Šta je novo?

Kako vi čistite unutrašnje komponente?

ratatouille

Poznat
Učlanjen(a)
20.09.2020
Poruke
61
Poena
40
Usisivač ne može, krpa ne može. Govore ljudi da kao koristiš kompresovani vazduh mada ovde u Srbiji nije baš neki izbor tih sprejeva a ja nisam našao ni jedan sprej koji baš naglašava da je napravljen za čišćenje komponenti (obično napomenu tastaturu i periferije ali ne i komponente). Za contact cleanere obično reklamiraju baš da su za elektroniku, čak imam jedan kod kuće sa kojim čistim džojstik, mada ne verujem da je dobar za komponente. A neki predlažu da bukvalno odem do vulkanizera da tamo očistim...

E pa sad vas lepo pitam, šta tačno koristite za čišćenje unutrašnjih komponenti računara?
 
Usisivacem - izduv (imam mogucnost da prikacim isto crevo samo na izduv) lepo i lagano izduva svu prasinu iz kucista..
 
Usisivač ne može, krpa ne može. Govore ljudi da kao koristiš kompresovani vazduh mada ovde u Srbiji nije baš neki izbor tih sprejeva a ja nisam našao ni jedan sprej koji baš naglašava da je napravljen za čišćenje komponenti (obično napomenu tastaturu i periferije ali ne i komponente). Za contact cleanere obično reklamiraju baš da su za elektroniku, čak imam jedan kod kuće sa kojim čistim džojstik, mada ne verujem da je dobar za komponente. A neki predlažu da bukvalno odem do vulkanizera da tamo očistim...

E pa sad vas lepo pitam, šta tačno koristite za čišćenje unutrašnjih komponenti računara?
Samo kompresor, 8 bara, i fina četkica.
 
Ja s vremena na vreme odnesem na benzinsku pumpu i tamo izduvam kućište. Naravno, na onima koje nemaju one automatske "duvače" guma nego one klasične sa manometrom. U kompresorima je doduše moguće stvaranje vlage i moguće je da ta voda u manjoj količini završi i na komponentama ali ja do sada nisam imao problema. Ne uključujem računar odmah nego sačekam da se osuši ako eventualno ima vode.
 
Fen, hladan vazduh. Ranije usisivač, isto kontra crevo na izduv.
 
Kompresor, 4 bara zbog filtera za vodu i vazduh. Izduvah računar juče.
 
sme li da se zvučnik slušalica na mobilnom izduvava vazduhom u spreju? stalno mi se tu skuplja prljavština koju ne uspevam baš da uklonim metodom lepljiva traka preko slušalice i slično...
 
Pumpa za duvanje dušeka.
 
malenim Datavac-om kog udaljim od komponente po potrebi. rukom zadrzim fan(ove) u koje duvam.
 
Izvadim sve komponente pa izduvam usisivačem kućište, koliko može. Posle mlatim četkom, mekanom farbarskom. Ventilatore isključivo četkom, na kraju lopatice predjem ručno vatom blago natopljenom alkoholom. Filteri kućišta idu na tuširanje, kao i prednja maska kućišta. Napajanje izduvavam usisivačem, a jednom u dve godine ga otvorim, pa i to omlatim četkom detaljno. Sve lagano, bez žurbe, odvojim dan u tu svrhu, meni je to uživancija.
 
Koristim kompresor vec 10-ak godina, skinem stranice i prednju masku.
Ventilatore drzim rukom dok izduvavam i posle ih obrisem sa vlaznom maramicom. Nikad nisam imao problema.
Prakticno je sto se dobro ociste kuleri izmedju rebara i napajanje ne mora da se otvara.
 
Komprimovan vazduh u bočicama - sprej. Mora da se ima nekoliko boca, duva se u kratkim intervalima i boca mora da je uspravna (inače može da kaplje kondez). Čim jedna postane praviše hladna (to znači da će da počne da se stvara kondez), uzmem drugu, pa treću, dok se ona prava ne zagraje. Uglavnom za 5 min izduvavanje bude gotovo i te boce dosta dugo traju.

Bila je ranije tema o ovome i tu je zaključeno da je najpogodnije (ko može i ima prostora) koristiti duvalju za lišće. :) Tad je bila popularna neka crvena, ne sečam se marke.
 
Usisivač "Sloboda"Čačak onaj stari model što ima zvuk kao mlazni avion,okrenem crevo na suprotnu stranu(izduvavanje)na kraju creva oblepim trakom za pakovanje kutija,tako da ostane samo mali otvor kroz koji prolazi vazduh.Tako već 10 godina čistim kućište,bez ikakvih problema.
 
malenim Datavac-om kog udaljim od komponente po potrebi. rukom zadrzim fan(ove) u koje duvam.
Koji tačno koristiš?
Komprimovan vazduh u bočicama - sprej. Mora da se ima nekoliko boca, duva se u kratkim intervalima i boca mora da je uspravna (inače može da kaplje kondez). Čim jedna postane praviše hladna (to znači da će da počne da se stvara kondez), uzmem drugu, pa treću, dok se ona prava ne zagraje. Uglavnom za 5 min izduvavanje bude gotovo i te boce dosta dugo traju.

Bila je ranije tema o ovome i tu je zaključeno da je najpogodnije (ko može i ima prostora) koristiti duvalju za lišće. :) Tad je bila popularna neka crvena, ne sečam se marke.
Koji sprej koristiš?
 
Koji tačno koristiš?

ovo je sprava i nastavci ali ih do sada nisam koristio. kucista su mi uvek cista tako da jednom mesecno izduvam prasinu i to je to. nista ne otvaram niti rasklapam. nema ni bojazni od kondenza ili vode.
bilo kakve sprejeve bih obisao u sirokom luku jer koji god da sam ranije probao pljuje vodu po komponentama.
2021-07-17 20.53.39.jpg

2021-07-17 20.55.27.jpg
 
ovo je sprava i nastavci ali ih do sada nisam koristio. kucista su mi uvek cista tako da jednom mesecno izduvam prasinu i to je to. nista ne otvaram niti rasklapam. nema ni bojazni od kondenza ili vode.
bilo kakve sprejeve bih obisao u sirokom luku jer koji god da sam ranije probao pljuje vodu po komponentama.
Pogledajte prilog 312611

Pogledajte prilog 312612
Pretpostavljam da si odavde kupio pošto je ovo bio jedini razultat na Googlu: https://www.kupujemprodajem.com/ala...-datavac-electric-duster-ed500/oglas/49122310
 
Verzija za nas plebsove u Srbiji -
https://forum.benchmark.rs/threads/mini-kompresor-za-izduvavanje-prasine.231787/post-6413722

Koristim ga vreme i radi posao, samo ne približavati mnogo komponentama (ne na manje od pola metra).
 
Ja sam uvek usisavao sa usisivačem i nikad nisam imao problema.
 
Kompresor samo ispustim kondezat iz boce i predgrupe.
 
Skinem ventilatore pa lagano četkicom po lopaticama, nauljim osovine kad sam već tu.
Ostatak prašine izduvam pumpom za gume. Stavim cevku/nastavak i pumpam. Dobar je učinak a i dobra vežbica. Ova moja konzerva se ne buni posle. Da ne ubaksuziram, traje preko 10 godina. Nije mi pravila neke probleme.
 
Imam onu malu elektro pumpu za pumpanje vazdušnog ležaja koja baš bije vazduh i samo je upalim i izduvam sve sa njom bilo je i u lidlu svojevremeno ista pumpa idealna za te stvari.
 
,,,ventilatori se drze rukom dok se cisti kompresorom?
 
Airbrush kompresor me spasio tih problema.
 

Prilozi

  • Sparmax.jpg
    Sparmax.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 53
ventilatori se drze rukom dok se cisti kompresorom?

Ako se odnosilo na mene..
Da citiram neke utiske sa foruma od ranije, posto je ovakvih tema vec bilo vise puta, sigurnije je da ih drzim nego da proveravam da li ce se nesto od ovog destiti:

Ukratko: možeš da oštetiš kompjuter (što zbog struje koja se može stvoriti pokretanjem ventilatora koje ne zaustaviš, što direktnim oduvavanjem komponenti sa ploče). Porediš udarac šakom u kompjuter (malog intenziteta i trajanja) sa kompresorom. Samo više desetina puta veći pritisak i to usmeren i kontinuiran (hint: tenk od ~60 tona ne propadne u zemlju a igla od desetak grama propadne). Inače potpuno je nebitno da li je vazduh ili metal, jedino je bitan pritisak.
...
I naravno pazis da ne provrtis ventilatore jakim pritiskom.A bas lepo zuje kad priblizis pistolj.Desava se i da se zaigras pa malo dublje gurnes pistolj u lopatice ventilatora.Tako ih lepo osisas,hehehe
...
izduvavanje unutrasnjosti kompjutera jakim sredstvom, kompresorom, moze biti jako opasno za kompjuter. ne znam da li se nekom desilo, mom drugu jeste: izduvavanjem kompresorom, unutrasnji ventilatori i kuleri su, jakim obrtanjem, sami stvorili strujnu indukciju i sprzili mu plocu. prica je istinita, ali i sasvim retka... ipak, treba ponovo porazmisliti o svemu....

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
...
Nema to veze, ventilatori mogu i sa usisivačem da uđu u iberturu, uvek ih treba blokirati kada se čisti vazduhom.
...
rukom obuhvatis ceo, ne tipa za jedno peraje, ili na laptopu ili napajanju ja probacim parce zice ili iglu.
i ako se vec sa kompresorom cistis, iz daljine krenes kad zakaci za iglu ili zicu i onda priblizic, naravno uvek sto blize centru ventilatora, manja verovatnoca da slomis peraje.
 
evo posle 3 godine od mog posta isto i dalje cistim, pridrzim ventilator rukom na koji pritisak ide, izduvam i nikad problem sa ventilatorima. inace bez pridrzavanja bi bilo opasno(koji je pritisak u pitanju ne znam farbaju se kola, veliki kompresor i ima bar ono za skupljanje vode, ali ipak se moze nekad zapaziti po neka sitna kapljica). uvek i jacinu pritiska mozes korigovati udaljavanjem pistolja.
 
,,,ventilatori se drze rukom dok se cisti kompresorom?
I sam sam se zapitao bas dok sam citao. :)
15 godina izduvavam kod komsije na kompresor i bas mu ga namerno dam po ventilatorima, NIKADA nisam imao neki problem, normalno da od ploce odaljim pistolj jer na samoj ploci i nema neke prasincine ali zato iz kulera na procesoru, grafickoj i napajanju izadje podosta.
 
Nazad
Vrh Dno