Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav dobri ljudi, potrebna mi je pomoc jer sam u nedoumici koji klima uredjaj uzeti. Potreban mi je prvenstveno za grejanje dnevne sobe od oko 35kvm ili cak celog stana. Klima naravno inverter, ali koja? Neki majstori mi preporucuju Gree Premium Amber Ultra 12, neki mi preporucuju Fujitsu (ne secam se tacno koja) itd.
S'obzirom da nemam nikakvog iskustva sa klima uredjajima, stvarno mi je potrebna pomoc oko izbora, pa ako ima nekog ovde sa iskustvom i da je voljan da pomogne, hvala mu.
Dakle klima ce se koristiti za grejanje dnevne sobe, koja je velicine od oko 35kvm, zgrada je solidno izolovana, na prvom sam spratu, ispod mene su lokali, iznad je stan koji je prazan, odnosno ne greje se. Budzet bi bio oko 100-150k. (za jednu klimu).
Ako bih se odlucio za jednu klimu od 100-150k samo za dnevnu sobu, onda bi na poziciji "klima2" isla TA pec. Nisam siguran da li mi je bas potrebna klima od 150k, ako nije onda bih radije ubacio 2 klime od 70-80k. Ne znam sta mi se vise isplati? Koja je razlika izmedju klime od 150 i 80k??
Najvise sto me brine je to da li cu uspeti da zagrejem stan, ako temperature ponekad padnu i do -20 ili cak -25 kao sto je bilo jedne godine (2014. ako se ne varam). Ovo bi mi bio jedini nacin grejanja stana.


2022-10-06.jpg
 
Pa gde si video -25C ? Ja čekam Gree Amber Premium 12, ali Grejem 100 kvadrara. Ove sezone ću uzeti prvo jednu 12icu ,pa ako sve bude kako treba, sledeće sezone još jednu 12 i to je to. Majstor mi predlaže dve slabije, što ima logike. Tebi je ta tih 35kvadrata više nego dovoljna Gree amber premium 12.
 
Stan mi je oko 90kvm, pa razmisljam da li postoji opcija da uzmem recimo dve klime fujitsu kmcc 12 (ona je oko 80k) i da grejem ceo stan.
Koja je razlika, sem u ceni, izmedju te Gree klime i ove Fujitsu? Ne bih da bacam pare bez potrebe na tu skuplju ako bih mogao da uzmem ove dve i pokrijem ceo stan.
 
Gree inverter klima Amber Premium GWH12YD-S6DBA2A wifi je 154.000. Trenutno je nema nigde na stanju, rekli su da stiže za 3 dana. Najbolje pogledaj sa majstorom za tvoju kvadraturu i raspored soba.
 
Stan mi je oko 90kvm, pa razmisljam da li postoji opcija da uzmem recimo dve klime fujitsu kmcc 12 (ona je oko 80k) i da grejem ceo stan.
Koja je razlika, sem u ceni, izmedju te Gree klime i ove Fujitsu? Ne bih da bacam pare bez potrebe na tu skuplju ako bih mogao da uzmem ove dve i pokrijem ceo stan.
U svakom slucaju je bolje ici na dve 12-ske od po 70-80k nego na jednu od 150.
Pogledaj KMTA ili ovu koju sam ja uzeo KGTA(imas gore slike).
Mitsubishi AP35VGK isto pogledaj.
 
Dzabe gledam kad se nista ne razumem :) plasim se samo da ako se odlucim da uzmem recimo dve Fujitsu klime i ako se neke godine temperature ekstremno spuste da ne bude hladno u stanu. Imam dvoje dece pa se zato malo brinem.
 
Za klimu 1 pogledaj Fujitsu LUCA12(35m2) 92k za klimu 2 LLCE12 64k.Te dve klime koštaju ukupno 156k možda detaljnijjom pretragom možeš naći i niže cene.
 
2012 je bilo ispod -20C.
Kakva je izolacija, stolarija, da li se greje ispod, iznad?
Za 90m2 i taj raspored moras bar 2x Fujitsu 12 LU ili LT. Ja bi isao na 3 klime zbog komfora jer imam isto 90m2 ali kuca, grejem sa 5 klima. 3x 12 LMCE ili KMTA su predlog.
 
Koliko je širok hodnik i koliko je spratna visina.To grejanje iz hodnika može kad nije hladno zavisi od izolacije.Ali je problem u tome što topli vazduh ide na gore kod hlađenja je obrnuta situacija.Ako neko ima takvu situaciju sličnu kao kod tebe pa da ti kaže da li vredi montirati klimu u hodnik.

Izolacija je takva da ni ovih najhladnijih dana, kada je vani ovdje bilo i po 2-3 stepena, nismo palili centralno. Kada je povezalo par hladnih dana i u dnevnoj krenulo padati na 21, ubacio sam stariji računar, da stalno dijeli torente i da radi proece za BOINC i time "dogrijava" dnevnu na nekih 22.5-23,5. Tada sam skontao da je drugi dio kuće (dupleks) sve vrijeme imao na kant otvorena tri prozora u prizemlju, i jedan na spratu 😅 Kada sam to pozatvarao, druga priča i kod nas odmah :) U tom dijelu je sada, (sjeverna orjentacija) od 20 do 21 stepen. Grijanje mu je samo koliko povuče kroz pregradni zid od nas topline, dakle, veoma sporo gubimo toplinu.
 
Isto kao kod auta... Piše proizvođač 5,8 litara u gradu, a on srče 8,5 litara.
Ne gledaj u plusiće već gledaj proverene modele.
 
Za klimu 1 pogledaj Fujitsu LUCA12(35m2) 92k za klimu 2 LLCE12 64k.Te dve klime koštaju ukupno 156k možda detaljnijjom pretragom možeš naći i niže cene.
Ova LUCA12 koristi gas r410a, da li je on ok? posto kazu da nije efikasan itd... da su bolje klime sa R32 gasom, ali ne razumem se pa ne mogu nista da tvrdim, govorim samo onako kako sam cuo.
 
Ok je taj gas r410 ima u prodaji dosta modela koji koriste taj gas i rade odlično.Novi gas r32 je ekološki prihvatljiviji i kažu da su klime koje ga koriste 8% efikasnije.Luca je ok klima.
 
Još da je namontirate kako treba ako treba ponovićemo detalje oko pravilne ugradnje.Kupi amortizere za spoljnu jedinicu to retko koji majstor ima kod sebe.
 
Još da je namontirate kako treba ako treba ponovićemo detalje oko pravilne ugradnje.Kupi amortizere za spoljnu jedinicu to retko koji majstor ima kod sebe.
Gde se kupuju ti amortizeri i koliko su? Nije lose da se ponovi oko pravilnog montiranja. Vakumiranje, 3m instalacija i sta jos?
 
Ja imam ove amortizere.
Pravilna instalacija znači da cevi između UJ i SJ ne smeju biti kraće od 3 metra maksimalna dužina bez dopune 15 metra.Obe cevi posebno izolovane i omotane trakom ima ih raznih.Ako je instalacija leđa na leđa cevi se motaju iza SJ.Vakumiranje je obavezno kad dogovaraš instalaciju pitaj majstora da li vakumira ako kaže ne traži drugog.Spoljna jedinica pravilno udaljena od zida pogledaj uputstvo.Unutrašnja jedinica udaljenost od plafona minimalna 5cm a od zida na desnoj strani gde je termo senzor 7cm.Prouči uputstvo možda sam nešto izostavio ali je to uglavnom.
 
Sad gledam uputstvo za LFCA piše da je minimalna udaljenost od plafona 6.3cm.Ali to je baš mala udaljenost slažem se sa tim da je 10-15 optimalna udaljenost.Ne znam kako ide kad je visina plafona 2.80-3 metra da li još spuste klimu to bi monteri ako ih ima na forumu trebali da znaju pa da nam kažu.
 
Hvala za upustvo za pravilnu instalaciju klime! Ako može samo objašnjenje šta znači vakumiranje, odnosno šta se vakumira? Uskoro i meni sledi instalacija dve klime pa je dobro sve znati.
 
Sad gledam uputstvo za LFCA piše da je minimalna udaljenost od plafona 6.3cm.Ali to je baš mala udaljenost slažem se sa tim da je 10-15 optimalna udaljenost.Ne znam kako ide kad je visina plafona 2.80-3 metra da li još spuste klimu to bi monteri ako ih ima na forumu trebali da znaju pa da nam kažu.
Ako je visok plafon može klima i 20cm, 25cm od plafona.
 
Ako je uređaj više orijentiran za grijanje onda je donja ivica unutrašnje jedinice na 210 cm od poda. E sad to je preporuka a svako radi drugačije.
 

Prilozi

  • 16652333585967207871046064890173.jpg
    16652333585967207871046064890173.jpg
    87.5 KB · Pregleda: 108
Zar nisi imao 2 Vivaxa? Jesil to jednog zamijenio?
U pravu si, prodat odmah posle stavljanja ove klime, grejao mi Vivax AEEI + 40 m2 i umlaci mi ovu sobu sa strane od 20 m2 ali ova mi je jaca i samo zbog te sobe sam uzeo 18 LFCA.Pametnije bi bilo da sam u tu sobu stavio Vivaxa jos jednog (isto AEEI+) nista drugo, ali ne mogu da busim opet fasada opet majstori daj popravljaj daj nosace kaci.AEEI+ super model do 40 m2 bez greske odradio proslu sezonu i to kuca ne stan.Stvarno je bila super klima ali za manji prostor.Ne mogu da se zabijem u 40 m2 mala deca strapaciraju i u sobu i ovamo i tamo.Valjda nisam pogresio videcemo javljam utiske.
 

Prilozi

  • 16652441093363692150976248752884.jpg
    16652441093363692150976248752884.jpg
    122.3 KB · Pregleda: 100
Hvala za upustvo za pravilnu instalaciju klime! Ako može samo objašnjenje šta znači vakumiranje, odnosno šta se vakumira? Uskoro i meni sledi instalacija dve klime pa je dobro sve znati.
Vakumira se instalacija koja ide od spoljašnje jedinice prema unutrašnjoj.Ovde na linku je detaljnije objašnjeo zašto se i kako radi vakumiranje.
 
Zašto je bitno da kod inverter klima cevi budu najmanje 3m dužine ? I od kada je to pravilo ?
 
Nazad
Vrh Dno