Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Rec domaćinstvo znaci porodicu koja svaki dan koristi ringle, relne, pegla kuva, usisava radi masina 2-3x nedeljno mozda i susara vesa, Tv mozda 2 zjapi ceo dan, kompjuter mozda dva, osvetljenje bla bla. Nase domaćinstvo trosi nikad manje od 600kw bez grejanja na klime. dve klime potrose zavisi 250-300-450kw zavisi od hladnoca novembar 300kw. Svaka casti za ovu potrosnju ali imam prijatelja koji tako trosi ali on ode u 9h i vrati se kuci u 22h u stan zgrade. Stan nije domancinstvo ili nezenja koji zivi sam. Primer jos jedan moja majka stara zena penzionerka jel, potrosi 300kw sto radi Tv skuva jednom nedeljno rucak i svakodnevno kafu mozda podgreje jos nesto, sijalice i neznam bojler upali eto da se okupa jednom 2x nedeljno mozda. Opet kazem 540kw + 2 klime nerealno ili nije u ovom mom razmisljanju.
Pisem ovo da ne zbuni nove korisnike grejanja na klimu. Ipak treba pomenuti i ovu moju mozda za nekog nerealnu potrosnju. Vozim Golfa dizel ali ne trosi 3L na 100km ;)
Iskreno da ti kazem sad sam poceo od pocetka januara samo nocu da perem ves i sve ostalo pa cu videti saldo na sledeci racun 😂
 
Moj kum je imao skoro 700 kw i dobio je oko 6000 za struju a ja sam imao 520kw i dobio sam 8200,dal zato sto on sav ves i sve pere nocu na jeftiniju struju...ne znam...
Velika je razlika u cijeni (oko 4 puta) izmedju jeftine i skupe struje (za ljude koji imaju dvotarifni prikljucak/brojilo), tako da je ta razlika u cijeni kod vas normalna s obzirom da ti kum dosta potrosnje prebacuje na jeftinu tarifu nocu.
Ja recimo imam oko 60-65% potrosnje u jeftinoj tarifi. Nazalost (ili na srecu) jos uvijek nisam dobio novembarski racun, prvi otkad se grijem na klimu, pa jos uvijek nemam statistiku sa ukljucenim grijanjem. ;)
 
Rec domaćinstvo znaci porodicu koja svaki dan koristi ringle, relne, pegla kuva, usisava radi masina 2-3x nedeljno mozda i susara vesa, Tv mozda 2 zjapi ceo dan, kompjuter mozda dva, osvetljenje bla bla. Nase domaćinstvo trosi nikad manje od 600kw bez grejanja na klime. dve klime potrose zavisi 250-300-450kw zavisi od hladnoca novembar 300kw. Svaka casti za ovu potrosnju ali imam prijatelja koji tako trosi ali on ode u 9h i vrati se kuci u 22h u stan zgrade. Stan nije domancinstvo ili nezenja koji zivi sam. Primer jos jedan moja majka stara zena penzionerka jel, potrosi 300kw sto radi Tv skuva jednom nedeljno rucak i svakodnevno kafu mozda podgreje jos nesto, sijalice i neznam bojler upali eto da se okupa jednom 2x nedeljno mozda. Opet kazem 540kw + 2 klime nerealno ili nije u ovom mom razmisljanju.
Pisem ovo da ne zbuni nove korisnike grejanja na klimu. Ipak treba pomenuti i ovu moju mozda za nekog nerealnu potrosnju. Vozim Golfa dizel ali ne trosi 3L na 100km ;)
Troje nas je u stanu, nemamo dvotarifno brojilo. Ako sam napisao domacinstvo onda i mislim tako jer se normalno cesto kuva pere sprema itd. Dve klime, setovane na 23c. Ne stedimo se i ne smrzavamo se, ali nije sad ni da hodamo u majicama kratkih rukava. Daikin ceo dan radi na priblizno 250W/h dok Gree troši više ali se periodično gasi (muse problem). Naravno, drugačije je grejati stan i kuću… A većina korisnika ovde koliko sam upratio ima kuće tako da je malo i za očekivati da odmah poviču da je nemoguće imati tako malu potrošnju. Mislim da reči nisu dovoljne tako da evo slika računa.
 

Prilozi

  • 3CB49C23-E9D6-40C2-9C66-4DE1D605F28D.jpeg
    3CB49C23-E9D6-40C2-9C66-4DE1D605F28D.jpeg
    482 KB · Pregleda: 54
Velika je razlika u cijeni (oko 4 puta) izmedju jeftine i skupe struje (za ljude koji imaju dvotarifni prikljucak/brojilo), tako da je ta razlika u cijeni kod vas normalna s obzirom da ti kum dosta potrosnje prebacuje na jeftinu tarifu nocu.
Ja recimo imam oko 60-65% potrosnje u jeftinoj tarifi. Nazalost (ili na srecu) jos uvijek nisam dobio novembarski racun, prvi otkad se grijem na klimu, pa jos uvijek nemam statistiku sa ukljucenim grijanjem. ;)
Sad sam ja tek video koliko je razlika...bas bas je velika
 
Да се држимо потрошње клима што је тема, неће изаћи на добро ако будемо поредили ко се колико купа, да ли кува и сл.
 
Taj stan je dobro ususkan i dobra Daikin klima nema neko opterecenje, Predpostavljam da je Novembar prvi mesec kad si upljucio obe da rade mozda je u Oktobru Daikin malo radila. Kod nas je pred kraj Septembra vec moralo da se ukljuci. Ali opet u kilovatima 300-400kw penzioneri dve osobe trose, dao sam primer majke koja ajde od 250-300kw. Kad joj upalimo klimu u Novembru ode jos 200kw A ona sama u jednoj sobi gde greje a kuca nabijaca 50-60cm zid. Dupli prozori i roletne. Kasnije prelazi na drva kao grejanje kuce.
Ja sam svom silom pokusavao smanjiti potrosnju svaci sve prebacio u jeftinu tarifu pa posle prepirki sa suprugom da bojler nema dovoljno vode ako radi samo posle 23h pa gasenja video nadzora 8 kamera 40kw mes. pa TV 65` + komp + 5.1 pojacalo i zvucnici pojedu 150-180kw mes. pa Komp kod jednog i drugog deteta u sobi 90-100kw, vesa masina i susilica mesecno oko 100kw. grejalica po potrebi za kupanje tusiranje svaki dan 2h 50-60kw. Resto na kuvanje + spremanje kuce + peglanje. 4clana porodica. Neznam nikako manje najmanje sa nekom stednjom 500kw. Ili strujomer dodaje malo :) Sad ja u mom slucaju mogu sve to da pogasim i stvorim nered u porodici ali eto moze se iskljuciti dosta stavki i nek sede i gledaju u zidove ili telefone pametnije u knjige ;)
No da neduzim ali svaka cast eto ja se borim da se smanji nepotrebno ti i verovatno jos ima ljudi koji jos nisu popalili sve djakonije koje nam trebaju ili ne.
Nemam najnoviji racun ali ovo je moje stanje. Klime nisu paljene ove grejne sezone jer rasciscavam iz supe stari ogrev koji je ostao od pre 4 godine kada sam krenuo na 2 klime da grejem pa se vidi od prosle godine i ove bez klima. Samo kupatilo po potrebi grejalica 2kw. Novembar je 560kw bio. Oko 25% u jeftinijoj tarifi.
Eto vidi se i prosecna potrosnja visa nego 74% stanovnistva :) pa majku mu :)
1704368482441.png
 
Da podelim iskustvo.
Mi od kada smo počeli da koristimo usisivač na vodu filteri klime evo već 18. dan i dalje na oko bez prašine.
Dok smo koristili standardan usisivač sa kesom filter je bio posle 20-25 dana prepun.
Da li je prethodni bio krš ne znam, bio je star 2 godine, ok brand i solidna cena, ali sa ovim na vodu razlika je neverovatna.
 
Poslednja izmena:
Da podelim iskustvo.
Mi od kada smo počeli da koristimo usisivač na vodu filteri klime evo već 18. dan i dalje na oko bez prašine.
Dok smo koristili standardan usisivač sa kesom filter je bio posle 20-25 dana prepun.
Da li je prethodni bio krš ne znam, bio je star 2 godine, ok brand i solidna cena, ali sa ovim na vodu razlika je neverovatna.
Koji je to usisivac?! Moze link?!
 
prasina obicno dolazi spolja. ako je napolju ----pa ne usisasvate zidove... koliko je to prasdine bre bre
 
Vidim pominjala se nedavno opet priča o vakumiranju...pa moram da dodam.. :)
Pre 15-20 godina, dok su inverteri još bili retkost, ovde su se klime uglavnom montirale bez vakumiranja, eventulano sa odzračivanjem tj ispuštanjem male količine freona. Tada smo se na raznim stručnim forumima nekako usaglasili da je vakumiranje neophodno i da ljudi treba da ga traže prilikom montaže. Sada, 15ak godina kasnije opet se priča o nekakvom odzračivanju :) Ja stvarno ne znam, nisam frigomehaničar po struci niti majstor za klime, ali sam apsolutno siguran da kod mene niti jedna klima neće biti montirana bez istog. Od osam klima koliko su mi različiti majstori (ili monteri) montriali, samo kod jedne nije urađeno vakumiranje. I to kod prve, fix speed sa R22 gasom. Nakon toga svaka sledeća je vakumirana i instalacija je urađena po PSu. I to jasno naglasim svaki put PRE instalacije. Želim da se uradi vakumiranje (i to ne ono od 2 minuta), 3m cevi, zasebno izolovane cevi, dugački nosači sa podloškama, da ima doboljno mesta iza SJ i iznad UJ. Nemam ništa protiv da majstori ne rade ovako, ali kod mene onda neće montirati. Jednostavno.
Kada sam montirao prvog Fujitsua 12LGC, jako davno je to bilo, urađeno je vakumiranje, ali su me ubedili majstori da ne treba 3m cevi već da može minimalno leđa na leđa. I naravno da nije bilo dobro, pošto je freon pištao i cvrčao kroz klimu, pa su se onda vraćali i produžavali na 3m. To što će oni potrošiti 30minuta više, mene apsulutno ne zanima. A to za odrzračivanje, ne znam kakva je situacija danas sa R32 gasom, ali za R410 je bilo reči da je problem što se freon i vazduh mešaju. To znači da kako god da uradite odzračivanje jedan mali deo vazduha i vlage može ostati u sistemu. I on nije problem sam po sebi, ali se vremenom zbog ovoga u sistemu javlja kiselina koja nagriza kompresor. To apsolutno ne znači da vam klima neće raditi ok, već da je njen životni vek skraćen. Meni je to dovoljno da insistiram na vakumiranju, čak i u slučaju da je sistem odspojen na samo par minuta. Pa ko kako voli.
 
Meni je to dovoljno da insistiram na vakumiranju, čak i u slučaju da je sistem odspojen na samo par minuta. Pa ko kako voli.
Sve se slažem ali da li postoji neki pisani dokument, pravilo, direktiva da vakumiranje mora i da mora da traje 20-30 minuta. U suprotnom moja reč protiv majstorove. Ne mogu da mu kazem rekao mi neki lik na forumu. On čovek radi 20 godina za tu istu firmu, ugradjuje za njih, radi i po inostranstvu. Kako ja kao običan kupac, korisnik da dokažem majstoru da greši, da ne bude samo moja reč protiv njegove?
 
Sve se slažem ali da li postoji neki pisani dokument, pravilo, direktiva da vakumiranje mora i da mora da traje 20-30 minuta. U suprotnom moja reč protiv majstorove. Ne mogu da mu kazem rekao mi neki lik na forumu. On čovek radi 20 godina za tu istu firmu, ugradjuje za njih, radi i po inostranstvu. Kako ja kao običan kupac, korisnik da dokažem majstoru da greši, da ne bude samo moja reč protiv njegove?
Ne znam za ostale, ali za Fujitsu imas uputstva proizvodjaca gde stoji da se izbacivanje vazduha radi vakuum pumpom najmanje 30 minuta... to sto niko ne cita uputstva postaje sve jasnije ovde. Meni konkretno kad je majstor namestao lmce pre 6-7 godina, tad je bila noviji model i uzeo prelistao uputstvo za svaki slucaj da ne pogresi nesto, ali takvih izgleda mnogo malo ima...
 
Sve se slažem ali da li postoji neki pisani dokument, pravilo, direktiva da vakumiranje mora i da mora da traje 20-30 minuta. U suprotnom moja reč protiv majstorove. Ne mogu da mu kazem rekao mi neki lik na forumu. On čovek radi 20 godina za tu istu firmu, ugradjuje za njih, radi i po inostranstvu. Kako ja kao običan kupac, korisnik da dokažem majstoru da greši, da ne bude samo moja reč protiv njegove?
Mislim da sam napomenuo vec jednom kada je meni "gas" iscurio dosao mi je kolega koji radi samo Daikin da dopuni. Tada je i on vakumirao ( prije toga smo one holendere promjenili ) otprilike 2-3min. Isto sam ga pitao zar netreba duze.. odgovor je bio, da treba sa tvojom pumpom ( moja je slabija i analogni manometri ) a kod njega bas profi sa digitalnim mjerenjem. Kad je usla u minus tacno mi je pokazao koliko moze i koliko smije, navodno da jaca pumpa moze i ulje povuci pa nebi ni smio duze... Uglavnom kako je vakumirao, ponovo dopunio, radi perfekt. Nema vise ni da se cuje gas kako prolazi kroz klimu, ni kad radi df. Po meni, sve sto mi je pokazao i objasnio ima logike.
 
Evo recimo za Fujitsu LMCA, uputstvo proizvođača za instalaciju.
Poslednja strana dole levo pa na dalje.
Kaže japanac lepo..."Pump down the system for at least 15 minutes..." pri kojem pritisku..
 

Prilozi

  • fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-aoyg12lmca-installation-manual.pdf
    1.6 MB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
Nije ovde niko rekao da ne treba da se radi vakumiranje, ne izvrcite necije/moje reci.
Sustina je da neko ne traba sada da strahuje ako mu vec nisu odradili vakumiranje.
A ako neko misli da mu je to neophodno, neka zove majstore i plati par hiljada da mu izvakumiraju.
Da ne kazem da je Boy_81 odradio vakumiranje, pa mu posle par meseci iscureo freon jer nije dobro povezao cevi...kvalitet tih pumpi i sam proces vakumiranja koji oni odrade je upitan.
Da ne kazem sto vecina majstora i dalje koristi R410a pumpe za R32 freon, za koji su potrebni drugi parametri.

Odzracivanje izbacuje vazduh 100%, prosta fizika i nema tu ostatka vazduha, opet zbog fizike.
To je kao da sipas vodu u plasticnu flasu do vrha i ocekujes da i dalje bude vazduha unutar flase.
Ne moze, vazduh je uvek gore i on ce prvi izaci.
Vakumiranje najvise sluzi da se testira instalacija, a i izbaci mala kolicina vlage koja je mozda bila u cevima.
Ta prica da se ulje pomesa sa to minijaturno vlage koje moze biti u cevima i postane kiselina bi neko morao hemijski da objasni da ne bude prazna prica.
I kako onda vlaga iz vazduha u kontejnerima tog ulja koji stoje nekoliko godina, isto to ne uradi?
Isto tako bi neko morao da izmeri razliku u performansama izmedju kompresora sa i bez vakumiranja, koja je nepostojeca.

Kada se prica o tim stvarima, sve se prenosi iz dosta ozbiljnijih sistema koji imaju stotine metara cevi, kao i dosta vecih cevi koje se drugacije transportuju i skladiste, sto split sisteme sa nekoliko metara tankih namotanih cevi jako malo pogadja.
Znam majstore koji rade sisteme od xx stotina hiljada eura koji se slazu, bio je i ovde ranije covek koji se bavio VRF sistemima i imao ozbiljno znanje i takodje se slozio da je vakumiranje svakako pozeljno, ali je medju nebitnijim stvarima kod instalacije.
 
Da se razumemo, nije stvar da li je nesto lose, nego je samo pitanje koliko je to u praksi lose.
To sto ulje generalno sa vodom moze da oksidira, ne znaci da ce pola kapljice vode oksidirati sistem.
Nista drugacije nije u on/off sistemima, niti na njih manje to utice(cak verovatno i vise, jer su stalno na 100%), pa imamo sisteme po 30 godina stare koji rade kao sat.
Ja imam ne znam vise ni sam koliko staru Toshibu, barem 25 godina, koja nikada nije vakumirana, niti dopunjena, radi i dalje, a imao sam i par on/off klima koje su oko 20 godina stare, rade i dalje kod drugih ljudi. I to krs Vivax od 200e, ne Toshiba i slicni premium uredjaji.
Znam jos x ljudi koji imaju 20 godina stare klime koje rade bez problema.
 
Ja imam ne znam vise ni sam koliko staru Toshibu, barem 25 godina, koja nikada nije vakumirana, niti dopunjena, radi i dalje, a i
Druže nemoj pogrešno da me razumeš, ali meni ovo alsolutno ništa ne govori. Liči mi na ono.." imao sam ja babu, doživela 100god, a pušila tri pakle dnevno"
Ja sam samo izeo svoje mišljenje i naglasio da nisam stručan. Ali ako proizvođač u uputstvu kaže vakumiraj, onda hoću da se vakumira. Ende. Majstori opet svaki ima svoje iskustvo i mišljenje, a mišljenje je kao pedu , svako ga ima. Već sam pominjao da su se zbog toga neki kod mene i vraćali da popravljaju stvari. I to poznati nahvaljeni servis, bar je bio onomad na forumu, prestadoh da pratim.
Na kraju krajeva sve se svodi na to kako se neki posao uradi. Ja sam u skroz drugoj struci pa uvek gledam da sve uradim po ps-u iako imam dovoljno iskustva da ponekad neke korake zbrzam ili preskočim i uštedim na vremenu. Ali to ne radim.
A onaj član što si ga pominjao je Zoxor, ne sećam se šta je govorio o vakumiranju ali se sećam da je bio takva picajzla da je bio i protiv varenja cevi bez azota (meni su i na Fujitsu i na Panasonicu sekli i varili bakarne cevi, ostale klime su sa holenderima).
 
Da, taj clan je u pitanju.
Upravo ista prica, varenje cevi.
To je 5x gore od nevakumiranja, a i dalje nemamo konkretan dokaz da tolicka kolicina pepela ikada nasteti kompresoru.
Ljudi koji su takodje eksperti kazu da nije problem jedan mali var, problem je kada se na sistemu nakupi vise varova bez azota, pa se nakupi dosta pepela.
On polazi iz svoje perspektive i VRF sistema koje radi, gde su ti varovi dosta jaci i ima ih dosta vise.
Ponovicu, sve te klime koje sada imaju 20-30 godina su varene bez azota.
Veca sansa je da ce ti holanderi popustiti posle xx godina.
Ranije je bio losiji kvalitet holandera, pa se cesto desavalo da posle godinu, 2 iscuri gas, dok je danas to dosta kvalitetnije, ali opet nije dugorocnog kvaliteta kao varenje, i ako se slazem da je uvek ispravnije variti bakar pod azotom.
A na kraju, za varenje se koristi argon(najcesce u kombinaciji sa ugljen dioksidom), a ne azot, ko zna da vari.
Vecina opet koristi azot i nema nikakav problem, a zasto?
Pa zbog male verovatnoce da ce nesto biti losije, a argon je mnogo skuplji.

To je slicno kao i da sipas 1l benzina u pun rezervoar dizel auta recimo...da, proizvodjac ce napisati da ide samo dizel, ali da li ce biti nesto od 1l benzina?
Naravno da nece, problem nastaje kada sipas dosta vise benzina.

Nista tu nije toliko osetljivo da se usled tako minijaturnih stvari menja ponasanje.

Opet ponavljam, sve treba da se uradi po PS-u, da se vakumira dokle god manometar ne pokaze da je pritisak ok, da se isti pritisak barem 10-15 minuta ostavi da bi se videlo da li negde pusta.
Uvek je bolje ne sipati nikada ni litar benzina u dizel auto, niti pricamo o tome sta i kako treba.
 
Naterali ste me da se javim, na uputstvu za Micu Hevy pise vakumiranje najmanje sat vremena kad podpritisak padne na -0.1MPa ili 76cmHg i da se posle ostavi bar 15min da se proveri da ne pada tj. da ne pusta, a tzv majstori gledaju da STO PRE ZBRISU ako mislite da su Japanci glupi i da im je dosadno, ne vakumirajte nego dodajte jos vode u cevi da lakse ide.
 
Тачно се види по дискусији да зиме нема ни у траговима, а мислио сам да нема даље од бројања дефростова...
 
Ne boj se stizeeeee, videcemo iduce nedelje, bice i snega, kod tebe ga ima sigurno za izvoz
 
Naterali ste me da se javim, na uputstvu za Micu Hevy pise vakumiranje najmanje sat vremena kad podpritisak padne na -0.1MPa ili 76cmHg i da se posle ostavi bar 15min da se proveri da ne pada tj. da ne pusta, a tzv majstori gledaju da STO PRE ZBRISU ako mislite da su Japanci glupi i da im je dosadno, ne vakumirajte nego dodajte jos vode u cevi da lakse ide.
Za Daikin ne piše vreme koliko treba sve da traje ali piše da pritisak bude -0,1MPa i da tako stoji 4-5 minuta, i ako je pritisak nepromenjen sve je ispravno. Koliko je vremena potrebno da pritisak padne na -0.1MPa? Meni jeste vakumirao 5 minuta ukupno prvi put ali se nisam penjao na merdevine da vidim pritisak na pumpi da li je bio -0.1MPa.
 
Majstori opet svaki ima svoje iskustvo i mišljenje, a mišljenje je kao pedu , svako ga ima. Već sam pominjao da su se zbog toga neki kod mene i vraćali da popravljaju stvari. I to poznati nahvaljeni servis, bar je bio onomad na forumu, prestadoh da pratim.
Nesto mu je slabije nasilno forsiranje hvalospeva, ali tu i tamo se iskoristi prilika da ga dignu u nebesa. :)
Za Daikin ne piše vreme koliko treba sve da traje ali piše da pritisak bude -0,1MPa i da tako stoji 4-5 minuta, i ako je pritisak nepromenjen sve je ispravno. Koliko je vremena potrebno da pritisak padne na -0.1MPa? Meni jeste vakumirao 5 minuta ukupno prvi put ali se nisam penjao na merdevine da vidim pritisak na pumpi da li je bio -0.1MPa.
Vidis da ovaj drugi kompresor radi duze od sat vremena, prvom je vakuumiranje doslo glave. :)

Ne boj se stizeeeee, videcemo iduce nedelje, bice i snega, kod tebe ga ima sigurno za izvoz
Samo cunami da nas ne poklopi neki, prognoziranih-5C do -7C u zoru, bice pravi izazov za klime... ;)
 
Pozdrav ekipa 👋
Imam problem sa Gree klimom (GWH12KF-K3DNA6B), konkretno sa greskom H1. Gledao sam na netu i pise da je u pitanju mode za odmrzavanje. Bio je serviser, ocistio je filtere na unutrasnjoj jedinici, a za spoljnu je rekao da nije prljava, medjutim greska je i dalje prisutna. Da li ima neko konkretno resenje?
 
Vrv spoljsnju nisi nikad prao, a ovaj ti tzv majstor zamazo oci sa nekakvim ciscenje unutrasnje koju moze i tvoja supruga mnogo bolje
 
Resenje je da zoves pravog servisera koji popravlja klime. Ovi su servis verovatno samo za ugradnju i odrzavanje iliti pranje uredjaja. Ima takvih kobajagi servisa i kod mene. Slatkih su 100 evra po ugradnji.
 
Vrv spoljsnju nisi nikad prao, a ovaj ti tzv majstor zamazo oci sa nekakvim ciscenje unutrasnje koju moze i tvoja supruga mnogo bolje
Nisam nikad od kako je ugradjena klima, a konstantno je i koristim tokom svih godisnjih sezona.
Resenje je da zoves pravog servisera koji popravlja klime. Ovi su servis verovatno samo za ugradnju i odrzavanje iliti pranje uredjaja. Ima takvih kobajagi servisa i kod mene. Slatkih su 100 evra po ugradnji.
Bih ja, ali na zalost nemam nikog u blizini, osim da dovucem nekog sa strane
 
Nazad
Vrh Dno