Šta je novo?

Auto kamere

ProMaster

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2011
Poruke
4,476
Poena
355
-Otvaram ovu temu, kao mesto za preporuke, razmene iskustava i klipova sa ovih kamera. Jos uvek nisu zastupljene kod nas u nekom velikom broju, ali sam siguran da ce ih biti sve vise zbog katastrofalnog stanja koje nam vlada u saobracaju i spremnosti pojedinaca na svakojake malverzacije.

- Bas juce sam imao takvo iskustvo, koje me nateralo da cim pre kupim neku kameru za auto. Naime covek ispred mene nije drzao nogu na kocnici, auto mu se vratio i udario moj, moja jedina sreca je sto se naslo par ljudi oko nas koji su videli to, jer je covek (namerno ili ne) bio ubedjen da sam ja njega udario, a ne on mene. Na kraju je samo usao u kola i otisao. Stete na mom autu nema, na njegovom je puklo svetlo za maglu..

Ukoliko neko koristi ove kamere, mogao bi ovde predstaviti svoj model i svoja iskustva s njim.


p.s. Ukoliko admin team odluci da temi nije ovde mesto, zamolio bih da je premesti, ali bez brisanja, hvala!
 
MIslim da je vec bila tema, cak je i bench radio test tih kamera.
 
Nisam nasao temu na forumu, zato sam i otvorio.. Znam da ste radili testove, jos jedan + da tema ostane.. :)
 
Koliko znam iz iskustva jednog mog kolege te kamere su kod nas "zabranjene" tj ne mogu se koristiti na sudu kao dokaz a čak i druga strana ili ko već vidi da snimate može da vas tuži za neovlašćeno snimanje....
 
Ja nekih godinu ipo dana koristim Dome GS98C, vrhunski snimak je i po danu i po mraku. Mišljenja sam da to obavezno treba imati u kolima. Imam 2 upaljača u kolima, kamera je stalno vezana za ovaj pozadi i kabl sam provukao ispod tapacira tako da se nigde ništa ne vidi. Dam kontakt, snima, izvadim ključ ne snima. Imao sam par tih nekih situacija gde je kamera odradila svoje u smislu da spreči problem, u jednom slučaju i sa saobraćajnom i jednom sa komunalnom ali nisam do sada došao situaciju da bih taj neki snimak koristio na sudu... Još jednom kažem, po meni, obavezan dodatak u kolima.

Sent from my Le X820 using Tapatalk
 
Kolega ti greši.
Kada smo bili na sudu posto sam mu ja bio svedok jer sam bio u kolima sudija je rekao da ti snimci pred nasim zakonom ne znace nista. Evenutalno samo u slucaju teskih povreda i smrtbog ishoda a cak i tada je pitanje jer odbrana moze da trazi da se takav ne prihvato jer je nacinjen bez znanja druge strane. Takodje je napomenuo i ovo za neovlasceno snimanje..


The dead have highways
 
Poslednja izmena:
Kakva država, takav i sudija.

Neovlašćeno fotografisanje

Član 144

(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

Prvo, ne snimaš lica, već vozila/saobraćaj. Tebe u saobraćaju ne zanima (u tom trenutku) ko upravlja vozilom, niti se to lice vidi već se eventualno vidi vozilo i reg oznaka. Drugo, na koji način ti "osetno zadireš u njegov lični život"?

Da ne širimo dalje priču..
 
Mog komsiju je upravo snimak kamere spasio zatvora, naime udario je biciklistu, teze ga povredio, ovaj krenuo pricu kako ga je ovaj namerno odgurao s puta, medjutim, snimak pokazuje biciklistu koji izlece iz leve sporedne ulice sece auto koji ne uspeva da stane, sledi sudar i pesak leti na neku livadu pored puta.. sud je uvazio snimak.. tako da mislim da se tog dela gde se govori o ugrazavanju privatnosti, niko ne drzi kad su ove kamere u pitanju..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Koliko znam iz iskustva jednog mog kolege te kamere su kod nas "zabranjene" tj ne mogu se koristiti na sudu kao dokaz a čak i druga strana ili ko već vidi da snimate može da vas tuži za neovlašćeno snimanje....
Ni jedno ni drugo nije tacno.

Da li ce biti prihvacen dokaz zavisi od sudije i od mnogo faktora, ali najcesce oce i u krivicnom i u prekrsajnom i u parnicnom postupku.
Naravno to najcesce samo za sebe nije dovoljan dokaz, ali u vecini slucajvea nema razloga da ne bude prihvacen.
 
Pa retko sta je i u pravu i u zivotu crno ili belo, vec zavisi od mnogo faktora.
 
^ Ja od sada Weasel-a zovem Judge Dredd :d :d :d
 
Pa retko sta je i u pravu i u zivotu crno ili belo, vec zavisi od mnogo faktora.
To je ono sto kazem...nema zakona koji jasno definise tu oblast i sve zavisi koji ti se sudija zalomi. Ja sam imao to iskustvo da nije ni pod kakvim razlozima prihvacen snimak vec je nalozeno vestacenje.

@Santa

Sad zamisli situaciju da drugi vozac ispred tebe izadje i krene prema tebi da se fizicki obracuna i to kamera snimi i ujedno snimi i njegovo lice. Sta ces onda? Eto ti nedozvoljenog snimanja i na sudu jos ti mozes naje*es zbog toga po zakonu

Da smo mi u normanoj drzavi gde sve sudije tumace zakon isto pa i da ima smisla a ovako svako na svoju ruku radi i tumaci zakon.
 
Poslednja izmena:
Ja ne snimam njega, snimam sopstvenu vožnju. Voleo bi da sretnem sudiju koji će me zbog toga osuditi...

Promašuješ dva elementa: "time osetno zadre u njegov lični život" - nisam ga snimio kako se gudra, švalera iil slično. Snimio sam vožnju. Svoju.

Da li sam snimak negde objavio? Pa time ugrožavam njegovu privatnost?
 
Ja ne snimam njega, snimam sopstvenu vožnju. Voleo bi da sretnem sudiju koji će me zbog toga osuditi...

Promašuješ dva elementa: "time osetno zadre u njegov lični život" - nisam ga snimio kako se gudra, švalera iil slično. Snimio sam vožnju. Svoju.

Da li sam snimak negde objavio? Pa time ugrožavam njegovu privatnost?
Ti kazes snmas viznju on moze da tvrdi da si snimao njega. Kazem sve je to na papiru lepo a kada te u praksi zadesi onda vidis da to nije tako lako i jednostavno...


Ipak, kako u procesima sve zavisi od sudije, nikako se nemojte uzdati samo u snimak sa vaše  kamere, jer iz mnogih razloga, sudije mogu odbiti ovakve snimke. Ljudima svašta pada na pamet i malverzacija  je bilo i biće, pa recimo naknadne montaže ili snimanje sličnih situacijaa sve u cilju da se oslobode krivice, sigurno neće biti strano pojedinim vozačima. Zato, upamtite, snimci sa auto-kamera vam mogu dobro doći, ali uz još dokaza (poput policijskog izveštaja…), pa se nemojte uzdati samo u njih.

http://vesti.mojauto.rs/Saveti/438957/Da-li-su-autokamere-dovoljni-svedoci

Beyond Genius Lies Insanity
 
Poslednja izmena:
Ja pričam jedno, ti pričaš drugo...

Dakle ti smatraš da će sudija, u slučaju saobraćajne nezgode, da poveruje čoveku, da je jedina svrha MOG video zapisa saobraćajne nezgode, moja namera da nanesem štetu drugom učesniku?

Što se tiče citiranog dela članka, da li si shvatio šta autor kaže?
 
To je ono sto kazem...nema zakona koji jasno definise tu oblast i sve zavisi koji ti se sudija zalomi. Ja sam imao to iskustvo da nije ni pod kakvim razlozima prihvacen snimak vec je nalozeno vestacenje.

@Santa

Sad zamisli situaciju da drugi vozac ispred tebe izadje i krene prema tebi da se fizicki obracuna i to kamera snimi i ujedno snimi i njegovo lice. Sta ces onda? Eto ti nedozvoljenog snimanja i na sudu jos ti mozes naje*es zbog toga po zakonu

Da smo mi u normanoj drzavi gde sve sudije tumace zakon isto pa i da ima smisla a ovako svako na svoju ruku radi i tumaci zakon.
Naravno da mnogo zavisi od sudije.
Nemoj mnogo citati automoto, polovneautomobile islicno, tu pisu nestrucni ljudi.
Prica sam na ovou temu sa mnogo ljudi sudija, str saradnika i advokata (medju njima i adv Okanovic - predsednik komieteta sa bezbednost saobracaja) sa kojim saradjuejm poslovno. Licna iskustva nemam pa nema sta tu danapisem, ali citajuci te sajtove o automobila vidi se da pisu bas nestrucni ljudi.
 
Imaš ovde sajt koji je lepo proanalizirao veći broj tipova kamera koje mogu da se nabave: https://dashboardcamerareviews.com/

Već neko vreme bih da izaberem neku za sebe. Međutim, skontao sam da mi može odgovarati samo neka veoma mala i diskretna, koju nikada neći sklanjati sa šoferke. Glomazni modeli, sa vakum nosačem i izgleda mobilnog telefona, pa, ili ća mi ubrzo ukrasti, ili ću ga svaki dan sklanjati te svaki put opet stavljati, što će me sigurno smoriti jednog momenta te ću propuštati da ga montiram. A onda gubi svoju svrhu.

Dakle, ja sam izabrao ovaj model. Još samo da ga i kupim.

Što se pravne strane tiče, tačno je da zavisi od konkretnog sudije. Ali uz dobrog advokata, i kasnije žalbe, snimak bi trebalo da bude važeći.
 
Poslednja izmena:
@weasel

Ako si procitao tekst koji sam okacio upravo je Okanovic rekao da od sudije zavisi da li ce da prihvati snimak ili ne

@Santa
Ne kazem da ce se desiti nego MOZE da se desi gore opisana situacija a kome ce sudija da poveruje to ostaje na sudiji.

The dead have highways
 
@NShappy

Ja sam uzeo Mini 0805, postavicu snimke iz voznje preko dana i nocu. Ali generalno je najmanja koja moze da se nadje i da ima pristojne snimke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@weasel

Ako si procitao tekst koji sam okacio upravo je Okanovic rekao da od sudije zavisi da li ce da prihvati snimak ili ne

@Santa
Ne kazem da ce se desiti nego MOZE da se desi gore opisana situacija a kome ce sudija da poveruje to ostaje na sudiji.

The dead have highways
Prvi samo jesam.
 
I ja sam razmisljao o nekoj diskretnoj koja bi mogla da se stavi pored senzora za brisace, jer bi tu bila gotovo neprimetna i posto oblast oko senzora mora da bude cista ( brisu brisaci) onda bi i kamera imala dobru poziciju..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Na tom mestu je i držim. Ova moja nije minijaturna(ali nije ni neka ogromna ruku na srce) jer nisam hteo da žrtvujem kvalitet samog snimka zarad toga da bude skroz nevidljiva. Naravno da je ne skidam i evo koliko već stoji bez ikakvih problema. Zašto bi ta kamera bilo koga interesovala više nego radio ili nešto drugo iz kola što može da se ukrade.... Mislim da brinete previše.

Sent from my Le X820 using Tapatalk
 
@NShappy

Ja sam uzeo Mini 0805, postavicu snimke iz voznje preko dana i nocu. Ali generalno je najmanja koja moze da se nadje i da ima pristojne snimke.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Snimaka ima mnogo po netu. Ali hvala svakako.

Ima još nekih diskretnih modela, ali ova Mini serija je jedina sa podnošljivom cenom, i sa solidnim kvalitetom snimka.

Malo me nervira što se proizvođači ne potrude još malo oko diskretnosti. Solidan kamera modul u mobilnim telefonima je veličine nokta na prstu. Ne kontam zašto kamere moraju biti veličine kutije cigara?!?

Darko, pored privlačnosti za lopove, velika kamera bi me nervirala i ako bih je video negde pred sobom. Lokacija iza retrovizora je jedina podnošljiva za stalnu montažu kamere. Ako tvoja može da se postavi pored/iza retrovizora, to mi je ok. Takvu bih podneo.

I još ponešto što se tiče suda, jeste na sudiji da proceni da li će uzeti snimak sa kamere kao dokaz ili ne. Ali ono što jeste bitno napomenuti, snimak sa kamere nama je bitan da sebe oslobodimo određene krivice (ako zaista nismo krivi) i u tom slučaju, snimak se mora uzeti u obzir. Svaki advokat će to isterati, na prvom sudu, ili žalbama višim sudovima. Ono što se ne mora uzeti u obzir jeste da naš snimak nekog drugog tereti za određeni prekršaj.
 
Naravno, podrazumeva se da je iza retrovizora i da je ti ne vidiš.

Sent from my Le X820 using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi!

Ja u zadnje vreme razmišljam da uzemem kameru za auto, i imam dve nedoumice. Da li uzeti kameru sa GPS, i da li tražiti kameru sa zadnjom kamerom (koja snima saobraćaj iza auta)?
 
Ljudi, za situaciju gde neko kreće da se obračuna sa vama, prosta nalepnica "vozilo je pod video nadzorom" u vodu baca sve tužbe za neovlašćeno snimanje. A da vidiš saobraćajce kako se ponašaju kad to uoče.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Daj da vidim kako ta nalepnica izgleda, sigurno je imaš na svojim kolima.
 
Nazad
Vrh Dno