Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

silverglider

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
30.07.2000
Poruke
5,577
Poena
770
Ovo mu dođe kao mešavina saveta i bloga. Počinjem ovaj (sticky) thread, jer se ova pitanja postavljaju već po hiljaditi put i uvek, ali uvek me zapanji količina nekompetentnih odgovora ili odgovora koji totalno promašuju temu ili su (iz nehata?) parcijalni. Žele ljudi da pomognu, savetuju i sve je to ok, ali suviše često se mešaju babe i žabe i postavljači pitanja se sasvim nepotrebno mogu baciti na pogrešan, dug i trnovit put da bih mogao i hiljadu i prvi put to da prećutim.


Prvo uobičajeni pogrešni saveti, koncepti i shvatanja:

1. "Šta je potrebno da naučim da bih programirao?" se interpretira i svodi na "koji programski jezik da izaberem". [Ne vidi se, ali ovde se krstim] Programiranje je daleko opširniji koncept; programski jezik je samo alat. Možemo tako da izaberemo najbolji set šerpi, noževa, začina i ostalog, ali to nas ne čini kuvarima, zar ne? Treba znati kako kuvati - šerpa i začin će se logički izabrati prema tome šta se trenutno kuva.

2. "Objektno programiranje je teško i komplikovano". "...i zato je najbolje da kreneš da učiš koristeći neki programski jezik koji niko živ od programera ne koristi u normalne (komercijalne) svrhe već 15-20 godina, pa kad savladaš taj jedan aspekt programiranja ili programskih jezika, onda ćeš promeniti jezik da bi savladao neki drugi koncept". Ceo taj stav "u svojem učenju treba da promeniš 15 jezika i tako prođeš sve faze koje je proživelo programiranje od kasnih '70" je toliko pogrešan, da prosto nemam reči:
  • prvo, zato što ima smisla jedino ako se u IT-ju pojavi neki pandan "istorije umetnosti", pa u okviru te oblasti ("istorija informatike") neko želi da postane IT kustos. Ili eventualno predavač na univerzitetu, pa je samo proučavanje jezika i programiranja cilj per se. U suprotnom, dovoljno je da se te faze prouče ukratko, radi opšte IT kulture (pogotovo za programera), ali uopšte nisu potrebne da bi se pristupilo učenju.
  • drugo, što se vraćamo na tačku 1. - koncepti u programiranju se pokrivaju/zamenjuju programskim jezicima i njihovim mogućnostima. Što je apsurdno - "if" grananje ili "while" petlja ima isti smisao, logiku (često čak i sintaksu) u strukturnim i objektno orijentisanim jezicima, bio to C, PHP, Java ili C++. Poziv funkcije i poziv metode objekta se u pojedinim jezicima interno različito tretiraju, ali imaju sasvim istu namenu - da se određeni zadatak koji se ponavlja izoluje u jednu rutinu; i osobine su iste (naziv, tip, lista argumenata...). Može da se uzme bilo koji moderni (OO) programski jezik i na njemu izvežbaju osnovne strukture, jer su one delovi i takvog jezika, ne samo strukturnih.
  • zato što objektno orijentisano programiranje nije nešto komplikovano, teško ili na neki način mistično, za šta je potreban viši nivo poimanja ili svesti, pa da se na njega mora sa nečega preći. Naprotiv, objektno orijentisano programiranje logičnije i razumljivije, jer bolje opisuje stvarni svet. OOP je možda po pojavljivanju pravio u početku problem ljudima koji su pre toga godinama progamirali u fortranu, c-u ili nekom sličnom jeziku, pa su već imali u glavi rutinski način razmišljanja koji je trebalo promeniti. Ali početnik uopšte nije u istom položaju; on je tabula raza u tom pogledu. A ukoliko mu je koncept objekata ili neki drugi osnovni koncept (npr. event-driven programming) predstavljaju problem u pogledu razumevanja pojmova, onda je bolje da digne ruke od programiranja dok još ima vremena. Ima u IT-u i drugih zanimanja od kojih takođe može vrlo lepo da se živi.
  • danas maltene 98% jezika u upotrebi podržava objekte, i obični skript-jezici (čak i u jednom delu slučaja mešovitog koda, gde se koristi inline assembler, taj asm kod može da radi sa objektima, tj. radi sa atributima objekata). Samo neke vrlo specifične primene zahtevaju vrlo specifične programske alate, koji nisu (u ovom trenutku) objektno orijentisani.
  • objektno orijentisano programiranje ima već dopune i nadgradnje (npr. aspect oriented programming) i povratak na prethodne generacije je više od jednog koraka unazad. Nekako imam utisak da pojedini ljudi nisu svesni koji je trenutni presek tehnologije u ovoj oblasti i koliko se s tim shvatanjima kasni; s obzirom na dinamiku u IT-u, OOP nije već dosta dugo nikakva novotarija (na koju treba preći sa nečega), već normalno, podrazumevano (default) stanje stvari. Praktično, već matoro.
  • menjati n jezika u toku procesa učenja je prosto kontraproduktivno. Ukoliko se za objašnjavanje koncepta mora menjati jezik, ta sama promena odvlači pažnju, a čovek mora da se koncetriše na razumevanje samog koncepta. Za konkretno vežbanje u toku učenja treba izabrati neki moderan jezik, koji podržava što veći broj modernih koncepata i mogućnosti, da bi se na jednom te istom jeziku sve te stvari mogle ilustrovati. Idealno bi bilo da je taj jezik u širokoj komercijalnoj upotrebi, tj. da bi u njemu i nakon učenja moglo da se nastavi raditi, prosto zbog neke rutine (tj. brzine/efikasnosti), jer je u njemu proveo najviše vremena.

3. Neretko se ne razlikuje programski jezik od frejmvorka u objašnjavanju komplikovanosti, pa sve zajedno ispada "komplikovan i težak jezik".


Retko kada se mogu i čuti neka dodatna pitanja - imaš li kakvo predznanje, školuješ li se (ili radiš) već u tom pravcu, imaš li neko konkretno polje interesovanja ili neka ograničenja po tom pitanju itd. Jesi li svestan da je to zanimanje u kojem se non-stop uči, do kraja veka (ili prekvalifikacije :d ), jer je oblast vrzino kolo? Osim ako nameravaš da radiš knjigovodstvene programe za Dos u Kliperu, onda ti je svejedno.

Dobro, da završim sa kritikom ovde, a od sledećeg posta krene malo konstruktivnije.
 
Evo ja sam npr potpuno nov!
Neznam nista o programiranju, jel mogu odma nekako da saznam jesam li ja za to ili ne?
I ako mozes da mi preporucis neke knjige za pocetnika, i koji programski jezik za pocetnika?
Fala
 
Ti ocito nisi procitao ovaj tekst najbolje cim postavljas takvo pitanje :)
 
Ne znam, što se toliko potencira individualnost i to kako neko SAM treba nešto da nauči u ovoj oblasti. Danas je kolaborativni rad PRESUDAN za uspeh u programiranju/kodiranju/razvoji (zovite kako oćete). Mnogo više od izbora prvog jezika/dev okoline ...

Oću da kažem da je i talenat veoma bitan, ali nije samo on presudan. Kad je u pitanju sport lako ćemo se složiti, ali kad je u pitanju programiranje onda niko ne spominje ulogu "trenera", a posebno "prvog trenera".

PS
Samo da skrenem pažnju i na ovaj momenat, nemam neki kategoričan stav.
Kao i kod nekog sporta: "neka dete proba pa će mu se samo kasti" posle par treninga/knjigakompajlera/alata" ....
 
Poslednja izmena:
cenim da je tako zato sto vecina ljudi koje zanima programiranje ima neku licnu ideju/zelju/potrebu, a nemaju na pameti neku masivnu aplikaciju sa bazama, glupim korisnicima i niskim tolerancijama za greske.

taj cuveni timski rad, razni team leaderi i cela ta (sektaska) paradigma po mom misljenju ne zahteva skoro nikakav talenat. isao bi do te mere da se za to koristi izraz razlicit od programiranja. oni su koderi, u najboljem slucaju. u smislu kucka se neki kod. daktilografi u najgorem. :d

al' ajd' i ja da se ogradim, pa da kazem da nemam kategorican stav i pricam iz relativno ogranicenog iskustva. svakako interesantna tema i ako bude jos koji post prebacicu sve u odvojen tred da ne zagadjujemo srebrenovu viziju jasnoce i konciznosti. :d
 
Moze li neko samo da mi da neki test ili nesto da ja vidim kako to ide i jesam li ja za to uopste? Znaci neki najprostiji zadatak!:):wave:
 
Hello Fanta? :D


1. Izaberi programski jezik po svom nahođenju (Java, C++, Python, Delphi, C#, Visual Basic,...) - apsolutno je nevažno koji.

2. Instaliraj potrebne alate.

3. Počni da pišeš neke programčiće koji rade trivijalne stvari. Sortiraju neke nizove, prave neke liste, stackove, LIFO, FIFO i tako to. Ako ti je to komplikovano - onda još trivijalnije od toga - ispisuju brojeve od 1 do 10, recimo


- ako primetiš sreću, radost i osećaj blagostanja kada ti se program uspešno kompajlira i radi kako treba;
- ako te na neki mističan način ceo koncept programiranja privlači i vuče da praviš još komplikovanije stvari;
- ako ti je zanimljivo da u debuggeru izvršavaš liniju po liniju koda i pratiš šta se dešava;

onda ti definitivno jesi za programiranje.


U suprotnom, ako primetiš samo opštu konfuziju i frustraciju - definitivno nisi.

Eto... :)
 
Poslednja izmena:
Hello Fanta? :D


1. Izaberi programski jezik po svom nahođenju (Java, C++, Python, Delphi, C#, Visual Basic,...) - apsolutno je nevažno koji.

2. Instaliraj potrebne alate.

3. Počni da pišeš neke programčiće koji rade trivijalne stvari. Sortiraju neke nizove, prave neke liste, stackove, LIFO, FIFO i tako to. Ako ti je to komplikovano - onda još trivijalnije od toga - ispisuju brojeve od 1 do 10, recimo


- ako primetiš sreću, radost i osećaj blagostanja kada ti se program uspešno kompajlira i radi kako treba;
- ako te na neki mističan način ceo koncept programiranja privlači i vuče da praviš još komplikovanije stvari;
- ako ti je zanimljivo da u debuggeru izvršavaš liniju po liniju koda i pratiš šta se dešava;

onda ti definitivno jesi za programiranje.


U suprotnom, ako primetiš samo opštu konfuziju i frustraciju - definitivno nisi.

Eto... :)

Preporuci mi neki programski jezik po tvom izboru, neki sto laksi za pocetnika!
Kako ja da ispisem tako neki program da mi ispise brojeve ako neznam ama bas nista u programiranju? Dakle odakle ja da uzmem da ucim programiranje?:wave:
 
Preporuci mi neki programski jezik po tvom izboru, neki sto laksi za pocetnika!
Kako ja da ispisem tako neki program da mi ispise brojeve ako neznam ama bas nista u programiranju? Dakle odakle ja da uzmem da ucim programiranje?:wave:

Pre svega dobro pročitaš još jednom šta je Silver napisao u prvom postu. :)


Instaliraš neki C++ (bilo koji). Recimo Visual C++ 2008 Express sa http://www.microsoft.com/express/download/default.aspx#webInstall

Nađeš negde knjigu "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" od Dragana Milićeva.

Moguće da se još uvek prodaje u Mikro kjizi:
http://www.mk.co.yu/store/prikaz.php?ref=86-7555-037-5

Otvoriš knjigu i kreneš redom...
 
C++ za pochetnika, aha...

Skini Turbo pascal, ili free pascal, pa kreni u njemu!

Covek ni ne zna sta je stack, lista, array, skup, a vi odma kazete kreni to! Mora da nauci da hoda, pre nego li nauci da trci, zar ne?
 
Moraću da citiram mudru besedu Silvera:

2. "Objektno programiranje je teško i komplikovano". "...i zato je najbolje da kreneš da učiš koristeći neki programski jezik koji niko živ od programera ne koristi u normalne (komercijalne) svrhe već 15-20 godina, pa kad savladaš taj jedan aspekt programiranja ili programskih jezika, onda ćeš promeniti jezik da bi savladao neki drugi koncept". Ceo taj stav "u svojem učenju treba da promeniš 15 jezika i tako prođeš sve faze koje je proživelo programiranje od kasnih '70" je toliko pogrešan, da prosto nemam reči:

Turbo pascal je mator jezik kome nedostaju koncepti OOPa. Ako hoće Pascal, neka instalira Delphi.

Nekome ko uči, je apsolutno sve jedno koji od modernih jezika izabere kao alat za početak... Šta je to što je u C++-u teže za učenje nego u recimo Delphi-ju?

A inače C++ sam mu preporučio zato što znam da je gore navedena knjiga odlična za nekoga ko uči da programira (vrlo jasno napisana i dobro pokriva OOP). A sasvim slučajno je knjiga o OOP u C++u. :)
 
Poslednja izmena:
Pre svega dobro pročitaš još jednom šta je Silver napisao u prvom postu. :)


Instaliraš neki C++ (bilo koji). Recimo Visual C++ 2008 Express sa http://www.microsoft.com/express/download/default.aspx#webInstall

Nađeš negde knjigu "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" od Dragana Milićeva.

Moguće da se još uvek prodaje u Mikro kjizi:
http://www.mk.co.yu/store/prikaz.php?ref=86-7555-037-5

Otvoriš knjigu i kreneš redom...

Ok hvala, a da li mogu da nadjem ovu knjigu u gradskoj biblioteci, ili de ima da se kupi i posto? Da li u ovoj knjizi objasnjava sustinu programiranja, da nebude kad otvorim knjigu ko da citam marsovski jezik:zgran: (da li objasnjava sve te pojmove u programiranju? Evo sad cu da skinem C++
 
Tu knjigu je izdala Mikroknjiga pre skoro deceniju i po :D
Koliko vidim i dalje može da se nađe u njihovim prodavnicama, na sajtu piše da je cena 1100 dinara.

Nema nikakvog marsovskog jezika u toj knjizi, samo srpski i C++. ;)
Knjiga je veoma jasno napisana i mislim da onaj ko uz pomoć te knjige ne uspe da nauči koncepte objekto orijentisanog programiranja neće ih naučiti nikako.
 
Nakon svega ovog procitanog imam par pitanja, a odgovore nisam nasao medju ovim postovima ili su mi mozda promakli, a mozda su i glupa pitanja...Da li se C++ program radjen u VB ili DEV-u koristi i pokrece samo kao win32 aplikacija ili moze da se odradi bolje njegog graficki izgled?Ili npr. nekom od vas koji zivi od programiranja neko trazi neki program napisan u C++ za neku firmu, jel vi taj program dajete njemu u obliku koda ili win32 aplikacije ili neceg treceg?I postoje li neka okruzenja koja omgucuju ubacivanje button-a i ostalih sra*a kao u C# i da se to dotera da izgleda lepo a da je vezano za c++...Sad ne znam da li sam bio bas najjasniji sa ovim pitanjima :) :wave:
 
Poslednja izmena:
u c++ mozes da odradis sta hoces. ako hoces razvoljno okruzenje sa formama imas to u microsoft visual studio. Kada prodajes nekome program, predajes mu gotov iskompajliran progam, osim ako nije drugacije dogovoreno.
 
Ne bih se složio da početnike treba gurnuti odma' u OOP svet. Zamišljam tako neke nove generacije koje bi gurnuli odmah na C# i prosto vide koliko mogućnosti poseduje taj jezik. Onda iste te ljude posle nekoliko meseci prebacite na C i oni se smore, kažu ''nije C toliko izražajan, šta će nam ovo?''. E to im je bukvar, a nisu ga pročitali. Učiš ih "lektiru" a nisu dovoljno savladali bukvar iliti programiranje na nižem nivou. Početi od do, for, while, pokazivača, struktura podataka, dinamičke alokacije memorije, baratanje funkcijama ili početi od klasa, nasleđivanja, metoda i ostalog? Jeste, može i na ovaj drugi način, ali nije prirodno niti si pravi programer ako se zatucaš samo sa jednim najmodernijim jezikom.
 
Ja se slazem da ne mora da se prvo uci neki zastareli strogo proceduralni jezik, da bi se naucli programiranje. Kao sto je vec receno, svi moderni OO jezici to vec imaju u sebi.

Ali, imam par napomena. Kao prvo, C++ ima uzasavajucu sintaksu, labavo je tipiziran, i po meni to moze da odvrati pocetnike od programiranja.
Kao drugo, Java iako nesumnjivo dobar jezik, ima problem da nije standardizovano okruzenje, (Eclipse, NetBeans...) pa to opet moze smetati pocetnicima.

Moje preporuke su Delphi (Object Pascal) i C#. I jedan i drugi imaju dobru podrsku na netu (primeri, tutorijali...), svaki ima svoje prednosti i mane, ali ja bih definitivno medju ova dva jezika trazio izbor za pocetnike.
 
Pre 12 godina sam uspeo da nabedim majku posle jedno 4-5 meseci moljenja i ubedjivanja da mi kupi racunar... Napokon sam ga dobio, stavio i upalio... 286, intel... njam njam... trebalo mi je bar 10 minuta da ukapiram da bios nije to sto bi trebalo da vidim i kad sam doso u dos to je bilo cudo
help na sve strane, provali kako se sta radi, internet ne postoji.. i tako par dana kasnije, naucih to remekdelo od sistema i poceh da istrazujem o tim com i exe fajlovima... otvorim com edit-om, neke nebuloze u bozanstvenoj ascii grafici... otvorim exe, kad ono MZ pa nesto, otvorim drugi ono opet MZ... hm... kako bre da napravim taj exe fajl mislim se.... otvorim edit i prazad dokument napravim i stavim mu MZ na pocetak.. to je sigurno to... sta dalje.. kako bre da uradim nesto a da znam sta sam uradio... otvorim qbasic, trazim kako da napravim exe u njemu, izgubim 2 nedelje trazeci po helpu i nista... imam edit, imam qbasic sta sad....
upalim tv, pogledam neku emisiju pominju windows za pc.. kakav windows bre....
odem u VD soft , i pitam ih , kazu ima, marka disketa, treba 4... reko ok, ajd daj da vim i to cudo... odem kuci, ubacim diskete, ono GRAFIKA... sta je bre ovo mislim se, ovo moze i sliku da prikaze, i tad mi puko film skroz... odem opet u VD soft i pitam ih da mi daju nesto za pravljenje exe-ova, oni me malo pogledali, onda skontali i nasnime mi borland pascal, valjda 7 ili koj bese tad... opet kuci , disketa bp.exe i ono cudo..... program za pravljenje exeova- kompajler... tad mi je opet puko film i da ne bi ostao duduk izmolim za pare za knjigu i tad je sve pocelo...

Znaci razlika od tad do sad ... Ljudi kupe komp od 1000 evra, nabace sta sve mogu da zamisle i preko, i onda iz besa kazu, ajd da ja malo ucim da programiram, to se sad trazi...

Ispitaj svoje motive prvo..... Drugo ako samospoznajom shvatis da to zelis onda uzmi neki prost jezik, moze paskal, moze basic, sta god... eto basic recimo... pa nabavi neku knjigu da naucis sintaksu i semantiku jezika... kako da svoj tok misli pretocis u kod.... pa onda kreni sa nekim prostim problemima, recimo , kako da izracunam najveci element niza, najmanji, median element.. kako da poredjam reci po redosledu, kako da napravim telefonski imenik, kako da pronadjem izlaz iz lavirinta, kako da napravim X-O da ne moze da izgubi.. itd.. mozes ti sad u 3 klika da napravis prozor, u jos 5 hello world i jos 20 da nakacis bazu.. ali to je sve prazno i bez duse... kad osetis da racunar pocinje da razmislja onako kako si mu ti reko, tipa nadje izlaz iz lavirinta a pri tome iscrtava kako ide kroz njega, ili pobedi te tvoj program u X-O-u e to je vec lepo....
Programiranje ne treba da dozivis kao pocetak novog biznisa posto to tako ne ide.. ako hoces da krenes sa njim dozivi ga kao rekreaciju za mozak..
Da li ces da pravis klase ili strukture, ili ces polimorfizam ili pokazvace na funkcije sve jedno je dokle god to sto radis ima poentu
 
Poslednja izmena:
Onda sledece nisi dobro razumeo.
Tako je, slažem se sa onim što si citirao, izvodljivo je. U teoriji jeste, ali u praksi ja neverujem..

Ponavljam, stavi ti anonimusa za neki visual studio da montira grafiku u aplikaciji, nauči ga button klikom i ostalim fensi stvarima. Mišljenja sam da takav programer [ili barem većina njih] neće imati volje posle učiti programiranje na nižem nivou. Moguće da grešim, al' eto, samo kažem mišljenje..
 
Pre 15tak god, da bi pokrenuo igricu u dosu, morao si da znas cemu sluze i kako se koriste alati emm386, himem.sys, QEMM... cisto bi posle dizanja dos-a ostalo >600kb konvencionalne memorije koliko su neke igrice trazile. Toga odavno vise nema :S:

Problem je sto ljudi koji na bench-u hoce da dobiju savet kako da savladaju prve korake u programiranju nisu klinci od 10-15 godina, vec ~10g stariji ljudi koji nemaju jos 10 narednih godina za ucenje.
Jedini savet takvim ljudima je da pridju problemu sto sistematicnije, tj. da nikako sami sebi ne smisljaju program ucenja, vec da uzmu neki program (najbolje akademski) obavezno smisljen od strane profesionalca i rade po njemu.
Npr, predavanja&vezbe na npr ETFu su otvorena, moze svako da dodje da ih slusa, pa opet ne znam nikoga van ETFa koji ih slusa, a znam masu ljudi sa ETFa koji radije idu na MS kurseve misleci da ce tamo precicom doci do znanja :S:

Precice&magija ne postoje.

Konkretno: otici na sajt ETFa (PMFa, FTNa, FONa...), prouciti kako su koncipirani ispiti o programskim jezicima, uzeti knjige i literaturu sa uvodnog predmeta i krenuti po programu. Tu postoji osmisljen niz od 4-5 osnovnih ispita, koji ce svakome dati cvrstu osnovu, a ne zahtevaju skoro nikakvo predznanje.
 
Imam problem, idem u elektro u ns na telekomunikacije, medjutim shvatih da to nije bas za mene, i odlucio sam da se bavim programiranjem, ne 100%, al razmisljam o tome...cak kontam da upisem fax,pmf ili ftn u ns...
Naime, nisam siguran jos uvek da li ja to mogu da skontam sve, jer sam imao samo jednu godinu programiranja, radili smo u C++Builder 6, napominjem da smo pre "ucenja" ovog jezika malo ucili algoritme i odmah presli na racunar...to je sve. I sad kao nesto pokusavam sam da naucim iz profesorove skripte i help-a, al ne ide mi bas! Mi smo naucili da koristimo par onih najbitnijih komponenti, Label,Edit,Button,RadioButton,Memo,Timer,Panel....rad ciklusima(do while,while,for) ali nam sve to nije bilo bas toliko jasno, jer jednostavno niko se nije snalazio u kodu i tim pojmovima... Recimo za 4 si trebao na kraju godine da napravis programcic koji ima jedan panel koji predstavlja sto i na njemu jos jedan panel koji se krece od jedne do druge strane stola(Panela)...Radeci u tom bilderu, skontali smo svi da nam tu dosta predznanja fali i niko se bas nesto i nije trudio da nauci...
E sad, ja nisam svestan svog niskog nivoa znanja za programiranje i kako da nastavim dalje sa obrazovanjem... Da li neko moze da mi da par saveta...tj. da li da nekako nastavim sa bilderom ili da uzmem neku literaturu i krenem od osnovnih stvari bez obzira na ovo sto sam do sada radio?
 
Pozdrav Vucko,

posto se trenutno nalazis u dilemi koju obicno ima 40-50% studenata na telekomunikacijama u prvoj i skoro drugo godini reci cu ti samo ovako: mnogo ljudi se sa telekomunikacija trebaci na racunare jer shvate da ih to vise interesuje (sa E1 na E2). Ako se vidis u programerskom svetu i mislis da ces tako nesto moci da radis u zivotu, razmisli o tome i slobodno se prebaci na E2. Ako ti je to samo sad interesantno zato sto je to jedini predmet u kome nesto radis (pored brda osnova ovoga i onoga, ovakvih i onakvih matematika i gomile suvoparnih teorija) onda mogu da ti kazem da sacekas na tom smeru jer tek kasnije postaje interesantno (koliko god to na fakultetu moze biti).
 
mad_max0204 doslo jedo nesporazuma! Ja idem u srednju skolu.ets Mihajlo Pupin u Novom Sadu, 91 godiste!;) Pa smo sad u trecoj godini imali malo programiranja!
 
Ako planiras da upises fakultet nije potrebno da previse zalazis u dubinu tokom srednje skole. Mnogo je bitnije da se skoncentrises na matematiku, posto je ona obicno najslabija strana kod studenata iz elektrotehnickih skola. Takodje, mislim da je mnogo interesantnije, ako vec hoces da vezbas programiranje, da ucis algoritme, ucestvujes na kojekakvim takmicenjima i slicno. To je lepsa i pametnija strana programiranja, a ubacivanje raznoraznih button-a i label-a ces lako nauciti kada ti vec bude zatrebalo.

Ako nisi siguran da li ces upisati fakultet vec zelis sto pre da se zaposlis onda je bitno da sto pre steknes neko povrsno znanje i naucis da koristis biblioteku, brzo da se snalazis u razvojnom okruzenju etc. I naravno, u drugom slucaju mozes odmah da batalis C / C++ i krenes Javu / C#
 
SINTER, jel to onda znaci da definitivno trebam da batalim ovaj Builder i da krenem Javu?
Bez obzira na fax, jer nisam siguran da cu to upisati, mene programiranje jednostavno interesuje i hocu da ga naucim!
 
Pa kao sto sam gore napisao.
Programiranje nije usko vezano za neki jezik (C++), a pogotovo ne za neko razvojno okruzenje (Builder). Ako zelis odmah da pravis GUI aplikacije i slicne "naprednije" stvari, sto ti ja ne bih preporucio, onda je C++ previse zamoran i isto to, mnogo brze i jednostavnije mozes da napravis u C# na primer.

Ako imas vremena i zelis da "uzivas" u programiranju preporucio bih ti izucavanje algoritama i njihovu primenu u bilo kom jeziku (po mogucstvu objektno orjentisanom, jer nema mnogo smisla raditi u bilo cemu drugom). Imas na youtube-u snimljena predavanja sa MIT-a (predmet je Introduction to Algorithms) i istoimenu fenomenalnu knjigu, koju ces lako naci ako ti engleski nije problem (u suprotnom batali programiranje i uci engleski :D)

Takodje jos davno je neko ovde postavio fenomenalan sajt: http://projecteuler.net/ koji je odlican za uvezbavanje raznoraznih tehnika, tako da ti je moj savet da uzivas u tim zadacima i da vidis koliko ti zaista programiranje lezi.

Takodje, samo da napomenem da nemam preterano iskustva u svemu ovome i da i ja dalje (i jos dugo cu) ucim (nedavno zavrsena 2 godina na ETF), ali ovo je otprilike put ucenja koji sam izabrao pre tih 4-5 godina kada sam bio kao ti i za sada se nisam pokajao.
 
Ja sam malo ucio algoritme, skontao sam da je fora u tome da naucis nacin na koji ces da razmisljas kad pises programe, malo smo to ucili, nisam bas dobar u tome...zar je to tako bitno? mislim, mogu ja da razmisljam o tome kako cu da napisem program i sta cu da radim iz bez algoritma...zar ne???
 
Nazad
Vrh Dno