Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

A šta treba znati prije nego što kreneš u programiranje?
 
Ma kakva uvreda, prosto ne volim front i to je, svestan sam da idu zajedno.
Ucio bih iz vise razloga, neki nisu javno za forum recimo da su te stvari vise za opise kompanija na sajtovima Joberty i HelloWord, recimo da sam nezadovoljan trenutnim stanjem, nema napretka sa tehnologijom koju koristim u poslu, ako odlucim da nesto menjam prolaznost sa ovim jezikom je nikakva(jedino na iskustvo).
Zato Python? Iskreno ni sam ne znam, imam gomilu materijala za ucenje, nesto me C# ne privlaci, Java takodje. Razmisljao da krenem JS, PHP, CSS i sve se nesto premisljam. Zbog obaveza kako privatnih tako poslovnih nije bas da imam vremena da ucim nesto sto necu koristiti. Razmisljao i u pravcu unapredjenje znanja baza, za sada se sve svelo na skupljanju materija :)
Analizom oglasa - više traže Seniore i Mediore nego Juniore, a i plata raste - sa iskustvom.
Promeni projekat ili firmu. Porazgovaraj sa šefom i ako je neko normalan razumeće te i ponuditi promenu. Normalno je to da čovek doživi zasićenje i postane nezainteresovan.
Kod nas u Srbiji je mentalitet - sedeti ceo život u jednoj firmi.

Znanje dograđuj, čovek treba da uči ceo život ali usput.

Nekako mi nema smisla da menjaš iskustvo i krećeš od nule, sada kada nemaš vremena na pretek kako i sam kažeš.
A uz to ne znaš tačno ni u kom pravcu bi.
 
A šta treba znati prije nego što kreneš u programiranje?
Ako si ozbiljno pitao, evo jedan nacin da naucis.

Napravi free nalog pa probaj sve sto se besplatno daje, a nisu ni skupi da se plate. Stvarno su odlicni za pocetnike.
Engleski je MUST! ;)
 
Analizom oglasa - više traže Seniore i Mediore nego Juniore, a i plata raste - sa iskustvom.
Promeni projekat ili firmu. Porazgovaraj sa šefom i ako je neko normalan razumeće te i ponuditi promenu. Normalno je to da čovek doživi zasićenje i postane nezainteresovan.
Kod nas u Srbiji je mentalitet - sedeti ceo život u jednoj firmi.

Znanje dograđuj, čovek treba da uči ceo život ali usput.

Nekako mi nema smisla da menjaš iskustvo i krećeš od nule, sada kada nemaš vremena na pretek kako i sam kažeš.
A uz to ne znaš tačno ni u kom pravcu bi.
Ovo boldovano je bitno , od promene projekata nema nsita. Problem za boldovanim je i taj sto iskustvo nista ne znaci(iskustvo u navedenim tehnologijama ), bar ovde u Nisu, probao par puta, koliko sam mogao da vidim jedino neka juniorska pozicija ili mozda neki konsalting tako nesto...
 
Ako si već od onih koji ne žele da se presele, to je bar lako rešivo - traži "remote" posao.

Rekao si da znaš C# i da si koristio. Uz to dogradi prateće Net i Asp, pa kako ti šta bude trebalo od znanja dograđuj.

Evo pošto želiš Back-end da radiš, možeš ovo u slobodno vreme.
Dnevno potroši 1h umesto gledanja serije :) i u plusu si.
Kod:
codecademy.com/learn/paths/build-web-apps-with-asp-net

Znanje konzole i Git-a za timski rad je obavezno. Sve zavisi od firme do firme kako je šta implementirala u radnom procesu i kako je timove organizovala.
Moguće da tu imaš neke osnove ali ću linkovati za svaki slučaj.
Kod:
codecademy.com/catalog/subject/developer-tools
 
Poslednja izmena:
Fala na linkove gledam.
Git ne koristimo uopste radimo na starinski nacin :) , oslanjamo se na komentare u kodu ako ih ima, starije kolege koje znaju zasto je to tako uradjeno ili ono nasjtarije trazio klijent da tako bude :)
Git, Stackoverflow, koristim samo kad naidjem na problem.
Kako nam se tim smanjio i veliki deo pposla pao na nas nekoliko (citaj dvoje) nemam zelju ic bilo sta da gledam niti da radim pogotovo u ovo doba godine jer mi mozak bude kasastog oblika kada se vratim sa posla.
 
Koji je starinski nacin, svn?? :)

Elem, s obzirom da imas iskustva sa C# i JS, vise volis BE od FE, a radio si sa erp sistemima i bazama, zasto ne probas Javu, tacnije Spring/Spring Boot/Spring Cloud?
To je javin frejmvork adaptiran trenutno aktuelnim tehnologijama, koristi standardne OO principe. Lak je za pisanje, lak je za ucenje, ogroman je komjuniti, dosta velikih firmi ga koristi.
Boot omogucava da se napravi BE aplikacija sa funkcionalnim apijem za svega par minuta. Cloud projekat omogucava da se napravi osnovna mikroservisna arhitektura dodavanjem anotacija i par linija konfiguracije. Rad sa bazom je dosta pojednostavljen jer se uglavnom koristi ORM, pa se relacije u bazi predstavljaju relacijama izmedju objekata. Na kraju se pisanje upita svodi na pisanje teksta tipa findByUserIdAndYearsGreaterThanOrderById(x).
Postoji integracija sa gotovo svim vecim provajderima usluga i sa mnogim tehnologijama, a broj projekata stalno raste.
Deployment aplikacije je bukvalno jedna komanda.

Sa druge strane, postoje pozicije za FE developere koje ne ukljucuju rad sa dizajnom vec samo pisanje funkcionalnosti. Mada je i sam html/css napredovao, pa sada imas frejmvorke poput bootstrapa i materiala, koji se dosta koriste, lepo izgledaju, a ne zahtevaju veliko cimanje oko samog dizajna. Angular (TypeScript) i React (JavaSscript) su dominantne tehnologije. Ako hocete dobre kurseve, imate na Udemy-u gospodina koji se zove Maximilian Schwarzmuller i pravi odlicne tutoriale. Kostaju, ali vrede - posebno angular. Dobra stvar je sto ih apdejtuje kako izlaze nove verzije, a ne doplacujete nista. Dobra stvar kod js je sto se koristi i za node, pa onda mozes da pises ceo stek u jednom jeziku - kod Jave postoji isto, ali je pisanje FE u javi daleko komplikovanije nego pisanje BE u javascriptu. Losa stvar kod node-a je sto ORM nije toliko razvijen, jer se node uglavnom koristi sa nosql bazama - mada se mozda nesto u medjuvremenu promenilo.

Ne bih rekao da FE i BE nuzno idu zajedno, definitivno se napravila podela, pa sada BE developer vise ne mora da zna html, dok FE ne mora da zna nista osim JS. Ali mnogo pomaze ukoliko imas iskustvo sa obe strane, poznajes protokole i potencijalne probleme.
Dependency manageri poput maven-a, gradle-a, npm-a su postali neizostavni deo programiranja. Takodje git kao najpopularniji version control je skoro svuda obavezan - negde se jos koristi svn, ali uglavnom su svi presli na git. Poznavanje procesa poput scrum-a i/ili kanbana je pozeljno, ako ne i obavezno, mada gotovo da ni jedna firma ne implementira ove procese u potpunosti, vec koriste neke derivate.

PHP je mrtav jezik :) Svuda postoji kao legacy, ali ga je javascript jako potisnuo poslednjih par godina.

Kao i svaki drugi zanat, ako hoces da ga radis dobro, moras da radis, tako ako hoces da budes dobar u razvoju web aplikacija, pisi web aplikacije. Tehnologija nije toliko bitna, posto su arhitekture i principi isti, ali mislim da bi ti za pocetak bilo najbolje da vidis kojim aspektom bi zapravo voleo da se bavis. Iskustvo sa ERP sistemima i domensko znanje mogu da budu presudni prilikom izbora kandidata za poziciju.

Sto se oglasa za posao tice, trenutno je ogromna potraznja za seniorima i mediorima, pre svega zbog otpustanja u toku 2020, zbog korone. Juniori trenutno nisu toliko trazeni jer se firme trenutno izvlace iz krize i treba im neko ko odmah moze da pocne da radi, pa im trenutno ne odgovara da ulazu vreme u obuke. Verujem da ce se to promeniti cim se situacija sa epidemijom jos malo smiri, tako da je sada super vreme za ucenje novih stvari.

Hobi projekat je nesto najbolje sto mozete da uradite. Mnogo vremena i truda ode na to, ali tu bar radite tehnologiju koju hocete i pravite aplikaciju kakvu zelite, a uz to se dosta ceni kada kandidat ima sopstveni projekat na kome radi.

Eto ukratko, nadam se da nije previse nabacano, posto odgovori sustinski nisu laki i kratki, a zeleo sam na sto vise prethodnih postova da odgovorim i dam sugestije iz licnog iskustva.
 
Koji je starinski nacin, svn?? :)

Pravi "starinski" nacin ti je kopiranje koda sa kompa na komp, bez ikakvog alata za verzionisanje. Susreo sam se sa time u prethodnoj kompaniji na dva zastarela projekta (jedan je bio MS Access a drugi neki arhaicni VB), srecom nisam nista radio na tome :D
 
Ne zna se koje je vece zlo od ta dva :D
 
Ebiga, finansijski softver koji donosi pare pa se zbog toga i ne menja. Sreca pa je Microsoft obustavio podrsku za Access pa su firme prinudjene da ga prepisuju :D
Takodje, rodjak moj je poceo da radi u jednoj od domacih firmi koja ima svoju maloprodaju i veleprodaju (sa velikim obrtom) koji imaju vise razlicitih aplikacija baziranih na .Net-u, i ni jedna nije verzionisana nigde nego kopiraju kod sa kompa na komp.. Zamisli ti u 21. veku da radis to, cak i za nove stvari.. Ajde, nisu to neke najmodernije stvari, ali nije ni ASP.NET toliko zastareo..
 
Mogu da mislim kakav je tek bekap plan u takvim firmama ili ne daj boze zastita od ransomware-a.
0
 
I to sam doziveo. Neko iz biznisa ga je pokupio i kad je dosao na posao i zakacio se na mrezu instant krenulo da se kriptuje sve zivo. 2 dana nismo palili kompove na poslu :D
Dosao bio do produkcionog SQL-a al srecom nista nije mogao da uradi zbog write protectiona. Posle su pronasli poruku tipa da se uplati tipa 5 BTC ili par soma evra i poslace key da mozemo da dekriptujemo, a da su znali gde su upali...
 
A šta treba znati prije nego što kreneš u programiranje?
Dodao bih - da te to zaista zanima. Bez nekog mračenja ili ne daj Bože uvrede, mnogi krenu da se bave programiranjem zbog novca, odnosno bolje prilike za posao i onda, posle nekog vremena "prosviraju". Programiranje je dosta specifično zanimanje, non-stop gledaš u kodove, kontaš, prekontavaš, stalno izlazi nešto novo, tj. neverovatnom brzinom izlaze nove stvari. Lično poznajem jednog profesora sa FTN-a u NS-u, kojeg sam čuo kada je rekao : "Ja bežim od programiranja". Takođe sam ovo čuo od više drugih ljudi koji su proveli par godina u ovoj oblasti. Jedino nisam ovo čuo od ljudi koje ovo zaista zanima, odnosno koji vole taj posao. Oni mogu danima da sede ispred kompa i da nešto čukaju po tastaturi i da im bude zanimljivo.

Lično sam probao programiranje, jednostavno to nije za mene i to je to. Ako hoćeš da uđeš tu zbog posla, ima još milion stvari koje mogu da se rade preko računara.
 
Početi sa učenjem u 32. godini života, da li je moguće?
Postavljam sebi to pitanje već mesecima. Programiranje kao koncept mi je oduvek bilo privlačno i naravno da uvek ima ono ali.
Zbog privatnih razloga nisam imao priliku da učim ili studiram. Nemam nikakve posebne veštine i radim teške poslove koji su plaćeni tako kako jesu.
Pre nekoliko dana sam se registrovao na sajt Sololearn i instariao sam njihovu aplikaciju na telefon. Izabrao sam HTML. Ok, ovo mi ide, nije teško. Skinem Visual Studio Code i Atom. Napišem nekoliko paragrafa, sačuvam i otvorim u pretraživaču. Radi. Pomislim u sebi kako je ovo lep osećaj i budi mi se želja da što pre napravim nešto veliko. Ali polako, ne može neko ko je za jedno popodne napisao 20 redova koda da digne ceo sajt odmah.
Onda pomislih kako treba probati još neki jezik, čisto da vidim šta mi najviše odgovara. Pročešljam osnove Python-a. Matematički zadaci? To nije za mene. Ali bio sam uporan i više sam vremena proveo čitajući o njemu nego o HTML-u i ostalima.
Onda shvatim da mi posle svake lekcije treba mnogo vežbanja. Tu nastaje problem. Ne nailazim nigde na neke konkretne mikro zadatke za puke početnike. Lekcije sam prošao bez problema ali ne mogu stalno da se vraćam da bih ponovo pročitao neke stvari.
Sad razmišljam da li jednostavno zapisati osnove, malo uključiti kreativnost, povezati sa nekim strastima i napraviti nešto.
Elem, sad kad sam samo zagrebao površinu interesuje me koji su konkretni zadaci nekog programera u IT kompaniji. Ok, znam čoveka koji ima svoju firmu, saznaćemo.
Internet je jedna velika zbrka podataka, kako korisnih tako i u potpunosti beskorisnih. Treba to sve razdvojiti i organizovati.

Nakon ovog suvoparnog uvoda da postavim par pitanja jer mislim da se pronalazim u ovoj oblasti, generalno sam dobro upoznat sa konceptom računara kao i sa engleskim jezikom.
Da li moguće u potpunosti biti samouk, dakle krenuti od nule i uz praksu u nekoj firmi steći ozbiljna znanja? Svestan sam da je potrebno dosta truda i vremena kao i toga da se konstatno uči.
Jedan moj poznanik je ubacio drugara u svoju firmu bez ikakvog predznanja. Ukratko, kaže da je on u njemu posle 6 meseci rada video dve godine iskustva. Mogu da mu se javim kad god da odradimo intervju i da počnem. Ali opet iz privatnih razloga to bih mogao tek na proleće/leto sledeće godine. Nastaviću da učim sam za sada jer mi je ceo koncept uzbudljiv. Ima dosta pojmova koje treba zapamtiti ali nadam se da će mi postati svakodnevnica.
 
Ako imas gde da steknes prakticno iskustvo onda kreni sa tehnologijama koje oni primenjuju. Osnovne koncepte OOP kao obavezno, nevezano za programski jezik
 
Početi sa učenjem u 32. godini života, da li je moguće?
Da. Čovek koji drži do sebe, uči dok je živ.

Zbog privatnih razloga nisam imao priliku da učim ili studiram. Nemam nikakve posebne veštine i radim teške poslove koji su plaćeni tako kako jesu.
Finansije su glavni problem ljudima koji su odmakli sa godinama jer je finansijska nezavisnost važna.
Probaj da završiš neki kurs pa da budeš makar tester za početak.
Da zarađuješ, budeš u vodama programiranja i da učiš kroz posao.
Onda shvatim da mi posle svake lekcije treba mnogo vežbanja. Tu nastaje problem. Ne nailazim nigde na neke konkretne mikro zadatke za puke početnike. Lekcije sam prošao bez problema ali ne mogu stalno da se vraćam da bih ponovo pročitao neke stvari.
To tako mora u početku.
Kao i pločice kada lepiš, ponavljanjem postaješ bolji.
Sad razmišljam da li jednostavno zapisati osnove, malo uključiti kreativnost, povezati sa nekim strastima i napraviti nešto.
Polako. Ne zaleći se. Može biti da naiđeš na problem i da se tu zakucaš i demotivišeš sebe.
Uđi u tim. Tako ćeš brže učiti cake. Kažem iz iskustva.
Elem, sad kad sam samo zagrebao površinu interesuje me koji su konkretni zadaci nekog programera u IT kompaniji.
Zavisi : od oblasti, pozicije, ... od mnogo faktora. Ne opterećuj se previše ovim.
Internet je jedna velika zbrka podataka, kako korisnih tako i u potpunosti beskorisnih. Treba to sve razdvojiti i organizovati.
Surfuj ciljano i razdvajaj kako sam kažeš: kvalitet od smeća.
Da li moguće u potpunosti biti samouk, dakle krenuti od nule i uz praksu u nekoj firmi steći ozbiljna znanja?
Naravno da jeste. Lično znam nekoliko ljudi ali šta to tebi znači?
Posveti se i uspećeš ako stvarno želiš.
Jedan moj poznanik je ubacio drugara u svoju firmu bez ikakvog predznanja. Ukratko, kaže da je on u njemu posle 6 meseci rada video dve godine iskustva. Mogu da mu se javim kad god da odradimo intervju i da počnem. Ali opet iz privatnih razloga to bih mogao tek na proleće/leto sledeće godine. Nastaviću da učim sam za sada jer mi je ceo koncept uzbudljiv. Ima dosta pojmova koje treba zapamtiti ali nadam se da će mi postati svakodnevnica.
Porazgovaraj sa čovekom već sada.
On će ako je pravi da te usmeri (kaže šta i kako da učiš) i nećeš gubiti vreme kopajući po đubrištu i eventualno učeći za tebe irelevantne stvari.
Ljudstava u IT fali baš kao i na građevini - konstantno.
 
Zadaj sebi neku temu i pravi aplikaciju za to, tako ces nauciti neke osnove savladavajuci prepreke koje se usput postavljaju....

Lupam sad, napravi softver za video klub ili kao neki magacin ili nesto trece sto te zanimq.

Krenuo si da ucis html, nek ti eto kao prvi korak bude da napravis neku stranu u kojoj (kao) mozes da unosis neke podatke. Kad dodjes u stadijum da si sastavio "kostur" onda istrazis malo css i pokusas da ulepsas sve to. Posle toga mozes da se igras sa layoutom strane uz pomoc flexbox-a posto si pretpostavljam krenuo od klasicnih (zastarelih) tabela i redova i kolona.. Kad se malo "zasitis" toga pocnes da istrazujes kako bi mogao da to sto upises negde i sacuvas i onda tako, prosirujes pricu korak po korak i usvajas nove stvari.. Lupaces glavom u zid milion puta kako nesto da izvedes i kada provalis bice ti super :)

Kada dodjes do dela sa podacima onda je vreme za ucenje osnova objektno orijentisanog programiranja (oop) kako bi znao kako da sastavis objekte koje ces da koristis. Lupam sad, ako radis video klub imaces neki entitet/objekat koji se zove "Film" i koji ces zeleti da obradis nekako...

U svakom slucaju, to su ti neki hintovi :)
 
@shomiNBGD @zamzung hvala na savetima i upustvima.
U narednom periodu neću imati mnogo pitanja jer imam veoma važne obaveze krajem ove i početkom sledeće godine. Ali kodiraću po malo usputno što se kaže. Nadam se da će mi ova zajednica izaći u susret kad budem mogao da se posvetim programiranju u potpunosti.
 
Ne vidim nigde edit opciju tako da moram započeti novi post.
Interesuje me da li će mi u budućnosti za učenje biti potreban jači hardver, trenutno radim na zastarelom računaru

Intel Core 2 Duo E8400 3.00GHz

DDR3 4.00GB RAM

1024MB ATI AMD Radeon HD 6570
 
Radice ti sve za pocetak, bez brige :)
 
Ne vidim nigde edit opciju tako da moram započeti novi post.
Interesuje me da li će mi u budućnosti za učenje biti potreban jači hardver, trenutno radim na zastarelom računaru

Intel Core 2 Duo E8400 3.00GHz

DDR3 4.00GB RAM

1024MB ATI AMD Radeon HD 6570
Zavisi sta ces koristi od "editora", klasicne (vim, notepad, sublime, atom, vsc.....) ili neki IDE ( eclipse, netbans, pycharm....). Moja preporuka, za kucno koriscenje je sublime. atom, visual studio code su ok, ali ako ih natrpas dodacima, znaju da pojedu resursa.
 
Imam dva pitanja.
Da li postoji program odnosno editor koji ima prečice za <html> <head> <title> i ostalo? Ili već postoji opcija u VSC-u ili Atom-u? Nije mi teško da kucam ali mislim da bi mi olakšalo posao.
Da li postoji mogućnost testiranja koda na eventualne greške pre otvaranja stranice/pokretanja programa?
 
Mozes da instaliras paket u VSCode sa raznoraznim precicama, ima ih brdo pa vidi koji ti se najvise svidja :)
 
Imam dva pitanja.
Da li postoji program odnosno editor koji ima prečice za <html> <head> <title> i ostalo? Ili već postoji opcija u VSC-u ili Atom-u? Nije mi teško da kucam ali mislim da bi mi olakšalo posao.
Da li postoji mogućnost testiranja koda na eventualne greške pre otvaranja stranice/pokretanja programa?

Možeš da koristiš HTML IntelliSense i npr. automatsko zatvaranje tagova u VS Code-u.

HTML nije programski jezik, već jezik za označavanje, pa HTML stranica nije program. Možeš da testiraš da li je HTML validan na sledećem linku:

 
Elem, sad kad sam samo zagrebao površinu interesuje me koji su konkretni zadaci nekog programera u IT kompaniji.
On sto to vodja tima dodeli da radis. Zavisno od vodje tima, to moze biti nemoguc i preobiman zadatak za pocetnika li neka glupost koju mozes razvlaciti mesecima uz obavezne, kreativne izgovore.

Firme gde ces dobiti pravu obuku traze OBAVEZNO dipl ing. ETF, FON, MATF. One gde mozes poceti kao segamega, singidingi ili bez faksa ti nece pruziti odgovarajucu obuku nego si svoj na svome.
To znaci 9 sati smrdis u nekom kancu pa onda kuci gledas tutorijale jos 4-5 sati dok SAM ne skapiras. Kao sto vidis, sa zenom/decom je ovo nemoguce i treba poseban mentalni sklop da to izvedes.

Jos jedan problem, kada nesto naucis krecu sindromi, prvo mislis da si popio svu pamet sveta i da si najbolji u firmi. Ovo moze brzo dovesti do otkaza. Potom onaj gadni kada stvarno postanes dobar u tom sto radis, takozvani imposter syndrome. Tih stvari se treba cuvati.

Nije fizicki posao, ne nosis dzakove i grede ali kreni odma sa medikamentima, u malim dozama i ne pojacavaj. Posao je izuztno stresan, bez sredstava za smirenje ces da prsnes mentalno.
 
Sto se programiranja tice ja bih poceo sa P1/P2 predmetima sa matematickog fakulteta.
Imaju i predavanja i vezbe na yt, radi se u c, moze da se kuca na cs50.
Odlicno za pocetnike i ucenje logike
 
On sto to vodja tima dodeli da radis. Zavisno od vodje tima, to moze biti nemoguc i preobiman zadatak za pocetnika li neka glupost koju mozes razvlaciti mesecima uz obavezne, kreativne izgovore.

Firme gde ces dobiti pravu obuku traze OBAVEZNO dipl ing. ETF, FON, MATF. One gde mozes poceti kao segamega, singidingi ili bez faksa ti nece pruziti odgovarajucu obuku nego si svoj na svome.
To znaci 9 sati smrdis u nekom kancu pa onda kuci gledas tutorijale jos 4-5 sati dok SAM ne skapiras. Kao sto vidis, sa zenom/decom je ovo nemoguce i treba poseban mentalni sklop da to izvedes.

Jos jedan problem, kada nesto naucis krecu sindromi, prvo mislis da si popio svu pamet sveta i da si najbolji u firmi. Ovo moze brzo dovesti do otkaza. Potom onaj gadni kada stvarno postanes dobar u tom sto radis, takozvani imposter syndrome. Tih stvari se treba cuvati.

Nije fizicki posao, ne nosis dzakove i grede ali kreni odma sa medikamentima, u malim dozama i ne pojacavaj. Posao je izuztno stresan, bez sredstava za smirenje ces da prsnes mentalno.
Kao prvo, u privatnom životu sam imao dovoljno stresova (imam ih i sad) tako da vrlo dobro znam kakav je osećaj. Tablete za anksioznost mi nisu strane, kao i tablete za nuspojave istih.

Kao drugo, imao sam i stresove na poslovima ali vremenom sam shvatio da moje zdravlje nije vredno gazdinog dinara.

Kao treće, znam čoveka koji mi sam predlaže da uradimo intervju jer smatra da sam bistar i da bih se snašao u struci, sviđa mu se kako razmišljam. Njegove reči. Kad god, odmah, za godinu/dve, voleo bih da radim za njega. Čovek ima prijavljenih 7-8 radnika i nekoliko frilensera, imaju klijente iz Kalifornije + rade na projektu programiranja neke medicinske opreme koja će se koristiti u Nemačkoj.

Kao četvrto, nisam oženjen i nemam decu, trenutno ne radim ali sam finansijski stabilan.

I kao peto, hvala na savetima, svaki uvid u situaciju je dobrodošao ali zastrašivanjem se kod mene ne postiže ništa, da se poznajemo znao bi. Već imam neka iskustva iz prve ruke i svestan sam svega što si napisao.
 
Niko te ne plasi, samo na saljiv nacin iznosim moje iskustvo.
Ono sto je tacno napisao je @zamzung, kadar je u deficitu.

Samo jedan savet, ne uzimaj da se dokazujes pokusavajuci nemoguce.
Finalna optimizacija slozenih sistema je posao za eksperte, ni vecina seniora sa 10 i vise godina iskustva to ne ume.
Takav zadatak ne preuzimaj na sebe, menadzeru se mozda ucini da to nje big deal pa ti dodeli ulogu u timu za optimizaciju a senior ti uvali da radis njegov posao.
Ne pricam o trazenju bagova na delu koda na kojem radis, nego o sagledanju i analizi celokupnog projekta i identifikovanje i resavanje zahteva za povecanjem performansi i sigurnosti sistema.
Svi mi radimo sa 3rd party bibliotekama i softverima a ovakav task zahteva ulazak duboko u strukturu osnovnih gradivnih elemenata sistema. To kao pocetnik nikad ne pokusavaj.

S druge strane: html, css, xml, json, toml, yaml itd. To nije programiranje, to je p. dim. Time se ne zamlacujes, to je test jel imas kliker ili ne. Ako to ne umes da skontas kako funkcionise za kartko vreme, onda bolje radi nesto drugo.
Zbog toga sto ozbiljno shvataju markup i stylesheet jezike, frontend programeri i jesu predmet sprdnje u struci. Trudi se da ti pola redova u CV ne zauzimaju takve nazovi tehnologije. I nemoj da pises kako znas MVC, OOP i slicno.
Pise se da znas da programiras u Java, JavaScript ili PHP a ne koncepte. Ti te koncepte primenjujes kroz te jezike i to se podrazumeva.
 
Nazad
Vrh Dno