Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pitao sam za Kingston-e posto im je cena slicna, mada vidim da KC sadrzi SM2262EN koji je poprilicno hvaljen.
Zbog cega evo 970 bez plusa?
Interesantan je Corsair MP510 480 gb. Ima 800TBW. Procitao sam malo preglede i kazu da ima "losije" performanse u odnosu na vecinu, a cena slicna kao i za 970 evo plus. Mene intersuje kako se pokazao u radu.
Мој савет је КЦ.
Рекли су ти горе зашто без плуса, нису сви исти.
Осим напајања које сам давно давно пре купио девојци зато што су тада били убедљиво најбољи,
ништа од "пирата" нисам имао или куповао, тако да не знам какав им је ССД, оно што сам прочитао ја си и ти.
Шта год да урадиш не одговарам за последице ;)
 
Ljudi, šta vam je, Aorus X570 ploča, Kingston M2 A2000 utaknut u PCIe 3 M2 slot. Ovako, kao na prvoj slici dole, je radio pre par meseci. Pre nedelju dana sam mislio da se pokvario i kada sam ga ponovo uključio on pokazuje one rezultate, ali pošto su mi samo igre i launčeri na njemu ne primećujem neka usporenja.

I kako da ga prodam nekom ko će odneti ispravan disk da reklamira kao pokvaren?? Ne radi po NVME specifikacijama???!!! Postoji li ijedan trgovac koji neće reći "Ispravan je, radi, ali to što radi loše je do tvog računara." Meni to ne pada na pamet, a ne želim ni da pomislim da postoji toliki mazohista koji bi to sebi uradio. :)


Uradio sam i to. Apdejt firmvera i sad radi malo brže, kao na drugoj sklici. :) :) A program pokazuje da je sve u savršenom redu. :rolleyes:
Da li si radio Secure erase? Imao sam vise slucajeva, doduse sa SATA SSD-ovima da se uspore, rade sa 100-150MB/s i posle secure erase ili low level formata rade kako treba.
 
Da li si radio Secure erase? Imao sam vise slucajeva, doduse sa SATA SSD-ovima da se uspore, rade sa 100-150MB/s i posle secure erase ili low level formata rade kako treba.
Pisao sam mu vec da to uradi, ali kaze da ga ne zanima da to resi jer mu igre rade OK.
 
Da li si radio Secure erase? Imao sam vise slucajeva, doduse sa SATA SSD-ovima da se uspore, rade sa 100-150MB/s i posle secure erase ili low level formata rade kako treba.
Iskreno, nemam toliko vremena, a koliko znam Secure erase traje nekoliko sati.
Druga stvar je da su mi na tom SSD-u samo igre i launcheri i to, za sada, radi sasvim normalno. Ne vidim nikakve bitne razlike osim u sintetičkim testovima.
Treće, već sam nabavio WD Black SN850, ali ću njega ostaviti za februar/mart 2023. kada budem nabavljao nov procesor, memoriju i matičnu ploču sa najmanje 3 SSD slota...

Ukoliko Kingston stvarno ne rikne pre toga.
 
SE na ssd-ovima traje jako kratko, par min.
 
SE na ssd-ovima traje jako kratko, par min.
Ja sam to jednom u životu radio, ima tome 10ak godina i trajalo je nekih 10ak sati, koliko se sećam. Naravno, na klasičnom HDD-u.
Normalno je da je na SSD-ovima, pogotovo ovim NVME to mnogo brže, ali ono zbog čega mi se to ne mili raditi jeste što bih posle morao ponovo (što je lakši deo posla) da instaliram sve launchere (Steam, Ubi, GOG, Epic, Origin, Rockstar...) a tek posle (što je mnogo duži deo posla) ponovno skidanje igara koje mi sada zauzimaju oko 600GB...
 
@Arthur Morgan
"i matičnu ploču sa najmanje 3 SSD slota..."

Јасно је да си мислио на М2 слотове, пази само која је брзина истих на плочи, неће сви бити ни пцие4, а камоли пцие5 + може да зависи од графике и пар других дтвари тако да се добро распитај. Не заборави да можеш да имаш ако ти баш треба и више уз проширење са слота који се некад користио за другу графичку на плочама пунног формата, али то ће опет бити спорије зависно од пуно других ствари.

@djalf
"Prekopiras na neki eksterni hdd privremeno pa posle vratis kako je bilo i radice sve."

Заправо брже да то уради на вд блек који каже да је купио ако има слот или адаптер, али да... опет ја ту не би ништа дирао можда и није до тога само ће да губи време ако већ планира да мења комп догодине.
Његов избор како год - савети које сте му сви дали су добри.
 
Pa i ja sam napisao, ako mu ok radi za igre i ono što mu treba važi ona "narani svinje i ništa ne diraj" :D
Па и ја сам ти то лајковао пре него си написао овај пост хехе ;)
 
Nazalost nema u prodaji ovaj KC2500:(
Ovaj 970 evo plus je 64e, dok je MP510 78e.
 
Јасно је да си мислио на М2 слотове, пази само која је брзина истих на плочи, неће сви бити ни пцие4, а камоли пцие5 + може да зависи од графике и пар других дтвари тако да се добро распитај.
Novi AMD procesori će samo na procesoru imati 28 PCI 5 linija , a u istom članku se navodi da će i B650 imati samo PCI 5 linije (24, što sa procesorom čini 52). Prostom računicom, ako se 32 sačuvaju za dve grafičke (2x16), što je malo verovatno, ostaje 20 slobodnih linija za čak 5 M2 SSD-ova na svakoj od platformi.

Naravno, sve ovo su samo najave, ali se ozbiljno nadam da će matične ploče nove generacije imati najmanje 3-4 slota za M2 SSD-ove, jer silno želim da se rešim SATA kablova i napajanja u kućištu.
 
I ja cu 99% kupiti 970 evo plus ali ljudi treba da znaju da su krajem prosle godine zamenili tlc nand za sporiji qlc nand
U svakom slucaju nece niko primetiti losije performanse


Vezano za menjanje komponent u Samsung 970 Evo Plus, sad čitam ovaj tekst sa linka, ukoliko sam dobro video ne radi se o zameni tlc za qlc nand, već je zamenjen kontroler za lošiji.

Čak se i navodi:

"...unlike Crucial and Western Digital's part-swaps, Samsung didn't drop from TLC flash to QLC—it just swapped out the controller..."

Otuda lošije brzine u poređenju sa starijom verrzijom.
 
Pozdrav drustvo.
Nisam pratio neko vreme desavanja sa klasicnim sata 2.5" ssd-ovima. Sta je pametno uzeti od 240gb da nije preskupo i da nije krs? Da je nvme, lako bih...

Pokusao sam da nadjem u temi, ali je preopsirno i tesko za pratiti, pa se izvinjavam ako je bilo reci o tome. Hvala za savete i iskustva.
 
Pozdrav drustvo.
Nisam pratio neko vreme desavanja sa klasicnim sata 2.5" ssd-ovima. Sta je pametno uzeti od 240gb da nije preskupo i da nije krs? Da je nvme, lako bih...

Pokusao sam da nadjem u temi, ali je preopsirno i tesko za pratiti, pa se izvinjavam ako je bilo reci o tome. Hvala za savete i iskustva.
Western Digital Blue 3D je jedan od jeftinijih koji su zaista za preporuku, a u istu ruku je jedan od kvalitetnijih SATA diskova. On ima i TLC NAND i DRAM memoriju za kesiranje. Uz njega odmah mogu da preporucim i Kingston KC600. Imas i jeftinije diskove od ta dva, ali oni nemaju te dve stvari. Drugi problem sa jeftinijim SSD modelima jeste taj sto postoji odredjena lutirija u vidu toga koji ces kontroler/NAND da dobijes.
 
Da li si radio Secure erase? Imao sam vise slucajeva, doduse sa SATA SSD-ovima da se uspore, rade sa 100-150MB/s i posle secure erase ili low level formata rade kako treba.
Ovakav način "popravke" je u najmanju ruku sulud 😀
 
Ali radi
 
Western Digital Blue 3D je jedan od jeftinijih koji su zaista za preporuku, a u istu ruku je jedan od kvalitetnijih SATA diskova. On ima i TLC NAND i DRAM memoriju za kesiranje. Uz njega odmah mogu da preporucim i Kingston KC600. Imas i jeftinije diskove od ta dva, ali oni nemaju te dve stvari. Drugi problem sa jeftinijim SSD modelima jeste taj sto postoji odredjena lutirija u vidu toga koji ces kontroler/NAND da dobijes.
Izvini sto kasno odgovaram, ne stigoh od obaveza. Hvala na odgovoru.

A sta mislis za Samsung 850 EVO 250GB (Model: MZ-75E250)?
U specifikacijama kaze> Samsung 32 layer 3D V-NAND, Samsung 512 MB Low Power DDR3 SDRAM

ili Patriot Burst Elite 240GB, Model: PBE240GS25SSDR? Za njega nisam nasao koji kontroler ima...
 
Poslednja izmena:
Izbegni oba. 850 Evo je baš mator a Burst ima problema...
Dodj, bre, hiljadu-dve i uzmi nešto ljudsko.
 
Izvini sto kasno odgovaram, ne stigoh od obaveza. Hvala na odgovoru.

A sta mislis za Samsung 850 EVO 250GB (Model: MZ-75E250)?
U specifikacijama kaze> Samsung 32 layer 3D V-NAND, Samsung 512 MB Low Power DDR3 SDRAM

ili Patriot Burst Elite 240GB, Model: PBE240GS25SSDR? Za njega nisam nasao koji kontroler ima...
Samsung 850 Evo je odlican u svoje vreme bio, ako se ne varam cak i po necemu bolji od 860 Evo, ali je imao primetno manje izdrzljiv TLC NAND od 860 Evo i svih ovih ostalih koje preporucujemo.
 
Samsung 850 Evo je odlican u svoje vreme bio, ako se ne varam cak i po necemu bolji od 860 Evo, ali je imao primetno manje izdrzljiv TLC NAND od 860 Evo i svih ovih ostalih koje preporucujemo.

Kod mene se odlično pokazao.
 

Prilozi

  • CrystalDiskInfo_20220630130931.png
    CrystalDiskInfo_20220630130931.png
    55 KB · Pregleda: 43
Jos jedno pitanje, ovog puta za nvme. Vec duze vremena sam zadovoljni korisnik A2000. Vidim da ih sada vise nema, ima nekih NV1 i DC1000, kao i KC2500 koji pretpostavljam da je naslednik KC2000. PItanje je, sta kupiti,sta je naslednik A2000? Ili sta kupiti bolje a u istom cenovnom rangu?
 
Jos jedno pitanje, ovog puta za nvme. Vec duze vremena sam zadovoljni korisnik A2000. Vidim da ih sada vise nema, ima nekih NV1 i DC1000, kao i KC2500 koji pretpostavljam da je naslednik KC2000. PItanje je, sta kupiti,sta je naslednik A2000? Ili sta kupiti bolje a u istom cenovnom rangu?

Naslednik A2000 modela ne postoji na zalost. Kupi sto kvalitetnije za te novce.
 
Nazad
Vrh Dno