Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

@mitar1982 reže li tamo zima, Mitre? 🤣 Gledam od ponedeljka pa nadalje u Helsinkiju maksimalna dnevna temperatura oko -15
FB_IMG_1703869424969.jpg
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-12-29-18-14-16-636_com.windyty.android.jpg
    Screenshot_2023-12-29-18-14-16-636_com.windyty.android.jpg
    134.3 KB · Pregleda: 44
Poslednja izmena:
Идуће недеље стиже тај ледени талас, мада смо ми према прогнози на ободу, па се надам да неће бити превише хладно. Иначе је права зима већ неко време, нападао снег, смрзло све...
20231229_143956.jpg
 
Kod mene ispade da je za moje uslove (kuca bez izolacije) u Podgorici u pravu onaj gospodin sevcenko sa foruma kad je jedini rekao da je za moje podneblje bitnije da klima bolje hladi nego da grije. Amber premium 12 je vukla preko 1500w po 7-8 sati preko dana i jos je hladila primjetno losije od samsung 12 on/off koja je hladila perfektno cijelo kucu sa max snagom od 1050w. Ko zna koji je tu problem bio jer je instalacija vibrirala poprilicno pod opterecenjem.
Sto se tice zime vec sam pisao za Daikin da sam zadovoljan kako grije. Temperatura iznad nule i kucu od 50 kvadrata grije sa 600-800w. Ne prebaca 1000w.
Koji model Daikina?
 
.
msz-ln35vgv muz-ln35vghz r32
Svuda ista, strasno dobra klima.
ne sumnjam da je strašna
i cena je takva

imao sam prilike da vidim u radu Micu 9ku .... ubija kako radi
jača od 90% 12ki
 
Wi Fi IR daljinski ima u Gigatronu Wise IR daljinski, kosta 699 dinara, mozes programirati scene kakve god zelis. Da upali na vreme, na lokaciju kada se priblizavas kuci, na spoljnu temperaturu, mozas paliti preko wifi itd. Ima dosta opcija.
Uspeo sam na taj nacin, uzeo sam sam drukciji model malo , kockasti, al radi posao, samo sto nema merac temperature al mi nije ni potreban ... zanimljivo je kad kopiram komande sa daljinskog , on kopira sva padesavanja, Mod rada ( heat, Cold , ... ) polozaj krilca, temperaturu , bezinu ventilatora , cak i low noise outside unit, i to stavi kao da je jedno dugme ... samo treba ugasiti daljinski i kopirati ukljucenje sa tim podesavanjima ... tako sam napravio par omiljenih podesavanja i stavio na tajmer to ... eto ga wifi kontrola za 800 din ( uzeo sam tuya )
 
Uspeo sam na taj nacin, uzeo sam sam drukciji model malo , kockasti, al radi posao, samo sto nema merac temperature al mi nije ni potreban ... zanimljivo je kad kopiram komande sa daljinskog , on kopira sva padesavanja, Mod rada ( heat, Cold , ... ) polozaj krilca, temperaturu , bezinu ventilatora , cak i low noise outside unit, i to stavi kao da je jedno dugme ... samo treba ugasiti daljinski i kopirati ukljucenje sa tim podesavanjima ... tako sam napravio par omiljenih podesavanja i stavio na tajmer to ... eto ga wifi kontrola za 800 din ( uzeo sam tuya )
Ja imam i merač potrošnje, uz pomoć njega sam uspeo da nastelujem klimu da radi optimalno, da greje lepo i da trosi najmanje struje. Kući Daikin klima najbolje radi kada je na autofan i kada stavim 23c onda trosi oko 200w, na 24c 250w a na 25c 300w neki prosek po satu. Defrost nijedan kad je bilo oko nule. Grejem 20+16+10 trenutno. A ako stavim na max fan onda potrosnja skače na 700-800w, nekad i preko 1000w, cesto ide i defrost. Brzo ugreje pa se ugasi, ne modulira. Dok na poslu Carrier radi obrnuto, na autofan radi na 900-1000w i to u prostoriji od 10 kvadrata, i stalno se pali gasi na par minuta dok na max fan radi odlicno, spusti na 400w i tako dugo modulira dok se ne ugasi na par minuta pa ponovo. Na početku nije loše imati merač dok sve podesiš kako treba. Moja klima ima ugradjen merač potrošnje ali po satu, nema trenutni. Imao sam od ranije merač pa mi sad baš poslužio.
 
Ako ćeš Mitsubishi za ceo stan a da nije mnogo skupo, onda AP42
Мало викенд догодовштина из едиције жене и даљински.
Јутрос узе жена да појача мало грејање, подесила уредно 23 степена, и вратила даљински на место. Клима после 15-ак минута оде у дефрост, враћам се ја у собу, видим искључена скроз. Реко' "Што си искључила климу?", каже "Нисам ја, ти си, ја сам хтела да буде топлије а ти је искључио. Ја сам је сад поново укључила." Опет ја "Била је у дефросту, зато је заклопила лопатице, ти си је искључила скроз кад си чачкала даљински". "Аха, ок". Упалим поново и размишљам о Јожимим саветима и где да кријем даљински убудуће. :D
Ja sam moj daljinac nosio na posao 😂
 
Treba mi klima za 27 kvadrata, dobro izolirano prizemlje, prvenstveno za hlađenje..
Dosad smo u familiji kupili Gree, Sinclair, Fujitsu i LG.. i nikad nezadovoljstva, pa sad pada napamet dal kupit nešto jeftinije tipa vivax, uštedit malo..
AERI+ vidim da je po nekoliko stvari bolja od AEQI i AEMI..
Stekao sam dojam da je glavna prednost AERi+ grijanje na niskim temperaturama (jer ima dodatno grijače kompresora i kondenzatora) a to mi baš i ne treba..

Ne znam isplati li se ic na AERI+ ako se nece baš koristit za grijanje..?
Osim prednosti za grijanje, AERI+ je kao učinkovitiji, ima dosta veci SCOOP od AEQIa i AEMIa.. pa bi se valjda nesto uštedilo tu..
Ne znam dal bi trebao biti tiši unutra, vani..?
Ima ionizator al ne znam jel to samo marketing..

Za AEQI i AEMI navodno je bučna vanjska jedinica, za AEQI da na unutarnjoj pucketa plastika, da daljinjski šteka... Ne znam jel na AERI+ to sve toliko bolje..

I nisam siguran da li ici na 2.5kw ili 3.5kw? Mala je razlika u cijeni pa mozda bolje jacu..
 
Treba mi klima za 27 kvadrata, dobro izolirano prizemlje, prvenstveno za hlađenje..
Dosad smo u familiji kupili Gree, Sinclair, Fujitsu i LG.. i nikad nezadovoljstva, pa sad pada napamet dal kupit nešto jeftinije tipa vivax, uštedit malo..
AERI+ vidim da je po nekoliko stvari bolja od AEQI i AEMI..
Stekao sam dojam da je glavna prednost AERi+ grijanje na niskim temperaturama (jer ima dodatno grijače kompresora i kondenzatora) a to mi baš i ne treba..

Ne znam isplati li se ic na AERI+ ako se nece baš koristit za grijanje..?
Osim prednosti za grijanje, AERI+ je kao učinkovitiji, ima dosta veci SCOOP od AEQIa i AEMIa.. pa bi se valjda nesto uštedilo tu..
Ne znam dal bi trebao biti tiši unutra, vani..?
Ima ionizator al ne znam jel to samo marketing..

Za AEQI i AEMI navodno je bučna vanjska jedinica, za AEQI da na unutarnjoj pucketa plastika, da daljinjski šteka... Ne znam jel na AERI+ to sve toliko bolje..

I nisam siguran da li ici na 2.5kw ili 3.5kw? Mala je razlika u cijeni pa mozda bolje jacu..
Za hlađenje gledaj EER i SEER, kao i max snagu hlađenja i količinu kondenzata pri hlađenju (od 1 do 1.8L na sat za 12-cu).
 
Za hlađenje gledaj EER i SEER, kao i max snagu hlađenja i količinu kondenzata pri hlađenju (od 1 do 1.8L na sat za 12-cu).
Da, mislio sam na SEER... AERI+ ima 8.5, a ove dvije 6.1.
A maksimalni kapacitet hlađenja AERI+ ima 4.31 a ove dvije 4.16..
Nominalna ulazna snaga hlađenja (W), AERI+ ima 977 a ove dvije 1213..
kolicinu kondenzata ne mogu naci..

evo usporedba AERI+ sa AEMI (AEQI sve ima sve brojeve iste ko AEMI)
 
Od Vivax-a definitivno AERI+. Jeftinije od toga imaš VOX IHD12
 
Срећна Нова година!

Пошто закључаше тему у којој сам раније качио статистике, нека иде сад овде, па ваљда успем да је пронађем опет догодине ради поређења. :)

Кратак инфо о објекту: Једна од низаних кућа у норвешком фјорду из 70-их година, значи са (испод)просечном изолацијом, уз пуно прозора, на два нивоа и неких 115-ак квадрата који се греју. Основно грејанје су две климе, уз додатак грејних фолија од краја 2021 које нису на одвојеном бројилу као климе већ се рачунају у осталу потрошњу.

Прошле године није било никаквих специјалних изненађења, ковида, поплава и сл. па је и потрошња некако "стандардна". Повремен рад од куће је већ нормална ствар, а имали смо једно путовање више, и рачунам да је то главни разлог за ових 500-ак киловатсати разлике у односу на 2022.

Пре зиме 2021 није било "остале" потрошње преко 1000 киловатсати, и то је првенствено због грејних фолија, рачунам да троше 200-300 киловатсати у зимском периоду, а сигурно утичу и на мању потрошњу клима, месечни пикови које праве климе су такође нешто нижи после зиме 2021. Због комфора вреде, а и у децембру се доста борави код куће па сам имао недељу дана са редукованим режимом штедње.

1704122989331.png
1704123005749.png
1704123027244.png
1704123065282.png
1704123102358.png

1704123182660.png
1704123222630.png

Све најбоље у 2024, да вас климе лепо служе, добро греју и лагано дефростују!

20231227_104025.jpg
 
Stan u kući, prva sezona grejanja na klime. Greju se samo 2 prostorije: dnevna soba od 23,5m2 sa Fujitsu 12KMCC na 22-23 stepena i radna/spavaća soba od 11m2 sa 07LMCE na 20-21. Sobe su na suprotnim stranama hodnika od 11 m2 koji se uglavnom ne greje. Ispod je negrejano prizemlje, a iznad potkrovlje koje se ne koristi. Klime ne rade tokom noći, a danju se uključuju po potrebi. Potrošnja u prethodna 2 meseca:
 

Prilozi

  • Screenshot_2024.01.02_01.13.16.228.png
    Screenshot_2024.01.02_01.13.16.228.png
    113 KB · Pregleda: 75
  • Screenshot_2024.01.02_01.17.10.077.png
    Screenshot_2024.01.02_01.17.10.077.png
    118.8 KB · Pregleda: 71
Ovo mi ijuce, ili prekjuce iskoci na jutubu, kako je lepo covek objasnio sve u vezi klime - vremena.
Medij je idiotski, naravno, a i ovaj voditelj. Ali covek objasni sve lepo, sreca pa mi izadje ovo na boxu kao predlog, pa pogledah.
Ako imate strpljenja, vrlo je poucno, u vezi vremena, sta je covek ispricao.

 
Bice od ponedeljka znacajnije, a i dugorocnije zahladjenje. Iduce nedelje u Bg jutarnje temperature i do -10, dnevne oko nule. Bice suvo, ne racunajuci ponedeljak kada ce vjerovatno padati slab snijeg i biti nesto toplije dok se potpuno ne spusti hladna suva masa. Vrlo vjerovatno da ce nakon prvog zahladjenja cijeli januar biti hladan uz maks dnevne temperature oko 5 stepeni ili nize.
 
A ovaj covjek sa snimka vidi se da je gospodin i strucnjak. Mada ja kao laik ne bih se slozio u dijelu dje vise-manje sumnja da globalno zagrijavanje utice znacajnije na vremenske prilike. Tacno je sto kaze da se vrijeme stalo mijenja svakih nekoliko decenija ili stotina godina i slicno. Ali ovo su cisti primjeri dje su Beograd i Zagreb postali blizi sredozemnoj klimi Podgorice nego li kontinentalnoj klimi npr Varsavi ili Kijevu, dje i pripadaju. Naravno da na te promjene uticu i veliki gradovi dje danas svaka osoba ima svoje auto, dje je vazduh stetniji i za ljude i za prirudo ko zna koliko puta nego li prije 200 godina.
Mjesec januar a na Prokletijama nema snijega kad se gleda od strane Podgorice. Inace do juna se iz pg snijeg na njima vidi.
 
Poslednja izmena:
Primijetih da Daikin mjeri unutrasnju temperaturu i u standby rezimu i salje podatak u aplikaciji. Odlicno za preko ljeti van kuce bez ikakvih wifi termostata izvrsiti uvid da li je potrebno ukljuciti klimu da hladi.
 
Kasno prenosim izveštaj al’ ajde.
Račun za Novembar 540kWh i 42€. Smešno. Potrošnja domaćinstva plus dve klime. S obzirom da je Decembar bio topliji od Novembra očekujem približan ako ne cak i malo manji račun. Od kako smo batalili drva i zamenili staru on/off klimu, progledali smo ;)
 
Moj kum je imao skoro 700 kw i dobio je oko 6000 za struju a ja sam imao 520kw i dobio sam 8200,dal zato sto on sav ves i sve pere nocu na jeftiniju struju...ne znam...
 
Super je to. Meni je samo fiksna potrosnja 500kwh plus grejanje. Inace grejanje: 435kwh novembar, 540kwh decembar tri klime.
 
Rec domaćinstvo znaci porodicu koja svaki dan koristi ringle, relne, pegla kuva, usisava radi masina 2-3x nedeljno mozda i susara vesa, Tv mozda 2 zjapi ceo dan, kompjuter mozda dva, osvetljenje bla bla. Nase domaćinstvo trosi nikad manje od 600kw bez grejanja na klime. dve klime potrose zavisi 250-300-450kw zavisi od hladnoca novembar 300kw. Svaka casti za ovu potrosnju ali imam prijatelja koji tako trosi ali on ode u 9h i vrati se kuci u 22h u stan zgrade. Stan nije domancinstvo ili nezenja koji zivi sam. Primer jos jedan moja majka stara zena penzionerka jel, potrosi 300kw sto radi Tv skuva jednom nedeljno rucak i svakodnevno kafu mozda podgreje jos nesto, sijalice i neznam bojler upali eto da se okupa jednom 2x nedeljno mozda. Opet kazem 540kw + 2 klime nerealno ili nije u ovom mom razmisljanju.
Pisem ovo da ne zbuni nove korisnike grejanja na klimu. Ipak treba pomenuti i ovu moju mozda za nekog nerealnu potrosnju. Vozim Golfa dizel ali ne trosi 3L na 100km ;)
 
Nazad
Vrh Dno