Šta je novo?

Backlight bleed: koliko je bitan?

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,029
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Jasno pitanje, koliko je i za šta bitno da backlight bleed bude što manji osim za ličnu satisfakciju?
Trenutno koristim Dell P2414H koji curi dosta, ali ne mogu da kažem da mi je ikada išta smetalo prilikom igranja ili gledanja filmova ili bilo kakvog rada na njemu.

Sada planiram da pređem na Asus PG279Q koji košta poprilično pa me zanima da li da se borim manijakalno za neki dobar primerak ili ne.
Prvenstvena namena je, naravno, gaming. Posle toga dolazi i sve ostalo, ali color sensitive poslova ima jako jako malo.
 
Osim ako se nesto nije promenilo u zadnjih par godina kako nisam pratio situaciju, odgovor na prvo pitanje je - bitan je onoliko koliko je tebi bitno. Ukratko, ako ti ne smeta, ne treba se zamarati time. Svaki monitor mora imati pomalo, retki su savrseni, problem sa masovnom proizvodnjom, kapitalizmom i pohlepom.

Meni licno bleed strasno smeta ako se da lako primetiti. Kao obrnuti primer, moj ortak uopste ne primecuje bleed koji zauzima skoro cetvrtinu panela na njegovom LG monitoru (24mp75 ako se dobro secam), ali zamera mom u2412 za spor odziv koji on stvarno primecuje a meni ne smeta. On nikada ne bi uzeo moj monitor, zato je uzeo taj LG. Ja bih njegov monitor reklamirao vec nakon 5 minuta koriscenja. Svakome svoje. :)

Ono sto ti mogu ponuditi kao savet od nekoga ko se nagledao, nakupovao i naprodavao monitora - uvek mozes zamoliti da ti monitor prikljuce u radnji pre nego sto ga kupis. Mislim, jeste da ces ih malo iscimati, ali kad ces vec ostaviti tolike pare za azdaju od monitora, mogu da te ispostuju 15 minuta. Poneses hdmi i laptop, na njemu prethodno skines LCDTest odavde (najbolji i najjednostavniji po mom misljenju), pogledas ima li mrtvih piksela, da li ima bleeda i da li ti smeta. Pustis koji video snimak, i ako ima a ne smeta ti, pazaris i uzivas. Ako bas odbiju da ti izadju u susret sa time, mozes da probas da se dogovoris da vratis monitor u roku od dan-dva ako ne budes zadovoljan - mada se tada stavljas na milost i nemilost postenju prodavaca sto je veliki znak pitanja (pogotovo kad su vece pare u pitanju)... Ako bi placao kesom, mozes da porucis i online jer po zakonu mozes da vratis u roku od 14 dana cak i bez navodjenja razloga.

Vodi racuna i o cinjenici da je to jako skup monitor - sumnjam da su ih uvezli vise od 5 komada u Srbiju, verovatno 2-3, sto te ostavlja i sa jakom malom sansom da menjas za drugi primerak na licu mesta i slicno. Mada mozda i gresim.

Srecno sa kupovinom.
 
Rekao si mi tacno ono cega sam se plasio, a to je da je individualno. Zapravo, ovo je i malo ohrabrujuce jer znaci da neki uzasni komentari po internetu ne moraju da znace nista.
U svakom slucaju, ono sto mi je bilo bitno je da bleed nije kritican kao mrtvi pikseli i da se umereni bleed nece ni primecivati tokom igranja i rada. Preizrazeni bleed je vec defekt i to mi je sasvim jasno
 
Nema razloga za strah, po meni, cak su to i dobre vesti. Sve se svodi na prag tolerancije, a koliko vidim, tvoje je poprilicno dobar pa ce ti biti daleko lakse da nadjes odgovarajuci monitor.

Sve dok monitor radi kako treba, i ti vidis jasnu sliku na njemu, tehnicki gledano to je to, ostalo je vec pitanje licnih preferencija. Evo opet moj primer, svesno sam kupio novog Samsunga daleke 2007. godine sa mrtvim pikselom u gornjem desnom cosku. Slika odlicna, meni zivci bili tanki pa mi ugasen piksel u desnom cosku nije smetao toliko koliko bi me cekanje novog monitora zamaralo, i uzeo. Do dana danasnjeg ne zalim, 5 godina radio kod mene i jos uvek sljaka kod tetke, mada je poceo da se umara nakon 11 godina rada. Na piksel sam zaboravio vec nakon mesec dana, podsetio sam se da je tu tek nakon 3 godine, hahah. :)

Ne zaboravi da se na sve sto procitas na netu moze primeniti ona cuvena "misljenja su kao i guzice - svako ih ima". To vazi cak i za ovaj moj komentar. :) Kritike i komentari su tu samo da ti pomognu u odlucivanju zelis li taj uredjaj ili ne. Ako si se vec resio za tog Asusa, odes u radnju, vidis da li ti odgovara i pazaris ili ne. Ako ti ne vidis neku ekstremnu problematiku na koju se neko zalio i ne utice ti na koriscenje/igranje/posao, koga briga? :)
 
Nazad
Vrh Dno