Šta je novo?

Koji 3TB HDD za storage u desktopu?

Ciklogremlin

Cenjen
Učlanjen(a)
26.11.2017
Poruke
195
Poena
130
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
  2. Mobilni internet
Treba mi HDD, za desktop, koji će služiti kao BKP storage - OS je na posebnom HDD-u, kao i "radna" particija. Dakle samo storage.

Gledao sam ove, ako neko ima bolji predlog (pouzdanost mi je ispred uštede od hiljadu-dve dinara):

1) 3TB Toshiba P300 HDWD130UZSVA,64MB

2) 3TB Toshiba DT01ACA300, 64MB

Da li se ovo sme kupiti u radnji, ili da poručujem preko Net-a zbog eventualnih problema i reklamacija (famoznih 14 dana za povraćaj robe)?

Hvala unapred za svaki savet & sugestiju

P.S.
Ako je 2TB "sretnije" rešenje po pitanju pouzdanosti (broj ploča i sl.), "vičite", idealno uz preporuku konkretnog modela - još ako je dostupan kod nas - IHA! :)
 
Baš ovakvu temu sam tražio ali sam se razočarao da nema ni jednog odgovora. Pa zar je moguće? :)

Ima li nešto što se pokazalo dobro i pouzdano u domenu 3 TB (mada može i 4 TB)?

Evo na primjer između ovih modela

HDD 3 TB WD Green WD30EZRX, 64MB (100 €)
HDD 3 TB WD Blue WD30EZRZ, 5400, 64MB (95 €)
HDD 3 TB Seagate ST3000DM008, 7200, 64MB (95 €)
TOSHIBA P300 3 TB HDWD130UZSVA, 7200, 64 MB (80 €)

HDD 4 TB Seagate ST4000DM004, 5400, 256MB (100 €)

Koji je bolji po pitanju broja ploča i onoga šta zavisi od toga: gustine zapisa, pouzdanosti, buke, brzine?

Ovaj zadnji ima najbolji odnos cijene i kapaciteta, uz to i čak 256 MB cache, ako mu to znači nešto jer vidim da je 64 MB standard. Koliko sam pronašao on ima samo 2 ploče i 4 glave a čitao sam negdje da manje mehaničkih dijelova znači i manje mogućnosti za kvar, pored veće gustine podataka. Iako za baš ovaj 4 TB Seagate na Amazonu ima dosta onih kojima se pokvario pa su ga vraćali :(

Na prvom mjestu me zanima da je pouzdan a onda da je tih, brzina nije glavni prioritet ali rado bih i da je brz pa ako je neki od ovih pored ovog ostalog i brz tim bolje, takav bi bio idealan.

Ne pratim pa ne znam kakvi su ovi novi modeli, da li su osjetno bučniji ako su 7200 a ne 5400?
Da li su osjetno sporiji ako se vrte na 5400?
 
5400 je bas za storage. Brze nije potrebno.

Neki momci su narucivali tu Toshibu 3tb za oko 65e od madjara,za te pare apsolutni best buy ako je i dalje ta cena...
 
Toshiba bi trebalo da moze da se nadje u domacim radnjama za nesto malo vise od 70-ak evra, za prakticno istu cenu kao i kod "madjara" (+2 god. domace garancije). Od vecih diskova to je disk sa najboljim odnosom $/GB (negde oko 2900din/GB). Inace se krecu od 3000+din/GB. Sto se tice pouzdanosti, nemam nekih informacija, mada ako je nesto od podataka zaista bitno, trebalo bi da se bekapuje na bar jos jedan medij.
 
Hvala na odgovoru.

Baš tu P300 3 TB su uzimali? Jeste, najjeftinija je od ovih gore modela, a još i radi na 7200, ali da li je neko od njih ovde rekao kako se pokazala? Čitam sad na Amazonu i komentari su uglavnom dobri, a kažu da je i dosta tiha.

Ovde kod mene su cijene nešto veće i nema "mađara", ali nije to toliko bitno, 80 € je OK, samo me zanima da li se dobro pokazala.
 
Poslednja izmena:
P300 je DC01ACA sa još par novih tehnologija. Ja koristim 3 istovetne ACA200 od 2-5 godina starosti i nemam nikakvu zamerku.

Blue = Green. WD je samo preimenovao modele.

ST4000DM004 bi trebalo da je dobar disk, po onome što sam pročitao kada sam se interesovao za njega, ali me odbija 5400 RPM.
Primetno je sporije, pa da je i samo za skladištenje. Neretko kopiram veće fajlove i vidi se razlika.
 
Ako nešto pomaže:

Ja sam uzeo Toshiba P300 od 3TB nekih 10ak dana nakon postavljanja pitanja ovde.

Lepo radi (nije brzinski šampion, ali nije ni spor).

Kažu ljudi da zna biti bučan - ja nisam primetio.

Za sada još uvek radi dobro, bez ikakvih grešaka, pada “zdravlja” i sl.
 
Toshiba HDWD130 je najjeftiniji disk po TB koji se trenutno moze kupiti kod nas (8.735 dinara) - slobodno ga uzmite za backup/storage (ionako ne postoji 100% sigurna kupovina).

https://www.kitguru.net/components/hard-drives/simon-crisp/toshiba-p300-3tb-hdd-review/all/1/

Po logici stvari, disk koji se sporije okrece ce biti tisi i dugovecniji, i mislio sam da uzmem WD 4TB RED za 14.541 RSD (imam dobro iskustvo sa RED diskovima), ali kad sam malo bolje razmislio, ipak sam uzeo najjeftiniju varijantu (kontam, ako su mi diskovi sa starijom tehnologijom i nekoliko hiljada radnih sati jos uvek dobri, lagano ce biti dobar i ovaj).

P300 je tih (doduse, moj je montiran na "gumice", a ne direktno na metal od kucista), ali i malko topliji od nekih drugih koje imam, mada to nije neki problem, s obzirom da ima veliki raspon temperature na kojoj moze da radi - https://www.toshiba-storage.com/products/toshiba-internal-hard-drives-p300/

Sto se nacina kupovine tice, uvek je sigurnije otici licno u prodavnicu i pregledati disk prilikom placanja, nego se posle natezati sa prodavcem i kurirskom sluzbom ako dobijete disk kojem je polomljen SATA konektor i slicno...
 

Prilozi

  • P300.jpg
    P300.jpg
    92.2 KB · Pregleda: 58
I ja imam P300 od 3TB i za sada lepo radi, nemam zamerke...
 
imam Toshiba DT01ACA300 preko godinu dana, možda i 2. radi bez problema, čak i kad ostane malo prostora (recimo, sad ima oko 50GB slobodno :D)
uzeo sam skoro Toshiba P300 (naslednik) koji još uvek nije ubačen u računar
 
Nazad
Vrh Dno