Šta je novo?

Seasonic CONNECT

Arthur Morgan

Slavan
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poruke
2,654
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7800X3D & NZXT Kraken 240 RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-A gaming WiFi
RAM
32 GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000Mt/s
GPU
Sapphire 7900XTX Nitro+
Storage
Samsung 980 Pro 500GB + WD SN850 Black 1TB + Kingston KC 3000 1TB + 2TB Lexar NM620
Zvuk
Altec Lansing ATP 3
PSU
Asus ROG Strix 850G
Kućište
Phanteks NV5
Monitor
LG 32GP850-B
Miš & tastatura
ASUS ROG STRIX Scope Red NX TKL Moonlight White & ASUS ROG Strix Impact II Moonlight white
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kada sam pre 11 godina kupovao kompjuter sa i5 750 znao sam da mi je potrebno i dobro napajanje. Tada sam pukao 160€ za polu-modularni Corsair HX650 (rebrendirani Seasonic) koje me i dan danas služi fantastično i pored svih EPS marifetluka.
Međutim, znam da će mi to fenomenalno napajanje uskoro otkazati, jer mu je odavno prošao radni vek, pa sad ganjam nešto što će me poslužiti i ako na leto (ako se normalizuju cene) rešim da uzmem neki 3070 ili 6800(XT) koliko budem mogao da se "ispružim".
Kao i mnogi sa OCD sindromom :) koji mrzi gomilanje kablova kada sam video OVO bio sam fasciniran. Da li je neko imao susreta sa ovim i da li se ovo isplati za 160€??? Hvala na svim odgovorima.
 
Kada sam pre 11 godina kupovao kompjuter sa i5 750 znao sam da mi je potrebno i dobro napajanje. Tada sam pukao 160€ za polu-modularni Corsair HX650 (rebrendirani Seasonic) koje me i dan danas služi fantastično i pored svih EPS marifetluka.
Međutim, znam da će mi to fenomenalno napajanje uskoro otkazati, jer mu je odavno prošao radni vek, pa sad ganjam nešto što će me poslužiti i ako na leto (ako se normalizuju cene) rešim da uzmem neki 3070 ili 6800(XT) koliko budem mogao da se "ispružim".
Kao i mnogi sa OCD sindromom :) koji mrzi gomilanje kablova kada sam video OVO bio sam fasciniran. Da li je neko imao susreta sa ovim i da li se ovo isplati za 160€??? Hvala na svim odgovorima.

Seasonic koji je pravio tadašnji (legendarni) HX650 nije isti onaj Seasonic što postoji danas. Imaš na youtube, a i na par review sajtova, gde Prime Ultra 80 Platinum napajanja imaju nepodnošljiv coil whine. Ja razmem da to nije kvar, i da ničemu ne škodi, i da ne podleže garanciji, ali za te pare i tu klasu, coil whine je nedopustiv. Takođe pogledaj user reviews na newegg i amazon sajtovima gde se ljudi masovno žale na Seasonic high end napajanja koja crkavaju bez ikakvog razloga. Onda možeš da misliš kakav je low/mid segment. Na veliku žalost, nije to više taj legendarni Seasonic za koji daš pare i ne razmišljaš. I ne znam na osnovu čega si zaključio da će to napajanje uskoro otkazati? Da sam na tvom mestu, otvorio bi tog tvog HX-a, proverio u kakvom su stanju elektroliti i ventilator. Ako elektroliti nisu naduvani i ne cure, i ako ventilator tiho radi bez buke, apsolutno nemaš razloga da menjaš napajanje. To su jedine komponente unutar napajanja koje vreme može da ubije. Sve ostalo je večno. Imam HX520 koji je prošao sve EPS torture i posle 10 godina i dalje radi kao prvog dana i nema nikakvih indikacija da će umreti. Napajanje ispratilo 5 različitih konfiguracija od P4 Prescott-a, preko raznih core 2 duo i quad konfiguracija, pa do sandy bridge 2500k i mog najnovijeg 10600k.

Pre bi preporučio neki Antec, Silverstone, Be Quiet, ili bilo šta što ima 10 godina garancije. 24pin konektor je obavezan kakvu god mašinu da sklapaš, tako da apsolutno nema potrebe davati više para za fully modular napajanje.
 
^
Za Corsair HX (kojoj pripada i RMx, prakticno ista CWT platforma) seriju sam vise puta naleteo na razlicitim mestima da Jon Gerow hvali i smatra trenutno najboljom iz Corsairove ponude. (videh negde da je preporucuje i ispred nove AX koja je modifikovana Seasonic PRIME serija)
Coil whine je nazalost lutrija kod svih i tu ne pomaze reklamacija...
 
Ja se slažem da je coil whine lutrija, i to bi prihvatio za jeftinija napajanja do 10k din. Ali dati 30k+ din za "vrhunsko" Seasonic napajanje i dobiti skičanje i stenjanje je apsolutno nedopustivo. Pogotovo ako se zna kako se coil whine rešava. U toj high end klasi, coil whine bi trebao da podleže garanciji, jer nisam dobio ono što sam platio i ono što proizvođač reklamira.
 
Moje mišljenje da si trebao odma da zameniš za kršten psu dok si pakovao taj pc iz popisa.
Taj hx ni tad(pre 10 god) nije bio ništa spektakularno.Unutra je Seasonic M12ll platforma,grupno regulisan.Bolji je nov mwe od 50e od tog što koristiš sad za današnje standarde.Definitivno menjaj...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
^
Jok, OP je vec ODLUCIO sta ce da kupi samo je postovao da mu "POTVRDI" kako je to super opcija....
Ista situacija je bila kada je hteo upgrade prosle godine iako mu je vise ljudi davalo drugacije savete (kako ovde tako i na komsijskom forumu), na kraju je uzeo ono sto je i isplanirao - tako da NEMA SVRHE dati neke SUGESTIJE jer ce da ISTERA ZACRTANO.

morao sam velikim slovima op zna i zasto :p

@alex303
Vrlo lako se da resiti voskom ili lepkom ali hbg, OEM-ovi uvek gledaju da zakinu gde mogu zarad profita... Interesantno evo i sveze teme na to...
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na ovo:

Imam HX520 koji je prošao sve EPS torture i posle 10 godina i dalje radi kao prvog dana i nema nikakvih indikacija da će umreti.

Taj hx ni tad(pre 10 god) nije bio ništa spektakularno.Unutra je Seasonic M12ll platforma,grupno regulisan.Bolji je nov mwe od 50e od tog što koristiš sad za današnje standarde.Definitivno menjaj...

10 godina staro napajanje je tempirana bomba. Nema indikacija da će umreti? Kakve indikacije treba napajanje da ti da, da ti pošalje SMS "Umirem, imaš nedelju dana da me zameniš"? Jednog dana samo cakne ili kaže PUF! i možeš da moliš Boga da nije povuklo još nešto...

Iz tog razloga sam i ja rešio da zamenim moj 6(?) godina stari Thermaltake koji je isto radio lepo, preživeo silne zezancije s naponom i nestanke struje, lepo terao 1080Ti...jednostavno, neću da rizikujem, pogotovo sad kad su cene hardvera otišle u nebo i ludaci traže po 700€ za 5700XT, o RTX 3000 da ne govorimo...
 
Moje mišljenje da si trebao odma da zameniš za kršten psu dok si pakovao taj pc iz popisa.
Taj hx ni tad(pre 10 god) nije bio ništa spektakularno.Unutra je Seasonic M12ll platforma,grupno regulisan.Bolji je nov mwe od 50e od tog što koristiš sad za današnje standarde.Definitivno menjaj...

Hvala, to nisam znao. Ali me je služilo i služi savršeno do sada.

^
Jok, OP je vec ODLUCIO sta ce da kupi samo je postovao da mu "POTVRDI" kako je to super opcija....

Grešiš. Najverovatnije ga neću uzimati. Ja ne mislim kao neki da sam najpametniji, da sve znam, pa prosipam svoje "mudrosti" gde stignem. Gledao sam i čitao dosta recenzija i svi do jednog su se usresredili na onu "šipku" sa priključcima, a niko da opiše samo napajanje. Mada, dobija se 10-godišnja garancija, pa ne bih rekao da je loše.

Zato sam i postavio pitanje, nisam pratio šta je sada dobro kod napajanja, koji su modeli pouzdani i drugo. Još uvek se dvoumim šta da uzmem "za ne daj Bože".

Ista situacija je bila kada je hteo upgrade prosle godine iako mu je vise ljudi davalo drugacije savete (kako ovde tako i na komsijskom forumu), na kraju je uzeo ono sto je i isplanirao - tako da NEMA SVRHE dati neke SUGESTIJE jer ce da ISTERA ZACRTANO.

Vidiš, prošle godine nisam tražio savet šta da kupim, nego sam pitao kakve su razlike između dve platforme i dobio more saveta o kupovini. U svim tim odgovorima, što dobrim, što besmislenim dobio sam SAMO JEDAN JEDINI post koji je odgovorio na moje pitanje - da Intel procesori imaju brži IPC i time su bolji za igre, te da zbog toga R5 3600 u igrama nije mnogo brži od i5 8500, da 12 threadova u igrama ne znači ništa, da se AMD procesori dobro greju, da novija platforma bolje radi sa M2 SSD-ovima, i tako dalje. I to je bilo ono što me je zanimalo.

Mislio sam na ovo:
10 godina staro napajanje je tempirana bomba. Nema indikacija da će umreti? Kakve indikacije treba napajanje da ti da, da ti pošalje SMS "Umirem, imaš nedelju dana da me zameniš"? Jednog dana samo cakne ili kaže PUF! i možeš da moliš Boga da nije povuklo još nešto...

Da, da, zbog toga i želim da uzmem novo napajanje...
 
Poslednja izmena:
^
Jok, OP je vec ODLUCIO sta ce da kupi samo je postovao da mu "POTVRDI" kako je to super opcija....
Ista situacija je bila kada je hteo upgrade prosle godine iako mu je vise ljudi davalo drugacije savete (kako ovde tako i na komsijskom forumu), na kraju je uzeo ono sto je i isplanirao - tako da NEMA SVRHE dati neke SUGESTIJE jer ce da ISTERA ZACRTANO.

morao sam velikim slovima op zna i zasto :p

Trebao si ranije da mi kažeš da se ne mučim da kucam bezveze. :D

@alex303
Vrlo lako se da resiti voskom ili lepkom ali hbg, OEM-ovi uvek gledaju da zakinu gde mogu zarad profita... Interesantno evo i sveze teme na to...

Upravo tako. Štedeti na tom lepku / vosku / livenoj plastici ili šta je već, na Prime Platinum napajanjima je nedopustivo.

10 godina staro napajanje je tempirana bomba. Nema indikacija da će umreti? Kakve indikacije treba napajanje da ti da, da ti pošalje SMS "Umirem, imaš nedelju dana da me zameniš"? Jednog dana samo cakne ili kaže PUF! i možeš da moliš Boga da nije povuklo još nešto...

Vidim da si ekspert iz navedene oblasti, pa se neću upuštati u dalju raspravu sa tobom.

Da nebi otvarao novu temu, danas mi je stigao Be Quiet Dark Power Pro 11 750W. Coil whine je u potpunosti nestao. Tako da moj HX520 posle čišćenja i zamene ventilatora nastavlja svoj život u daleko slabijoj mašini. Definitivno najbolja komponenta koju sam ikada kupio. HX520 i ostala napajanja iz stare HX serije su za Seasonic / Corsair bili ono što je za Mercedes bio W124.

Lista probanih napajanja na novoj mašini:

Corsair HX520 - Blagi coil whine kod pomeranja miša, apsolutna tišina u full loadu, čuje se blago krckanje ventilatora jer je napajanje staro.
LC Power LC500H-12 - Nepodnožljiv coil whine koji menja zvuk u zavisnosti da li je full load ili idle.
Chieftec GPS-500A8 - Blagi coil whine kod pomeranja miša, full load nisam mogao da testiram jer napajanje nema 6PIN konektor za ploču. Da bi sistem startovao priključio sam samo P4 konektor, ali ploča prijavljuje da nepostojeći 6PIN konektor nije povezan i upozorava na nestabilnost i pregrevanje. Tako da nisam hteo da testiram sreću.
Corsair VX450 - Nema coil whine uopšte kod pomeranja miša, ali takođe nema ni 6-PIN konektor za ploču.
Antec VP550 - Nema coil whine kad pomeram miša, ali ima totalno drugačiji i manje iritirajući whine kod full load-a.
Seasonic X Serija 750W stari model. Nemam tačnu oznaku jer nije moje. Apsolutna tišina pri full load-u i idle-u, ventilator nečujan.
Be Quiet Dark Power Pro 11 750W - Apsolutna tišina u idle i full load-u + ventilator se ne pali uopšte.
Napajanja i ploča su bili van kućišta. Probano sa dedicated i integrisanom grafičkom karticom. Rezultat je svuda bio isti.
 
Be Quiet Dark Power Pro 11 750W - Apsolutna tišina u idle i full load-u + ventilator se ne pali uopšte.

Dobro napajanje, ali skupo u tri lepe.

Od Connect-a sam odustao jer nemam gde da uglavim onu "šipku" sa konektorima koja se, pride, kači magnetima.

Antec bi da izbegnem imam loša iskustva sa njima na poslu. Silverstone prvi put čujem da ima napajanja, a kakvo je "Be quiet! Pure Power 11 700W" ???

I kakva su FSP napajanja, recimo neka iz Hydro serije??
 
Zavisi gde kupuješ napajanje.
Ono što ja gledam je cena,i ona je poprilično presudna na izbor.
Imaš u toj grupi visoke klase brdo napajanja,koja su u celini slična,da ne kažem ista po kvalitetu,performansama itd..samo izabereš najjeftinije.Ili ako je garancija presudna ideš na ono najjeftinije sa ok garancijom.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Obzirom da je FSP pravio ovo "Dobro napajanje, ali skupo u tri lepe" na Hydro PTM platformi...

Kako je onda Dark Power 750W 170 evra u Nemačkoj, FSP Hydro Pro manje od 113 evra?

Imam ortaka koji uskoro dolazi na odmor iz Nemačke pa gledam koje da mi donese. Razmišljam i o nekim EVGA napajanjima ili neko od Corsair-a. Za sad mi se ovaj FSP Hydro Pro najviše sviđa, nudi deset godina garancije, 80 plus gold i još štošta za nešto iznad 100€.

A kad ima OVAKAV izbor za 750W...
 
Poslednja izmena:
Kako je onda Dark Power 750W 170 evra u Nemačkoj, FSP Hydro Pro manje od 113 evra?

Imam ortaka koji uskoro dolazi na odmor iz Nemačke pa gledam koje da mi donese. Razmišljam i o nekim EVGA napajanjima ili neko od Corsair-a. Za sad mi se ovaj FSP Hydro Pro najviše sviđa, nudi deset godina garancije, 80 plus gold i još štošta za nešto iznad 100€.

Hydro G je Gold, Hydro PTM nije Hydro G
ima kod nas isto
https://www.eponuda.com/kompjuteri-...a6503600-full-modularno-napajanje-cena-479226
 
Poslednja izmena:
Dobro napajanje, ali skupo u tri lepe.

Vredi svaku paru. Sve je ultra kvalitetno, od samog pakovanja, preko kablova, do samog napajanja. Nema kompromisa nema RGB gluposti. Da sam za te pare kupio neki high end Seasonic, pitanje je šta bi dobio. Možda bi skičalo, možda nebi. A da otvaram ganc novo napajanje koje ima 5 godina garancije i da pištoljem lijem plastiku po zavojnicama jer proizvođač to nije uradio, ne pada mi na pamet. Evo sedim u apsolutnoj tišini i tek sada kontam koliko me je zapravo coil whine smetao. Corsair commander mi gasi sve ventilatore kada je mašina idle tako da je buka iz kućišta 0db.

Od Connect-a sam odustao jer nemam gde da uglavim onu "šipku" sa konektorima koja se, pride, kači magnetima.

Koju šipku? Imaš li link da vidim o čemu se radi?

Antec bi da izbegnem imam loša iskustva sa njima na poslu.

Antec na svoja napajanja daje 10 godina garancije. Be Quiet daje samo 5. Go figure...

Silverstone prvi put čujem da ima napajanja

Ima. I ima ih kod nas kod jedne dobro poznate domaće firme. Ali cena je paprena. Još skuplje nego Be Quiet, kakav je kvalitet i pouzdanost, ne znam.

a kakvo je "Be quiet! Pure Power 11 700W" ???

Po onome što sam ja uspeo da nađem, nije baš sjajno. Bučni ventilatori i coil whine kao i kod ostalih. Jedino za Dark Power Pro seriju nisam uspeo da nađem nikakve negativne komentare. Osim zamerke na cenu i što nije full modular. Zato sam se odlučio za kupovinu.

I kakva su FSP napajanja, recimo neka iz Hydro serije??

Pronalazim samo reči hvale za FSP. Ali opet, kod većine je coil whine problem kao i buka ventilatora. Mada, da li ćeš čuti coil whine zavisi i od toga koliko godina imaš. Jer coil whine je zvuk visoke frekfencije koji starije osobe 50+ ne mogu da čuju. Zato komentare treba uzeti sa dozom rezerve jer nije svako fizički sposoban da to čuje.
 

Hvala. Nisam obratio pažnju na tu oznaku.

Vredi svaku paru. Sve je ultra kvalitetno, od samog pakovanja, preko kablova, do samog napajanja. Nema kompromisa nema RGB gluposti. Da sam za te pare kupio neki high end Seasonic, pitanje je šta bi dobio. Možda bi skičalo, možda nebi. A da otvaram ganc novo napajanje koje ima 5 godina garancije i da pištoljem lijem plastiku po zavojnicama jer proizvođač to nije uradio, ne pada mi na pamet. Evo sedim u apsolutnoj tišini i tek sada kontam koliko me je zapravo coil whine smetao. Corsair commander mi gasi sve ventilatore kada je mašina idle tako da je buka iz kućišta 0db.

Uf, verujem ti, vidim da su "sleeve/braided" kablovi na Dark Power, a ne oni kruti, pljosnati, kao na ostalim. Znam da je kvalitet, a opet nemam tako "gladnu" mašinu da bi mi bilo neophodno nešto tako dobro. A i imam ekstenzije za napojne kablove kako bi se uklopili u moju crno-crvenu kombinaciju.

Koju šipku? Imaš li link da vidim o čemu se radi?

Stavio sam "šipka" pod navodnicima. :)
CONNECT-vertical.png

Pronalazim samo reči hvale za FSP. Ali opet, kod većine je coil whine problem kao i buka ventilatora. Mada, da li ćeš čuti coil whine zavisi i od toga koliko godina imaš. Jer coil whine je zvuk visoke frekfencije koji starije osobe 50+ ne mogu da čuju. Zato komentare treba uzeti sa dozom rezerve jer nije svako fizički sposoban da to čuje.

Imam preko 50, a i da se to čuje, moj 5700XT bi to sa lakoćom nadglasao, a kompjuter koristim samo preko dana kada ili radim nešto na njemu ili igram igre, ili gledam serije/filmove, tako da taj coil whine zasigurno ne bi čuo. :)

Nego, vidim da ovaj FSP od 113€ daje 10 godina garancije, ima japanske kondenzatore, 80+ gold sertifikat, što je za moju mašinu i više nego dovoljno. Jedino što se nadam da ću na sledeće leto/jesen zameniti 5700Xt sa nekim 6800XT i zbog toga mi treba i novo napajanje.

I hvala na postovima, mnogo si mi pomogao, jer baš nisam pratio napajanja zadnjih 10-ak godina.
 
Poslednja izmena:
Hvala. Nisam obratio pažnju na tu oznaku.



Uf, verujem ti, vidim da su "sleeve/braided" kablovi na Dark Power, a ne oni kruti, pljosnati, kao na ostalim. Znam da je kvalitet, a opet nemam tako "gladnu" mašinu da bi mi bilo neophodno nešto tako dobro. A i imam ekstenzije za napojne kablove kako bi se uklopili u moju crno-crvenu kombinaciju.



Stavio sam "šipka" pod navodnicima. :)
Pogledajte prilog 295557



Imam preko 50, a i da se to čuje, moj 5700XT bi to sa lakoćom nadglasao, a kompjuter koristim samo preko dana kada ili radim nešto na njemu ili igram igre, ili gledam serije/filmove, tako da taj coil whine zasigurno ne bi čuo. :)

Nego, vidim da ovaj FSP od 113€ daje 10 godina garancije, ima japanske kondenzatore, 80+ gold sertifikat, što je za moju mašinu i više nego dovoljno. Jedino što se nadam da ću na sledeće leto/jesen zameniti 5700Xt sa nekim 6800XT i zbog toga mi treba i novo napajanje.

I hvala na postovima, mnogo si mi pomogao, jer baš nisam pratio napajanja zadnjih 10-ak godina.

Onda je taj FSP sa 10 godina garancije idealan za tebe.
 
Kad vidim ovo Seasonic napajanje ne mogu da se otmem utisku da je najobicniji trik i nista vise. Potpuno modularno je meni mnogo bolje/lepse.
 
Kad vidim ovo Seasonic napajanje ne mogu da se otmem utisku da je najobicniji trik i nista vise. Potpuno modularno je meni mnogo bolje/lepse.

To je namensko napajanje za specijalna kućišta.
 
Ta specijalna kucista su do sad mogla da prezive bez tog napajanja..no kako god
 
To su u stvari dva napajanja, primarno daje samo +12V, -12V i 5VSB dok je u tom eksternom 5V i 3.3V kroz DC-DC. Što bi trebalo da bude efikasno rešenje, jer manje komponenti treba da da bolji protok vazduha i da se manje greje, pa samim tim da bude tiše, a u stvari je baš suprotno, bučnije je. Bitno je da svetli, iako kućišta nemaju providnu desnu stranicu? Tako da je po meni veliki promašaj od Seasonica.
 
Poslednja izmena:
Ta specijalna kucista su do sad mogla da prezive bez tog napajanja..no kako god

Da, ali na, recimo, Lian Li Dynamic 011 savršeno leže da reši kabliranje. Da imam gde da ga stavim u mom kućištu bile bi mi dovoljne ekstenzije koje imam sada i ne bi morao da vezujem kablove velcro trakama duž čitave pozadine, nego bi bile dovoljno par vezica da sve bude kako treba.

Odlična stvar, ali, nažalost, nemam gde da ga "namagnetišem" na svom kućištu (kači se magnetima za kućište), izuzev uz pomoć par besmislenih akrobacija. A tako bi se rado rešio ovog haosa pozadi...

Back Chaos1.jpg

Jeste da sve to ne vidim kad zatvorim kućište, ali moj opsesivno-kompulzivni sindrom zna da je tamo i strašno me nervira. :)
 
Poslednja izmena:
Da, ali na, recimo, Lian Li Dynamic 011 savršeno leže da reši kabliranje. Da imam gde da ga stavim u mom kućištu bile bi mi dovoljne ekstenzije koje imam sada i ne bi morao da vezujem kablove velcro trakama duž čitave pozadine, nego bi bile dovoljno par vezica da sve bude kako treba.

Odlična stvar, ali, nažalost, nemam gde da ga "namagnetišem" na svom kućištu (kači se magnetima za kućište), izuzev uz pomoć par besmislenih akrobacija. A tako bi se rado rešio ovog haosa pozadi...

Jeste da sve to ne vidim kad zatvorim kućište, ali moj opsesivno-kompulzivni sindrom zna da je tamo i strašno me nervira. :)

Sa ATX12V0 standardom sve ce se promeniiti za "kabliranje". Asrock je izbacio plocu, FSP je jesenas prikazao napajanje, tako da ce se sve pojednostaviti. A obzirom da to gura Intel ...
 
Trebaće vremena za ATX12V0...moraće da se redizajniraju ploče, napajanja, čak i kućišta...a korisnici će plaćati trošak svega toga.
 
Elem, Seaasonic-ovo to sa sipkom je EOL, ne proizvidi se vise, ima novo, br.2, nova verzija koja dolazi sa svojim specijalnim kucistem, i samo u tom specijalnom kucistu moze da radi bez modifikacija nekog drugog kucista xD, tako da je ovaj connect vec postao staro, prevazidjeno, zaboravljeno, izgubljeno.

A razlog sto ima vise Coil Whine-a nije prost samo kao, nisu stavili lepka, jeste stoji nisu stavili lepka, al nisu ni ranije stavljali svi svuda, niti dovoljno pa nije bilo toliko coil whine-a. Za koga voli da nauci nesto novo, razlog zasto je coil whine toliko rasprostranjen ima dva i samo dva:

Ocuvanje Zivotne Sredine, Zelena buducnost, Borba protiv klimatskih promena, Pariski dogovor, Evropska unija.

Elem forsira se sve veca i veca efikasnost u napajanjima, digitalizacija i kompleksnost u napajanjima pogotovo zbog nadolazecih pravilnika i ogranicenja i zabrana od strane Evropske unije u najvecoj meri (i ostalih potpisnika Pariskog dogovora o klimatskim promenama)

A drugi razlog povezan sa prvim je Kvantna mehanika i ogranicenja zakona fizike protiv kojih ne mozemo terati Inat koliko god bi hteli

Novi procesori i graficke i druge komponente na najnovijim, najnaprednijim proizvodnim procesima su sve kompleksniji, rade sve nategnutije, sve su manji, sve vise dodatnih gluposti mora da se pravi zbog udara u zid fizike, i onda sve to prouzrokuje vece frekvencije, brze promene datih, a to se sve prenosi na elektronske komponente koje treba da dovedu na specifican nacin sredjenu struju i napon tim novim naprednim komponentama.

I onda opet zbog prirode fizike to povecava sansu za coil whine, poskuplje i komplikuje sta trebaju proizvodjaci da urade protiv coil whine-a (pre lepka), i remeti njihov bottom-end i margine, koje su vec nategnute trgovinskim ratom izmedju Kine i Amerike.
 
Poslednja izmena:
Sa ATX12V0 standardom sve ce se promeniiti za "kabliranje". Asrock je izbacio plocu, FSP je jesenas prikazao napajanje, tako da ce se sve pojednostaviti. A obzirom da to gura Intel ...

Iskreno, nemam vremena previše da čitam specifikacije, ali ovde zaista ne vidim da se nešto značajno promenilo.

Z490 Phantom Gaming 4SR(L1).png

I dalje vidim 8-pinski napojnik za procesore, spoljni uređaji (hard diskovi, grafike, itd...) i dalje će se napajati i povezivati kao i do sad, jedina je razlika je strujni ulaz. Koliko sam razumeo iz napajanja će se izbaciti 3,3 V i 5 V grane i da će ostati samo one od 12 V.

Iskreno, ne vidim, ovako na prvi pogled, neki napredak ovde, osim što se smanjuje strujni ulaz.
 
Elem, Seaasonic-ovo to sa sipkom je EOL, ne proizvidi se vise, ima novo, br.2, nova verzija koja dolazi sa svojim specijalnim kucistem, i samo u tom specijalnom kucistu moze da radi bez modifikacija nekog drugog kucista xD, tako da je ovaj connect vec postao staro, prevazidjeno, zaboravljeno, izgubljeno.

A razlog sto ima vise Coil Whine-a nije prost samo kao, nisu stavili lepka, jeste stoji nisu stavili lepka, al nisu ni ranije stavljali svi svuda, niti dovoljno pa nije bilo toliko coil whine-a. Za koga voli da nauci nesto novo, razlog zasto je coil whine toliko rasprostranjen ima dva i samo dva:

Ocuvanje Zivotne Sredine, Zelena buducnost, Borba protiv klimatskih promena, Pariski dogovor, Evropska unija.

Elem forsira se sve veca i veca efikasnost u napajanjima, digitalizacija i kompleksnost u napajanjima pogotovo zbog nadolazecih pravilnika i ogranicenja i zabrana od strane Evropske unije u najvecoj meri (i ostalih potpisnika Pariskog dogovora o klimatskim promenama)

A drugi razlog povezan sa prvim je Kvantna mehanika i ogranicenja zakona fizike protiv kojih ne mozemo terati Inat koliko god bi hteli

Novi procesori i graficke i druge komponente na najnovijim, najnaprednijim proizvodnim procesima su sve kompleksniji, rade sve nategnutije, sve su manji, sve vise dodatnih gluposti mora da se pravi zbog udara u zid fizike, i onda sve to prouzrokuje vece frekvencije, brze promene datih, a to se sve prenosi na elektronske komponente koje treba da dovedu na specifican nacin sredjenu struju i napon tim novim naprednim komponentama.

I onda opet zbog prirode fizike to povecava sansu za coil whine, poskuplje i komplikuje sta trebaju proizvodjaci da urade protiv coil whine-a (pre lepka), i remeti njihov bottom-end i margine, koje su vec nategnute trgovinskim ratom izmedju Kine i Amerike.

U pravu si, ali i nisi u pravu.

Sve što si rekao za optimizaciju proizvodnje, smanjenje zagađenosti...itd je tačno. To je jasno kao dan i to niko ne osporava. Nisu samo elektronske komponente obuhvaćene ovim "problemom". Auto industrija je drugi najbolji primer za to. Ali moraš da razumeš da u vreme starih Chieftec, Corsair, Seasonic, Antec, Thermaltake i ostalih napajanja, coil whine kao pojam nije bio toliko rasprostranjen. Jako jako jako retko se dešavalo da napajanje zavija. Čak šta više, neki proizvođači nisu ni stavljali lepak preko zavojnica pa nije bilo problema jer je sama zavojnica dobro namotana. Problem je u tome što onaj koji pravi zavojnice ne namota žicu na feritno jezgro tako da to bude čvrsto. Nego imaš par namotaja koji bukvalno slobodno landaraju. I ta žica kreće da vibrira unutar kalema. To su mikro vibracije i odatle dolazi taj poskavi zvuk. Ako je taj problematičan namotaj na samom kraju, onda pomaže nalivanje lepka. Ali ako je namotaj negde unutra, nalivanje lepka neće pomoći.

Ono što ja navodim kao nedopustivo su high end napajanja koja ili imaju problem ili ne. Zašto to mora da bude kocka? Zašto ja moram da strepim kada kupujem high end napajanje i da molim boga da ne cvili kao svinja ili da ne bude DOA. A neko ode, kupi neki najjeftiniji cooler master ili thermaltake za 5000din na čijim zavojnicama čak i nema lepka, i napajanje radi bez ikakvog zujanja i bez ikakvih problema. Ta nekonzistentnost je ono što mene izluđuje. U tu priču ne spada samo coil whine, nego i kvalitet elektrolita, ventilatora, pa čak i žica. Došli smo u period kada se činjenica da napajanje koristi japanske elektrolite koristi za reklamu. Ovo su samo napajanja, a priču o high end grafičkim karticama i matičnim pločama koje cvile ni ne želim da pokrećem.
 
Zna li ko kakva je RM serija Corsair napajanja??

112€ za 850 vati mi je itekako dobra cena za nešto sa 10 godina garancije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno