Šta je novo?

iMac pitanje

kosmik

Cenjen
Učlanjen(a)
11.10.2007
Poruke
200
Poena
169
Pozdrav ekipi

Dobio sam iMac A1147 , ukratko u pitanju je intel c2d sa 2 gb ddr2 atijevom grafikom 128mb i hardom 250gb i ekranom 20", na njemu je update osx 10.4.11

E sad, kada sam sve apdejtovao pokusao sam malo da surfujem i nista, nece ni youtube da pokrene. posto nemam nikakvo iskustvo sa apple-om pretpostavljam da je sistem i programi zastareli a mozda ja ne znam da podesim i instaliram, kao sto i ne znam.

Da li mozete da mi kazete sta mogu da ucinim da izvucem maksimum iz njega, koliko memorije mogu ubaciti i koji osx moze da tera od ovih novijih, a cujem i da moze da se kombinuje sa windowsom?

Samo da sluzi za net, muziku i filmove.

Unapred hvala.1
 
Poslednja izmena:
Treba ti ssd i 6gb (2+4) ram memorije, što je maksimum za taj model da bi mogao da instaliraš El Capitan. RAM ćeš teško naći osim da poručuješ nov od owc-a, a SSD imaš svuda, samo treba da se ugradi. Osim ako taj računar nisi dobio besplatno i imaš para viška nije isplativo ulagati u takav računar.
 
Kao što reče mikenziyu, ako si ga dobio na poklon i ako ima nešto veću vrednost nego realnu tržišnu, onda ok, ima smisla upgrade.
Memoriju ne moraš da poručuješ od OWC-a, može da se nađe second hand na našem online buvljaku.
Potrebna ti je 4GB SODIMM DDR2 800 - oko 2.000 RSD.
Računaj i novac koji treba da daš nekome (ko zna posao) da odradi zamenu hard diska za SSD (memorija može da se doda i u sopstvenoj režiji).
 
Dobio sam na poklon od prijatelja, hteo sam deci da gledaju filmove, slusaju muziku, malo surfanja po netu i eventualno za skolu ako im treba nesto poput worda ili eksela, nista narocito. Zauzima malo prostora i lepo izgleda, bolje nego laptop :)
Ali ovako kako sada stoji ne moze ni youtube da pokrene ni filmove ni internet na safariju jer druge pretrazivace nesto ne mogu da instaliram . Sta god pipnem kaze ne moze za ovu verziju. Jedan kolega mi je rekao da treba neki noviji sistem da instaliram na njega, on se opet cuo sa nekim svojim koji kao zna pa je porucio osx 10.6.8 ili 10.8.2 navodno to je maksimum da sljaka ovako kako stoji, cak mi je rekao da postoji mogucnost dual buta osx i win7 32 bit.
E sad, ja znam da vi ovde znate najbolje od tih koji znaju i da cete me uputiti na najbolju soluciju. Do sada nisam imao prilike da se susrecem sa ovom vrstom racunara pa vam se zato i obracam za pomoc.
DDR2 memorije ima na buvljaku svakakve, da li mora bas ta da bude owc ili moze i neka druga poput kingstona i slicno? Ako ne bih menjao hard sa SSD-om nego samo memoriju sta onda mogu ocekivati, kakve perfomanse i koji sistem u tom slucaju?
Hvala
 
Bez i RAM-a i ssd-a ne možeš da očekuješ nikakve performanse. Moraju oba. Nisi za džabe to dobio za poklon.
 
Sad sam malo bolje pogledao...
Model A1147 ne postoji, ali postoji A1174:
https://everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac_cd_2.0_20.html
Da li je u pitanju taj?

Ako jeste, onda je situacija lošija nego što sam mislio.
U pitanju je Core Duo iMac (osim ako neko nije odradio upgrade na Core2Duo - moguće je, pošto je u pitanju ZIF socket), model early 2006, jedan od prvih Intel-a.
Max OS koji može je OSX Snow Leopard 10.6.8 - slaba vajda za današnje aplikacije.
Čak stoji da je max ram 2GB, iako mislim da će da vidi i više, ali ograničenje je na nivou chipseta, pa je neki realni max 1+2GB. Memorija je DDR2 667, ali radiće i 800. Ne mora OWC, uzmi npr. Kingston (bilo bi dobro da oba budu iste brzine i prvi slot sa 2GB, drugi sa 1GB). Ono što je bitno, u pitanju je memorija za laptopove, tzv. SODIMM, ne regularna, DIMM.
SSD obavezno, ne mora brz, koji god, samo da ima garanciju.
I na njega Win7, ali 32bitni, , biće kudikamo upotrebljiviji nego kao mek, videće SSD kako treba (Snow Leopard neće), radiće ti aplikacije (sa Snow Leopardom mislim da će biti skoro pa neupotrebljiv).
Ako ti se sve ovo isplati, probaj, pa vidi šta će na kraju da ispadne, ali mislim da će raditi ok.

Pozz

p.s. Ako treba pomoć javi se na pm, pa možemo u sitna crevca
 
Poslednja izmena:
Jeste , to je taj model, ja sam obrnuo brojeve, nije bila namera, od slinog uzbudjenja misleci da je nesto sto ce biti lepo i dobro , ali peh ...
Zato sam i pitao sta moze ovako kako stoji a sta bi trebalo uraditi ako ne moze ovako da radi.
Znaci win7 moze radii bez problema, ali osx ne moze raditi one najosnovnije stvari, net muzika i filmovi?
OK, moze onda savet kako da formatiram hard i kako na ovo cudo da instaliram win7, da ne ulazem nista vise jer mi se ne isplati koliko vidim?
 
Instaliraš kao i na svaki PC - napraviš instalacionu flešku sa Rufusom, ubodeš, stisneš dugme power i držiš taster C.
Pojavi ti se jedna ili više ikonica za boot, izabereš onu sa Win instalacijom, klikneš na nju i posle sve kao na bilo kojoj PC makini.

Ali...upgrade RAM memorije ti je must, Win7 će teško raditi sa 2GB, sa 3 i nekako. Takođe, sa 2,5" HDD-om koji se vrti na 4.000 i nešto obrtaja biće mučenje.
Ako ne bude radilo sa sedmicom kako treba idi na XP, on je manje zahtevan.
 
Poslednja izmena:
napravio win7 ult 32bit sa rufusom, ali nece da pokrene instalaciju, isto tako sam napravio i snow leopard na usb 10.6.8 , nekako sam nasao na netu, sa TransMac - om, ali nece da se nista instalira.
U samom sistemu ne mogu da formatirma disk na onoj alatki gde ima erase, nece da ukljuci. Bukvalno ne mogu nista da ucinim. I da, nema recimo boot cam asistant u utilitiju.
 
Poslednja izmena:
Zavisi "koju" verziju si nasao?!
Ima onih koje su za "Hackintosh" a tek poneke su za Mac.

Surfing sa Snow Leopardom i sve ostalo ce ti raditi, samo nece imati update od Chrome(poruka da je zastareo).
Opcija za formatiranje je u u "utility-u" po instalaciji OsX-a.
Jel tu imas problem?
 
Jedva, hirens boot i formatirao disk, napravio dve particije jednu za apple a drugu ntfs pa cu sad da vidim da napravim butabilni usb sa transmacom i snow leopard, pa onda win7 . Valjda cu uspeti.
Meni treba samo da radi pregledac za net safari ili bilop koji drugi, i da mogu filmovi i muzika na njemu i nista vise, neko zesce zezanje nije potrebno posto je to za decu u sobi.
Ako ne bude sljakalo bem li ga, leti vani. Btw, jel moze win7 solo da bude bez osx-a ?
U utilitiju bio disk utility i u njemu ne mos da pipnes hard, ono erase ili particije i bilo sta. Ako probas neki sistem da nadogradis nece, jednostavno sve ignorise.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni mislio da praviš dual boot, formatiraj sa hirensom komplet hdd i pljusni ns njega win.
Zaboravi osx.
 
E do vraga, neće ni ovako ni onako. Ne mogu da instaliram ni snow leopard, krene da butuje sa usb i onda se pokaze okrugli prekrizeni znak, sta mu to znaci nemam pojma, formatiram u mbr ntfs i krenem win7 32 bit kaze da ne moze da nadje neki fajl i tu staje, i to sa dvd a sa usb nece ni da cuje. Jel ima neka fora sa ovim iMac-om ili sta je u pitanju, da sam baksuz to znam i sam da mi ne pricate :mad::smash:
 
:d:d:d konacno, pored sve tvrdoglavosti da na njemu bude snow leopard, poslusao sam ringeraju i nakon nekog mucenja uspio instalirati cist win7 32bit ... radi ko sat ... odustao od osx-a na ovom kompu ... hvala mnogo :type:
 
E sad, kada sam sve apdejtovao pokusao sam malo da surfujem i nista, nece ni youtube da pokrene. posto nemam nikakvo iskustvo sa apple-om pretpostavljam da je sistem i programi zastareli a mozda ja ne znam da podesim i instaliram, kao sto i ne znam.
 
Da ne otvaram novu temu.
Imam iMac 27 late 2012, pa sam gledao da kupim neki externi ssd da instaliram OSX na njega.
Gledam ovaj https://www.amazon.fr/Kingston-SA20...id=1603263623&sprefix=kingston,aps,324&sr=8-1 i kupio bih neko externo kuciste.
Da li bi bilo bolje da je povezano na thunderbolt? ili USB?
posto moj iMac ima obican thunderbolt, a posto na amazonu pronalazim ta externa kucista za thunderbolt 3, da li moze thunderbolt 3 na obican thunderbolt da se usteka? :)

ili bolje da uzmem obican externi ssd
 
Bolje je da ugradiš SSD ali ako hoćeš eksterni onda na thunderbolt ako je moguće.
 
Hvala.
Ne salje mi se iMac do servisa, ja sam iz Subotice. :)
pa gledam ovako neko resenje :)
 
Poslednja izmena:
Ako imaš kutiju možeš slobodno da ga pošalješ u Novi Sad. Ako nemaš onda je savet da ga voziš lično.
 
Imam kutiju. A mogu ga dovesti u NS, bilo bi gotovo isti dan? Mogu ja da kupim neki ssd?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Obavezno je zakazivanje termina i savetujem da biraš jutarnje termine, tj. da dođeš što ranije. Da li će kolega moći da završi istog dana ili ne zavisi od drugih obaveza i količine uređaja koje je primio prethodnih dana i to će ti on reći na prijemu.
 
Nazad
Vrh Dno