Šta je novo?

kako da pristupim Ubuntu-u(hdd) POSLE instalacije Windows 10(ssd)

pmb

Poštovan
Učlanjen(a)
03.06.2016
Poruke
482
Poena
70
računar mi butuje direktno u windows
jel može neko da pomogne?...hvala:wall:
ps.hteo bih dual boot rešenje
 
Poslednja izmena:
To recover grub:

Open the live version.
Open the terminal and run sudo fdisk -l to see where Linux is installed.
Run sudo mount /dev/sdaX /mnt where x is the number you have found Linux word in
Run sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda to install grub.
Run sudo update-grub to update grub and if this command didn't work run it after rebooting.
Reboot.

EDIT: Ako imaš dva harda onda je pitanje gde je Windows upisao svoje podatke o butovanju. MOžda je dovoljno da izabereš u BIOS da digne sistem sa HDD i da prosto odradiš samo update-grub
 
Poslednja izmena:
Uglavnom u tim situacijama bude dovoljno da startuješ boot menu i izabereš odakle da startuje OS. Pogledaj u BIOS-u kako je postavljeno i koja ja prečica za tvoju ploču. Na MSI pločama je F11, na Asusu F8 ili F9, nisam siguran
 
Нема потребе за овим windows решењима за бутовање, линух све то ради перфектно. Претпостављам да си код инсталације изабрао да се grub инсталира на партицију на којој је и линух па он сада и не може да ради свој посао. Решење из првог одговора завршава посао, мада ја то радим на лакши начин ... али се сведе на исто.
Ако је оно под едит, онда је потребно још детаља.
 
Nakon update-a grub će prepoznati Windows na drugom disku, ali i pored toga mora da se izabere disk na kom je linux (grub) kao primarni za boot. I zato ne vidim potrebu za izborom OS-a iz grub menija, kad se može aktivirati boot meni i tu izabrati disk sa kog se podiže OS, isto kao kad se butuje live sistem sa USB-a
 
Nazad
Vrh Dno