Šta je novo?

Kvar i popravka LCD Samsung televizora

GloryHunter

Cenjen
Učlanjen(a)
26.08.2009
Poruke
235
Poena
169
Pozdrav svima, odlucio sam da postujem moje iskustvo protekla 3 dana u vezi kvara mog 42" LCD TV Samsung uredjaja starog malo preko godinu ipo dana (garancija 1god naravno istekla :mad:, model LE-40N87BD kupljen u Tehnomarketu Delta City) i popravke istog u sopstvenoj reziji. Resio sam da podelim to iskustvo sa vama jer ukljucuje jedan jako rasprostranjen kvar koji se desava ljudima ma gde kupili Samsung televizor proizveden negde u periodu 2006-2008, bezobrazluk proizvodjaca, ali i nasih ovlascenih servisa.

Elem prica ide ovako: pre 3 dana po ukljucivanju TV-a dolazilo je do kliktanja i treptanja LED diode na televizoru i trebalo je oko 30-60sekundi da se ukljuci. Inace treba da klikne samo jednom i da se ukljuci par sekundi posle. I to se desavalo samo kada se TV ukljucuje posto se ohladio sat dva po iskljucenju. Ja pretpostavih da je u pitanju sekcija napajanje izguglam na netu i vidim da je bukvalno na STOTINE ljudi imalo isti problem sa Samsung televizorima i u USA i u EU. Bez obzira da li je u pitanju TFT, plazma TV i bez obzira na velicinu dijagonale. I to tacno nakon godinu i po dana od kupovine uredjaja. Brzo sam nasao i resenje u smislu blagovremene zamene elektrolita u napojnoj sekciji koji su SVIMA bili naduveni ko da su radili bar 10godina a ne godinu ipo. Ja lepo otvorim svoj TV i vidim slicnu plocu sa elektronikom kao i kod drugih i isto tako naduvenih 4 kondenzatora (dve slike ispod).

94012587.jpg


28533627.jpg


Sve bi to bilo razumljivo da su kondenzatori bili lepo izabrani od 16 ili 25V jer su tu u pitanju naponi od 12-13V, a ne 10V!! :smackbum:

Za takav zaje8 u dizajnu bi neko na predmetu Energetske elektronike na ETF popio takvo obaranje sa ispita da bi se pusio! A kamoli da ste inzenjer Samsung-a koji je zeznuo serije i serije televizora! DA ne ispadne da pisem napamet, ukucajte u google "samsung clicking" i videcete citavu vojsku revoltiranih kupaca, cak i iz daleke Amerike sa zalbama koje su rame uz rame sa nasim zalbama na nase drage nam prodavce u IT prodavnicama na posebnom threadu. Neki su uspeli da nateraju Samsung da im poprave bez naknade nakon mnogo cimanja, ali velika vecina nije i morali su da plate oko 300USD za popravku tj. zamenu par elektrolita. Elem, posto je ovo Srbija...ja resih da pokusam da nazovem zvanicna dva servisa iako sa jednim nisam imao lepo iskustvo pre i da se raspitam oko cene popravke i ujedno proverim iz njihove price koliko je ovaj kvar rasprostranjen kod nas.

Elem, pozovem ja prvo BG elektronik (pise na garantnom listu) kod kojih sam jednom nosio jednu matoru kameru i nakon mesec dana mi jave da se ne isplati popravka (a kladim se da nisu ni umeli da je poprave jer je bila tehnika stara ~15god) ali su mi uredno naplatili "dijagnozu" nekih 1000din(bilo pre 3-4 godine). Drugi put su ciscenje sestrinog IXUS 40 fotoaparata naplatili 4000din (a sve je radilo, samo bio posut pivom, pa reko reda radi za svaki slucaj), a kad je otisla optika 2-3 meseca kasnije trazili za popravku 50% cene novog i tu je prica stala.:mad:
Dakle pozovem ih ja....i naravno nisu hteli da me spoje da pricam direktno sa serviserom nego donesite vi to lepo da utvrdimo kvar...bla bla klasika. Posto nisam raspolozen da cekam metar dana na dijagnostiku, popravku itd. (krastavac u toku je Olimpijada) zahvalim se i prekinem vezu.

Pozovem Ekran servis..izlozim simptome...i lik me odma prebaci serviseru. Serviser se javi i kaze posto je provalio da kapiram sta je kvar...donesite sto pre da menjamo elektrolite, optokaplere dok nije crklo jos nesto pa ce popravka da bude skupa. Reko koliko kosta ovako popravka? Odgovor - 6000din!!! Zamalo im ne spomenuh 6000 majki, sta li je onda skupo ako ovo nije? Ali ipak civilizovano se zahvalih na informaciji. Ne znam samo sto je spominjao optokaplere kad povratna sprega u napajanju radi, jer TV ipak daje ok sliku, samo je problem da se ukljuci ali eto - verovatno da malo zabiberi i doda ozbiljnost u pricu da bih sto pre doneo da me osisaju.

Jutros posetih Radio klub i Mikroprinc da kupim elektrolite 2x2200uF 25V, 2x1000uF 35V, 1x1000uF 25V svi za 105C. UKUPNO 164.90din sa PDV. Posto su u TV-u bili elektroliti za 10V i na jednom mestu za 25V resio sam da ubacim za napon korak vise i pazario sam gorepomenute.

Posto sam se vratio kuci iz nabavke oko 13h..sestra mi je skuvala kafu....i ja 2am skinuo plocu sa elektronikom, razlemio 5 kondenzatora, ocistio kontakte, nalemio nove, vratio u TV, povezao provodnike unutra, zatvorio TV (oko 20 srafova), ukljucio i seo da popijem kafu koja se jos nije ohladila vec je bila taman :) Znaci 15tak minuta posla. I ustedeo skoro 6000din i ko zna koliko vremena, zivaca i nisam rizikovao da mi se na kraju TV vrati izgreban ili ko zna sta jos. Na slikama ispod imate rezultate rada:

55343475.jpg


85910441.jpg


Elem, moji sada zadovoljno gledaju dalje Olimpijske igre, a uskoro cu i ja da im se pridruzim da gledamo finale u bob trkama.

Dakle, da rekapituliram:

TV je kupljen i podosta placen i zbog nemara ili cije vec gluposti u Samsung razvojnom timu/fabrici se pokvari nakon godinu ipo dana i servisi svugde po svetu, pa i kod nas bezbrazno mnogo naplacuju popravku jednostavnog kvara usled tudje omaske u projektovanju uredjaja. Evo i racuna ispod sa skinutim lose postavljenim i propalim elektrolitom iz TV aparata:

62838117.jpg


Nema lazi, nema prevare - vidi se kad je kupljen i u kakvom je stanju elektrolit iz uredjaja nakon nepune 2 godine.

Neko ce se sa pravom zapitati zasto sam ovo pisao, ali zeleo sam da podelim sa svima ovde prisutnima koji su tehnicki pismeni jer pretpostavljam da se ovaj kvar desava kod nas mnogo cesce nego sto se prica, a to sam zakljucio iz reakcije servisera s kim sam pricao. Ako bar neko sa foruma bude imao ovaj kvar i ne ode u servis da ga oderu jer je ovo procitao, onda sam zadovoljan da sam nekom pomogao, a derikozama nije otisao nijedan dinar (ajde da su trazili 2-3 hiljade...ali preterase ga). Ocekujem posle ovoga drvlje i kamenje servisera koji zaradjuju na tome, i ja licno nemam nista protiv pomenutih firmi koje sam pozvao, ali bih zeleo ovom prilikom da postavim pitanje na koje ce neko nadam se da mi da odgovor jer ga ja ne znam ili mozda ne razumem:

Zasto svi toliko visoko cene serviserski sat i toliko ga spominju? Pa nije serviser inzenjer razvoja i ne projektuje nista vec samo koristi recepte za popravku koje je eventualno naucio na obuci proizvodjaca, a ima i servisni manual pa dosta toga tu i pise za najcesce kvarove. Zasto je to toliko bezobrazno skupo? Kad bi mene kao inzenjera razvoja posto se tim poslom i bavim placali upola na sat kao sto kazu da placaju ove servisere ja bih bio prezadovoljan......meni u toj prici o ovakvim cenama nesto ne stima, a narocito kad se setim kad su trazili 14000din za popravku IXUS 40 aparata sto sam spomenuo

Nadam se da se niko nece naci uvredjen i nadam se da ce ovo moje iskustvo na koje sam na kraju ponosan nekome pomoci.

U zdravlje :)
 
Ovo samo potvrdjuje moje misljenje o firmi samsung kao o velikom prevarantu i prodavacu fus robe, imao sam slicnih iskustava sa njihovim dvd playerima kojim mreza crkne nakon 6-8 mjeseci a elektroliti kao da su baloni naduvani.
 
iskreno...odavno ne procitah nista pametnije :)
svaka cast!

ps. oduvek mi je bilo cudno da jedan LG daje 3 god a Samsung 1god garancije....
 
Samo bih dodao jednu stvar koliko se secam taj model je bio jedan od modela koji su se prodavali refurbished u Tehnomarketu, onda kad su bili pohapseni Bugari.

A drugo cudi me da nisi zamenio sve kondenzatore kada si vec menjao, odnosno da ga potpuno osvezis kad si vec radio, takodje mogao si da uzmes 3 sitne 4cm ventilatore i da ih zakacis na 12v granu i da obezbedis hladjenje glavnom procesoru, naponskoj sekciji i DSP-u koliko se secam to su svi radili koji su vec popravljali sami.

bar kada ga radis da ga odradis do kraja:)

Fino sto si podelio detaljno iskustvo sa nama:)
 
Samo bih dodao jednu stvar koliko se secam taj model je bio jedan od modela koji su se prodavali refurbished u Tehnomarketu, onda kad su bili pohapseni Bugari.

A drugo cudi me da nisi zamenio sve kondenzatore kada si vec menjao, odnosno da ga potpuno osvezis kad si vec radio, takodje mogao si da uzmes 3 sitne 4cm ventilatore i da ih zakacis na 12v granu i da obezbedis hladjenje glavnom procesoru, naponskoj sekciji i DSP-u koliko se secam to su svi radili koji su vec popravljali sami.

bar kada ga radis da ga odradis do kraja:)

Fino sto si podelio detaljno iskustvo sa nama:)

Hmm, ne znam da li su bili refurbished - ja sam ga kupio na akciji sa Samsung DVD rekorderom. Cena TVa samog je bila 89999din, a sa DVD rekorderom na akciji 88999. Znaci plate ti 1000din da uzmes rekorder koji sam vredi oko 15000din. Jeste cudno, ali tako je bilo - rekli akcija. Sve je bilo u originalnom pakovanju, sve nalepnice i zastitne folije su bile na TVu i sve je izgledalo da je novo.

Sto se tice zamene svih elektrolita, realno trebalo je zameniti samo 4 komada, a ja sam zamenio svih 5 velikih. Ovi sitniji su imali rating za 50V i izgledali su ok. Do sada sam menjao elektrolite samo na dve tri maticne ploce i iskustvo (koliko je toliko je) je pokazalo da ovi fizicki sitniji ne prave problem na kratke staze vec ove grdosije. A i nisam bas imao vremena da ga titram u detalje, krastavac hoce ljudi da gledaju TV :D.
A o montazi dodatnog hladjenja nisam ni razmisljao - i iskreno nisam nasao nijedan link kod nas sta su ljudi tacno radili po tom pitanju. Mada ne bih se cimao oko toga i da imam vise vremena jer cu verovatno pazariti neku dobru plazmu, a ovaj TFT ce ici na dobos. Jeste on dobar i sve....ali smo skoro za firmu nabavljali LG 50" plazmu i ostao sam zabezeknut slikom. Testirao sam je i dan i noc, filmovi, prezentacije itd..terao ih da paze kako koriste prvih 200 sati i definitivno prelomio da hocu plazmu kod sebe u dnevnoj sobi...samo da skupim pare i izaberem model :D

Inace sva sreca da se ovaj kvar desio kod mene i da sam ga lepo na vreme sanirao...bas bi bio bedak da sam ga prodao i u roku mesec dana ili krace da se pokvari kod novog vlasnika....sigurno ne bi bila prijatna situacija ni za jednog od nas.

PS. Hvala svima na komplimentima. Sluzimo narodu! :D
 
imao sam priliku da vidim razlicite plazme, lcd-ove i samsung ima najgoru sliku (boje su kao oprane) dok LG po meni na plazmi od 42" ima perfektnu sliku cak cinimi se i bolju od FULL HD-a pustali smo razne filmove te sam zbog toga zakljucio, to je moje skromno misljenje
 
ne znam samo kako mi je proleteo ovaj topic, al' da se sad prijavim na njega :D
 
@Iznogood

Vidim u drugom topicu si pisao da ti je ortak isti kvar platio 100EUR BG elektroniku, a meni su trazili u Ekranu 60E. Tek mi je sad drago sto sam ih sve zaje8o ukljucujuci i Samsung i sam popravio svoj televizor :)

A ti mozes ortaku da stavljas so na ranu i da mu pokazes ovu temu da se sam uveri :D
 
neka, mnogo mi dobar ortak... nisam ja u tom fazonu :D
 
Bogami, njega su bas zavrnuli.....ali sramota. To nije do korisnika, ali se to i namerno radi....
 
Stvarno blam... inace meni je pre oko 5 godina u ovom eneru iz potpisa probio samo 1 elektrolit isto tako mali i to je pravilo problem da startni napon ne bude dovoljan i mora da se resetuje komp da bi butovao.

Zamenio sam i sacuvao napajanje tada vredno mnogo para (prakticno retko sta je i bilo jace). Dan danas radi kao zmaj.
 
@stevans
Hvala lepo :D

Inace zbog ovakvih gluposti ja imam obicaj da prodajem komponente i tehniku cim se priblizi istek garantnog roka, pa da kupujem novo. Naravno uvek izvagam odnos cena/performanse i garancija pa pazarim.

Mislim, evo ima negde na forumu covek iskesirao za Braviu 300k dinara, crkla posle godinu dana i traze mu 170k za popravku...a za te pare moze se kupiti dve LG 50" plazme. Znaci ni tehnika nije ko sto je bila, a ja ni u ludilu ne bih kupio nesto toliko skupo samo sa 1god garancije pa ma koliko para imao.
 
eto još jednog dokaza da se i moj TV pokvario za godinu dana, nece da mi radi senzor za daljinski na TV i nemam pojma sta da radim i gde da ga nosim
 
HVALA !!!!
Sledeci Vas opis, sam sam popravio moj Tv koji je imao iste simptome, iako sam amater po tom pitanju. Rodjak, koji se bolje razume mi je pomogao da ne pogresim kod polariteta elektrolita. Zamenili smo sve elektrolite i stavili ove koje ste i Vi stavili i sve funkcionise besprekorno. 20 min posla, manje od 200 din troska ( kupio sam jedan elektrolit vise slucajno) a ogromna usteda u velikom maltretiranju a i novcu. Imate pice i voznju camcem kad dodjete u Zemun
 
E bas mi je drago ako sam pomogao! :) Zato sam i napisao sve ovo gore da se nekom ne bi desilo da ga oderu nazovi strucnjaci u servisu. Sto se mene tice, moja misija je ispunjena, a bice mi drago ako jos ljudi bude iskoristilo ovu recepturu i popravilo svoje televizore.

Sto se tice voznje camcem po Zemunu - hvala i dogovoricemo se...samo da otopli :)
 
Sto se tice majstora ja bih preporucio lika koji je meni sredio TV a nasao ga preko sajta http://tvberza.com . 3 godine mi Sony TV visio po servisima i na kraju resio da ga bacim zbog digi modula koji je crko a niko nije imao, kad sam naleteo na taj sajt i na kraju nasao jeftinog i postenog majstora.
 
@GloryHunter

Svaka ti cast!!!
Odlicno si to sredio i napisao!!!
Svaka ti dala!!!
 
Zaboravih da te pitam: Da li je dobro, odnosno bezbedno, staviti jace kondezatore?
 
a ako tv cesto "izgubi" signal na samo ponekim kanalima, pa onda na svim, pa se signal iznebuha vrati, pa vrli vlasnik promeni program, a ono koji god stavi zadrzi se isti na svima, pa onda par dana radi normalno i tako vec bogami 10ak dana...?
 
a ako tv cesto "izgubi" signal na samo ponekim kanalima, pa onda na svim, pa se signal iznebuha vrati, pa vrli vlasnik promeni program, a ono koji god stavi zadrzi se isti na svima, pa onda par dana radi normalno i tako vec bogami 10ak dana...?
Tjuner pravi problem najverovatnije. Mozda cak i nesto banalno, hladan lem i slicno, desavalo se na CRT samsunzima. Probaj malo prodrmaj antenski ulaz kada dodje do problema i vidi sta ce da se desi.
 
Antenski ulaz je bio problem, ali uspevao sam da "ischachkam" dobru sliku. Ali sada su se pojavili gore opisani problemi, nikakve finte ne pomazu, tako da je verovatno taj tjuner. Moje je pitanje sledece: mogu li ja to sam da popravim i postoji li neko step-by-step objasnjenje za blago oligofrene osobe, ili da moj fini tv prijemnik predam u ostarele smezurane ruke pohlepnih servis-majstora, koji traze "od 50 do 150 evra za tjuner"?
Astmario, hvala na prethodnom post-u.
 
Svaka cast majstore, hvala na savetu, sve uradjeno kako treba i radi.Stvarno su se kondenzatori i kod mene naduvali zestoko.Dakle potvrda i od mene za uspesno obavljen kvar, ako se jos nekom desi da ga ne oderu bas.....cheers
 
pa da dodam i ja moje iskustvo.
Isto sam vlasnik Sasmung proizvoda i to LCD monitora koji je nekad kostao vise od 300 evra sto sam mislio da znaci kvalitet.I tako ga koristio vise od dve godine dok mi nije poceo monitor zujati nekim jako neprimetnim zvukom.
I tako posle nekog vremena nisam mogao vise da upalim monitor,i nasao resenje da ga upalim i to tako da ga 3-4 puta upalim i ugasim brzim pokretima prstiju i tako mozda jos jedno mesec dana je izdrzao,i na kraju nisam vise ni mogao da ga upalim i taj neprijatan i neprimetan zvuk je presao u primetan zvuk.
I ja ga rastavio i odmah primetio u cemu je problem,kondenzatori naduvani ko lumbalon i to 3 komada,ja zamenio i od tada radi kod nov!
I sta da kazem na sve ovo ....u Srbiji ne postoji nista za sta mozemo reci da je kvalietno iako pise na njemu Samsung ili cak naziv neke mnogo jace firme,nazalost!
 
Sredio sam jedan Belinea monitor 19" po ovom uputstvu... Super, dobio sam nov monitor za 1,20 evra ( toliko sam platio 3 kondezatora).

Hvala majstore!!!

@rseke
Ovo je dokaz da "kvalitet" nije samo u Srbiji...
 
:) kakav kralj! Svaka cast na postu!

Bas cu da pogledam i kod mene na TV-u, da`l je to problem...
 
LE-40R81

Evo mog pacijenta. 2007 god. Kupljen u TM. Do jutros radio bez problema, ikakvih simptoma, i onda jutros samo ton i linije
aw7sr6.jpg


Ima neko iskustvo sa ovim?
Vecnaja pamjat ili moze nesto da se radi?
Otvorao ga jos nisam.
 
Nazad
Vrh Dno