Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Mislio sam na generalno poređenje tih modela mada mi je jasno da postoje određene varijacije unutar jednog modela kao i da na sve to utiče i kompatibilnost komponenti.

Laptop bi bio za svakodnevni rad koji nije ekstremno zahtevan i za gaming (Elden Ring, Witcher 3 etc.) i neka bolja mašina je više u smislu da je što kasnije pojede vreme (jer je to da će pre ili kasnije biti pojedena) neminovnost...

Zato sam i pitao da li je i5 12500H sa 3070 možda bolja od kombinacije i7 12700H sa 3060 i kako se tu uklapa prethodna generacija procesora ili Ryzen.

Meni je čak zanimljiv i koncept Asus Flow x13/z13 (ne smeta mi 13") ali koliko on ispunjava zahtev za igranjem...

Još jedna opcija bi bio neki stariji i jeftiniji laptop (čak i sa 10800H i 1650/1660) i ako tamo nađem PS5 pošto gde god sam gledao od ovih što vrše isporuku piše not available - invite...
 
Pred NG nabavio sam Legion 5 Pro sa AMD 6800x, 32GB ram, 2x1TB SSD i 3070 grafika. Radi odlično, redovno renderujem u Topaz AI Video. Kakav je u igricama ne znam, ali Premier i Topaz radi vrhunski. Čak se i mnogo ne greje. Ranije sam imao Asus ROG Strix koji je bio vreo. Mislim da je ovde odrađeno hlađenje odlično. Usto ima i QHD 144Hz ekran. Mislim da je ovo najbolji desktop zamena koju sam imao.
 
Koliko sam i ja video svakako ima šta dobro da se probere za sasvim normalne sume, naročito u poređenju sa cenama ovde.

Lično, meni odgovara kupovina online i isporuka na adresu hotela mada vidim da se uz lično preuzimanje može naći još bolja stvar za još povoljniju cenu ali s obzirom na raspoloživo vreme male su šanse i da nađem povoljnu ponudu.
 
Poslednja izmena:
X1 Extreme 2nd gen sam uzeo u Januaru 2020 u Atlanti preko Lenovo sajta doduse s onim kuponima koje su davali - jer ga nisam nasao u radnji.
Uvek je u US bolje da ides licno ukoliko si u mogucnosti.
 
Znam i potrudiću se ali s obzirom da na dnevnom nivou imam obaveze do 17,30h a da sam nešto bliže SF nego LA (a ni to nije ni malo blizu), pitanje je koliko bih imao vremena da to izvedem a potom i da li bih imao neku povoljniju i bližu lokaciju od ova dva grada... Ali o tome ću više znati tek kad stignem tamo, sada mi je bitnije da dobijem odgovor na pitanje šta a tek onda će mi biti lakše naći odgovor na pitanje gde...
 
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima.
Ekran i kamera je nešto što moraš uživo da vidiš.. Ako radiš dosta video poziva..

Suzi izbor na 4-5kom shodno budžetu.. I onda im pogledaj uživo ekrane i kamere.
Džabe tipa 8gb rama više ako je ovo loše.
 
Imam Legion 5 pro, prezadovoljan sam. Kako vreme prolazi sve mi se vise i vise svidja. Da sada kupujem laptop, postajale bi samo dve opcije Legion 7 (ispeglan L5 pro, citaj dual rank ram ide ako se ne varam, sto kod L5 pro nije slucaj, a utice na perf kao kod svakog rajzena) ili Asus Scar 17.3" 2k ekran kao na L5 Pro. Generalno gledaj bar RTX 3070. Izuzetno tih laptop, ako ti ta stavka nesto znaci.

@Martin Mystere
 
V15 je uglavnom sa TN panelom.Losi uglovi gledanja.
 
Imam Legion 5 pro, prezadovoljan sam. Kako vreme prolazi sve mi se vise i vise svidja. Da sada kupujem laptop, postajale bi samo dve opcije Legion 7 (ispeglan L5 pro, citaj dual rank ram ide ako se ne varam, sto kod L5 pro nije slucaj, a utice na perf kao kod svakog rajzena) ili Asus Scar 17.3" 2k ekran kao na L5 Pro. Generalno gledaj bar RTX 3070. Izuzetno tih laptop, ako ti ta stavka nesto znaci.

@Martin Mystere
Scar 17 kao vrh Asusove ponude ide dobrano preko 2k tako da mi on ipak ide preko budžeta mada bih voleo da ga posedujem. Generalno ne bih išao preko 15,6" ali u slučaju neke baš, baš dobre ponude koja bi iskrsla ne bih odbacio ni 13 ili 14" (Dopao mi se Flow koncept, možda Zephirus 14 ili nešto slično tipa Zenbook)...
 
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima.
Vip house постоји доста дуго, ја сам ту купио лаптоп 2013. Нормална су фирма.
Теби је довољно и 8 гигабајта рам меморије, 16 не можеш никада искористити, боље i5 такође ти је потпуно свеједно.
Тај лаптоп који си навела је добар али има слаб дисплеј. Тако је са многим лаптоповима. Модел који си навела има добру израду. Ако ти треба добра израда и добар екран, онда је цена већа.
Па сад ти процени шта ти је примарно - квалите израде, квалитет екрана ... Не можеш за тај буџет добити и једно и друго.
Осим ако не узимаш нешто половно, рецимо неки Think pad.
V15 je uglavnom sa TN panelom.Losi uglovi gledanja.
Хлађење му је одлично урађено и квалитет израде је одличан ако мислиш на v15 g2 модел.
Ekran i kamera je nešto što moraš uživo da vidiš.. Ako radiš dosta video poziva..

Suzi izbor na 4-5kom shodno budžetu.. I onda im pogledaj uživo ekrane i kamere.
Džabe tipa 8gb rama više ako je ovo loše.
Ако купује ново, нема где да погледа уживо екране, евентуално негде је изложен лаптоп, али угашен.
 
Bilo koji Legion 5 Pro ili Legion 7 ili Bilo koji Asus sem TUF. Ni on nije loš, ali ne treba čovek da se zadovolji entry levelom :)

MSI najnoviji modeli deluju bas dobro. HO nit smrdi nit mirise, ok su, zavisi koliko je veliki popust a mala cena. Gigabyte novi nisu nešto, Acer su ok, ali imaju slabiji tdp. Ne bih isao ispod triton 500, on mi je ostavio odličan utisak. Ne znam sta jos.. XMG nisam uzimao, ne privlače me.

Meni je najbitnije da ima usb c PD da mogu da punim bilo cime tako da samo asus i lenovo.
 
Uskoro ništa bolje nećeš moći za te pare da uzmeš. Sve što izađe sada biće papreno skupo. Još uvek je i te kako aktuelna i skupi 11th gen serija, tipa 11800h sa 3070, a kamoli 13th gen sa rtx 40xx. Tako da ce pre inflacija da ti pojede pare nego što ćeš dočekati za taj novac nešto bolje od Legion 5 pro sa 3070ti i R7 6800H, on ti je 2000e i jace za 32gb verziju (12700h je još skuplji) i to ako nadjes polovan. Ovo novo preko madjara su uvek veće cene.

Možda je najbolja kupovina sada neki rtx 3070 laptop sa max power grafikom od 130W. To su MSI GP66 i Lenovo 5/7, recimo.

Ta radnja koju si navela posto sto godina, ali odavno ništa nisam tamo kupio. Moj savet ti je da uzmeš polovno kao novo za te pare jer možeš dobiti brutalan uređaj. Ako uzimas Asus ili HP polovan, garancija ti kod nas važi i bez računa, provereno direktno sa njima. Nebitno šta u oglasu piše ili ako ne pominje garanciju, ima sigurno. Ne isplati se kod nas uzimati novo. Bolje neki polovan Zenbook za taj novac, možda recimo čak bude i neki Zenbook DUO na oglasima, dva ekrana bi ti odlično služila kada radiš screen share da na donjem imas privatni prostor za rad dok drzis prezentaciju. To što si navela radi i na 8GB rama, ali sa 16gb si svakako obezbeđena za budućnost. i5 je minimum, da. Ne volim ništa ispod toga.
Ajao brate, kakve muke.
Ja sam tako i filtrirao, 3070, Ryzen 7, hteo sam i malo vecu dijagonalu (>15.6) i memoriju 32 ali tu se ne mogu vec uklopiti.
Koliki je skok ddr5 u odnosu na ddr4 btw?
sdd mi ne treba veci od 512.
Sto se tice predloga, gledacu taj legion 5 ili 5 pro, u Nemackoj sam inace pa mogu i nesto sa ebaya da gledam, ima Asus Rogova na akcijama dosta.
Za MSI ne znam, imam neki strah od njih, bas sam lose komentare citao po redditu.
Bila je do nedavno (mislim da je i dalje) njihova Katana serija sa dobrim hardwerom na akciji ali ne znam kakva je.
 
Lenovo Legion 5 Pro i5/16GB/1000GB/3060/165Hz 16" iz 2022 god. okruglo 1200€ u SWE (radnja sa 2 god. garancije).

Detaljne specifikacije:

Avionska karta (let traje manje od 3h) 10-20€ u jednom pravcu i od aerodroma do centra 400 din :)
Христос се роди драги чланови Бенча и читаоци!
Да ли си рачунао цену царине у оквиру овог лаптопа ?
 
Ma daj, jel si putovao nekad van zemlje?
Samo bez kutije i lagano...
 
Predajem jezik online. Delim ekran, koristim word, mnogo tabova u google Chromu, skype, zoom. Treba mi dobar laptop. Slabo sam informisana, ali, koliko sam uspela sama - treba mi intel core i5 i preko, i 16gb 512gb memorije. Da li je ovaj laptop okej: https://www.ctshop.rs/lenovo-v15-g2...ot-fhd-16gb-512gb-ssd-intel-iris-xe-crni.html
Volela bih da mi traje. Ranije sam kupovala jeftinije laptopove i ne služe nicemu. Naravno, ako pronadjete neki dobar laptop (važna je cena, ako može do 80k), stavite ovde link. Videla sam u VIP house takodje neka sniženja, ali nikad čula za tu radnju. Hvala svima.
Ovaj bi trebao da ima bolji ekran od v15
 
Ovaj bi trebao da ima bolji ekran od v15
Док нису смислили Ideapad 1 то је био најјефтинији лаптоп у класи, чим га продају за 30.000 динара. Онда знаш какав има екран. Ideapad има лепо име али је Ideapad 3 најнижа класа у оквиру Леново, не рачунам овај нови модел Ideapad 1.
Сваке године избацују нове моделе, па треба проверити какво је стање везано за квалитет израде. Што се тиче екрана, испод 90.000 динара немојте се надати пуно.
To су све панели где постоји јако пробијање позадинске светлости па да не улазим у остале спецификације.
 
Док нису смислили Ideapad 1 то је био најјефтинији лаптоп у класи, чим га продају за 30.000 динара. Онда знаш какав има екран. Ideapad има лепо име али је Ideapad 3 најнижа класа у оквиру Леново, не рачунам овај нови модел Ideapad 1.
Сваке године избацују нове моделе, па треба проверити какво је стање везано за квалитет израде. Што се тиче екрана, испод 90.000 динара немојте се надати пуно.
To су све панели где постоји јако пробијање позадинске светлости па да не улазим у остале спецификације.
Ja ideapad ne bih kupio ni izdobijan na pajdu.
Bolje kupiti polovan Thinkpad stariji par generacija nego to, iskreno govoreci.
 
Upravo natrcao na ovaj Asus u radnji, sta mislite o ponudi?
Malo ga cackao, deluje mi ozbiljna izrada i mocno na izgled, a i konfiguracija je prilicno jaka?
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-10-10-27-48-564_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-01-10-10-27-48-564_com.miui.gallery.jpg
    167.2 KB · Pregleda: 95
Upitno je koliko je vati ta 3070Ti kao i koliko je efektivna sasija pri hladjenju oba u full loadu.
Proveri vatazu i za CPU i GPU.
 
Ja sam za neke proizvode pokušavao da nađem podatke o tome koliko su vati grafička i procesor i nisam uspevao nigde to da nađem.
 
Ja ideapad ne bih kupio ni izdobijan na pajdu.
Bolje kupiti polovan Thinkpad stariji par generacija nego to, iskreno govoreci.
Ja posle iskustva sa poslednjom thinkpad i dell precision serijom, ne bih nikome preporučio da baca pare na high end. Imam utisak da i jedni i drugi (a verovatno i HP) toliko otaljavaju taj posao i da ih mrzi da naprave bilo šta što valja.
 
Slazem su u tom smislu da su oborili nivo kvaliteta poprilicno u odnosu na pre.
Doduse, moze se naci poneki polovan Thinkpad iz prethodnih 3-6god koji su i dalje dobar izbor - a najvaznije bolji su nego Ideapadovi. :D
 
Upravo natrcao na ovaj Asus u radnji, sta mislite o ponudi?
Malo ga cackao, deluje mi ozbiljna izrada i mocno na izgled, a i konfiguracija je prilicno jaka?
Zamoli ih da ti daju kutiju pa sa nje prepisi tacnu oznaku modela i pogledaj na notebookcheck. Tu bi trebalo da pise da li je GPU 130/140w ili je ona standardna 80/90w. Mada mislim da ovi novi Asus idu sa jacim grafikama.
 
Probacu da izbunarim koliko ima vati kad odem sledeci put, planiram kupovinu ovog meseca pa cu malo intenzivnije da se udubim.
Kako vam se cini kupovina ako je kojim slucajem 130/140w, jel ici na to ili na legion 5/5 pro sa nesto slabijom konf (ryzen 7, 3070, 16gb ddr4)
 
Kod mene je to i dalje nerešena dilema i7 12700 koji je nešto bolji, bar po rezultatima sintetičkih testova ili R9 6900/R7 6800 koji su nešto slabiji ali se manje i greju...

Ono što me u neku ruku više zanima je u većoj sa Ryzenom (pa čak i sa AMD grafičkom) nego sa Intelom...

A tek što me cimaju sa onim "Open box" čim naletim na nešto što se na prvi pogled čini kao dobar deal...
 
Doduse, moze se naci poneki polovan Thinkpad iz prethodnih 3-6god koji su i dalje dobar izbor - a najvaznije bolji su nego Ideapadovi. :D
S tim da ko god (hoće da) koristi windows, mora da gleda intel 7000 ili ryzen 2000 i novije. Lepo je MS obesmislio polovne računare ;)
 
S tim da ko god (hoće da) koristi windows, mora da gleda intel 7000 ili ryzen 2000 i novije. Lepo je MS obesmislio polovne računare ;)
Slazem se 100%. Otisao bih korak dalje, da ja polovan laptop (za iole ozbiljniji rad, ne nuzno kompajliranje koda kao kod mene ali bilo sta ozbiljnije) ne bih gledao ispod serije 8000 za Intel. Mora 4c/8t osim ako se ne radi word processing, minimum.
 
Kod mene je to i dalje nerešena dilema i7 12700 koji je nešto bolji, bar po rezultatima sintetičkih testova ili R9 6900/R7 6800 koji su nešto slabiji ali se manje i greju...

Ono što me u neku ruku više zanima je u većoj sa Ryzenom (pa čak i sa AMD grafičkom) nego sa Intelom...

A tek što me cimaju sa onim "Open box" čim naletim na nešto što se na prvi pogled čini kao dobar deal...
Sve su to odlični procesori. I kod svakog možeš da isključiš boost i primetno smanjiš temperature kada ti ne treba raw cpu performance...~3ghz na 16 jezgara radi sasvim super u bukvalno svemu.
 
Nazad
Vrh Dno