Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

^
Znaci i taj neko ko bi kupio uredjaj u US, morao bi da plati tamo porez, a ako trazi povracaj (ako to tamo funkcionise kao u Evropi), platio bi ga ovde po vecoj tarifi...
Nemam pojma, ispade priblizna cena M1 Pro ako se uzme 512GB memorije i 16GB rama... bas nezgodno.
Mislim da na tu cenu ide srpski PDV+carina+transport
Uzeću ovaj novi air ali je jajarski samo 8Gb rama. Čak i skuplja verzija samo 8Gb, verovatno znaju nešto što ja ne znam.
Ako uzimas i zelis da se igras sa virtualkama trebace ti minimum 16GB. Za igre, takodje, posto su i one pocele
6GB+ da jedu. Kvarno je sto toliko cene 8GB, ali ne mozes kasnije da dodas, nazalost :(
 
Ako ga kupiš u jednoj od ovih 5 američkih država Oregon, New Hampshire, Montana, Delaware i Alaska, nema poreza. U ostalim je, čini mi se, između 4-7%, jedino je u Kaliforniji je preko 7%. Svejedno je jeftinije, nego u Evropi.
Tako je, svakako na cifru od $1199 porez nije vise od $100, u najgorem slucaju je to $1299 a to je i dalje, ogromna razlika u odnosu na bilo koju cenu u EU.
Nije realno da racunamo da ga kupimo u EU i trazimo povrat pa da prosvercujemo to u RS, jer to nece proci svaki put a onaj put kad ne prodje, na*ebasmo :)
 
@bmaxa mislim da ide ovim redoslijedom transport+carina+PDV :D
 
Ćao društvo,

Uskoro bih trebao da dobijem novi Macbook PRO 16" late 2021 sa M1 PRO čipom. On poseduje 4 Thunderbolt 4, HDMI, audio i SD Card izlaze.

Trenutno imam 5 godina star Macbook PRO 15" Retina Mid-2015 koji koristim sa 2 externa monitora ( tačnije imam 2 para monitora / na poslu i kući ).
Svi monitori su povezani uz pomoć minidp -> dp kablova.

Koliko sam uspeo da skontam M1 Pro podržava 2 externa monitora, pa me zanima sledeće:

Da li jedan monitor mogu da povežem na HDMI izlaz a za drugi da kupim USB-C na minidisplay port adapter ili mi trebaju 2 minidp adaptera?
Ako može i neka peporuka za USB-C hub (treba mi više USB-A izlaza i da provereno rade).

Gledao sam razne snimke na YT, skoro svaki prikazuje običan M1 i razne DisplayLink dockove i kako povezati više od jednog monitora,
ali skoro ništa o M1 Pro varijatni.
 
Ćao društvo,

Uskoro bih trebao da dobijem novi Macbook PRO 16" late 2021 sa M1 PRO čipom. On poseduje 4 Thunderbolt 4, HDMI, audio i SD Card izlaze.

Trenutno imam 5 godina star Macbook PRO 15" Retina Mid-2015 koji koristim sa 2 externa monitora ( tačnije imam 2 para monitora / na poslu i kući ).
Svi monitori su povezani uz pomoć minidp -> dp kablova.

Koliko sam uspeo da skontam M1 Pro podržava 2 externa monitora, pa me zanima sledeće:

Da li jedan monitor mogu da povežem na HDMI izlaz a za drugi da kupim USB-C na minidisplay port adapter ili mi trebaju 2 minidp adaptera?
Ako može i neka peporuka za USB-C hub (treba mi više USB-A izlaza i da provereno rade).

Gledao sam razne snimke na YT, skoro svaki prikazuje običan M1 i razne DisplayLink dockove i kako povezati više od jednog monitora,
ali skoro ništa o M1 Pro varijatni.
Možeš, HDMI radi bez problema. Za drugi monitor ti je dovoljan USB-C na DP kabl. Ja sam uzeo na KP za nešto više od 2000 dinara i radi odlično sa 4K 144Hz monitorom. Nema potrebe za adapterima.

Nisam još uzeo hub (i dalje tražim), ali USB portovi na monitorima rade bez problema. Samo sam iskoristio USB-A na USB-C dongle koji sam dobio uz Samsung telefon davno da bih povezao monitor sa USB portovima na monitorima.

DisplayLink jedino ako ti treba više monitora od "ograničenja", tj. ako želiš tri monitora na M1 Pro. :)
 
Poslednja izmena:
Mislis na stari dobri notch? Ima ga na M2 airu. Nema ga na mbp modelu sa m2 cipom. Prekriva menu bar ikonice tako da je i za mene to tezak fail koji ne bih nikada kupio.
 
Kako je fixovano?
 
Pa sistemski plus svaki developer za svoju aplikaciju moze/treba da odradi fix.
 
Kakav crni fix kad gore deo ekrana fali i crnilo preklapa nekoliko menu bar ikonica. Ne znam kako ljudima ovo ne smeta ali ja ovakav macbook ne bih prihvatio ni za poklon.
 
Pa ja evo ne znam, od prosle godine postoji fix, ako budes u prilici da ti neko ponudi na poklon jedan, javi mi se da preuzmem 😏

 
U pravu je da nestaju menu bar ikonice iza notch-a, ali možeš jednostavno da instaliraš Bartender ili sličan program kojim možeš da sakriješ nepotrebno ili da menu bar prilagodiš sebi detaljnije.
 
Da ali kad hoces iz bartendera da prikazes ostatak ikonica onda par njih odu iza notcha.
Nema veze, kome ne smeta ovakav nakaradan dizajn neka uziva. Samo mi je glupo sto uspevaju da poture ovakva poluresenja i ljudi to prihvataju.
 
Ne verujem sta citam realno. Pa pomiri se sa tim, zivot ide dalje.
 
^ lol, nisam ni ocekivao nesto pametnije od tebe da procitam.
 
Ne moraju da odu iza, prikažu se ispod notch-a kad pređeš kursorom. Ni meni se ne sviđa notch, ali šta je tu je sad...

Primarno ga koristim na eksternom monitoru, pa mi ni ne smeta verovatno toliko. Još ako imaš MBP seriju sa Mini LED panelima, instaliraš TopNotch i ne primećuje se više da notch uopšte postoji.
 
Ne moraju da odu iza, prikažu se ispod notch-a kad pređeš kursorom. Ni meni se ne sviđa notch, ali šta je tu je sad...

Primarno ga koristim na eksternom monitoru, pa mi ni ne smeta verovatno toliko. Još ako imaš MBP seriju sa Mini LED panelima, instaliraš TopNotch i ne primećuje se više da notch uopšte postoji.
U svakom slučaju ako hoćeš da se otarasiš notch-a onda je m2 mb pro jedini izbor sada...
 
U svakom slučaju ako hoćeš da se otarasiš notch-a onda je m2 mb pro jedini izbor sada...
Da, ali nije uopšte toliki deal breaker kad kreneš da ga koristiš. Ja sam prvo isto bio spreman da potpuno odustanem od MBP 14 zbog notch-a i na kraju sam ga uzeo zbog 32GB rama, a sad ga ni ne primećujem više. Isto imam veliki broj menu bar itema.

Moguće je čak spustiti čitav menu bar ispod notch-a pa dobijate istu razmeru ekrana kao i ranije. Nije vredno odustanka od kupovine.
 
Ako neko ima iskustva sa docking station-om koji radi sa M1 racunarima, neka pomogne ako moze.
 
Ako neko ima iskustva sa docking station-om koji radi sa M1 racunarima, neka pomogne ako moze.
 
Ljudi stigao mi pre par dana Macbook Pro 14'' kao zamena za MacMini M1, zakacio sam preko blututa Logitech MX Master 2s i primetio sam da kao secka strelica kad koristim misa. Sa tacpedom nema tih problema, i na macmini-u nisam to primetio takodje.
Ne znam u cemu je problem, Logi Options mi je instaliran takodje. Nesto mi se cini da sam citao u ovoj temi oko istih problema ali nisam uspeo da pronadjem kroz search...
 
Shvatio sam kad se pojavljuje to seckanje, mis mi je preko blututa povezan, i kad povezem jos nesto preko blututa (zvucnik, sluske) onda pocne po malo da secka strelica. U svakom slucaju nista alarmantno :)
 

Ovo je valjda samo sa base modelom slucaj.

A sto se tice diskusije vezane za notch, evo radim na 14" m1 pro mbp vec nekih 3-4 meseca i mislim da je ovo prvi put da sam pomislio na notch otkad ga imam, presmesno mi je da je nekome to prekretnica da li bi kupio uredjaj ili ne. Pritom cak ni ne maskiram crnom/tamnom pozadinom, koristim defaultnu monterey. Svasta se ovde procita stvarno : )
 
Ovo je valjda samo sa base modelom slucaj.

A sto se tice diskusije vezane za notch, evo radim na 14" m1 pro mbp vec nekih 3-4 meseca i mislim da je ovo prvi put da sam pomislio na notch otkad ga imam, presmesno mi je da je nekome to prekretnica da li bi kupio uredjaj ili ne. Pritom cak ni ne maskiram crnom/tamnom pozadinom, koristim defaultnu monterey. Svasta se ovde procita stvarno : )
"Prekretnica" samo onima koji ne koriste, a takvih je uvek najviše u komentarima, ne samo za Apple uređaje nego i generalno.
 
Nazad
Vrh Dno