Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Nije nemoguce da su zas*ali nesto. Njihova napajanja su bila na papiru super, ali ispostavilo se da ubijaju konfiguracije samo tako.
 
Javljeno mi je da nema na stanju tako da je svejedno sad. Naše prodavnice su u rasulu, već drugi put za nedelju dana mi za naručen proizvod naknadno javljaju da ipak nema na stanju.
 
Javljeno mi je da nema na stanju tako da je svejedno sad. Naše prodavnice su u rasulu, već drugi put za nedelju dana mi za naručen proizvod naknadno javljaju da ipak nema na stanju.

Imaš sreće što nisi Banovan. Monitor je veoma bezobrazna firma. Vara i privlači ljude sa nižim cenama, a posle kada se sipostavi da imaju, ali po većoj ceni onda te banuju :D

 
Samo da javim da mi je stigao WD Blue od 500GB pre par dana, odradio kloniranje sa Mini tool i sve je iskopirao kako treba, particiju, boot i nema greške, bolja priča u odnosu na Acronis, a što se samog diska tiče odličan je, dosta bolje radi sistem u odnosu na WD Green doduše bio je na 120GB pa cenim da brzine nisu kao na većim kapacitetima, ali opet oseti se poboljšanje. Jedino je problem što ga nigde nema kod nas pa sam morao uzeti na KP, šta da radim moj je problem što sam brand whore kada je storage u pitanju pa isključivo uzimam WD, u njih imam najviše poverenja, ali pazite situaciju, imam pored novog SSD-a, u kućištu je ostao Green na 120GB, Blue HDD na 320GB i Black HDD na 500GB, jedino što je kućište full tower pa mesta ne manjka :D

Sve u svemu moja preporuka ide za WD Blue kome treba 500GB SSD za pristojan novac, ja sam ga platio 53eur plus dostava, nema greške, a danas ću testirati brzine pa ću okačiti u adekvatnoj temi..
 
Stigao i meni juce KC2500. Za sada sam samo instalirao igre na njega, nisam stigao jos da se malo ozbiljnije igram.

Sistem cu za sada zadrzati na Samsung 860Evo, posto me mrzi da sada kloniram i slicno. Neka ovaj SSD stoji kao storage za igre :D
 
Imaš sreće što nisi Banovan. Monitor je veoma bezobrazna firma. Vara i privlači ljude sa nižim cenama, a posle kada se sipostavi da imaju, ali po većoj ceni onda te banuju :D

Ne mogu da nadjem sad, ali nemojte zaboraviti da je korisnik ove godine u monitor-u kupio 2 hard diska od poveceg broja terabajta i kada se ispostavilo da je jedan od njih defektan(OBF), monitor je optuzio korisnika da ga je ostetio i odbio reklamaciju. Mnogo dobra firma.


Samo da javim da mi je stigao WD Blue od 500GB pre par dana, odradio kloniranje sa Mini tool i sve je iskopirao kako treba, particiju, boot i nema greške, bolja priča u odnosu na Acronis, a što se samog diska tiče odličan je, dosta bolje radi sistem u odnosu na WD Green doduše bio je na 120GB pa cenim da brzine nisu kao na većim kapacitetima, ali opet oseti se poboljšanje. Jedino je problem što ga nigde nema kod nas pa sam morao uzeti na KP, šta da radim moj je problem što sam brand whore kada je storage u pitanju pa isključivo uzimam WD, u njih imam najviše poverenja, ali pazite situaciju, imam pored novog SSD-a, u kućištu je ostao Green na 120GB, Blue HDD na 320GB i Black HDD na 500GB, jedino što je kućište full tower pa mesta ne manjka :D

Sve u svemu moja preporuka ide za WD Blue kome treba 500GB SSD za pristojan novac, ja sam ga platio 53eur plus dostava, nema greške, a danas ću testirati brzine pa ću okačiti u adekvatnoj temi..
Dobro, WD je dobra firma za brand whore-ovanje, samo izbegni Green i Blue NVME drajvove, Red je prvi koji ima DRAM memoriju.

Stigao i meni juce KC2500. Za sada sam samo instalirao igre na njega, nisam stigao jos da se malo ozbiljnije igram.

Sistem cu za sada zadrzati na Samsung 860Evo, posto me mrzi da sada kloniram i slicno. Neka ovaj SSD stoji kao storage za igre :D

Podesi virtuelnu memoriju da radi striktno sa NVME drajva ako bude imao 50+ GB praznog prostora. Trebalo bi da imas poboljsanje performansi i generalno odziva sistema.
 
Kada bih uzimao NVMe onda bih isao na Black, nije puno skuplji, a performanse su i vise nego dobre, ali otom potom, prvo treba menjati konfiguraciju u smislu proca, maticne i rama, pa onda polako idemo i na to..
 
Kada bih uzimao NVMe onda bih isao na Black, nije puno skuplji, a performanse su i vise nego dobre, ali otom potom, prvo treba menjati konfiguraciju u smislu proca, maticne i rama, pa onda polako idemo i na to..
Imas puno Black-ova, mada je svaki od njih odlican izbor. Malo im brending na SSD-evima u pocetku nije bio najbolji, nisi mogao da provalis da li imas stari black ili novi. Sad, uz svaku boju daju i neki poseban broj modela tako da ih je lakse diferencirati.
 
Kao sistemski disk radi mi Kingston A2000 250 već više od dve godine, bez greške. Na njemu su mi i programi, a igre i storidž su na hard diskovima. Sad bih da kupim jedan SSD samo za igre (zbog brzine učitavanja, a i da rasteretim stare hardove koji postaju popunjeni). S obzirom na namenu, da li je bezbedno da uzmem takoreći bilo šta? Naravno, jurim neku jeftiniju varijantu, od stotinak evra za 1 TB. Npr. onaj Verbatim Vi 550? Verujem da nije neko sjajno rešenje za sistemski, ali može li da vrši posao kao namenski gejming disk? Ili predlog za nešto drugo a da nije mnogo skuplje?
 
Kao sistemski disk radi mi Kingston A2000 250 već više od dve godine, bez greške. Na njemu su mi i programi, a igre i storidž su na hard diskovima. Sad bih da kupim jedan SSD samo za igre (zbog brzine učitavanja, a i da rasteretim stare hardove koji postaju popunjeni). S obzirom na namenu, da li je bezbedno da uzmem takoreći bilo šta? Naravno, jurim neku jeftiniju varijantu, od stotinak evra za 1 TB. Npr. onaj Verbatim Vi 550? Verujem da nije neko sjajno rešenje za sistemski, ali može li da vrši posao kao namenski gejming disk? Ili predlog za nešto drugo a da nije mnogo skuplje?
Za Verbatim Ima dva review-a, jedan pisani, drugi youtube. Ni na jednom nema dobre rezultate(Seq. Read i Write od ~385). Kontroler je Phison PS3111-S11T, slican kao na A400, sto dovodi u pitanje pouzdanost. Ja ne bih se upustao u to.
 
"Ozloglašeni" Gigabyte Aorus NVMe. :)

Gigabyte GP-AG4500G 500GB na Gen3 x4 ploči.
Sa Fernandovim non-Samsung drajverima.

Ambijentalna temperatura je 20.5C, temperatura diska u idle-u je 40C, dok je maksimalno išla do 51C kada sam vrteo krugove sa ovim testovima.


2021-12-24_181948.jpg


2021-12-24_183625.jpg
 
Kao sistemski disk radi mi Kingston A2000 250 već više od dve godine, bez greške. Na njemu su mi i programi, a igre i storidž su na hard diskovima. Sad bih da kupim jedan SSD samo za igre (zbog brzine učitavanja, a i da rasteretim stare hardove koji postaju popunjeni). S obzirom na namenu, da li je bezbedno da uzmem takoreći bilo šta? Naravno, jurim neku jeftiniju varijantu, od stotinak evra za 1 TB. Npr. onaj Verbatim Vi 550? Verujem da nije neko sjajno rešenje za sistemski, ali može li da vrši posao kao namenski gejming disk? Ili predlog za nešto drugo a da nije mnogo skuplje?
Ako imaš još jedan M.2 slot, A2000 1TB je malo preko 11000 u jednoj domaćoj radnji...pogledaj na E-ponudi...
 
Ima dva review-a, jedan pisani, drugi youtube. Ni na jednom nema dobre rezultate(Seq. Read i Write od ~385). Kontroler je Phison PS3111-S11T, slican kao na A400, sto dovodi u pitanje pouzdanost. Ja ne bih se upustao u to.
Hvala na upozorenju. Slaba brzina mi ne bi predstavljala problem, s obzirom na namenu (igre pokrećem sa harda starog oko 10 godina). Sumnja u pouzdanost je već druga stvar, to mi je bitno.

Možda mx500 90e kod ugara.
Kupovao sam svašta preko KP prodavaca, ali ovog puta bih iz prodavnice. Najradije kod G. jer imam kod na 2000 da iskoristim, a i nešto bodova (mada im cene često nisu baš konkurentne).

Ako imaš još jedan M.2 slot, A2000 1TB je malo preko 11000 u jednoj domaćoj radnji...pogledaj na E-ponudi...
Nemam, ploča je sa samo jednim M.2, a ne bih uzimao adapter ili tako nešto. Dakle, idem na običan 2.5" SSD.

Hvala svima na savetima!

Ako je Verbatim nepoznanica, idemo na nešto (malo) skuplje. Adata SU650? Samsung 870 QVO? Nešto treće, četvrto...?
 
Hvala na upozorenju. Slaba brzina mi ne bi predstavljala problem, s obzirom na namenu (igre pokrećem sa harda starog oko 10 godina). Sumnja u pouzdanost je već druga stvar, to mi je bitno.


Kupovao sam svašta preko KP prodavaca, ali ovog puta bih iz prodavnice. Najradije kod G. jer imam kod na 2000 da iskoristim, a i nešto bodova (mada im cene često nisu baš konkurentne).


Nemam, ploča je sa samo jednim M.2, a ne bih uzimao adapter ili tako nešto. Dakle, idem na običan 2.5" SSD.

Hvala svima na savetima!

Ako je Verbatim nepoznanica, idemo na nešto (malo) skuplje. Adata SU650? Samsung 870 QVO? Nešto treće, četvrto...?
Ako bas mora gigatron i 2.5" SSD, onda su ti ovo opcije.


 
Cenim tvoje savete, ali molim te reci mi i da li Samsung QVO ima potencijalne probleme sa trajnošću? Znam da važi za slabiji od EVO (a oba su slabija od PRO), ali da li je u pitanju samo brzina ili i pouzdanost, gubljenje performansi itd?
 
Sve od toga. Tako je sa svim jeftinim SSD-ovima. Jednostavno su napravljeni sa inferiornim delovima a to vuče sve sa sobom.
 
Cenim tvoje savete, ali molim te reci mi i da li Samsung QVO ima potencijalne probleme sa trajnošću? Znam da važi za slabiji od EVO (a oba su slabija od PRO), ali da li je u pitanju samo brzina ili i pouzdanost, gubljenje performansi itd?
Samsung QVO nije felericna serija, dakle za razliku od Kingston A400 za koji se zna da crkava zbog nekvalitetnih delova ili Samsung 840 Evo koji je zbog baga u firmware-u crkavao, nema neku manu koja ce da ti ubije SSD. Razlika izmedju Samsung 870 EVO i 870 QVO diskova jeste u tipu memorije(i verovatno QVO ima gori kontroler, ali koliko ja znam i dalje koliko toliko kvalitetan). Samsung 870 Evo koristi TLC(Triple Level Cell) NAND cipove, odnosno Samsung ih zove 3-bit MLC(Multi Level Cell) NAND, dok Samsung 870 QVO koristi QLC(Quad Level Cell) NAND odnosno 4-bit MLC(Multi Level Cell) NAND.

To znaci da se u 870 QVO disku u svakoj memorijskoj celiji cuva 4 bita podataka, umesto 3 bita podataka kao u 870 Evo. Prilikom citanja, neces imati neki poseban udar na performanse, tako da ako ces SSD koristiti samo za igrice i nije najgora stvar imati disk sa QLC NAND-om, medjutim razlika se desava prilikom upisa. Tada, kako bi upisao podatke u celiju, on mora da pristupi celiji 4 puta i svaki put ispise podatke. Zamisli na primer da hoces da upises brojeve 1, 2, 3 i 4 u celiju. Prvo se upise 1 i celija izgleda 1, 0, 0, 0. Zatim kada treba da se upise 2, celija se prvo cela obrise, dakle vrati na 0, 0, 0, 0 i onda se u nju upise 1, 2, 0, 0. Isto tako za dalje upise u istu celiju. Posto ne moze samo da se upise podatak u jednom delu memorijske celije svaki upis(a i citanje) podatka ti znacajno vise "trosi" SSD(posto memorijske celije mogu odraditi samo ogranicen broj upisa i citanja pre nego sto "odumru"). Pored toga, prilikom upisa dolazi do "cekanja" dok se celiji pristupi 4 puta kako bi se popunio svaki bit podataka u njoj, mada kvalitetni kontroleri koriscenjem takozvanog SLC(Single Level Cell) kesiranja pokusavaju i manje vise uspevaju to da prikriju. Takodje, mora se napomenuti da ako ces koristiti SSD samo za igre, najveci deo upisa ce biti prilikom instalacije istih, a tada nije strasno i ako mora da se saceka malo.

Ukratko u zakljucku, Samsung 870 Evo ce raditi bolje, ali i znatno duze trajati nego Samsung 870 QVO, a posto je razlika u ceni samo 3000 dinara, ne smatram da je 870 QVO dovoljno jeftiniji da opravda razliku u kvalitetu. Dakle 870 QVO nema potencijalne probleme sa trajnoscu u vidu iznenadnog crkavanja, ali je njegov zivotni vek znatno kraci od Samsung 870 Evo diska. Sta to znaci u praksi, ne mogu da ti kazem, nemam diskove sa QLC NAND-om, a i da imam, ne koristim racunar na isti nacin kao i ti, ali prosto ne mogu da preporucim takav disk.
 
870EVO ima 5 godina garancije, dok 870QVO ima 3 godine garancije.
Za 1 TB model TBW (broj upisa) je kod EVO modela 600TB dok je za QVO 360TB.
MTBF im je isti.

EVO je brzi u slucaju kada se ispucaju "turbo" brzine, on spadne na nekih 250MB/s dok QVO spadne na oko 50-80MB/s.
Imam oba diska u racunaru, EVO 2TB QVO 1TB. Ove gore brzine su bile u slucaju enkripcije celih diskova - to je slucaj kada se radi i read i write istovremeno.
 
@OA5599 - Hvala za utiske iz prve ruke.

@Solesoslav - Zahvaljujem iskreno i kažem SVAKA ČAST na vrlo detaljnom i korisnom objašnjenju!

Nakon tvog odličnog teksta, čitao sam još i na internetu. Sada mi je znatno jasnije funkcionisanje "quad" ćelija i eventualni wear. Svakako su diskovi sa "triple" (TLC) i "double" (MLC) ćelijama bolji i sigurniji izbor, pogotovo za primarni ili sistemski drajv.

Moj način korišćenja budućeg drajva bi bio veoma "light". Ne verujem da bi bilo ni 1 TB upisa godišnje. Ne zezam se, disk bi bio samo za igre a retko nalazim vremena za igranje. I ne menjam često igre. Forza Horizon i još neka vožnjica budu instalirane godinama i povremeno se voze (to mi je najbrže i najlakše kad nekako nađem pola sata slobode pored posla, žene, dvoje dece - zato mi i treba što brže učitavanje, svaki minut slobodnog vremena zlata vredi). Još i poneku drugu igru instaliram jednom u par meseci. Dakle, cirka 5 igara isprobam godišnje (pored onih koje su stalno tu). I to je to.
 
Ne mogu da nadjem sad, ali nemojte zaboraviti da je korisnik ove godine u monitor-u kupio 2 hard diska od poveceg broja terabajta i kada se ispostavilo da je jedan od njih defektan(OBF), monitor je optuzio korisnika da ga je ostetio i odbio reklamaciju. Mnogo dobra firma.
da nisu to ova dva diska iz oglasa možda:

🧐
 
Podesi virtuelnu memoriju da radi striktno sa NVME drajva ako bude imao 50+ GB praznog prostora. Trebalo bi da imas poboljsanje performansi i generalno odziva sistema.
Da li ovo vazi bez obzira na kolicinu instaliranog rama ili se odnosi na racunare koji imaju malo ram memorije?
 
Da li ovo vazi bez obzira na kolicinu instaliranog rama ili se odnosi na racunare koji imaju malo ram memorije?
Virtuelnu memoriju moras da imas. Tj ako je nemas, onda u momentu kada ti se bude prepunila RAM memorija puci ce ti otvoreni programi. E sad, bolje je da ti ona bude na disku sa brzim odzivom i brzinom prenosa. Znaci kao sto je bolje da ne bude na HDD-u, nego na SSD-u, tako isto je bolje da bude na NVME SSD-u umesto na SATA SSD-u(ili kombinovano kako to obicno bude). Medjutim ako imate manje od 50GB praznog prostora na disku, bolje je ostaviti virtuelnu memoriju i na obicnim SSD-evima, kako ne bi doslo do nedostatka prostora za vise memorije.
 
Može virtualna memorija da se podesi po veličini, ne mora uvek da bude na auto niti maksimalna preporučena. Nekada je prporučivana da bude oko 1.5-2 puta veća od količine RAM-a. Što više RAM-a, manje virtuelne treba. Sa 16GB+ dovoljno je i 1-2GB. Evo, meni je na auto samo 2.55GB.
 
Da se prepuni RAM memorija velicine 32GB i vise? Vrlo retko i u vrlo specificnim situacijama, prakticno nikad.
Da li ovo vazi bez obzira na kolicinu instaliranog rama ili se odnosi na racunare koji imaju malo ram memorije?
Sa 32GB RAM, imam i ja ukljucenu virtualnu memoriju - min 800mb max 900mb, ali samo zbog pisanja dump file-a.
 
Nazad
Vrh Dno