Šta je novo?

Grejanje na pelet

Ljudi, ima li neko da su mu dovozili palete u dvorište nečim modernijim, a ne onim starim mehaničkim paletarom?

Daleko nam je kapija, moraju se uneti palete u dvorište, a oni stari paletari sve izlomiše kocku (kaldrmu) u dvorištu, a da ne pričam o zapinjanju za svaku fugnu kaldme.
 
^ nemaš šta modernije od paletara, ako ti uđe kamion sa rampom ili Viljuskar lagano mogu da ti kaldrmu unište pod velikom težinom ako podloga nije dobra.
 
04.05. se raspitivao za pelet, cena u gradu (Priboj) bila 250e za tonu, 262,5e za paletu.
05.05. odlucio da porucim, cena 280e za tonu, 294 paletu.
12.05. sam uzeo na drugom mestu po istoj ceni posto drugar uzima oko 200 paleta i na kolicinu je dobio i gratis prevoz tako da me je prevoz izasao dzabe, a i kvalitetniji pelet generalno.
16.05. cena istog peleta je 300e za tonu, 315e za paletu. To je trenutna cena i u sustini jeste ta cena ali ga i nema. Sve je rasprodato unapred. Kako ko donosi novac tako zakazuje vece porudzbine.
Srbijasume su danas podigle cenu za sirovinu pa ocekujem i dalje skakanje kako peleta tako i drva generalno.
 
Ode pelet na 400€ do avgusta, i to bez ovog najavljenog skoka cene struje. Sa novim skokom cene struje, nebo je granica...
 
 
Čuh u vestima - razmatraju ograničenje izvoza i ograničavanje cene peleta.

Navodno, Srbijašume nije povećavala svoju cenu proizvodnog drveta ka proizvođalima više od 10% ukupno u zadnjih 8 godina.
 
Poslednja izmena:
Mora da se ukljuci drzava, htela nehtela, inace se vratismo u 19.vek, grejanje na sve i svasta.
 
Samo robija. Kartelsko dogovaranje maloprodajnih cena je ono što vidimo u praksi i to je jedna od najgrubljih antikonkurentskih praksi, kažnjiva po svim svetskim (gle čuda, čak i našem) zakonima. Da ima pametnog naroda da se digne i zapali i urniše par firmi, države koja nije u talu za kriminalcima (u ovom slučaju proizvođačima) i pravde, firme koje su ovoliko podigle cenu bi izgubile dozvolu za rad, platile višemilionske kazne a čelnici iza rešetaka. Sve drugo je mlaćenje prazne slame i predstava za narod.

Kakav rat, kakva kriza, kakvi bakrači... sirovine u Srbiji ima i više nego što treba. Dakle, nestašice nema. Kaže porasla tražnja u izvozu? Povećaj proizvodnju. Nema objektivnog razloga za ovoliko dizanje cena. Racionalno je bilo da (govoriću za moj slučaj) sa 180e po paleti skoči na 200-220. Sve preko je čist kriminal i pljačka, javašluk a kako je to protivzakonito, jasno je da ne bi moglo biti odrađeno bez sudelovanje države. Pametnom dovoljno.

Kuka i motika, braćo i sestre. Zaludeli nas, otupeli i ubili svaku volju da nešto promenimo (ne pričam o vlasti, već o konkretnim stvarima u praksi, politika me ne zanima).
 
E, slušam jednu pre neki dan sa nekog stovarišta, priča kao ranijih godina je glavnina peleta stizala iz Ukrajine. Jel' to tačno?!?

Meni nešto ne deluje logično, pre mi deluje smišljanje izgovora za poskupljenje. Imam 10-ak ljudi u okruženju koji se greju na pelet, i niko nije spominjao ukrajinski pelet.
 
Pa jel ima nesto da nije vezano za Ukrajinu? Ispade najjaca ekonomska sila, zila kucavica EU ekonomije. Kakvi lopovi, sramota. Prosle godine sam ugradio kotao, mislim da ce ove da pauzira. Potrosicu samo ono sto je preteklo. Inace znam da firme koje nemaju veze sa peletom kupuju skoro sve kolicine koje se proizvedu pa preprodaju uz neverovatnu marzu. Ma bruka, najgori smo narod.
 
E, slušam jednu pre neki dan sa nekog stovarišta, priča kao ranijih godina je glavnina peleta stizala iz Ukrajine. Jel' to tačno?!?

Meni nešto ne deluje logično, pre mi deluje smišljanje izgovora za poskupljenje. Imam 10-ak ljudi u okruženju koji se greju na pelet, i niko nije spominjao ukrajinski pelet.
jeste, tacno je... Ustvari, tako sam cuo od decka koji radi u u prodaji u fabrici peleta

Ja sam jutros slusao vd direktora srbijasume, i posto znam situaciju iz prve ruke, smesno mi bilo... Covek je fino izlagao narod...
 
A šta stiže iz UKR - sirovina za pelet (drvo) ili gotov pelet u džakovima?
 
Dolazio je gotov, pre korone je mogao tamo da se uzme za manje od 100e.
 
Sad je na tvPrva bio čovek iz Srbija šuma, kaže da za tonu peleta treba dva kubika drva, a cena po kubiku je 4000 dinara, i da je realna cena peleta oko 250 evra za tonu peleta računajući poskupljenja u proizvodnji, a sve preko toga je otimačina prodavaca i proizvođača. Kaže da razmišljaju da počnu sami da proizvode pelet i da na taj način stabilizuju tržište da se ovakve stvari ne bi dešavale u budućnosti.
 
Pričam ja odavno da je sve ovo veštački i da je u pitanju kartelski dogovor proizvođača.
A ovaj direktor Srbijašuma počeo svaki dan da gostuje po televizijama. Izgleda da je država stvarno rešila da uradi nešto po tom pitanju.
A da je sva ova priča oko cene prenaduvana i motivisana jedino željom za ostvarivanjem ekstra profita ilustrovaću još jednim primerom. Jedan od najvećih prodavaca peleta u Nišu već dve nedelje ne prodaje pelet i kad ih pozovete kaže da će prodaja početi 1.juna. A magacini su mu puni sa stotinama tona peleta!!!
 

Danas.rs -> Srbijašume: Prodavci nerealno podižu cene ogreva


Cene ogreva neopravdano su povećane jer je kubik drveta u Srbijašumama 4.000 dinara dok na stovarištima dostiže cenu od 8.000 dinara, izjavio je vršilac dužnosti generalnog direktora Srbijašuma Igor Braunović.

Naglasio je da su cene peleta, koje idu i do 40.000 dinara, apsolutno neopravdane, kada se uzme u obzir da sirovina za jednu tonu peleta iz Srbijašuma košta maksimalno 8.000 dinara.

Srbijašume su, prema njegovim rečima, u stanju da podmire preko proizvođača peleta 110.000 korisnika što je za deset odsto više nego što ih sada ima. On je najavio sastanak sa kupcima na kojem će im reći da moraju da prikoče sa cenama ogreva jer će u suprotnom Srbijašume razmisliti kako će se ponašati u vezi sa isporukom.

Država VD stanja. :cautious: Ne nadajte se ičemu, stvar u svoje ruke.
Ako neko misli da ima prostora, daj da se organizujemo za proizvodnju.
 
nemojte da verujete ovim lopovima toliko. Srbija sume je isporucila proizvodjacima oko 40% proslogodisnje dogovorene kolicine po ceni od 4-5k, a sva drva su ustvari prodata firmi koju drzi zet jednog naseg politicara... a ta firma onda prodaje po 9k kubik drva proizvodjacima peleta...
 
nemojte da verujete ovim lopovima toliko. Srbija sume je isporucila proizvodjacima oko 40% proslogodisnje dogovorene kolicine po ceni od 4-5k, a sva drva su ustvari prodata firmi koju drzi zet jednog naseg politicara... a ta firma onda prodaje po 9k kubik drva proizvodjacima peleta...
Upravo tako, Srbija Sume prodaju po onoj narodnoj: "Jeftino ali nema nigde".
 
Ma da. Srbijašume su jedini krivac, a proizvođači i trgovci peletom rade iz čisto humanitarnih razloga.
Prošle godine sam u junu plaćao pelet 180 eur. Krajem septembra i u oktobru je cena bila 270-300 i skoro nigde nisi mogao da ga kupiš. Prodavci su tada pričali da je sve otišlo za izvoz. Tada nije bilo rata u Ukrajini, gorivo je bilo dosta jeftinije nego sada, struja nije bila poskupela i šta im je tada bio izgovor?
Da pretpostavimo da je i tačna ona njihova izjava da su im Srbijašume isporučila samo 45% dogovoreni količina. Onda bi trebalo da su proizveli 45% količina peleta po cenama koje bi bile manje od 200 eur u maloprodaji kao i ranije.
Druga stvar je što mnogi proizvođači peleta koriste i otpad iz drvne i industrije nameštaja koji plaćaju nešto mizerno ili ga uopšte i ne plaćaju.
A u onom njihov plaćenom saopštenju koje su poslali medijima a gde su naveli poskupljenje goriva, struje, mašina, džakova itd, naveli su i skok cene ČELIKA i nestašicu istog?!
Pa kakak uticaj ima skok cene čelika sa skokom cene peleta kod nas?
Mogli su da navedu i skok cena PS5 konzola i grafičkih kartica i tešku nabavku istih takođe kao opravdanje za svoju bahatost i bezobrazluk.
Verujem da i Srbijašume nisu cvećke i da nije baš sve kako onaj njihov direktor priča ali ovi na drugoj strani su ortodoksni lopovi kojima je ekstra profit jedini cilj.
 
Mislim da svi treba da izbojkotujemo pelet ove godine. Na struju pa sta bude.
 
Bojim se da struje za takvu egzibiciju neće biti.

Sva akumulaciona jezera su ispražnjena do dna, a s' obzirom da je prošla sezona otapanja snega, nisu velike šanse da se ista opet napune do jeseni.
 
A ni struja nece ostati na ovom nivou... i ona ce poskupeti...
 
kakve veze rat ima sa nasim praznim jezerima, havarijom u TENTu i najverovatnije kolapsom nase elektricne mreze ako ljudi masovno batale pelet i predju na struju?
Ima i te kako.
Sva povećana potražnja peleta u Evropi je direktno povezana sa Ukrajinom. Samo ukoliko država donese neke odredbe u vezi ograničenja izvoza, biće neke vajde.
 
Sto hiljada domaćinstava je kažu na peletu - zamislite da samo 50.000 njih pređe na struju ove godine, koliki je to udar na sistem.
 
Mislim da od mera nema nsita, prosle godine sam nacuo price da se mladji brat umuvao u trgovinu peleta(kao sto je cenu maline pre par godina oborio Vucicevic ne secam se na koji nacin) i bukvalno odredjenu kolicinu peleta on zatrazio za izvoz. Nesto slicno kao sa izvozom psenice, tu se par velikih izvoznika dobrano namlatilo para.
 
Nazad
Vrh Dno