Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Ma hteo sam prioritetno iz prve da pogledam neke druge stvari (razlika u kvalitetu kućišta 5 i 5Pro, dimenzije i još ponešto), cena mi nije bila toliki prioritet iako sam svakako želeo da vidim i koja bi to bila razlika i po pom pitanju.
 
@Stock

Onako, imaju i oni bolje cene, ali nisu epohalno niže od naših (kada sam gledao cene ovih što donose sa strane). Bude tipa 100-200e jeftinije na 1500-2000e. Kod njih je mana tastatura, sve su sa njihovim rasporedom, a neki ljudi kod nas (ne znam zašto) ako je nešto drugo osim našeg ili američkog qwerty-ja... odmah kao da su gova*** uzeli u ruku. :)

Nema smisla ulaziti u polemiku da smo sr*** od države i da je cena jer monopol i kartelizacija. Ali to se ne menja pričom na forumu, već tamo svake 4 godine, ali avaj, da ne ulazim u dubok off sada.

edit, sad kada sam video i link...

Računaj da niko ne donosi ništa iz mađarske osim ako nije sa ipon-a, pa ko želi taj kombo, gleda ipon cene. Osim ko neće lično i personalno da skokne do Budimpešte, tu naravno ne važe ove kombinacije.
 
Ma hteo sam prioritetno iz prve da pogledam neke druge stvari (razlika u kvalitetu kućišta 5 i 5Pro, dimenzije i još ponešto), cena mi nije bila toliki prioritet iako sam svakako želeo da vidim i koja bi to bila razlika i po pom pitanju.
Ma u svakodnevnom korišćenju nema nikakve razlike. Odlična je izrada i na 5 i na 5 pro. Imao oba. 5 pro ima lepši touchpad ako ti je to bitno. Ekran jeste sa boljom rezolucijom i ima 500nits ali apsolutno nikakva razlika u kućnoj upotrebi ako nisi direkt na suncu ili radis nesto ultra precizno pa da ti mozda treba rezolucija. Dosta njih je smanjuje i skida na 60hz da dobije malo baterije. Obican 5 ima bolju bateriju. Mozda je to nekome bitnije nego da ima jos metala. Svakako je solidna i razlika u ceni pa vidi sta ti je bitno. Kome kes nije problem, uvek pro. Dal realno nešto ima potrebe? Ne preterano, ali sve je pomalo finije.

Legion 7 nisam imao, ali mi je rekao vlasnik jednog da su mu brzo otisle sarke i da je vise bio zadovoljan izradom na 5 pro.

Dalje, pitao si za 7 slim. Ja to ne bih uzimao jer je dosta oslabljena grafika. Dal 110W umesto 150W što je ogromna razlika.

Gledaj 5 ili 5 pro i uzivaj. Takođe, rece nikola da vaze za tiše laptopove - to bas i nije tačno. Mozda na max rpm. Inace ako ne skines posebnu 3rd-party app da smanjis i podesis, stalno radni vent fabrički i čuje se nocu. Meni smeta sve sem full silent.
 
Iskoristio bih put u USA krajem godine da uzmem novi laptop. Izmedju ostalog, apsolutno mi je bitno da je -

  • Ekran velicine 15.6''
  • Izrada/materijal ili visoko kvalitetna plastika ili aluminijum ili bolje
  • Laptop ima dedicated graficku, makar i slabiji geforce za light gaming (civ V, civ VI, eu4 i slicne)
Sve ostalo je manje bitno od gorenavedenog, u smislu da li je neki slabiji i7 ili jaci i5, ili pak AMD chipset, da li je 256 ili 512SSD i slicno.

Ja sam se zalepio za Asus Zenbook 15 (obicna varijanta) i Dell XP 15 ali oni su i malo iznad mog budzeta koji je plafon $1200
Da li neko ima preporuku za nekog drugog manufacturera/model koji bih mogao da pogledam?
 

Hvala na preporuci! Sada citam svoj prethodni post, i vidim da nisam bio dovoljno jasan, editovacu ga.
Elem, ne trazim gaming laptop, bilo bi idealno da se ta dedicated grafa nadje u konfiguraciji, ali ako je to deal-breaker i nesto sto ce gurnuti cenu preko budzeta - nije problem ni integrisana graficka. Laptop cu uglavnom koristiti za posao i web development. Igrice ako bude vremena.

edit - prodje vreme za editovanje prethodnog posta :(
 
Ovih dana ono što je jače je mahom "gejming". Samo uzmeš neki više stealth, sa manje rgb-a i dobar si. :)
 
Iskoristio bih put u USA krajem godine da uzmem novi laptop
Dok ti odeš već će uveliko pasti cene modelima iz 2022 i 2021 god.
Ovaj iz 2022 god. ni sad nije mnogo skuplji od tvog predviđenog budžeta:

 
Dok ti odeš već će uveliko pasti cene modelima iz 2022 i 2021 god.
Ovaj iz 2022 god. ni sad nije mnogo skuplji od tvog predviđenog budžeta:

Ali čoveku to ne treba. Taj laptop je i glomazan i težak i ekran veći nego što je napisao (primećuje se razlika), plus prelazi budžet.

Nek uzme neki zenbook DUO, to je najbolja stvar za male pare, ima dva ekrana pa ce mu značiti da mozda na donjem bude dev konzola ili bila sta gde kuca.

@lord_slawe_ Moja preporuka sa ebaya "New, other" gde je kutija otvorena ili nešto slično polovno kao novo a mnogo niža cena. Svakako će kutija ići u kantu zbog carine. Garancija asusu važi bez racuna. Samo ebay i prati aukcije ako imas vremena.
 
Iskoristio bih put u USA krajem godine da uzmem novi laptop. Izmedju ostalog, apsolutno mi je bitno da je -

  • Ekran velicine 15.6''
  • Izrada/materijal ili visoko kvalitetna plastika ili aluminijum ili bolje
  • Laptop ima dedicated graficku, makar i slabiji geforce za light gaming (civ V, civ VI, eu4 i slicne)
Sve ostalo je manje bitno od gorenavedenog, u smislu da li je neki slabiji i7 ili jaci i5, ili pak AMD chipset, da li je 256 ili 512SSD i slicno.

Ja sam se zalepio za Asus Zenbook 15 (obicna varijanta) i Dell XP 15 ali oni su i malo iznad mog budzeta koji je plafon $1200
Da li neko ima preporuku za nekog drugog manufacturera/model koji bih mogao da pogledam?
Asus Zephyrus G15, imam G14 2021 verziju, i realno je mala prenosna bomba.
koliko sam pratio tamo su malo malo na surovim popustima bas u bestbuy
tipa skoro ima mozda mesec bilo je

prati i kupi kad budes tamo, Zephyrus serija im je jedna od najbojih
 
Apple predstavio svoje nove M2 Pro i M2 Max modele.

 
Nisam Apple fan, ali ovaj M2 Max cip je nesto nerealno.
 
Po mom misljenju nije neki ogroman skok sa M1 Max na M2 Max, pogotovu uzevsi u obzir vecu cenu. M2 Max pocetna cena za 16'' model na apple.de je 4200 evra.
Mislim da su ocekivali N3 proces od TSMC-a, ali ipak su morali da prave opet na N5.
 
Ja sam imao u zadnjih 10 ak godina oko 10-12 gejming laptopova od kojih i dalje mi je najveci utisak i euforiju napravio Asus G750, to je stvarno bila ozb masina. Ovo sve ostalo tu i tamo 😁 Ovog momenta sam napravio ozb dobru kupovinu i uzeo MSI GE76 Rider (17.3/12700h/3070ti/32ddr5/240hz/1tb/) odmah cim ga otpakovao, stavio tecni metal na cpu i mogu Vam reci da sam prezadovoljan - najbitnija stvar platio sam ga 1.900 e (dok je u Nemackoj oko 3.200e, a kod nas oko 430 - 450k🤣)

A ostao mi je 20 dana star GP76 koji sam uzeo pre ovog i sad mi je na oglasu jer mi se pojavio ovaj i odusevio me - cenom😁😁
 
Stara G750/751/752 serija je bila odlicna.
Kao daily driver sam vozio G751 (i7-4710HQ, 970M, 32Gb rama) od 2015-2018, vrhunska masina bila za to vreme. Throttlovanje bilo pojam, mogao da se ohladi uvek i u svim uslovima.
Nesto o cemu vecina modernih masina sanja s sasijama debljim 15mm. :D
 
Ahaha brat, tacno tako, moj je bio G750 sa 780m grafikom, a G751 sa 16gb/980m ali stvarno su bili pojam tada i nekako i predstavili pocetak gaming lap topova. Hladjenje danas i dalje pod znakom pitanja. Retki su modeli koji imaju ispod 90c cpu/gpu. Sve to na malo duzi gejming ide na 95-98c. Ili GPU bude ok temp a CPU blizu max ili obrnuto. Ja da ne stavim tecni metal i osvezim pastu na gpu i mem kontrolerima goreo bi 😁
 
Imam pitanje za vlasnike novih Legiona. Da li kad u Windowsu msanjite osvjetljenje ekrana na minimum, da li u tom slučaju isto bude poptuno ugašeno ili ekran i dalje svijetli?
 
Imam pitanje za vlasnike novih Legiona. Da li kad u Windowsu msanjite osvjetljenje ekrana na minimum, da li u tom slučaju isto bude poptuno ugašeno ili ekran i dalje svijetli?
Nemam Legion ali koliko znam svaki bi trebao da samo smanji na min i to je to, ne da gasi ekran skroz. Osim ako neka neko Lenovo software koji mu to omogucava👍
 
Imam pitanje za vlasnike novih Legiona. Da li kad u Windowsu msanjite osvjetljenje ekrana na minimum, da li u tom slučaju isto bude poptuno ugašeno ili ekran i dalje svijetli?
Imam iz 2021, kad smanjim skroz vidi se sve i dalje. Ali bude bas bas tamno.
 
Ahaha brat, tacno tako, moj je bio G750 sa 780m grafikom, a G751 sa 16gb/980m ali stvarno su bili pojam tada i nekako i predstavili pocetak gaming lap topova. Hladjenje danas i dalje pod znakom pitanja. Retki su modeli koji imaju ispod 90c cpu/gpu. Sve to na malo duzi gejming ide na 95-98c. Ili GPU bude ok temp a CPU blizu max ili obrnuto. Ja da ne stavim tecni metal i osvezim pastu na gpu i mem kontrolerima goreo bi 😁
Ja sam morao poprilicno posla da uradim na svom X1 Extreme, nije gaming laptop doduse ali se moze poigrati, da bi mi drzao i cpu i gpu do 75C u full loadu. Skidao i neku mrezu sa donjeg lida, te pasta i za gpu i cpu, undervoltuj oba, 'ebo ale. Al sad radi. I to sa 6/12/GTX1650 - ja ne znam kako se hlade ovi modeli sa lupam 8/16 ili ne daj 12/24 i na sve to 130W+ dGPU. U sasiji ispod 25mm.
 
Imam pitanje za vlasnike novih Legiona. Da li kad u Windowsu msanjite osvjetljenje ekrana na minimum, da li u tom slučaju isto bude poptuno ugašeno ili ekran i dalje svijetli?
Skoro sam radio Legion 5 Pro (nov Ryzen i RTX). Na minimumu je utuljeno, ne gasi se skroz.
 
Kako ti se čini ta kombinacija Ryzen i RTX, naročito ako su radio i sa Intelom i RTX?
 
Mogu se performanse gasirati baš dosta i hlađenje može da ohladi i procesor i grafiku u full load-u bez problema (ide neki slim široki 300w adapter uz njega). Temperature su bile veoma adekvatne, od 70 do 80C dok sam vrteo Unigine Heaven.

Ono što je meh jeste optimizacija ventilatora na AUTO režimu, jer zna da ubrza bez potrebe. Ali Quiet režim drži to sve tihim, nešto malo limitira procesor (na 2.5ghz all core), dok grafiku limitira primetno što se performansi tiče (sa 1950mhz na 1500mhz za core). Performanse mod otvara čakre i sve ide laganica, ali uz čujnije ventilatore (ne čujnije toliko da zuje i smetaju, samo se čuju više). Fensi je i što se mod menja sa FN+Q, pa ide to glatko i u letu.

Ostalo kao i svaki drugi laptop do 1000e iskren da budem. U ekranu ima razlike, lep je i svetao podosta (16" 2560x1600, 165hz), dok je hdr bilo cimanje namestiti, ali i MS je napravio nešto što valja iz MS Store-a, pa sam uz njihov alat za kalibraciju to podesio kako treba.

Intel nisam još radio, mada postoji šansa u narednih mesec-dva da ću i Intel kombo da čačkam. Možda onaj najjači sa i9-kom, pa ako bude, javiću utiske.
 
Ja sam morao poprilicno posla da uradim na svom X1 Extreme, nije gaming laptop doduse ali se moze poigrati, da bi mi drzao i cpu i gpu do 75C u full loadu. Skidao i neku mrezu sa donjeg lida, te pasta i za gpu i cpu, undervoltuj oba, 'ebo ale. Al sad radi. I to sa 6/12/GTX1650 - ja ne znam kako se hlade ovi modeli sa lupam 8/16 ili ne daj 12/24 i na sve to 130W+ dGPU. U sasiji ispod 25mm.
Pa to je super onda, to je sada skroz ok👍ja konkretno kod mene na ovom i na proslim procesorima bez tec. metala nisam srece imao 😁 @dzonihsv A gledao sam brate da ko zna i ume moze bas lepo da podesi ventilatore na manual, cak i bolje od nekih fabrickih vrednosti 👍 Mada ja to nesto i nisam mnogo cackao.

Sto se tice Ryzena ovih novijih/jacih u komb sa RTX grafikama ono sto sam ja video na YT - pregledao sam gomilu testova, rekao bih da radi skoro pa identicno kao i Intel, bez ikakvih problema, tj odlicno👌
 
Nazad
Vrh Dno