Šta je novo?

Prelazak sa Windowsa na Linux u 2017. ili 2018. godini

Tech_Nine

Poštovan
Učlanjen(a)
19.08.2017
Poruke
4
Poena
51
Trenutno koristim Windows 7 zbog loše urađenog i ubagovanog Windowsa 10. Do sada sam imao prilike i dodira sa većim brojem Ubuntu verzija i njegovih derivata (u glavnom preko virtuelne mašine). Nisam dovoljno iskusan da znam šta je možda najpraktičnije ali sam ipak učestvovao u anketi Canonical-a koje je bila istaknuta na ubuntu redditu oko mesec dana. Anketa je bila vezana za aplikacije, okruženja i slično koji bi bili preinstalirani u novoj ubuntu LTS verziji. Ubuntu LTS verzija izlazi u aprilu 2018. godine za koju verujem da će biti najbolja Ubuntu verzija do sada i zbog toga u naslovu teme stoji 2018. Nisam striktno vezan za ubuntu i njegove derivate, ali bih voleo kao potencijalni početnik da mi bude lakše oko podešavanja OS-a.


Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?
 
Odes na distrowatch i krenes redom :)
Mint, Manjaro, Antergos, Ubuntu sa derivatima.
Ja sam se vrteo okolo naokolo, probao rolling i na kraju instalirao xubuntu.
Daleko je od savrsenog, ali ispade bolje resenje od gore navedenih
 
Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?

Evo ja sam pre nekih 10 meseci napustio potpuno Windows i presao na Linux. I sada nema sanse da se vratim na Windows. Navikao sam na Linux zbog veoma lakog apdejtovanja, lakog instaliranja aplikacija. Vise nema smaranja za krekovima, antivirusima, virusima i ostalim glupostima. Takodje, konacno mogu da skrojim svoj sistem i da ga nastelujem onako kako ja hocu da mi sistem izgleda.

Ako cemo tacno, presao sam u oktobru prosle godine. Formatirao sve hardiskove u ext4 file system, instalirao Linux i od tog dana Windows vise nije krocio na moj racunar.

Ja koristim Arch Linux od samog pocetka. Treba dosta zivaca i strpljenja da bi se sve naucilo i podesilo, ali meni to nije problem jer sam imao i vremena i volje. Ali svakako da Arch nije za pocetnike.

Za pocetnike je Ubuntu ili Linux Mint po meni. A kada naucis osnove onda mozes do mile volje da isprobavas razlicite distribuije dok ne nadjes neku koja tebi odgovara.
 
Archlinux + Openbox. Trazi vremena da se sve podesi, ali kada jednom podesis sve radi bas onako kako ti zelis. Moja masina je jako slaba i nije bila upotrebljiva na klasicnom Ubuntu ili nekom drugom distrou sa punim Gnome/KDE okruzenjima. Cim web browser predje pet tabova bio bih out of memory a svaka heavy unomptimized JS webpage bi mi stopirala masinu. Sa ovom Openbox varijantom komotno koristim dva browsera sa sve JS stranica i imam lufta i za Gimp, Inkscape itd.

Odlicna varijanta ali skroz zbunjujuca za nekoga ko je naviknut na Windows okruzenja je tiling WM, apsolutno superioran nacin koriscenja kompjutera ali zahteva koriscenje tastature i ucenje precica (mis ti ne treba u ovoj varijanti). Nazalost, ni ja nisam skroz na ti sa tom filozofijom ali se nadam da cu biti u skorijoj buducnosti. Ako radis nesto na kompu, multitasking koji nudi tiling WM je neprevazidjen. U odnosu na klasicno floating okruzenje osecas se kao da si alien sa cetiri ruke i pedeset prstiju, toliko se ubrza workflow.

Edit: Prednost Openboxa je sto je stable software tj. ne update-uje se i nece ti srusiti OS prilikom standardnog Arch update-a. Dok sa recimo KDE svaki dan rizikujes rusenje jer nove verzije stalno izlaze a proces testiranja je na kranjem korisniku. Zato za Gnome i KDE samo LTS distribucije ako neces da te boli glava.

Edit2: xfce4 je dobar koktel. Ne zahteva puno cackanja ali nisu sve komponente koje cine xfce4 jednako dobre. Ja koristim nesto od xfce, nesto od lxde.
 
Poslednja izmena:
Meni lično se ne dopada Unity, Novi Gnome, a ni KDE. Najviše mi odgovara Linux Mint sa Cinnamon okruženjem. Zbog projekta na kome radim, trenutno mi je Centos 7 na kompjuteru, ali čim se završi idem nazad na Mint.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Trenutno koristim Windows 7 zbog loše urađenog i ubagovanog Windowsa 10. Do sada sam imao prilike i dodira sa većim brojem Ubuntu verzija i njegovih derivata (u glavnom preko virtuelne mašine). Nisam dovoljno iskusan da znam šta je možda najpraktičnije ali sam ipak učestvovao u anketi Canonical-a koje je bila istaknuta na ubuntu redditu oko mesec dana. Anketa je bila vezana za aplikacije, okruženja i slično koji bi bili preinstalirani u novoj ubuntu LTS verziji. Ubuntu LTS verzija izlazi u aprilu 2018. godine za koju verujem da će biti najbolja Ubuntu verzija do sada i zbog toga u naslovu teme stoji 2018. Nisam striktno vezan za ubuntu i njegove derivate, ali bih voleo kao potencijalni početnik da mi bude lakše oko podešavanja OS-a.


Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?

Ja cu (na zalost) uvek biti vezan za Windows zbog posla.

Ako nemas neke specijalne zahteve i ne zelis da se maltretiras oko instaliranja i podsesavanja, moja preporuka ti je Linux Mint + XFCE. Brz, stabilan, lagan i bez mnogo proseravanja. Ubuntu ne preporucujem nikome zbog spyware-a koji ide uz njega.
 
Probaj i deepin linux ili manjaro deepin, simpaticno okruzenje koje podseca na windows, a dosta dobro radi
 
Probao sam u zadnjih nekoliko meseci nekoliko distroa ali mi najviše odgovara Mint Cinamon iako mi previše liči na Windows. Za novajlije u Linuxu mislim da je najbolji.
 
Treba mu manje resursa nego Gnome shell ali ima iritantan bag. Svaki put kada se neka aplikacija apdejtuje, nestane iz deepin-dock-a i mora se vracati ponovo. Sidebar settings je krajnje nepotpun i cini mi se radjen na web tehnologijama pa pozivanje istog zna da stuca. Menjanje bilo cega preko text fajla je jako lose reseno.

File manager je interesantan ali ne moze nista sto ne moze modifikovan Thunar, na primer. Terminal emulator je najbolja stvar, bolji od Tilixa i Terminatora. Nije ni spor, doduse nije Alacritty (mada ovaj nema scroll sto je katastrofa). Picture viewer je ok, screenshot app je ekstra kao i gif app. Music player je takodje pristojan. Jedino sto ne valja je movie player jer je baziran na QML plejeru sto dolazi uz KDE. Ne podrzava embedded subs...

Mozda ipak bolje XFCE iako je ruzan ko lopov out-of-the-box, pa se opet mora cackati da zalici na nesto. LXDE je zapravo Openbox sa dodatnim aplikacijama koje ga cine potpunim okruzenjem a XFCE je nesto slicno ali ipak drugacije. Marco (XFCE window manager je u sustini bezbeze), composer je los i ima tearinga ali se moze zameniti sa comptonom. xfce4panel je potpun ali appleti su uglavnom ruznjikavi. Mada ga je jednostavnije za podesiti nego tint2, polybar ili lemonbar.

Cinnamon ne volim, izgleda i ponasa se kao Windows. Ali eto, ko hoce da mu Linux izgleda kao Windows Cinnamon je dobro resenje.

Edit: ElementaryOS je ok, steta sto to okruzenje nisam uspeo naterati da radi na Fedori ili Archlinuxu. Jedina valjana opcija za Pantheon je ElementaryOS a to opet znaci prastari softver.
 
Poslednja izmena:
Isprobao sva okruženje, sem ovih openbox I slicnih egzotika koje ruku na srce njemu kao početniku u Linux svetu mogu biti problem. Meni trenutno Manjaro KDE prvi izbor i prezadovoljan sam, sve radi kako treba. Nisam imao ni najmanji problem. Bio sam pun predrasuda prema Kde i vidim da i ostali imaju isto ali meni se najbolje pokazao. Lep, brz, bez problema. Sa pregršt opcija i podešavanja. Dakle po meni neki izbor Manjaro KDE, Mint Cinnamon, Xubuntu I Ubuntu Mate. Mada me ova zadnja dva dosta razočarala zbog problema sa netom.Ubuntu se okrenuo ponovo Gnomu i to mi se ne dopada nešto previše. Solidno mi je I gnome radio ali je bas sakat u startu I nisam hteo da instaliram minimum 7,8 ekstenzija da ga bar malo unormalim uz to guta najviše ram od svih okruženja, možda Deepin samo troši više. Kako je nov eto neka proba Mint a može i naravno Manjaro KDE kao preporuka.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Ko razmišlja da pređe na Linux, a da zadrži sve navike i programe koje je koristio na Windowsu bolje da ni ne prelazi, neće se usrećiti.

Daleko najmoćnije okruženje je Plasma, ali sa velikim "ali" ako vas ne pogodi brdo bagova i problema kako to zna biti sa Plasmom.
 
@Tech_Nine

šta znam, ja sam se više puta igrao sam linux distribucijama i odustao. koristio windows pa os x pa sada opet windows (u međuvremenu linux :)). nekako sam se izdovoljio sa menjanjem operativnih sistema i hardvera (a promenio sam mnogo desktop i laptop računara iako sam sve vreme mogao da imam samo jedan računar i da vremenom menjam po neku komponentu). sada furam probook sa legalnim w10 i radi bez problema (drajveri, softver, hardver, sve kako treba). čak mi je hackintosh prijatniji za rad od ubuntu-a i ostalih distribucija (sa svim manama koje ima hackintosh).
 
Evo ja sam pre nekih 10 meseci napustio potpuno Windows i presao na Linux. I sada nema sanse da se vratim na Windows. Navikao sam na Linux zbog veoma lakog apdejtovanja, lakog instaliranja aplikacija. Vise nema smaranja za krekovima, antivirusima, virusima i ostalim glupostima. Takodje, konacno mogu da skrojim svoj sistem i da ga nastelujem onako kako ja hocu da mi sistem izgleda.

Svaka čast za prelazak i istrajanje. To nekako jeste i moj cilj. Što se tiče Arch-a, on trenutno zahteva previše vremena od mene i nije opcija. Za ostalo ćemo videti u bliskoj budućnosti. Hvala
 
@Tech_Nine

šta znam, ja sam se više puta igrao sam linux distribucijama i odustao. koristio windows pa os x pa sada opet windows (u međuvremenu linux :)). nekako sam se izdovoljio sa menjanjem operativnih sistema i hardvera (a promenio sam mnogo desktop i laptop računara iako sam sve vreme mogao da imam samo jedan računar i da vremenom menjam po neku komponentu). sada furam probook sa legalnim w10 i radi bez problema (drajveri, softver, hardver, sve kako treba). čak mi je hackintosh prijatniji za rad od ubuntu-a i ostalih distribucija (sa svim manama koje ima hackintosh).

Isto i ja, probao razne linux distribucije, nekako su mi mint cinnemon i majnaro deepin najvise legli. Ali uvek mi fale neke sitnice na koje sam navikao u windowsu, pa mi je primarni os win 10. Sad trenutno imam hackintosh koji savrseno radi, i pokusavam da ga koristim, ali uopste ne razumem to odusevljenje i hype oko MacOs-a, deluje kao malo bolje upeglana linux distribucija.
 
@drmalesh


Arch nije za mene trenutno zbog manjka vremena, ali testiraću neki xfce distro i videću da li postoji bitna razlika u perfomarnsu na mojoj mašini. Hvala

@yooyo

Najviše mi se dopada Gnome 2 okruženje, a može da prođe i gnome 3 isključivo sa dash to dock ekstenzijom jer je praktično. Volim čisist gui da ima sve a da nije previše načičkan kao KDE. Testiraću još stvari dok se ne odlučim šta je po mojim standardima. Hvala

Ja cu (na zalost) uvek biti vezan za Windows zbog posla.

Ako nemas neke specijalne zahteve i ne zelis da se maltretiras oko instaliranja i podsesavanja, moja preporuka ti je Linux Mint + XFCE. Brz, stabilan, lagan i bez mnogo proseravanja. Ubuntu ne preporucujem nikome zbog spyware-a koji ide uz njega.

Mint i xfce nisam još uvek testirao, ali biće prilika. Nisam znao da ubuntu ima preinstaliran spyware. Da li možeš da daš neki link ili izvor informacije da se pročita. Hvala

Edit: Surovo je što je mnogo IT firmi Microsoft partner i to odma povlači skoro ceo njihov portfolio.

Probaj i deepin linux ili manjaro deepin, simpaticno okruzenje koje podseca na windows, a dosta dobro radi

Nisam baš oduševčjen tim OS-om, čim su ga izbacili vidi se da je težak za resurse.

@brankoX

Hvala

@tolero

Mint ću još istraživati, za ubuntu nisam još budgie derivat testirao.

@Tech_Nine
čak mi je hackintosh prijatniji za rad od ubuntu-a i ostalih distribucija (sa svim manama koje ima hackintosh).

E to bi bilo zanimljivo testirati da se ima više vremena.

Isto i ja, probao razne linux distribucije, nekako su mi mint cinnemon i majnaro deepin najvise legli. Ali uvek mi fale neke sitnice na koje sam navikao u windowsu, pa mi je primarni os win 10. Sad trenutno imam hackintosh koji savrseno radi, i pokusavam da ga koristim, ali uopste ne razumem to odusevljenje i hype oko MacOs-a, deluje kao malo bolje upeglana linux distribucija.

Ja bih iskreno voleo da testiram taj lepo optimizovani i brzi softver. Moj hajp na OS X je isključivo to, ništa više. Ako bih se razočao video bih i šta je uzrok tome. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako očekuješ isti nivo upotrebljivosti na linuxu kao što ga imaš na windows-u, razočaraćeš se. Linux je u određenom stvarima superioran, ali u nekima(gaming, Microsoft Office podrška) inferioran.
Ja lično koristim windows za sve osim programiranja, potrebna mi je normalna veza git komandi sa PHP IDE okruženjem gde ne moram da žongliram i smišljam kako ću pokrenuti određene skripte, na linuxu je to mnogo jednostavnije + je integracija sa ostatkom potrebnih stvari (PHP, MySQL) superiorna u odnosu na bilo koji windows.
Doduše meni se linux (konkretno ubuntu) vrti u virtuelnoj mašini.
 
Trenutno koristim Windows 7 zbog loše urađenog i ubagovanog Windowsa 10. Do sada sam imao prilike i dodira sa većim brojem Ubuntu verzija i njegovih derivata (u glavnom preko virtuelne mašine). Nisam dovoljno iskusan da znam šta je možda najpraktičnije ali sam ipak učestvovao u anketi Canonical-a koje je bila istaknuta na ubuntu redditu oko mesec dana. Anketa je bila vezana za aplikacije, okruženja i slično koji bi bili preinstalirani u novoj ubuntu LTS verziji. Ubuntu LTS verzija izlazi u aprilu 2018. godine za koju verujem da će biti najbolja Ubuntu verzija do sada i zbog toga u naslovu teme stoji 2018. Nisam striktno vezan za ubuntu i njegove derivate, ali bih voleo kao potencijalni početnik da mi bude lakše oko podešavanja OS-a.


Da li je iko u poslednjih godinu dana odlučio da napusti Windows platformu i potpuno pređe na neku od linux distribucija? Ako jeste, koju distribuciju koristite i kakva su vaša iskustva do sada?

Kao primarni OS koristim Windows7, a Linux Debian server mi je sekundarni, drugacije ne mogu da zamislim za ono sto sve meni treba. Debian mi se najvise svidja i kao workstation(gui) u varijanti mate okruzenja. U sebi ima i xfce, lxde, KDE i ostalo, ima jedan od najboljih instalacionih wizarda (da ne kazem carobnjaka), lako particionisanje, ma sve. Nekima je to nebitno, meni jeste, sta znam. Takodje, u konzoli po defaultu CentOS, Fedora, i ostale distribucije koje nisu na bazi debian-a imaju ruznjikave fontove, oivicene, meni je to takodje bitno posto blejim u tekst non-stop. Fenonemalan community, repository, stabilnost, jednostavnost.
Nisam nikad koristio Arch, samo sam ga instalirao, kao i Gentoo, da vidim kako to ide i nije mi leglo, a openbox, cemu svrha tog dodatka? Podizanje sistema, zatim openbox-a, malo mi je to bez veze. Nije to jedini sistem koji radi tako dobro i zauzima manje resursa.

@MasterChief druze, i ja volim Linux, ali realno, ogranicen je za desktop korisnika, tj. nije za obicnog, ali naprednijeg recimo koji hoce da ima virtuelnu masinu koja radi kao recimo VMware, koji hoce da ima recimo ne Gimp, nego Photoshop/Lightroom, koji hoce neku zahtevniju igru, zatim omiljeni plejer za film, muziku... Cvrc. Sto se tice virusa i svega ostalog, to je lako ukrotljivo za nekog ko tacno zna sta radi i sta treba za zastitu jednog sistema. Po meni treba imati Linux kao sekundarni sistem, naravno za nekog ko ga uopste zeli i voli da radi na njemu. Ako ce za svaku glupost koja se desi da ga svaki put reinstalira, onda to nije za njega.
 
Ja bih iskreno voleo da testiram taj lepo optimizovani i brzi softver. Moj hajp na OS X je isključivo to, ništa više. Ako bih se razočao video bih i šta je uzrok tome. :)

Da budem iskren, MacOs Sierra sa obicnog harda radi skoro jednako brzo kao Win 10 sa ssd-a (barem ono osnovno, browser, media pleyeri i sl.), ali meni jednostavno ne lezi. Mozda je samo stvar navike, ostace na hardu jos neko vreme, barem mesta ima...
 
to sam i ja primetio, bila mi je probna sierra na nekom matorom hardu na 5400rpm-a. iznenadio sam se kako lepo radi na njemu i koliko je hdd hladan.
sto se sistema tice, sve je stvar navike i kome sta od programa treba.
meni je macOS primarni sistem i najbrzi sam na njemu, najgotivniji mi je bio ubuntu gnome 17.04 jer mi je najbolje radio ali mi pravi problem nedostatak programa i nekih drajvera. win ne bih komentarisao, drzim ga samo zbog po neke igre i visual studia.
 
@MasterChief druze, i ja volim Linux, ali realno, ogranicen je za desktop korisnika, tj. nije za obicnog, ali naprednijeg recimo koji hoce da ima virtuelnu masinu koja radi kao recimo VMware, koji hoce da ima recimo ne Gimp, nego Photoshop/Lightroom, koji hoce neku zahtevniju igru, zatim omiljeni plejer za film, muziku... Cvrc. Sto se tice virusa i svega ostalog, to je lako ukrotljivo za nekog ko tacno zna sta radi i sta treba za zastitu jednog sistema. Po meni treba imati Linux kao sekundarni sistem, naravno za nekog ko ga uopste zeli i voli da radi na njemu. Ako ce za svaku glupost koja se desi da ga svaki put reinstalira, onda to nije za njega.

Vidis kod mene je skroz obrnuto. Kod mene je Linux primarni sistem, a Windows se vrti u virtuelnoj masini samo zbog Visual Studia. Jedini nedostatak na Linuxu su igrice i programi za video i foto obradu (Photoshop, Sony Vegas itd.). Meni cak nisu ni igrice nedostatak jer ono sto ja igram ima za Linux ili radi preko WINEa (Euro Truck Simulator, American Truck Simulator, Fistful of Frags su na Steamu, a Halo mi radi preko WINEa). Mesto Photoshopa korisim GIMP koji mi je mnogo jednosavniji, ali priznajem, ja se obradom slika bavim iz hobija, ne profesionalno.

Sto se tice plejera za muziku i filmove ne znam kako nekom moze da ima omiljeni. Svaki radi isti posao. Cak na Linuxu ima mnogo boljih i lepsih plejere poput Bomia, a i SMPlayer moze jako lepo da se usminka i utegne. Sto se tice ofis paketa tu je Libre Office. Ja u njemu nema sta nisam radio (maturski rad, prezentacije) i nikada nisam primeti nijedan nedostatak u odnosu na MS Office. VMWare postoji i za Linux, samo nije moguce nabaviti krekovanu verziju nego moras kupiti. Drugu, sto se tice virtuelizacije na Linuxu postoji QEMU koja je mnogo bolja od VMWare, a uz to je besplatna.

A i ja ucim JAVU bas zato sto me vise zanima programiranje u Linuxu, Visual Studio imam samo zato sto ce nas u drugoj godini na fakultetu smarati sa C#.

Neka ja budem primer da je moguce napustiti Windows u potpunosti i preci na Linux. Po meni onaj ko ne igra igrice (ili igra one koje imaju za Linux kao ja), bave se radom u ofisu, i racunar koriste za kucne potrebe (filmovi, serije, drustvene mreze i generalno surfovanje) itekako treba da predju na Linux.

Takodje se slazem sa tobom da ima ljudi koji zbog posla ili nekog treceg razloga ne mogu da napuste Windows. Ja se nadam da kod mene taj dan nece doci.
 
Ako očekuješ isti nivo upotrebljivosti na linuxu kao što ga imaš na windows-u, razočaraćeš se. Linux je u određenom stvarima superioran, ali u nekima(gaming, Microsoft Office podrška) inferioran.
Ja lično koristim windows za sve osim programiranja, potrebna mi je normalna veza git komandi sa PHP IDE okruženjem gde ne moram da žongliram i smišljam kako ću pokrenuti određene skripte, na linuxu je to mnogo jednostavnije + je integracija sa ostatkom potrebnih stvari (PHP, MySQL) superiorna u odnosu na bilo koji windows.
Doduše meni se linux (konkretno ubuntu) vrti u virtuelnoj mašini.

Odlicno zapazanje. Linux je uz MacOS superiorna platforma za programiranje (MacOS je takodje odlican i za neke druge stvari, obrada zvuka, videa i slika) ali za igrice, office rad nije bas najsrecnije resenje.

Moze i Windows da se vise nego uspesno koristi za development ali Unixolika priroda Linuxa je ono sto cini taj sistem savrseno podesenim za dev. Kada sednes za Linux workstation sve je podredjeno programiranju.

Naravno da Linux zavrsava posao nezahtevnim korisnicima sto surfuju webom uz povremeno editovanje dokumenata a takvih je 90%. Medjutim ako ti kompjuter sluzi za igranje igrica ili neki ozbiljni audio/video rad ili nesto specificno poput arhitekture neces se usreciti ni u jednom Linux distrou. Ali ako si programer, ponajbolje C/C++ programer osetices se kao kod kuce.
 
Moj predlog ide Devuan distribuciji. U pitanju je fork Debian-a bez systemd. Jako fina distribucija za pocetak jer nije nije ni teska a ni previse laka za upotrebu. https://devuan.org/
 
Devuan je dead end. Najveci kvalitet Debiana je velika zajednica koja cini Debian projekat mogucim. Devuan odrzava jako mala grupa ljudi i jos uvek nisu presli na Stretch a mozda nece nikad. Ima boljih opcija ko nece systemd (Gentoo, Void, Alpine).

Jedna stvar je pokrenuti novi distro i raditi jako puno na njemu kao sto rade Void ili Alpine pokretaci a sasvim druga stvar pisanje uz vetar sto je upravo Devuan.
 
Osobu koja tek probava Linux sumnjam da interesuje koji je init sistem.
 
Ne bih se slozio da je "dead end", konstantno se razvija. Ima stable, testing i unstable kao kod Debiana. Meni jako fino radi, trenutno sam na unstable. Jeste cinjenica da manje ljudi razvija Devuan ali to ga ne cini nista losijim od ostalih distribucija. Uostalom neka proba sve i vidi sta mu odgovara.
 
Nazad
Vrh Dno