Šta je novo?

i7 8700 upgrade, da li je vreme?

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,043
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nesto je pocelo da me golica da je doslo vreme da se 8700 menja. Daleko od toga da je neodgovarajuci, ali mi se nekako cini da je dobar trenutak da trenutna konf nije za staro gvozdje, a da ima par generacija izmedju kojih mogu da biram.
Dodatno, nisam siguran kakvo ce stanje biti u narednih godinu dana sa obzirom na geopolitiku, da ne ulazimo u detalje Kina-Tajvan-zapad-Rusija.
Trenutno sam na
msi z390 sli plus
i7 8700
2x8gb
1080ti

U opticaju je bilo nekoliko opcija: i7 11700, i5 12600 i r7 5800x od kojih je 11700 brzo otpao.
5800x3d je van budzeta, kao i 12700, 5900...
Memorija mi nije toliko upitna, manje-vise su slicne cene svih kompleta, samo je pitanje uparivanja. Sigurno bi to bio dd4 2x16. Mozda 3600 cl18 ili 3200 cl16 ili nesto trece, ali opet u tom cenovnom rangu bez izivljavanja.

Dakle, ostaje pitanje izmedju 5800x i 12700(f/k/kf).
Kod intela mi nesto smrducka sa forsiranjem win11, plus vidim da neki imaju probleme sa odredjenim modelima ploca. Naravno da je to manjina slucajeva, ali opet me nesto gura da to nije pravi izbor. Dodatno, ploce su skuplje, barem ako uporedimo direktne alternative x570 i z390 tipa asus prime xxx-A ili tuf gaming plus.
Sa druge strane, 5800 je "stariji" i na papiru svakako losiji procesor iako to nece biti osetno na 1080ti.
Postavlja se i pitanje sta buducnost nosi sa ryzen 7000 i koje se cene mogu ocekivati. Da li ce 7600x biti bolji izbor od 5800x i koliko ce ploce za njih kostati?
 
meni je nekako glupo to menjati za bilo sta sto nije DDR5
 
dok ne izađe zen4 "sedi na dupe" i ne mrdaj.
 
I nema nekog posebnog razloga za upgrade, naročito ne par meseci pred sledeću generaciju. I da moraš na Win 11, taj procesor je zvanično podržan.
 
Ok, gospodo, vrlo ste ubedljivi bili.
 
mislim ako te svrbe pare ne moras nikoga sa slusas :)
 
Posto je 12600 u Srb, posto si vec gledao...?
I za sta koristis komp?
 
Za koji mesec izlazi i5 13400 koji isto nudi 6p+4e jezgra po verovatno dosta nizoj ceni.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Ako nije K verzija, batali 12600 i uzmi 12400...
Zasto? K verzija vec neko vreme nema poente jer su OC potencijali "out of the box" vec prilicno na max a za bilo koji primetan gain treba i ozbiljno hladjenje. Po meni bolje uzmi onda i7 sa normalnim nekim coolerom nego i5K i cooler od 150e da bi dobio mozda 10%, ako te oce silicon lottery.
 
Zato sto K verzija ima e-cores. Non k 12600 ima 6c/12t isto kao 12400
 
E-waste cores, ta "filozofija" je primenjena od strane intela jer nisu mogli vise P cores da naguraju (zbog potrosnje) a nekako su morali da pridju AMD multithreaded scoru. E cores na desktopu je komplikovanje problema koji nije postojao. Apsolutno se ne treba istima opterecivati niti nesto krojiti naspram njih.
 
Činjenica je da rade posao, 12600K je vrlo sposoban (pseudo) 6-core, 13600K je često bolji od AMD-ovih 8-core procesora...
 
Side question. The P i E cores. ko time upravlja, CPU, BIOS i/ili OS ?
 
Mislim da proc u osnovi upravlja, ali mozes kroz OS da regulises prioritete? Jos uvek nisam kupio 13th gen. pa samo nagadjam🙂
 
Mislim da proc u osnovi upravlja, ali mozes kroz OS da regulises prioritete? Jos uvek nisam kupio 13th gen. pa samo nagadjam🙂
Tako nekako.
Mikrokod na procesoru u osnovi reguliše stvari ali komunicira sa OS da bi informisao sistem o stanju jezgara i dogovara se kako da se zadaci rasporede i slično...
Navodno, Win 11 je nešto bolji po tom pitanju jer ima bolji uvid u jezgra pa može bolje da optimizuje stvari, tako nešto...koliko je to primetno u realnom radu, ne znam.
Takođe ne znam da li Win 11 to bolje radi jer Intel tako hoće ili Microsoft neće da to poboljša i na Win 10 da bi Win 11 imao taj selling point...

Ovde piše malo detaljnije: https://www.anandtech.com/show/1704...hybrid-performance-brings-hybrid-complexity/3
 
U biosu može da se uključe ili islključe E cores..ako oba tipa rade onda kroz os se reguliše i kroz intelovu moćnu mašinu za menadžerisanje korovoima :p...ili po narodski Intel Thread Director
 
Tako nekako.
Mikrokod na procesoru u osnovi reguliše stvari ali komunicira sa OS da bi informisao sistem o stanju jezgara i dogovara se kako da se zadaci rasporede i slično...
Navodno, Win 11 je nešto bolji po tom pitanju jer ima bolji uvid u jezgra pa može bolje da optimizuje stvari, tako nešto...koliko je to primetno u realnom radu, ne znam.
Takođe ne znam da li Win 11 to bolje radi jer Intel tako hoće ili Microsoft neće da to poboljša i na Win 10 da bi Win 11 imao taj selling point...

Ovde piše malo detaljnije: https://www.anandtech.com/show/1704...hybrid-performance-brings-hybrid-complexity/3
Kako kazu treba Win 11 da se u igrama efikasno uposli big.LITTLE cpu arhitektura kao sto je 12th+ gen sa e-cores,u testovima se pokazalo da e-cores veoma pomazu sa 0.1% i 1% fps (Win 11).
 
Nešto mi govori da to može da se implementira i u Win 10, nego igrači (Intel i MS) ne žele, heh...
 
Hajde da malo osvežim ovu temu.
Pojavio se ryzen 7000 i intel 13000.
Glavna bitka je između 13700KF i 7700X. Potencijalno su u igri i5 i r5
Ne radim ništa specijalno zahtevno na kompu pa me ne zanima par % u blenderu i sličnim testovima. Oba će odgovarati.
Što se gaminga tiče, biće uparena sa 1080ti i možda 6700xt tako da ni tu neće biti od presudnog značaja svaki procenat.
Zanima me uopšteno bolji setup za duži niz godina. Upgrade takođe nije od značaja jer se time ne bavim. Do sada sam uvek godinama koristio jednu konfu i onda menjao komplet za nešto modernije.
Ukupna cena će na kraju biti ista ako se zmu u obzir razlike u cenama ploča i memorije.
Jedno od glavnih pitanja je benefit ddr5 (6400mhz cl32) u odnosu na ddr4 (3600mhz cl18).
TDP i temp je na strani amd, cena me vuce na intel.
 
Izmedju ta 2 ja bi radije 7700x,13700k ima veci potencijal ali trosi preko 200w pod punim opterecenjem,razlika u memorijskom protoku ce biti pogotovo u buducim naslovima.
 
TDP je nebitan jer ga računaju drugačije. Temperature će im biti iste jer i jedni i drugi odvrću power limit i moraćeš da petljaš sa limitiranjem istog ako ti se ne gleda 90+ stepeni...
AMD ima fabrički Eco kod koji je prilično dobar, doduše, Intel ga nema. Ali sve se svodi na power limit, u suštini, koliko im struje dozvoliš da vuku toliko će se grejati.
U igrama vuku jako malo, do 100W, tu ne moraš da brineš o temperaturama.

Da ti je apgrejd bitan, rekao bih AMD jer je na dugovečnijoj platformi. Pošto kažeš da nije i svejedno bi menjao sve, onda ti je isti đavo. Možda blaga prednost Intelu jer možeš da ideš na DDR4 i izađe ti jeftinije.
DDR5 će imati prednost u budućnosti ali AMD 7000 serija se muči sa većim brzinama memorije (pitanje je da li bi dobio 6400 CL32 na AMD-u bez većeg petljanja ili uopšte) pa je prednost DDR5 tu skoro anulirana. S obzirom da se ne baviš ničim posebnim, mislim da memorija nije preterano bitna. Ja sam još uvek rabio DDR3 par godina nakon izlaska DDR4 i nisam primetio da gubim nešto...

Ako ti je mašina za gejming i svakodnevne stvari, i apgrejduješ sve komplet, praktično ti je svejedno, po meni.
Ako se dobro sećam, Intel je za nijansu jači, lakše izvlači veće DDR5 brzine i dosta je jeftiniji ako ideš na DDR4 ali ćeš verovatno morati da ručno ograničiš power limit u BIOSu (prosto, doduše) i moraćeš da apdejtuješ BIOS ako ne uzimaš Z790.
Na AMDu samo aktiviraš Eco mod i završio si posao, i ne moraš da menjaš ploču i eventualno RAM kad budeš apgrejdovao, ali je potencijalno skuplji i veće brzine DDR5 su problematične, a ako ne uzmeš brzi DDR5, čemu onda...jedino zarad ploča sa više USB i M.2 portova.

Ne znam, vidi...
Razmisli i o 13600K, B660 TUF ili Mortar i memoriji po tvom izboru, a razliku u ceni uloži u jaču grafiku...
 
sjajan post, hvala.
Još jedna alternativa je 13700 (non k) u januaru-februaru. Mada me to čekanje strašno nervira, standardni cliffhanger. Uvek će nešto da se se desi za par meseci.
Nikada nisam uzimao intel B ili amd H ploče, uvek Z i X. To važi još od 2600k i 2700k kada je OC bio strašno bitan za izvlačenje maksimuma, ali baš sa 8700 sam video da je običan turbo sasvim dovoljan.
 
Sad više i nema smisla overklokovati ako ti to nije hobi...ostaviš ga da boostuje koliko može, ohladiš ga da ne obara klokove i to je.
 
Bio sam u slicnoj dilemi. Trenutno sam na 8700k+3070 i vecina igara i dalje radi solidno.
Naravno, ima i izuzetaka i obicno se radi o open world igrama (Watch Dogs 2/3) ili igrama koje imaju RT podrsku (Spiderman).
Dvoumio sam se izmedju 7700x i 13700k, ali sam na kraju odlucio da uzmem 13600kf i ostanem na ddr4 memoriji.
Razlika u ceni je oko 500e, sto uopste nije malo. Resio sam da te pare sacuvam za neku novu graficku koja ce imati dlss3 podrsku (gde cpu svakako ne bi trebalo da me ogranicava).
Ako ovi novi amd 3d procesori budu dosta bolji, odradicu upgrade kada se cene ploca i ddr5 memorije smire i postanu mainstream (a ko zna, mozda se pojave i dosta vece brzine, tako da mi se cini da nema smisla trenutno juriti top end).

Sutra bi trebalo da mi stigne novi procesor, pa cu odraditi poredjenje u igrama gde sam imao problema i switch/ps3 emulatorima koji su odlicni za testiranje procesora.
Napisacu rezultate u ovoj temi.
 
Cene Ryzen 7000 treba da padnu, samo još da ovi naši mufljuzi dobiju memo i zaista ih spuste...
 
Nazad
Vrh Dno