Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kucaj samo u google pretazi FED rates date i pojavice ti se zvanicni sajt sa datumima.

Samo da se ispravim gore, prvo ide ECB 21.07. pa onda FED 26.07.
ECB ce u julu 0.25% podici, sto i nije strasno a u septembru ce verovatno za dodatnih 0.5% podici.
 
Samo sanjaj. Zlato je najbolji asset u 2022. godini. Evo ti ga prema S&P500, prema euru, prema BTC.

Pogledajte prilog 348710

Jedino što u ovom trenutku može da mu konkuriše je američki dolar. Stara izreka, cash is trash except in a crash. Možda bude sreće da malo padne i prema evru sad u julu kad ECB najzad bude podizala kamatne stope prvi put posle 14 godina, ali čisto sumnjam.
Ne sanjam ja ništa, nemam ga, niti me privlači za investiciju pogotovo što dosta loše izgleda tehnički. To što sam konstatovao je samo analiza trenutnog stanja ne želeći da podcenim mogućnost poskupljenja rude.
A verujem u kripto više nego u zlato kao investitor jer kripto ima prostora za nove mogućnosti, što zlato nema. (Sećam se koliko si pratio stelar i IOTU np i kupio jer si verovao u te iste inovacije) to su jedne od tvojih ex investicija, a siguran sam da ćeš ih imati još.
Sada je tvoj izbor ulaganje u zlato i to je ok i poštujem.
 
Ne sanjam ja ništa, nemam ga, niti me privlači za investiciju pogotovo što dosta loše izgleda tehnički. To što sam konstatovao je samo analiza trenutnog stanja ne želeći da podcenim mogućnost poskupljenja rude.
A verujem u kripto više nego u zlato kao investitor jer kripto ima prostora za nove mogućnosti, što zlato nema. (Sećam se koliko si pratio stelar i IOTU np i kupio jer si verovao u te iste inovacije) to su jedne od tvojih ex investicija, a siguran sam da ćeš ih imati još.
Sada je tvoj izbor ulaganje u zlato i to je ok i poštujem.

Zlatu ne trebaju inovacije, zlato je to što jeste i služi čemu služi, tako je već hiljadama godina. Njegova cena prati stock-to-flow model jer zlato de facto jeste novac. Jedini tier 1 finansijski asset koga ne izdaje američka vlada. Nemoj se ni najmanje zavaravati da je vrednost zlata špekulativna, zlato i kripto nemaju ama baš nikakve veze jedno s drugim.

Ne da sam ja protiv inovacija, daleko bilo. Stellar i IOTA su dobri primeri kako blockchain/tangle može da se korisno primeni, ali njihovi tokeni, kao i svi ostali kripto tulipani su samo fiat novac, obični bitovi i bajtovi u distribuiranoj bazi podataka, bez ikakve vrednosti sami po sebi. Ne može nešto imati vrednost zato što je pogodno da se koristi kao novac. Zlato je ekstremno nepogodno da se koristi kao novac, zato je papirni novac i nastao, ali zlato je novac jer ima intrinzičku upotrebnu vrednost, dok je papir samo papir, a broj u bazi podataka samo broj. Hiljadu puta sam rekao, kad finansijska kriza najzad udari, ovaj kripto fiat će proći najgore od svih aseta, jer državni fiat bar ima državu da stane iza njega. I kao što vidiš, bio sam u pravu.
 
Zlato je dobro kao sigurnost, da mozes da kupis osnovno i u najvecoj krizi. Mana je sto moras da ga sacuvas, a i preneses fizicki. Druga mana je sto ne sluzi bas za bogacenje preko noci, a i treba ti dosta novca da bi znacajnije zaradio cak i da ubodes u kom ce pravcu. Zamisli da se cena bitcoina krece kao zlato, koji bi to smor bio. Evo btc se umrtvio na oko 19k i niko nista ne pise.
 
Radite kako god mislite da treba, ali valjda vam je do sad jasno da od ovog partizanskog fiata u ekonomskoj krizi nema ništa, a kriza nije ni blizu gotova. Ako je Burry u pravu, tek smo negde na pola puta do dna. Ako je BTC do sad izgubio dve trećine vrednosti i u nastavku treba da izgubi još dve trećine, onda je dno na oko 6k, što znači da bi zlato trebalo da u ovoj krizi poraste negde oko 15x u odnosu na BTC ako samo zadrži cenu. Plus, šta će biti posle, hoćemo li stvarno izaći iz stagflacije, koliko će ljudi želeti da opet veruju u kripto kad se skokao 90% i obrisao im gomilu imetka, mnogo je tu nepoznatih. Zlato je poznata, stabilna vrednost, dokazani aset za sve krize i potrese.
 
Radite kako god mislite da treba, ali valjda vam je do sad jasno da od ovog partizanskog fiata u ekonomskoj krizi nema ništa, a kriza nije ni blizu gotova. Ako je Burry u pravu, tek smo negde na pola puta do dna. Ako je BTC do sad izgubio dve trećine vrednosti i u nastavku treba da izgubi još dve trećine, onda je dno na oko 6k, što znači da bi zlato trebalo da u ovoj krizi poraste negde oko 15x u odnosu na BTC ako samo zadrži cenu. Plus, šta će biti posle, hoćemo li stvarno izaći iz stagflacije, koliko će ljudi želeti da opet veruju u kripto kad se skokao 90% i obrisao im gomilu imetka, mnogo je tu nepoznatih. Zlato je poznata, stabilna vrednost, dokazani aset za sve krize i potrese.
Samo da ne prođe ko srebro. Opasno je.
 
Samo da ne prođe ko srebro. Opasno je.

Trenutno svi plemeniti metali padaju osim zlata. To je stoga što je sada samo zlato finansijski metal, ostali su industrijski metali, a kako dolazi recesija i s njom pad industrijske proizvodnje, pada i tražnja za metalima. Opet, ako inflacija podivlja i zlato postane skupo i nedostupno, navala može da skrene ka srebru, ali sve je to na dugačkom štapu, najbolje je samo čekati i pratiti.

Imamo temu o plemenitim metalima, tako da bih predložio da ne davimo više ovu temu tim pričama.
 
Pa oprosti ali ti si jedini koji povlači iznova i iznova priču o zlatu, bez tebe priča o tome ne bi bila prisutna ovde na temi, na to ukazujem već duže vreme, ima tema o metalima.
 
Konkretno za ETH, pola para postaviti ordere od 1000$ do 500$, a sa drugom polovinom raditi DCA narednih 24 meseca...
Slicno kao i sa stock marketom, trebalo bi da se isplati u nekom duzem vremenskom intervalu, ko zeli da ulaze i da mu ne stoje novci...
 
Radite kako god mislite da treba, ali valjda vam je do sad jasno da od ovog partizanskog fiata u ekonomskoj krizi nema ništa, a kriza nije ni blizu gotova. Ako je Burry u pravu, tek smo negde na pola puta do dna. Ako je BTC do sad izgubio dve trećine vrednosti i u nastavku treba da izgubi još dve trećine, onda je dno na oko 6k, što znači da bi zlato trebalo da u ovoj krizi poraste negde oko 15x u odnosu na BTC ako samo zadrži cenu. Plus, šta će biti posle, hoćemo li stvarno izaći iz stagflacije, koliko će ljudi želeti da opet veruju u kripto kad se skokao 90% i obrisao im gomilu imetka, mnogo je tu nepoznatih. Zlato je poznata, stabilna vrednost, dokazani aset za sve krize i potrese.
nesto mi nije jasno. ako btc padne na 6k, zlato nece porasti nigde. znaci ako si ti kupio kilo zlata za 50k i btc padne na 6k ti neces zaraditi 15x, ti ces i dalje imati svoje zlato koje vredi 50k. zlato nije asset koji ce da ti utrostruci svoju vrednost za 3 godine, zlato je u prevodu novac otporan na inflaciju.

od svega sto pises najvise bih voleo da ti se ostvari to da vidim btc na 6k, ali ako me zeznes i on se nikad ne spusti ispod 10 i ja propustim da ga kupim u ovom ciklusu, i posle ode na 200k, smoricu se ko zmaj.
 
nesto mi nije jasno. ako btc padne na 6k, zlato nece porasti nigde. znaci ako si ti kupio kilo zlata za 50k i btc padne na 6k ti neces zaraditi 15x, ti ces i dalje imati svoje zlato koje vredi 50k. zlato nije asset koji ce da ti utrostruci svoju vrednost za 3 godine, zlato je u prevodu novac otporan na inflaciju.

od svega sto pises najvise bih voleo da ti se ostvari to da vidim btc na 6k, ali ako me zeznes i on se nikad ne spusti ispod 10 i ja propustim da ga kupim u ovom ciklusu, i posle ode na 200k, smoricu se ko zmaj.
Koji je njegov procenat sto ti je finansijski savetnik 🙄 ako ipak ne propustis..
 
nesto mi nije jasno. ako btc padne na 6k, zlato nece porasti nigde. znaci ako si ti kupio kilo zlata za 50k i btc padne na 6k ti neces zaraditi 15x, ti ces i dalje imati svoje zlato koje vredi 50k. zlato nije asset koji ce da ti utrostruci svoju vrednost za 3 godine, zlato je u prevodu novac otporan na inflaciju.

od svega sto pises najvise bih voleo da ti se ostvari to da vidim btc na 6k, ali ako me zeznes i on se nikad ne spusti ispod 10 i ja propustim da ga kupim u ovom ciklusu, i posle ode na 200k, smoricu se ko zmaj.

Ima dosta dobro objašnjenje u temi o plemenitim metalima, tako da najbolje pogledaj tamo kako i zašto zlato, ako te interesuje. Ako bi ti da se obogatiš brzo i lako, to te onda vodi u Ponzi svet, a tu su rizici ogromni. Zavaravaju se ljudi kad misle da BTC uvek mora da se oporavi. 6k ćeš videti, to je skoro sigurno, al pitanje je hoćeš li opet videti 60k. Ako mene pitaš gde je definitivno dno, rekao bih negde 1-3k.

Al važnije od dna je gde će cene krenuti kad se everything balon isprazni. To je nemoguće znati, jer zavisi od odluka finansijskih planera. Neke od mogućnosti:
Deflacija - loše za zlato, vrlo loše za BTC
Stagflacija - vrlo dobro za zlato, loše za BTC
Hiperinflacija - dobro za zlato, za BTC ostaje da se vidi.
 
jes ti tako pricao i u proslom bear-u, da je kraj? pa se desilo ovih 60k posle. sta cemo ako se desi bull na 500k?

kapiram da si i u proslom bear-u pricao da ce sve da propadne, pa nije. sad si sigurniji nego inace? znaci sad je definitivno propast, sve se brise, 2 put nista je nista- crva nije ni bilo?
 
Pustite ga vise, samo mu dajete povod da i dalje spamuje temu
Ili da mi idemo u temu o plemenitim metalima da raspravljamo o kriptu, a neka njega ovde

L.m. treba da ogradjujem plac betonskim stubovima pa ne znam da li ovde da pitam za savet 🤷‍♂️
 
pazi, ima smisla to sto on prica. samo je problem u tome sto to ima smisla vec 10 godina. ja sam prodao svoj bitcoin za 100 evra jer sam slusao tipove kao sto je on. u proslom bulu je to vredelo 60k. u narednom bull-u ko zna koliko? da li ce biti narednog bull-a? mozda? ne znamo? nismo znali ni pre 10 godina pa vidi gde je otislo. mene samo zanima odakle njemu sigurnost da ovako pise o propasti btc-a i kriptovaluta uopste, da ce sve da ode u bescenje, mora da zna nesto sto mi ne znamo. takodje me zanima da li je ovako pisao sve ove godine unazad i ako jeste, ocigledno nije bio u pravu, i ovo je samo jos jedan ciklus. zasto sad misli da je u pravu ako nikad nije bio u pravu do sada? puno nekih pitanja, ne zelim nikoga da vredjam, samo jednostavno pitam....
 
Morao sam da proverim da li sam na "Benchmark" forumu ili nekom random reddit-u posle tolikih silnih pametovanja o "zlatu" u temi "kriptovalute". Na svaki BTC cycle uvek iste priče možete da pročitate ili te iste ljude možete videti u svakim zajednicama koji aktivno "hejtuju" BTC jer nisu se obogatili preko noći kako bi rekli.

Stići će opet novi ATH za BTC pa isti dotični ljudi će isto sve ponovo pričati nebuloze u krug. Ne znam sada da li im je krivo što se nisu obogatili preko noći, pali na neke "scam coine" ili su prodali u ogroman minus pa sada godinama nose i šire svoj bes i frustriranost prema drugima ali uglavnom to je to. I da padne BTC recimo na 10k to bih nazvao BTC na velikoj AKCIJI, isto kao 2018 i 2019-e što je bilo i svi su i tad govorili "mrtav coin".
 
Bitcoin/kripto je samo mali balon u većem asset balonu, hranjenom pumpanjem novca. Kad god bi kripto balon pukao, novac bi se opet ulio iz velikog balona. Zbog toga kripto nikako nije mogao da propadne dok god everything balon raste.

E, sad smo došli u situaciju da je svo to pumpanje novca izazvalo podivljalu inflaciju. Moralo je da se to desi, ja sam to očekivao godinama unazad, ali su stalno sve luđe i luđe mere preduzimane kako bi se hranio balon. Veliki balon se sad ubrzano izduvava, a kripto balon u njemu još brže, kao što svi mogu svojim očima da vide. Zatezanje kamatnih stopa kako bi se usporila inflacija znači da zaduživanje postaje sve skuplje i skuplje, nema lakog novca da hrani sve ove balone u akcijama, nekretninama, itd. A kako su se svi prezadužili da bi se kockali u balonu, institucije sve jedna po jedna pucaju.

Da bi kripto nešto opet napravio, prvo opet mora da bude lakog novca. Analitičari i predviđaju da će biti nekog stimulusa i obaranja kamatnih stopa kako inflacija malo popusti, ali otom-potom. Za sve bi bilo najbolje da ništa ne diraju, za jedno dve godine od sad mi bi pojeli sva govna koja smo sami sebi skuvali i ekonomija bi opet krenula da polako raste na zdravim osnovama. Ali umesto toga, vidim da će opet da nas "spašavaju".
 
Нажалост има истине у овоме . кључна година је по мени мислим била 2018. Крипто , по мени никако није смео да улети у ове берзантске шпекулативне моменте. Сада крипто , тј технологија и имала будућност , постоји шанса да га фијат повуче надоле , ни кривог ни дужног. наравно , ако мислимо да се запад пита , опет без обзира што се може помисллити да је свет тренутно у фази подела и даље мислим да играју игру (још). Како год се окренули д()()пе нам позади.
Оно што нашег саговорника треба да подсећамо нон стоп. У Србији НЕ можеш по закону поседовати физичко злато. Имати златне листиће , полуге итд је противзаконито. Можеш улагати у племените метале ... опет улећеш у берзантске шпекулативне послове , где купујеш кбјг неко злато и оно лежи тамо .. негде .. мојне него (Ако грешим , нека ме неко исправи можда је моје тумачење било погрешно, можда се нешто променило а ја нисам у току). Улагање у накит је куд и камо скупље и неисплатљивије. Улагање у некеритнине ? па ко то није одрадио до јуна месеца прошле године , пропустио је воз.
Већина очекује још већи пад , ја некако верујем да смо ту негде на дну. Како год сваке године , свако лето крипто је био на најнижим гранама. Ако следи мање више исти шаблон , можда ће нам август донети бољитак. НА крају како рече грунг , ко изгуби добитак , добије добије губитак :) .
 
Investiciono zlato nije protivzakonito posedovati.
Sa ostalim se slažem, suština problema je u tome što je kripto povezan sa finansijskim tokovima i tradicionalnim valutama, pa se sve špekulativne radnje odražavaju i na kripto valute, kao sistem spojenih sudova.
 
Pustite ga vise, samo mu dajete povod da i dalje spamuje temu
Ili da mi idemo u temu o plemenitim metalima da raspravljamo o kriptu, a neka njega ovde

L.m. treba da ogradjujem plac betonskim stubovima pa ne znam da li ovde da pitam za savet 🤷‍♂️
Ne znam za plac šta da ti kažem, ja imam drugu dilemu, da li da pazarim crni luk na pijaci ili u Maxiju.
Pričaj mi o zlatu malo, baš me zanima šta ti misliš o tome, ali svaki dan da mi pričaš.
Ako hoćeš BTC spomeni, a možeš i Djilasa.
 
Bitno je da Morbius podize dno, prije par godina je govorio da je dno na 3 cifre, sad je vec podigao na 4, izgleda da provaljuje semu.

Izmišljaš, mali saju. Nikad takvu prognozu nisam davao. Al evo ti jedna interesantna, mislim da će dno ovog ciklusa biti ispod dna prethodnog.
 
Izmišljaš, mali saju. Nikad takvu prognozu nisam davao. Al evo ti jedna interesantna, mislim da će dno ovog ciklusa biti ispod dna prethodnog.
Vec si napisao u prethodnom postu da ocekujes btc od 1 do 3k, ne moras da se ponavljas. :)
A koju cifru ocekujes kao maksimalnu za btc? Cisto da izracunam koliko cu biti u plusu.
 
i mene to zanima. kupio bih, ali zasto da kupujem po 20k, kad ce biti 1-3k?
 
Ma lupeta. Ko god napise neku tako proizvoljnu cifru je najobicniji Morbius.
A ti ces bas da se usrecis ako tako slusas neke tamo Morbiuse gde i kada ces da ulozis svoja sredstva. :rolleyes:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno