Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

Asus na ozbiljnim drogama.
 
Asus na ozbiljnim drogama.

Definitivno. Zašto Prime ploča ima 2 osmopinska priključka za CPU napajanje i "16+1" VRM kad im ova serija nikad nije bila predviđena za veći OC? Bar na papiru mi djeluje da Prime Z690-A ima dosta bolji VRM od moje Strix X570-E plojke.
 
Skalp 12900K... neuspesan ako sam dobro razumeo:


:D
 
Poslednja izmena:
Takodje za sad, ko drzi default (balanced/ power-saver) power-profil, ima zagarantovano da cim mu program za "render", obradu zvuka, obradu videa nije u fokusu vise, bice delegiran na E slabija jezgra (Cim nije prozor u fokusu). ovo je Feature ne bug xD

Takodje je neizvesno sta je sa programima koji iako vizuelno jesu u fokusu, nisu programirani da se tako prikazuju windows-u u pozadini, nego funkcionisu kao (background procesi).

Stavljanje power profila na full performance resava ovo, ali nisam siguran da li se koristi E jezgra na isti nacin onda.
 
Poslednja izmena:
Microsoft će to morati popraviti, htjeli ne htjeli. Sada me više itneresuje kakva je situacija sa Linux dristribucijama, al' većina benchmarkuje na Windowsu.
 
Volio bih da AMD bude "Conroed"

AMD je već u svakom slučaju "Conroed", jer je sam Zen, AMD-ov Pentium M.

Od Pentium-a M, oko pet godina kasnije, nastao je Xeon sa 8 jezgara. Od 8 jezgarnog Zen-a, oko pet godina kasnije, nastaće 128/256 jezgarni CPU. Doduše, 128 je siguran, za sada.

Intel ne bude "Bulldozered".

Intelova "buldozerizacija" je već u punom jeku. Sada 8 + 8, sledeće godine 8 + 16. Nakon toga, iako su glasine u pitanju, verovatno se ide na 8 + 32. Što se, više nego jasno uklapa, u trenutnu intelovu priču, kako su Atom jezgra "čak" četiri puta manja od "velikih". To znači, da će verovatno biti na "sprat", odnosno intelova "lazanja", gde će četiri Atom jezgra, biti ispod ili iznad jednog velikog jezgra. Hm, ili će biti nekakav chiplet iliti što intel voli da kaže:"lepak".

Nego, AVX-512 (AVX3)...

Instruction Sets: Alder Lake Dumps AVX-512 in a BIG Way

Da bude jasno, ovde nije reč o tome, da li je ovaj set instrukcija potreban, da li puno troši, o više nego jasnoj Torvalds-ovoj "ptičici" usmerenoj ka ovome, itd...

Intel je tokom svih ovih godina, gurao AVX-512, na ovom ili onom nivou, do te mere, da se nalazi i u procesorima sa samo četiri jezgra.

Da bi danas, makar u ovoj generaciji, sve to odbacio, kako bi cela ova papazjanija koliko-toliko radila kako treba (i to sa posebnim OS-om), iako "velika" jezgra fizički poseduju AVX-512. (jer Atom jezgra nemaju)

Pritom, čini se da neke stvari, koje su vezane za AVX-512, moraju da se rade "unazad", u Rocket Lake fazonu, jer je AVX-512 odbačen, iako opet fizički postoji.

Ono što je još možda smešnije, poznato je već nekoliko meseci, da će ADL biti izrađen u dva die-a, tj. 8 + 8 i 6 + 0. Zanimljivo je, kako kod 6 + 0, mora biti ugašen AVX-512, kako ne bi ugrožavao 8 + 8, iako Atom jezgra uopšte nisu u opticaju.

"Mala" Atom jezgra, nisu tu da bi pružila performanse, već da bi dopunila performanse, usled manjka "normalnih" jezgara (manjak velikih, znači i manju potrošnju). Očigledno je da Intel smatra da je 8 jezgara "dovoljno", na sličan/isti način, kako je u prošloj deceniji bilo "dovoljno" 4 jezgra.

Što nas pomalo dovodi, na jedan klizav teren. Klizav teren, u smislu, šta smo mi to kupili? U smislu recimo, Buldozer, više od jednog, a manje od dva jezgra, GTX 970 čija magistrala nije 256, već 224 + 32, itd...

Da li ćete moći da kažete da ste kupili 16(+) jezgara (čija Atom jezgra ćete možda gasiti radi nekih koristi)... S tehničke strane, da, ali s druge... Kasnije, "čak" 40 jezgara... ...pitanje je sad? To je i jedan od glavnih razloga, zbog koga je ova tema nastala dosta ranije. Da ne spominjemo, da je desktop uvek desktop, bez obzira na pokušaje da se u softverskom, pa i sada u hardverskom smislu, pretvori u nešto drugo.

Dosta priče, da pređemo na performanse:

12400 single boost na 4,4 GHz:

Intel_Core_i5_12400_Alder_Lake_AMD_Ryzen_5_5600X_cpuz.jpg

12600K:

FCYuKu9VEAc43jV.jpg

12900K:

76fe38b83521fee10c25b6b546137d5b99d1a645.png

Gas do daske: (pitanje je, da li je uopšte napon na svega 1,545 V)

 
Poslednja izmena:
Haha. Njima i dalje nije jasno da je danas M1 referenca za sve procesore, a ne Zen3, Tiger Lake, 300W TDP ili šta su već smislili da im slajdovi budu ovakvi. Mogu da zamislim ljude koji oduševljeno kupuju AL laptopove kad vide koliko su brze dekstop verzije, a onda na red dođe smanjivanje TDP-a da bi se produžilo trajanje baterije, i slabiji rezultati (i baterija i performanse) od macbook-ova
 
Ako ne moze da poleti, stavi jaci motor.
 
@Space Beer x86 se poredi sa x86 (danas su to AMD i Intel pošto je VIA odavno ispala iz trke). to Apple gura M1 kao referencu pa se mnogi mediji prime. no, da ne širimo priču
 
Pa sad, Ryzen u sebi ima ARM. :)
 
Jeste.

Samo sam spomenuo u duhu zabave.
 
@Space Beer x86 se poredi sa x86 (danas su to AMD i Intel pošto je VIA odavno ispala iz trke). to Apple gura M1 kao referencu pa se mnogi mediji prime. no, da ne širimo priču
Kanta koju koristiš za rad ili zajebanciju se poredi sa drugom kantom koju koristiš za isti taj posao. I to je to. Ali ajde da sačekamo još jedan dan, da vidimo šta je Intel smislio. Samo se plašim da nisu odvrnuli do TDP do kraja, pa da ne popiju zabranu prodaje u nekim (kretenskim) državama (kao Dell-u što se desilo) :d
 
Malo smo uranili: (ima i ostalih testova)

 
Kanta koju koristiš za rad ili zajebanciju se poredi sa drugom kantom koju koristiš za isti taj posao. I to je to. Ali ajde da sačekamo još jedan dan, da vidimo šta je Intel smislio. Samo se plašim da nisu odvrnuli do TDP do kraja, pa da ne popiju zabranu prodaje u nekim (kretenskim) državama (kao Dell-u što se desilo) :d

offtopic:
Što se tilče tog bana, taj ban se ne odnosi na potrošnju tokom korišćenja već na potrošnju u stanju mirovanja i tom regulativom ta potršnja zavisi od slotova koje mašina posjeduje. JayZ je to detaljno objasnio ovdje:


ontopic:
Realno poređenje sa M1 možemo vidjeti tek kad izađu laptopi sa Alder Lake procesorima.
Nadam se da je ovo testiranje što je sam633 postavio obavljeno sa povećanim thermal limitom u BIOSu. Valjda nije dotle došlo da imaju vlastiti PBO2.
 
Ma znam za to, samo je pitanje šta će sledeće smisliti. Zabranili su usisviače od 2000W, sijalice od 100W, zabraniće i procesore od 200W jednog dana :|

Koliko sam pohvatao, K(L) procesori će moći da rade sa Max TDP-om (tih 240W, tj. PL2). Dok će non-K verzije moći samo da bustuju do te vrednosti i vraćaju se nazad. Ne znam šta da mislim o tome, čini mi se da će sada biti veća razlika između K i non-K varijanti. A opet, retko kome treba CPU koji će konstanto biti opterećen 100%
 
Samo se plašim da nisu odvrnuli do TDP do kraja

obavljeno sa povećanim thermal limitom u BIOSu.

Glede ovog pitanja, i (nešto) ranije je bilo poznato, da će biti javno ograničenje na 241W, koji je i ovom prilikom ispoštovan. Znači, nema ono, ASUS MCE i slična zezancija.

Ali da, bilo više od 241W da nema ograničenja. Mada, ionako je udario u zid sa potrošnjom, tj biće throttle-a, pre ili kasnije.

Ostali testovi:

 
Na reddit-u procureo LTT video: (naravno, sad ne može da se vidi, ali se može skinuti)

Kod:
https://dl125.zzcdn.xyz/download?file=OWU2MWI3NzY0ZDIyZjQxNmU4MDgzNjI5NTg5M2JhYTY1ZjJiMjg1YmEzMzIwOTY5OTFlMGNiMWU2YzE3YTkwNl8xMDgwcC5tcDTimK95dDVzLmNvbS1EYW1uLCBJbnRlbCHimK8xMDgwcA
 
12600k pokidao
 
Ja ubacio 690 Aorus Master i 12700k u korpu i razmisljam se da sednem sad u auto i odem po iste :)😒
 
Drago mi je što se Intel vratio, ali poređenje sa tehnlogijom starom više od godinu dana je u današnje vreme neumesno. Razlike između Nvidia 2xxx i 3xxx kartica, a tek Radeona 5xxx i 6xxx je nebo i zemlja (istina tu je vremenska razlika malo veća), tako da ovo ne bi trebalo da čudi. Tek kad AMD izbaci nove procesore onda može da se poredi, ovako je bezveze.

Mada sam i dalje mišljenja da su ovo sjajni LAPTOP procesori i da će tu pokidati, ali u desktop segmentu... Videćemo, konkurencija je odlična stvar.

Samo ako jeftinije Z690 mogu da izvuku maksimum, ako ne, onda je poprilično besmisleno.
 
Jel neko testirao performanse u out-of-focus/background vs. foreground proces? Anandtech je spominjao da scheduler u W11 uvek gura background procese na e-core makar i to bio render.
 
Kao što rekoh, gledamo power / performance.
Na testu u Blenderu Intel troši 243.6 W sparam 5950x 120W pri čemu je 5950x neznatno brži.
Evo šta Mike Clark kaže:
I think IPC gets all the glory! What it really is – I call it the ‘Wheel of Performance’ because there's four main tenets – performance, frequency, area and power. They really are all equal in a sense and you have to balance them all out to get a good design. So if you go for a really high frequency but crush IPC, you can end up with a really bad design, and increased area. If you go really hard on IPC and that adds a lot of area and a lot of power, you can be going backwards. So that's really the critical part like we said, we're trying to get that IPC but we have to get it in a way that optimizes the transistor use for both area and power, and frequency too. We want to be able to put a bunch of cores in and just add IPC and grow area, we're not making real progress.
Intel napucao IPC na uštrb power i area.
Da ne prejudiciram dok ne vidim ostale testove ali po meni ovo je jeftini trik i procesor će biti upamćen po tome što je doneo novi TDP na desktop i po malim/velikim jezgrima.
NIšta posebno nema ovde, idemo dalje. :)
 
Nazad
Vrh Dno