptopove ne znam da li ima ili ne...
Inače ne stavlja se tovarna mast u ventilator nikako, samo mašinsko ulje (za mašine za šivenje, aparate za šišanje...).

Gde bih mogao naći povoljno ventilator za njega (ako igde ima)?
I pitanje za sam hladnjak ostaje :)

Znam da ako su otišli ležajevi nema ništa od podmazivanja, ali rekoh da probam. Jedino ću tako znati, a i ne košta me ništa.
 
Kod ovog konkretno se skida ventilator, samo se izvuce sa sine, nema osigurac. Neki imaju i ti se menjaju, nema tu busenja. Ja sam neke koji se ne otvaraju resio ispiranjem alkoholom, cist alkohol u spric i iglu ubacim u deo gde je magnet, nalijem, cudo izadje prljavstine i radi ko nov vec godinu dana bez podmazivanja a bio blokiran skroz. Mozda tako moze i kod tog asusa, probaj.
 
da osvezim temu, kucni racunar koji radi 10ak sati dnevno, koliko cesto treba cistiti od prasine ? neki dan ocistio s posla PC, prvi put nakon 5 god, vrlo malo prasine za to vreme se nakupilo...iako radi dnevno 4-5 sati
 
Treba čistiti kada se nakupi prašina.

Zavisi od x faktora. Gde stoji, koliko je prašine u prostoru, da li ima filtere kuciste.

Ne postoji univerzalan rok.
 
Ja licni racunar koji radi po 12+ sati dnevno cistim na 6 meseci a nekad i ranije ako nesto menjam, dodajem. Laptop i cesce najvise zbog klinca koji ga zaprlja hranom i grickalicama.
 
Desktop koji ne koristim skoro uopste cistim na godinu ili dve. Laptop koji mi radi 12 sati svaki dan nisam do sada cistio, koristim ga od 2013. jos malo pa 5 godina, mislim da ce ubrzo ici na servis.
 
Браћо ево ја ћу сад да пробам са компресором идем на пумпу и одмерићу снагу притиска ваздуха некако из даљине да не буде прејако. Значи идем по сељачки па шта буде. И ја контам ово горе што је батица написао да не може ништа да му буде-реално није од папира, набадо сам монитор, хиљаду пута смо мало треснули комп док играмо пес и ништа му хвала Богу није било, па ако цркне од ваздуха немам речи. Моје питање гласи јел има неко искуства са "затвореном и отвореном страницом"? Ја не могу да направим разлику зато што сам скинуо страницу још кад сам га узео-ради хлађења наводно како сам чуо да је боље, али да ли то утиче на веће скупљање прашине? Сад када је будем вратио после чишћења знаћу тек за год дана има ли разлике и значи ли шта та страница у те сврхе или не.
 
Imaš više o svemu tome u ovoj temi: https://forum.benchmark.rs/showthre...anje-prašine-iz-kućišta&p=5345781#post5345781

Ukratko: možeš da oštetiš kompjuter (što zbog struje koja se može stvoriti pokretanjem ventilatora koje ne zaustaviš, što direktnim oduvavanjem komponenti sa ploče). Porediš udarac šakom u kompjuter (malog intenziteta i trajanja) sa kompresorom. Samo više desetina puta veći pritisak i to usmeren i kontinuiran (hint: tenk od ~60 tona ne propadne u zemlju a igla od desetak grama propadne). Inače potpuno je nebitno da li je vazduh ili metal, jedino je bitan pritisak.

Što se tiče otvorene stranice kućišta, sa zatvorenom imaš manje prašine a koliko će je manje biti zavisi od pritiska (kod pozitivnog ima manje prašine) kao i od prisustva filtera za prašinu.
Za hlađenje, zavisi od provetrenosti kućišta. Ako kućište nije dobro provetreno onda će biti niže temperature bez bočne stranice.
 
Ako kuciste nije provetreno, bolje su temperature kad je otvoreno.

Ako je provetreno kako treba(ista/slicna kolicina vazduha ulazi i izlazi i ima dovoljno ventilatora, kao npr. konfa kod mene, 2x140mm intake, 3x120mm exhaust), losije su temperature kad se skloni stranica, remeti se airflow. Proveravao sam :)
 
Da li se sme računar čistiti od prašine sa onim crevom od traktora kojim se naduvavaju gume?
 
Nazad
Vrh Dno