Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Hvala za info, na ovom sajtu bas imaju lepo objasnjeno.

Videcu da li mogu da menjam, ali meni je CG na gas svakako prioritet, jer imam dvojnu kucu na sprat sa gomilu stepenista, sa druge strane mi zive roditelji, tako da bi mi trebalo 10 klima da sve pokrijem.
 
E sad bih opsovao...To ce mi biti primarno grejno telo. Valjda ove zime nece biti veliki minusi, dogodine svakako hocu da radim grejanje na gas, pa sam zato mislio da ne dajem jos 40k vise.

A sta se konkretno desi kad je recimo -15? Jel ne moze u opste da radi, ili samo trosi maksimum struje?
Radiće i trošiće u skladu sa gubicima. Neće raditi sigurno kontinuirano na maksimumu.
 
Onda ok. Osim ako se ne mozes pruzit za toplotne pumpe zrak-voda. Ja gas nikako ne volim, sve neke fobije imam od njeg.
Ja svoje roditelje nisam mogo nikako na klimu ubijedit, ne vole puhanje i tacka. Uzeo sam nedavno Panasonic Aquareu zrak-voda od 5kw. Sve me izaslo oko 3000 eura. Istrazi i tu opciju(ako si dobro izolovan)
 
Bolje da ide na varijantu da vrati i doplati za sf35/42
 
Pitanje je da li ima ta serija u prodavnici. Sad citam da je i AP serija isto dobra za grejanje. Ta serija je naslednik SF serije.
 
Iskreno kad sam razmatrao kupovinu klime u obzir su ušle Mision 2, Gree Muse, Fujitsu llce, Haier Thundra(mislim da se tako zove). A na kraju uzet KMTA, nekako sa strane je ušao i pobedio. Znači ne smatram da su kineske klime loše.
Pobedile su osobine koje nisu bile razmatrane: protok vazduha na prve dve brzine i buka na prve dve. Zašto? Zato jer sam shvatio da ja treba da živim u toj sobi a živeti u sobi u kojoj duva na max i pravi buku nije po našem ukusu. Džaba ti snaga u max brzini itd kad tu ne možeš da sediš. Dali sam viđao kineze sa na oko kvalitetnijom plastikom DA, dali je jeftinje 65 od 72 hiljade? Jeste! Dakle to nisu bili dovoljno ubedljivi argumenti za kupovinu tih klima. E da, KMTA se proizvodi u Tajlandu, možda to nekom znači.
 
I ajfon se proizvodi u kini pa to nema nikakve veze,moje klime su p.r.c Kina pa rade kao sat.
 
Logično s obzirom da oni koji se rezumeju u kvalitet telefona znaju da Iphone više nije sinonim kvaliteta, niti ke mobilni telefon uopšte sinonim bilo kakvog kvaliteta, generalno. Platiš telefon koji košta 800 eura i traje 6-7 godina. Platiš kineski telefon koji košta 300 eura i traje 3-4 godine. Izbor je na tebi, nema više Nokia 3210!
Al opet kažem da nemam ništa protiv kineskih proizvođača klima, da nije njih japanske klime bi danas samo gledali u nekom komisionu i balili na njih. Zato jer bi osnovni primerak koštao po 1000 i više eura. Imate u Kini tako kvalitetne proizvode koji ne da ne zaostaju za zapadnim već ih i prevazilaze, ali cena....jaka. Ni nalik robi iz kineskih prodavnica po Srbiji ali cena.....
 
Pozdrav. Hteo bih da kupim inverter klimu kapaciteta 12btu, grejao bih 30m2 (dnevna soba u velikoj kuci). Imam parno grejanje, pa bi mi klima koristila za prelazni period i dogrevanje kao i nekad kada me mrzi da lozim kotao. Bitna mi je potrosnja zbog isplativosti ali i da bude sto duzi radni vek klime, pa me interesuje da li se isplati uzeti neki Hisense, Midea, Bosch za 55.000 ili Fujitsu 12 za 70.000? Vredi li dodati tih 15.000, s obzirom da neki od navedenih proizvodjaca imaju bolje specifikacije od Fujitsu-a (navodno manje trose)?
 
Pozdrav. Hteo bih da kupim inverter klimu kapaciteta 12btu, grejao bih 30m2 (dnevna soba u velikoj kuci). Imam parno grejanje, pa bi mi klima koristila za prelazni period i dogrevanje kao i nekad kada me mrzi da lozim kotao. Bitna mi je potrosnja zbog isplativosti ali i da bude sto duzi radni vek klime, pa me interesuje da li se isplati uzeti neki Hisense, Midea, Bosch za 55.000 ili Fujitsu 12 za 70.000? Vredi li dodati tih 15.000, s obzirom da neki od navedenih proizvodjaca imaju bolje specifikacije od Fujitsu-a (navodno manje trose)?
Ako je samo za dogrevanje nema potrebe da se razbacujes.
Vox ili vivaxAERI,imam obe i evo cetvrtu sezona ih koristim za primarno grejanje 25 i 30m2.
 
Колико струје погоре у зимским месецима ако си пратио ситуацију (оквирно), која ти се боље показала Вокс или Вивакс ?
 
To je prakticno nemoguce reci :)
Razlicite prostorije rasipanje toplote / preklapanja itd itd
 
Potrošnja ti zavisi od toplotnih gubitaka u prostoriji/objektu. Razlika u efikasnosti samih uređaja istog cenovnog ranga je zanemariva. Gledaj da uzimaš klimu sa r32 gasom, on donosi uštedu od oko 9% u odnosu na r410. Gledaj da uzmeš dobrog majstora i da je su komentari na rešavanje reklamacija ok za uvoznika za klimu koju odabereš.
 
A sto se tice radnog veka, moze li se ocekivati znatno vise od Fujitsu klime nego od Hisense/Midea/Bosch? Da li je realno da je Midea koja kosta oko 55000 ima energetsku klasu A+++, a neki dosta skuplji Fujitsu samo A+, koliko je to realno?
 
Pa što da ne bude realno? Bitnije od +++ je koliko će klima kW dati na niskim temperaturama
 
Bosh ti je prepakovana midea. Ni ona ni Hisense ne mogu da se porede sa japancima. Zato za te pare dobijes grejač tacne,wi fi,sat,osvetljenje i štošta još,kod japanca daljinski na kom ponesto pise i to je to,a skuplji dosta.Ljudi daju za teledone 500,600,1000e i menjaju na 3 god a zao im dati za dobru klimu,karikiram.
 
Energetska klasa je besmislena postala za klime. Kako bi imali što bolju energetsku klasu, proizvođači kažu sledeće. Naša klima je projektovana da radi sa snagom od 3kW, pritom troši 1kW električne energije. Drugi kažu, naša klima daje 2.5kW uz potrošnju 0.8kW. i sad je druga klima efikasnija, a sve to je manje važno od podatka da prva može da da 7kW na 0 stepeni i 4kW na -15, a druga daje možda 2kW na -15. Podaci koji se prikazuju su tu samo radi nekih papira, ono što ne važnije je često teže dostupno.

Poenta je, oznake za energetsku efikasnost gledaj za neki drugi tip uređaja, za klime ti ne znači ništa.

Druga poenta, ne gledaj Bosch, to je midea. Za prelazni period i dogrevanje će svaka iole pismena inverter klima da odradi posao, skuplje klime nema smisla uzimati jer ćeš razliku u ceni da vratiš nikad. Jedna će da ti potroši 1000din, druga 800 za mesec dana, a razlika u ceni recimo 20.000.

Za najjeftinije invertere pogledaj Vox Iva5 (Iva6 ako ti treba wifi), za Vivax stalno zaboravim da li je Aeri ili aemi, neko će već reći. Za nešto skuplju klasu za koju ne mislim da ti treba a koju jedino treba da uzmeš ako ti znači nešto bolja kultura rada (tiši rad, više podešavanja), traži preporuku uz budžet koji si odredio.
 
Ako ces je koristiti vrlo malo ili tako reci ponekad,svaka klima low segmenta mora da odradi,jedini je problem ako se za*ebes i uzmes klimu viseg segmenta das 500-600e+ ne da ce te mrzeti da lozis kotao nego...zaboravices na njega!
 
@drag4 Da li ces ti spavati u toj sobi?
Ako spavas u njoj (sto da ne i u dnevnoj sobi se spava ako je puno čeljadi ili nema druge sobe) onda gledaj kvalitetniju klimu sa tisim radom uj na najnize dve brzine.
S kvalitetnom klimom ces se duze i bolje grejati zimi i redje paliti centralno...
 
E ovako. Treba mi klima koja će da greje 29 kvadrata 2 metra visina prostorije. Fazon je u tome što se u toj prostoriji boravi samo 2 do 3 sata dnevno pa mi je potrebna klima koja će brzo zagrejati prostoriju i održavati temperaturu oko 20 stepeni tih par sati. Sve spoljni zidovi, svi izolovani i plafon. Predlozi? Skuplja, jeftinija? Jača slabija?
 
Ni jedna nece lepo zagrejati jer ce zidovi i pored grejanja 2-3 sata biti hladni.
Zagrejace zrak mozda za to vreme, hladnoca ce isijavati iz zidova, taman kad malo ustali rad ti ces da ugasis...
Nemas nameru ostaviti da radi na nizoj temp (15-16C) ostalo vreme i onda pojacavati kad tu boravis?
 
Ni jedna nece lepo zagrejati jer ce zidovi i pored grejanja 2-3 sata biti hladni.
Zagrejace zrak mozda za to vreme, hladnoca ce isijavati iz zidova, taman kad malo ustali rad ti ces da ugasis...
Nemas nameru ostaviti da radi na nizoj temp (15-16C) ostalo vreme i onda pojacavati kad tu boravis?
U pitanju je garaža koja je pretvorena u bilijar salu. Hoću da kad igram bude koliko toliko toplo. Nekad i ceo dan ili više dana neću ulaziti u nju. Tako da sam kontao da bi mi klima extra legla, a neću da ložim unutra a leti hladi. Treba mi koliko toliko da bude toplo. Da ne drhtim i ne duvam u prste. Stalno kad bi radila trošila bi struju uzalud. Doduše možda i ne bi mnogo trošila ako bi bila nameštena na neku nižu temperaturu.
 
U pitanju je garaža koja je pretvorena u bilijar salu. Hoću da kad igram bude koliko toliko toplo. Nekad i ceo dan ili više dana neću ulaziti u nju. Tako da sam kontao da bi mi klima extra legla, a neću da ložim unutra a leti hladi. Treba mi koliko toliko da bude toplo. Da ne drhtim i ne duvam u prste. Stalno kad bi radila trošila bi struju uzalud. Doduše možda i ne bi mnogo trošila ako bi bila nameštena na neku nižu temperaturu.
Nabavi neku sa WiFi opcijom, pa je upali daljinski par sati pre nego dodjes da igras.
 
Proslo je neko vreme od kako su mi servisirali tj ponovo ugradili ovu Ivu 5
Utisci su da sada radi super, namerno sam je nocu palio jer je u selu poprilicno hladno tada
Brzo nabije temperaturu 27-28 i odrzava sa nekih 300 350w
Cekam mraz pa da vidim ima li razlike u odnosu na proslu godinu
 
Od sutra najavljuju zahladjenje tako da cemo verovatno sutra otvoriti grejnu sezonu. MOzda neko od iskusniji moze reci kako je bolje ukljuciti klimu tj. da li je ukljuciti kad napolju zahladni alil su jos unutrasnji zidovi jos topli(barem neka mlaka varijanta) ili cekati da se javi osecaj hladnoce i ohlade zidovi. Ima li neko iskustva/filozofiju u vezi ovoga...
 
Pa nije neka filozofija kada ti je hladno, ukljucis i ne cackas. Nije da joj treba razgibavanje
 
Inace imao sam opciju da mi drugar sredi popust za micubisi klimu, i to 20k za 18ku, i 10k za 12ku. Kolike su te marze, kad mogu da dobijem 20k popusta :LOL:
 
Dinar na dinar.
 
Ja moram da napišem jednu ispravku u vezi dve Fujitsu 07LMCE koje posedujem.

Pisao sam naime pre par dana kako klime ne mogu da rade ispod 200 i nešto vati. I zaista, za ono relativno kratko vreme što sam ih probao, nisu ni mogle.

Sinoć međutim, nakon konstantnog rada prethodnog dana, uspeo sam da ih uhvatim da rade na stabilnih 120W.

Tako da po svemu sudeći, ipak mogu da rade nisko, tj. niže od svojih, po veličini većih, imenjaka i ostalih modela iz serije L.
 
Ja koliko znam nema skoro pa nikakve razlike izmedju 07lmce i 09lmce koje ja imam sem sto su moje skuplje za 80-90e..nisam gledao kad sam kupovao
 
Nazad
Vrh Dno