Šta je novo?

RAID Mirror pomoć

Munja

Čuven
Učlanjen(a)
25.01.2003
Poruke
474
Poena
620
Pozdrav svima,

Imam dva identična SATA2 harda od 1TB i hteo bih da ih uvežem u RAID 1 (mirror) mod koji bi služio za backup.

E sad pitanje je sledeće: Pošto na jednom hardu imam podatke, a drugi je prazan, da li je izvodljivo i kako da se aktivira RAID Mirror na oba harda,
bez da se brišu podaci sa prvog harda, odnosno da se samo "ghost"-uju podaci sa prvog na drugi prazan disk?
 
zavisi od kontrolera i softvera ali tipično je baš tako,jedan disk preslika na drugi i to je to.potrebno je da je drugi isti ili veći (ti imaš u sektor) i to je to.

kontam da je intelov čipset sata kontroler?kad prebaciš sata režim na raid prilikom posta imaš opciju da pokreneš oprom i podesiš sve...neće ti pojesti podatke bez pitanja,nema mesta strahu.
 
Nažalost moja ploča ne podržava RAID, već moram da koristim Adaptec PCI RAID kontroler koji je pritom SATA 1.5GB/s za razliku od hardova koji su SATA2
pa ću samim tim izgubiti na brzini čitanja i upisa plus što je zamisao bila da na SSD-u zbog njegovog kapaciteta bude samo OS, a svi podaci da budu na ovom RAID Mirror-u.
SSD je i ovako mnogostruko brži od postojećeg SATA2 harda, još ako se downgrade-ujem na RAID koji je na 150MB/s plus ako ne uspem da bez brisanja podataka sa prvog harda pa ponovnog vraćanja napravim RADI ne znam koliko mi je pametna cela ova akrobacija.
 
1) neces primetiti veliku razliku izmedju 1.5Gb/s i 3Gb/s, sumnjam da je pojedinacan disk te generacije u stanju da baci vise od 180MB a i to samo na pocetku diska.
2) RAID (pa i kvazi) ocekuje da radi sa sveze inicijalizovanim, tj praznim diskovima bez podataka.
3) Miror ce te spasiti samo od otkaza diska, ne brani protiv cryptolokera, korupcije podataka ili slucajnog brisanja. Za to sluzi backup.
4) ukoliko ti crkne taj kontroler trebace ti identican takav da bi preneo diskove i podatke na njega, pa razmisli dobro (raspitaj se o dobavljivosti kartice)
5) mozes da probas sa storage spaces (softRAID u win8+ OS), jer te ne vezuje na odredjen HW, prebacis diskove u bilo koju masinu sa istim ili novijim OS od tog gde je napravljen i podaci su tu...

edit:
Svakako imaj bekap svega bitnog pre isprobavanja bilo kakvog RAIDa. Zajmi neki eksterni HD na par dana ako treba.
 
Poslednja izmena:
od kada ti je ta ploča pobogu,ja imam raid oprom na 775 nekom hp-u od pre hrista...
 
1) neces primetiti veliku razliku izmedju 1.5Gb/s i 3Gb/s, sumnjam da je pojedinacan disk te generacije u stanju da baci vise od 180MB a i to samo na pocetku diska.
2) RAID (pa i kvazi) ocekuje da radi sa sveze inicijalizovanim, tj praznim diskovima bez podataka.
3) Miror ce te spasiti samo od otkaza diska, ne brani protiv cryptolokera, korupcije podataka ili slucajnog brisanja. Za to sluzi backup.
4) ukoliko ti crkne taj kontroler trebace ti identican takav da bi preneo diskove i podatke na njega, pa razmisli dobro (raspitaj se o dobavljivosti kartice)
5) mozes da probas sa storage spaces (softRAID u win8+ OS), jer te ne vezuje na odredjen HW, prebacis diskove u bilo koju masinu sa istim ili novijim OS od tog gde je napravljen i podaci su tu...

edit:
Svakako imaj bekap svega bitnog pre isprobavanja bilo kakvog RAIDa. Zajmi neki eksterni HD na par dana ako treba.

U pravu si, cryptolocker i slične malware-e sam prevideo. Mene je više podstaklo da kreiram RAID ranija loša iskustva sa neočekivanim otkazom hardova i gubitka podataka bez da sam pre toga stigao da uradim backup.
Kapiram da bih ovako sa RAID mirror-om bio miran što se tiče samog otkaza diskova, ali u pravu si skakako one najbitnije stvari treba backup-ovati na neki eksterni hard koji je offline i to na više diskova.

A što se tiče crkavanja samog RAID kontrolera/kartice i kasnije nabavke identične vidiš o tome nisam razmišljao da u slučaju crkavanja istog moram da nabavim identičan kako bih povratio RAID i podatke sa diskova.
S obzirom da je ovaj PCI RAID kontroler neki Adaptec-ov praistorijski (Adaptec 1210SA) pitanje da li kroz neki vremenski period može igde da se nađe...

Kao alternativu mislio sam pošto mi je trenutna matična ploča svakako zrela za upgrade, da uzmem matičnu sa integrisanim RAID kontolerom.
Jedino me plaši kako bi u toj varijanti ako bih prebacio SATA kontroler na ploči u RAID režim kako bi to uticalo na rad/životni vek SSD diska,
jer pretpostavljam da SSD ne može da se izdvoji da radi u posebnom režimu na istom SATA kontroleru?

od kada ti je ta ploča pobogu,ja imam raid oprom na 775 nekom hp-u od pre hrista...

Ploča je relativno matora iz neke 2012/2013, problem je što je entry level microATX H61 čipset, pa tako da se za nju smatralo da je "RAID" dodatna oprema.
 
U međuvremenu sam naleteo na jeftinu Gigabyte H77 ploču koja podržava RAID plus ima kombinovano SATA2 i SATA3 portove. Jedino me brine kako bi se SSD (koji je inače SATA3) ponašao kada bih u BIOS-u aktivirao RAID, da li bi RAID uticao na performanse i životni vek SSD-a. Da li ako recimo dva harda povežem na Sata2 portove, a SSD na SATA3 i da na taj način aktiviranjem RAID-a odvojim SSD od hardova koji su u raid režimu? Takođe slično kao i sa RAID pci kontrolerom, ako slučajno zvekne ploča ili sam SATA kontroler na istoj da li i na koji način moguće povratiti RAID i podatke?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
U principu ako rikne ploca, zakacis na bilo koju drugu intel plocu te ili novije generacije koja ima RAID mogucnost i moci ces da prebacis podatke jer ce prepoznati da su diskovi vec bili u RAIDu negde na intel cipsetu. Ali ako budes prelazio na Ryzen moraces prvo da bekapujes podatke, pa "razbucas" RAID na sadasnjoj ploci (ako ces na najcistiji nacin, da se ukloni info o RAIDu sa povrsine diska) pa kad ubacis AMD plocu na njoj ponovo da uvezujes diskove u RAID. Nista strasno ali ti privremeno treba 2TB za bekap lokaciju.
SSD na Sata3, hardove na Sata2.
Funkcionalno nista nece SSDu smetati sto je RAID enabled, on ce biti JBOD tj disk za sebe, jedino sto neki utility ne znaju da "probuse" kroz RAID da bi npr procitao SMART ili odrafio dijagnostiku. I moze da se desi da ces morati da reinstaliras OS (zavisi da li ti je sad AHCI ili IDE mod ukljucen na ploci), ali se ovo uz malo guglanja i zongliranja moze zaobici.
Svakako se pripremi kao da moras sve da reinstaliras od nule (bekap, ISO windowsa, itd), ali ces uz dobru pripremu moci i bez reinstakacije (mada ces morati da ispraznis oba harda)...
 
ssd radi normalno na raid-u,imaš i trim samo ti treba dobra kombinacija biosa tj ahci/raid oproma i irst drajvera,sve to imaš na win raid forumu.
 
Jedna mala napomena - RAID nije dobro rešenje za backup. Dešavalo se xy puta da jedan od dva diska iz mirrora iskoči iz rada bez da klijent primeti, pa posle nekoliko meseci drugi crkne do te mere da spasavanje ne bude moguće (obično se ogrebe ko baksuz).
 
Pozdrav drugari!
Posle vaših realnih sugestija bio sam digao ruke od cele ove operacije sa vezivanjem hardova u RAID1. Ali eto ovih dana mi se opet nešto ovo vrzma po glavi pa rekoh da probam ovo sa H77 pločom koja ima na sebi integrisan RAID kontroler. Elem htedoh prvo da proverim još jednom koje su posledice ove operacije.
Kao što reče @BelThaZoR RAID ni u jednoj varijanti nije dobar za Backup niti je inicijalno osmišljen za to, ali moja prva zamisao nije bila da RAID i hard viška posluži kao backup nego više kao preventiva ako je jedan od diskova zvekne jer nisu novi, a opet kapiram da je mala verovatnoća da oba zveknu u isto vreme.
E sad tu se onda nameće upravo ovo što @BelThaZoR kaže a to je ako disk u mirror-u zvekne ti i ne primetiš RAID nastavi da radi i onda u nekom periodu zvekne i drugi disk - šta sam onda dobio, ništa?!
Tako da ako uzmem u obzir i ovo gore napisano pre operacije me zanima sledeće:
  1. Da li u slučaju crkavanja jednog harda u RAID1 modu ako odlučim da ne želim da kupujem novi hard za mirror da li mogu da kroz BIOS jednostavno da razbijem RAID i nastavim da koristim samo taj jedan (preživeli) hard u IDE/AHCI modu kako na toj ploči ili na nekoj drugoj koja nema Intelov čip sa integrisanim RAID-om, a da ne izgubim podatke sa harda? (ovde napominjem da na RAID hardovima nije OS, tako da ne bi bilo problema sa boot-ovanjem zbog promene RAID/AHCI/IDE)
  2. Da li postoji način da se dobije neko obaveštenje o tome kad crkne hard u RAID-u? Tipa da se instalira neka aplikacija za monitoring koja bi se pokretala sa OS-om, neko obaveštenje prilikom boot-a ili čak negde sam pročitao da je neki tip podesio da mu stigne mail (samo ne znam na koju foru je to izveo) kad otkaže jedan hard.
  3. U slučaju da zvekne ploča ili bilo šta što ima veze sa čipom na kojem je RAID kontroler da li mora zamenska ploča da bude sa identičnim čipom (tipa ako je stara H77, mora i zamenska da bude H77) ili može bilo koja samo da je Intel i da ima u sebi integrisan RAID pa i nek je 10 godina mlađa?
 
Uh al' sam ga zakomplikovao, da probam ukratko: Da li u slučaju crkavanja jednog harda u RAID1 modu mogu da kroz BIOS jednostavno razbijem RAID i nastavim da koristim preživeli hard kako na toj ploči ili na nekoj drugoj koja nema Intelov čip sa integrisanim RAID-om, a da ne izgubim podatke sa harda? Drugo pitanje je da li postoji način da se dobije neko obaveštenje o tome kad crkne hard u RAID-u?
 
Uvek je lepse napraviti softverski raid bas zbog tvog prvog pitanja. Za drugo pitanje, ako je linux mozes da podesis da ti stizu notifikacije ako se raspadne raid(ne nuzno crkavanje), a mozda ima i za win tako nesto,ali iskreno davno sam radio win raid, i bas je bila zajebancija koja nije vredna truda.
 
Da, svestan sam i sam da je recimo "Storage spaces" varijanta koju nudi Windows 10 i koju mi je neko već ovde predlagao, mnogo elegantnije i praktičnije rešenje. Ne znam kako da opravdam, objasnim - hardverski RAID mi je bila želja da napravim i probam u kućnoj varijanti oduvek, ali jednostavno nikad mi se ranije nije bila namestila prilika za to. Sada kada jeste i kada malo bolje razmislim shvatam da je gubljenje vremena jer bukvalno ne dobijam ništa, još i gubim u slučaju da crkne neki od diskova i da je posle cimanje sve to vratiti na početnu poziciju, a vrlo lako mogu da zveknu oba diska a da to ne primetim odmah. Em ne dobijam na nekoj preteranoj sigurnosti jer nisam bezbedan od malwera, virusa, kriptolokera, slučajnog brisanja podataka i ko zna čega još, a gubim bezveze 1TB slobodnog prostora. Ovako sam odlučio da je bolje da ovaj jedan disk bude offline i da ga s vremena na vreme ubacim u kućište i napravim image (clone) ovog drugog i tako sam barem siguran da je jedan disk uvek dostupan i upotrebljiv. Čak razmišljam da drugi disk držim sve vreme u kućištu i da ga po potrebi kad hoću da bekapujem ili slično samo uključujem/isključujem na napajanje... Napravih filozofiju od ovog ali eto hteo sam samo da dve muve ubijem jednim udarcem i da iskoristim dodatni hard koji je višak i da probam i RAID, ali mi se ne da...
 
Hm,najlakse ti je da kupis eksternu fioku,ubacis drugi disk i privezes ga na komp za sinhronizaciju,ako si na to mislio.
 
Razmišljao sam o eksternoj fioci, ali mi se ne sviđa što za 3.5" diskove mora da ide dodatno 220V napajanje, nije dovoljan samo usb kabl tako da mi je to glomazno. Ne znam kakva je situacija sa fiokama koje idu direktno u kućište pa samo da po potrebi vadim i vraćam disk, samo što ne pamtim da sam video da ih neko koristi i da li ih uopšte ima u prodaji. Mada nije mi ni ovako cimanje da povremeno samo otvorim kućište i da uključim/isključim napajanje na hardu kad prebacujem podatke. Kapiram da disk kada je isključen ne bi trebalo u samom kućištu preterano da se greje.
 
Nazad
Vrh Dno