Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Nema komantara na Virgin Galactic prvi uspešan let sa putnicima?!?

Pogledao sam par klipova, ali jednostavno nemam šta da komentarišem. Toliki novac i vreme uloženo radi čega? 30 sekundi da se oseti bestežinsko stanje i pogled na planetu odozgo?

Za bestežinsko stanje ima onaj NASA Boing što leti parabolu par puta pa simulira 0g. A što se tiče pogleda na planetu, za besplatno imam link ka kameri sa ISS-a i mogu da gledam planetu do mile volje iz svoje fotelje.

Uspeh tehinke i čoveka jeste... ali rezultat je toliko mizeran da nije vredan puno komentara.
 
Šta je 250.000$ za tamo neke bogataše :)

Pa to što Perafilozof kaže, ima ih kome 250k$ i nisu neke pare. Ali mnogo mi para za ono što se dobija.
Dati par miliona za pravi boravak u svemiru, na ISS i let Soyuz-om još i razumem.
Ali 1/4 milke za balistički let od ukupno par minuta u svemiru, (a ko se malo razume zna da zapravo i neće biti baš u svemiru), malo mi mnogo.

Ok, mož' biti i da će to znatno da pojeftini.
 
Direktan prenos lansiranja BlueOrigin rakete, sve sa ljudima unutra, i to sa Bezosom lično: https://www.blueorigin.com/

BlueOrigin zaostaje za SpaceX već previše. Investitori nervozni, mora nešto da učini da dokaže da sve ide po plannu.
Ako ne pođe po planu, bar neće morati ništa da objašnjava investitorima. :p

I ovo danas, biće samo skok do malo iznad Karmanove linije, a onda malo slobodan pad, pa kočenje za nazad.
Jako je to daleko od postizanja orbitalne brzine, pa onda usporavanja sa te brzine i sletanja na Zemlju.
 
Mislim da će posle ovoga morati dosta toga da objašnjava investitorima. Mene ovo uopšte nije impresioniralo, naprotiv. Kao neki lift koji može da te podigne do visine od 100 km, a onda nazad slobodnim padom uz potrebno kočenje, ukupno oko 10 min.
Realno, i SpaceX i Virgin i BlueOrigin su "Svemir u pokušaju" još uvek. Lepo je to što se trude, ali što kaže NShappy, potrajaće to još...
 
Čisto (samo)reklamiranje i skretanje pažnje sa drugih tema.
"Ne postoji negativan publicitet". :)
 
kako mislis SpaceX "svemir u pokusaju"? pa salju ljude i robu na ISS, mislim, nije mesec ali niko ni ne ide na mesec :) jos malo pa ce da posalju kompletan Starship sistem koji je podoban za sve letove .... kako ja vidim oni su danas najnapredniji u celoj toj prici ...
 
Mislio sam na StarShip. Nema sumnje da je Mask najdalje dogurao u odnosu na Brensona i Bezosa, meni se ta ideja i najviše sviđa (mada sam davno najviše polagao na Brensona). Međutim, daleko je to još od finalnog upotrebljivog proizvoda.
 
SpaceX je toliko ispred drugih, da može da se zeza sa futurustičkim vidovima transporta koliko hoće.
Što se tiče lansirnih sistema, SpaceX je skoro pa i ispred NASA. A svakako je ispred Rusa npr.
 
Ako se secate Brenson se i sa Kameronom takmicio ko ce pre opet da se spusti u Mariana Trench. Dzejms se spustio a Ricard 2 godine kasnije nije uspeo da sredi podmornicu i zamrzava projekat.
 
^^ 👍

Zapravo, glavna prednost SpaceX je što oni već uveliko ostvaruju profit. I to veliki profit. Od tog profita finansiraju dalja istraživanja i letelice, i još i pretekne investitorima za džeparac. Plus porast vrednosti kompanije.

Bezos i dalje samo troši pare (zapravo, ne znam da li samo svoje, ili ima i drugih investitora), a od stabilnog postizanja orbite i vraćanja sa nje je jako daleko. Od postizanja profita, daleko je koliko i Srbija od EU.
Možda će sada ovim liftom da vozaju turiste, pa kapne neki miliončić $ sa strane. :p

Brenson je samo šoumen. Konceptom koji koristi je moguće napraviti samo balistički skok malom brzinom do Karmanove linje. Zapravo nikada nisu ni krili da im orbita i svemir nisu cilj, već pokušavaju samo turistički jump. Tu istraživanja i osvajanja svemira nema.
Bilo je zapravo, kao, profitom od ovih turističkih skokova, razvijaće prave svemirske letelice. Ali trebalo im je 16 godina da naprave ovu letelicu koja kao takva nikada neće moći zaista u svemir. A neku drugu nemaju ni kao 3D render. Tek sada će možda početi da prodaju prve karte za ovaj "jump to the egde of the space" (iako zapravo niste tamo), nakon što prvo provozaju sve one kojima su predprodavali karte svih ovih godina.

SpaceX-u na put može stati samo neki teški tehnički fail sa mnogo poginulih. Mada, obzirom da su već počeli i lansiranja za vojsku, i da SpaceLink ima ogroman i civilni i vojni i ekonomski strateški značaj, oprostiće im se i tako neki fail.
Niko ne može obećati 100% bezbedne svemirske letove.
 
Bilo mi malo smešno kada su ih non-stop naglašeno oslovljavali sa 'Astronaut X' :sneaky:
Osim bakice, ne znaju ništa o pilotiranju, nisu u skafandrima, ne prate parametre leta (samo ciče od sreće), nemaju dostupne ikakve komande....
Samo gledaju kroz prozor vezani za sedište, k'o u luna parku. Lajka je pre bila astronaut... 😛 ali dobro.
 
 
starlink dostupan u austriji, 100 evrica mesecno, 10 puta skuplji od obicnog interneta

na sajtu kaze u buducnosti ce dramaticno povecati brzinu, bas me zanima dokle ce ici
 
Dostupan je i u Borči, pre ~ 2 meseca dobio sam ponudu od 100$ mesečno i 600$ odma za opremu.
Problem nije dosupnost, čak i u "merici" se žale na cenu, sudeći po videima sa YT-a.
 
Pa nadam se da kontate da Starlink nije za tamo gde inače ima redovnog interneta.

Pitajte brodarske kompanije koliko bi platili za broadband link za velike brodove, naftaše za sličan link na platformama i bušotinama u vuko'ebinama, avio kompanije za brzi internet u biznis klasi... ?!?

Nego šta kažu? Da li sada imaju 24h pokrivenost?
 
brodovi i avioni otpadaju, za sad mozes da ga koristis samo na jednom mestu

Pa sada trenutno ne, ali uskoro će i to biti pokriveno.
Handheld uređaji neće moći da rade na Starlink i slične mreže. Ali veća vozila bi trebalo da će moći.
 
Ja sinoc slikao nesto sto menja boje. Ne krece se. Probacu snimiti veceras, ako uopšte vidim to,ali nemam tako dobar zum kad snimam
 

Prilozi

  • IMG_20210918_034015_21.jpg
    IMG_20210918_034015_21.jpg
    19.3 KB · Pregleda: 78
  • IMG_20210918_034015_22.jpg
    IMG_20210918_034015_22.jpg
    18 KB · Pregleda: 75
  • IMG_20210918_034015_23.jpg
    IMG_20210918_034015_23.jpg
    18.5 KB · Pregleda: 70
  • IMG_20210918_034015_24.jpg
    IMG_20210918_034015_24.jpg
    18.9 KB · Pregleda: 69
  • IMG_20210918_034015_27.jpg
    IMG_20210918_034015_27.jpg
    18 KB · Pregleda: 79
Na kom delu neba si to snimio i u koje vreme? Vreme vidim :)
 
Skinete StarWalk, StarMap i sl app i znacete sta gledate.
 
 
Ja sinoc slikao nesto sto menja boje. Ne krece se. Probacu snimiti veceras, ako uopšte vidim to,ali nemam tako dobar zum kad snimam
Radno mesto mi je na otvorenom i jako volim nocne smene sa cistim nebom.
Tako se i sinoc razvedrilo i vidim fiksnu svetlu tacku koja menja boje i setih se tebe.
Gledao si Sirius zvezdu, poznatu po promenama boje pri odredjenim atmosferskim okolnostima. Lako je prepoznati/locirati, jer malo iznad i desno od nje se nalazi lako prepoznatljivo Orion sasvezdje.
 
 
Ako ste se zapitali čiji je SSD disk koji će raditi decenijama u svemiru evo odgovora :) James Webb teleskop koristi 60 gigabajta, po svoj prilici od istog proizvođača.
 
Nazad
Vrh Dno